TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
Miałam przyjemność rozmawiać w ostatnich miesiącach z wieloma przedsiębiorcami o tym, gdzie trzymać pieniądze. Każdy z was chce zapewnić sobie bezpieczeństwo. Zastanawia mnie więc, dlaczego tak trudno przychodzi wam decyzja o dywersyfikacji. Tym z was, którzy znaleźli się w sytuacji, gdzie nagle pojawia się większa gotówka, najczęściej gdy zrobiliście exit, sprzedaliście spółkę, nieruchomość, jest zdecydowanie łatwiej. Wiecie, że te pieniądze trzeba za wszelką cenę chronić. I decyzja, a za nią działanie, przychodzą dużo szybciej. Ale jeśli nie przeżyliście takiej nagłej zmiany, a wasz portfel rośnie powoli, organicznie, to akceptujecie ryzyko i trzymacie pieniądze w Polsce, ograniczając dywersyfikację do rozłożenia pieniędzy po kilku bankach w Polsce. Chciałabym powtórzyć chyba kolejny raz. Świat jest otwarty. Dywersyfikacja to jest dziś konieczność.
Posiadanie rachunku bankowego za granicą jest legalne, dlatego będę dziś mówiła o tym, gdzie otworzyć rachunki inwestycyjne, czym się kierować w ochronie twoich aktywów i co zrobić w przypadku, gdy posiadasz portfel, w którym masz kryptowaluty. Cześć. Jeśli stawiasz sobie pytanie, w jaki sposób zabezpieczyć twoja aktywa, czy przyszłość twojej rodziny, jesteś we właściwym miejscu. Założyłam setki rachunków inwestycyjnych w różnych częściach świata. Na rynku działam od ponad 20 lat. Nazywam się Anna Maria Panasiuk. Jestem wealth advisor'em, przedsiębiorcą, pionierem polskiego rynku Family Office. Doradzam holistycznie, prawnie, finansowo, biznesowo osobom, które stają przed wyzwaniem ochrony swojego majątku. Jeśli chcesz mnie śledzić, zasubskrybuj mój kanał i bądź na bieżąco. Dobrze, zaczniemy od tego, na co właściwie czekasz.
Tak niedawno, bo w lutym tego roku, gdy wybuchła wojna na Ukrainie, było szybko, szybko, otwieramy rachunek. Niektórzy z was jeszcze dziś nie zdążyli przelać na niego środków. Bo formalności, bo mam czas, bo zdążę. To sprawia, że nadal wszystkie pieniądze trzymać się czasem w jednym banku, w jednym kraju, ma tu mam na myśli Polskę. Przez ostatnie lata założyłam ponad 250 rachunków inwestycyjnych w kilkudziesięciu instytucjach finansowych w Europie i na świecie. Miałam okazję obserwować niejeden kryzys. Nie trzeba sięgać daleko. Tak niedawno zmagaliśmy się z załamaniem systemu bankowego na Cyprze. To było w 2013 roku. O słabej kondycji banków cypryjskich mówiło się wówczas już kilka miesięcy wcześniej.
Ich ryzykowna ekspozycja na inwestycje w obligacje bankrutującej Grecji stanowiła poważne ostrzeżenie dla zagranicznych inwestorów. Wielu z nich wiedziało o tym, że rachunki bankowe spółek cypryjskich Bank of Cyprus są zagrożone. Czy wszyscy poważnie potraktowali te komunikaty? Nie. Wielu z moich klientów zamknęło wówczas rachunki, ale kilku z nich miało na to czas. No i nie zdążyli. Na jednym z rachunków w krytycznym momencie saldo wynosiło 5 milionów euro. Przypominam teraz tą historię, bo to dzisiaj obawiasz się sytuacji geopolitycznej w naszym regionie. To dziś obawiasz się ryzyka posiadania całego majątku w Polskim Banku. Dlatego nie czekaj na to, co będzie jutro. Działaj. Zatem jak otworzyć rachunek bankowy za granicą? Ci z was, którzy próbowali to zrobić, wiedzą, że nie jest to proste.
Często odbijacie się od ściany, bo proces trwa, trwa i bank ciągle chce jeszcze coś wyjaśnić albo wprost spotykacie się z odmową. Dlaczego? Bo z jakiegoś powodu bank, z którym rozmawiacie, ma obawy przed akceptacją ciebie jako klienta. Czasami trafiasz do niewłaściwej instytucji finansowej, bo masz za mały portfel albo nie ten profil. Albo bank boje się ryzyka reputycyjnego, bo na przykład posiadasz w portfelu kryptowaluty. W dzisiejszych czasach trudno jest otworzyć rachunek bankowy. Kiedyś robiło się to w 24 godziny. Dzisiaj to trwa kilka dni, kilka tygodni. Chyba, że jest mowa o rachunku inwestycyjnym, ale tutaj znów, jeśli chcesz zdeponować środki z krypto, to musisz bardzo dokładnie wykazać ich pochodzenie i wybrać instytucję, która ciebie zaakceptuje. No i najważniejsze, posiadanie dziś środków za granicą jest legalne.
Co więcej, jest to przyjawem rozsądku i potrzebom z perspektywy dywersyfikacji twojego portfela. Tak więc właściwie zadane pytanie brzmi dziś nie, czy taki rachunek należy otworzyć, ale gdzie? I jak ulokować te pieniądze za granicą? Powmówmy zatem o tym, co możesz zrobić. Możesz otworzyć rachunek bankowy na przykład w banków Szwajcarii. Aby to zrobić, powinieneś dysponować kapitałem przynajmniej 1 miliona franków. Jeśli masz mniejszy portfel, nie otwieraj rachunku bankowego Szwajcarii. Nawet jeśli wydaje ci się, że chwyciłeś Pana Boga za nogi, bo obsługuje ciebie UBS. Nie rób tego. Dla takiego portfela to się po prostu nie opłaca. Wybierz wtedy rachunek bankowy w Austrii albo w Luksemburgu. Jeśli twój portfel wynosi 5-10 milionów euro, to tak. Możesz iść do banków Szwajcarii, zwłaszcza jeśli chcesz otworzyć depozit.
Czy bankowość zagraniczna, szwajcarska jest droga? Właściwie inaczej postawię to pytanie. Czy bankowość szwajcarska jest opłacalna? Jeśli patrzysz na koszty na przykład za zarządzenie twoim portfelem, to opłaty w bankowości szwajcarskiej wynoszą zależności od portfela 1%, czasami 0,7% wartości aktywów. Jest to opłata roczna. Czy jest to więcej niż koszt trzymania twoich środków w Polsce? Popatrzmy na depozyty. W bankach polskich możesz dziś uzyskać 7-8% na lokacie w Złotówce. Mówimy w grudniu 2022 roku. Czy wiesz, że w Szwajcarii możesz dziś otworzyć depozit na dwa miesiące przy oprocentowaniu 10%? W Złotówkach. Teraz pytanie, która bankowość jest faktycznie opłacalna? Jeśli chcesz inwestować swoje środki aktywnie, możesz zdecydować się, czy zrobisz to bezpośrednio z bankiem, czy skorzystasz z usług Family Office, które będzie zarządzać twoim portfelem.
Korzystając z usług Family Office z kolei, masz dostęp do całego rynku finansowego, który w inny sposób nie byłyby dla ciebie osiągalny. Przykładowo nie mogłbyś otworzyć rachunku bankowego w jednym banku w Szwajcarii, a rozlokować swój portfel pomiędzy kilkoma instytucjami finansowymi w celu dalszej dywersyfikacji i ochrony twojego portfela. Korzystanie z usług Family Office pozwala tobie również na dostęp do instrumentów finansowych na takich warunkach, na jakich mają dostęp tylko instytucje finansowe. A korzystając z możliwości inwestycyjnych w Polsce, jesteś ograniczony do inwestycji w Złotówkach, skazany na wysokie prowizje polskich banków, a one są wyższe niż prowizja za granicą. Oferta banku szwajcarskiego zaczyna się od 1%. Potem możesz ją negocjować w dół. Oferta banku w Polsce zaczyna się czasem nawet od 3%. Wychodząc za granicę możesz pójść dalej.
Otworzyć rachunek poza wpływami regulacji unijnych oraz automatycznej wymiany informacji, jaka została wprowadzona w 2017 roku. Jest wiele instytucji finansowych poza strefą wpływów i wymiany informacji zgodnie ze standardami CRS. Takim rynkiem jest np. rynek amerykański. Otwarcie rachunku bankowego w Stanach Zjednoczonych warto rozwożyć również w sytuacji, gdy chcesz mieć dostęp do inwestycji nieosiągalnych z poziomem Europy. No i kryptowaluty. Jak otworzyć rachunek bankowy dla portfela, który składa się z krypto? Przecież w którymś momencie będziesz chciał z tych pieniędzy korzystać. To informacja dla tych z Was, którzy zostali odprawieni przez banki z kwitkiem. A może w Polsce wypowiedziano Tobie rachunki, bo posiadasz krypto. Mam dla Ciebie dobrą informację. Są banki, które nie tylko przyjmują klientów z portfelem krypto. One specjalizują się w tworzeniu rozwiązań dedykowanych dla aktywów cyfrowych.
To z kolei może rozwiązać problem np. sukcesji krypto przez Twoją rodzinę. Tak, nie myślałeś o tym. A jeśli myślałeś, to rynek wychodzi Tobie właśnie naprzeciw. Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Teraz już wiesz, co robić. Twoje pieniądze są ważne dla Ciebie, dla Twojej rodziny i dla naszej gospodarki. Trzymaj je zatem bezpiecznie. Dywersyfikacja jest, była i będzie ważna. Zapraszam Cię do subskrybowania kanału West Advice'ry Anna Maria Panasiuk poprzez kliknięcie przycisku poniżej, a także do komentowania odcinków. Chętnie na każdy komentarz odpowiem. Mój kanał jest dostępny na YouTube, Spotify i Apple Podcast. Jeśli chcesz się z mną skontaktować, zapraszam na stronę www. annamariapanasiuk. com. Zapraszam na kolejny odcinek za tydzień. Do zobaczenia i miłego dnia. .
Informujemy, że odwiedzając lub korzystając z naszego serwisu, wyrażasz zgodę aby nasz serwis lub serwisy naszych partnerów używały plików cookies do przechowywania informacji w celu dostarczenie lepszych, szybszych i bezpieczniejszych usług oraz w celach marketingowych.