Skrybot transkrypcje nagrań

Promowane transkrypcje

TRANSKRYPCJA VIDEO

uszi-cyfrowe-waluty-panstw-narodowych-co-szykuja-dla-nas-elity

Uszi

Cyfrowe waluty państw narodowych. Co szykują dla nas elity?

Opis wygenerowany przez Skrybot

Dla tego filmu nie została wybrana usługa automatycznego generowania opisu. Wciąż można to zrobić wybierając odpowiednie opcje sekcji Premium.

Transkrypcja wygenerowana przez Skrybot

Przy okazji bankructwa Silicon Valley Bank na mediach społecznościowych odżył temat walut cyfrowych, które miałby być ostręczone przez rządy państw narodowych jako antidotum na trudną sytuację monetarno-gospodarczą. No i z tej okazji przygotowałem dla Was kilka mniej lub bardziej świeżych informacji na temat CBDC. Jednak myślę, że żadna z nich nie przebiła się do szeroko pojętego mainstreamu, więc zapraszam. Witam Was. Zacznę od Nigerii. No tuż pod koniec 2021 roku tamtejsze elity wprowadziły cyfrową walutę państwową, która nazywa się INIRA. I nigerijczycy olali temat i po roku okazuje się, że INIRA operuje około połowa procenta społeczeństwa. Więc oświecony elity doszło do wniosku, że trzeba by było ten ciemny lut zachęcać, żeby szedł z postępem.

No i zachęcają chyba w najbardziej skuteczny sposób, czyli ograniczając dostęp do gotówki i idąc za oficjalnym komunikatem banku Nigerii od 1 stycznia tego roku. Dzienne wypłaty gotówki będą ograniczone do równowartości 190 zł, czyli 20 tysięcy ner. Cotygodniowe wypłaty gotówki będą ograniczone do równowartości 1000 zł, czyli 100 tysięcy ner dla osób fizycznych i do równowartości 4800 zł, czyli pół miliona ner dla organizacji korporacyjnych. Jednak po przekroczeniu limitu nie ma blokowanego dostępu do gotówki, po prostu jest łojona, okuratna prowizja. Powyżej tych kwot jest pobierana prowizja w wysokości 5% dla osób fizycznych i 10% dla firm.

A według tego samego dokumentu centralny bank Nigerii twierdzi, że należy zachęcać obywateli do korzystania z alternatywnych kanałów bankowości internetowej, aplikacji bankowości mobilnej, szybkich kodów, kart, e-Nyra i tym podobnych w celu przeprowadzenia transakcji bankowych. A teraz przenosimy się do Rosji, bo chyba nikt z was nie jest na tyle naiwny, by uważać, że rosyjskie elity nie będą chciały uszczęśliwić Rosjan cyfrowym rublem. I mam dla was wypowiedź szefa Banku Rosji, Alekseja Zabłotkina, na temat programowalności cyfrowego rubla. Obywatel, który zarobił pieniądze, będzie mógł ustawić warunki ich użytkowania, czyli wydawania. Czyli w teorii żywiciel domu będzie miał totalną kontrolę nad tym, co mogą kupić, a czego nie pozostali domownicy.

Takie ry words would be a useful functionality for customer and of course you can come up with hundreds of similar use cases. No ocencie to sami, bo z jednej strony dobrze mieć kontrolę nad finansami. Już nie mówię o kontrowaniu partnera, bo to jest słabe, ale dzieci. to jest słabe, ale dzieci, żeby nie kupowały papirosów czy alkoholu, bo to rodzic czasem może ten moment przespać, ale takie narzędzie może się przeobrazić, jeżeli mamy do czynienia z toksycznym partnerem, w formę opresji ekonomicznej. To jest myślę gorsze z perspektywy domowników niż opresja na szczeblu państwowym. No i świeżynka, dosłownie sprzed kilku dni. Przemówienie inaugurujące Urząd Monetarny Singapur, ale niech Was to nie zmyli, bo te pomysły będą dotyczyły szeroko pojętego zachodu.

Dyrektor Banku Rozrachunków Międzynarodowych Augustin Carstens One wzywa do tak zwanej do wprowadzenia ujednoliconej księgi oraz do partnerstwa publiczno-prywatnego. Wyjaśnijmy to hasłowo. Wspólna księga rozrachunkowa, czyli infrastruktura pod waluty cyfrowe. Partnerstwo publiczno-prywatne oznacza tyle, że cyfrowe waluty państw narodowych, orbity wpływów tak zwanego zachodu, będą hostowane, utrzymywane przez prywatne podmioty. Podmioty te będą miały ogromną władzę. Ja nie mówię, że będą narzucały swojej regulacje, bo na pewno tak nie będzie, ale będą miały bardzo mocną pozycję przetargową. Za 10-20 lat, jeżeli ktoś będzie chciał renegocjować warunki, to będzie krótka piłka. Jeżeli wam się nie podobają nowe warunki, to za tydzień wyłączamy serwery i możecie sobie wrócić do gotóweczki. Chłopie jeszcze mówią o rejestrze roszczeń rzeczowo-finansowych.

Najprawdopodobniej chodzi o odpowiednik polskiego bigu, co kto komu wisi. I możliwe, że część umów śmigałaby na tej samej infrastrukturze co cyfrowe waluty, czyli byłaby hostowana przez prywatne podmioty. Ja to odczytuję jako próba wejścia w hostowanie całej państwowej administracji przez wielkie ponadnarodowe podmioty. Oczywiście nie mogą hapnąć całej administracji na dzień dobry i wchodzą pomalutku od strony CBDC. A potem już nie będzie odwrotu. Będziemy uzależnieni od podmiotów, które jeżeli z różnych powodów odmówiłby współpracy, to państwo będzie sparaliżowane. Czekam na wasze komentarze. Jeżeli macie trochę czasu, zostańcie ze mną. Czy tutaj, czy na portalu www. scyp. tv od zsypywania. Dziękuję wszystkim osobom, które wspierają ten kanał. A pamiętajcie, że każdy z was jest realnym wsparciem. Wystarczy być, wystarczy pamiętać.

Życzę wam wszystkim miłego dnia, miłego wieczoru i pozdrawiam was serdecznie. .


S K R Y B O T

Transkrypcje

Skrybot. 2023, Transkrypcje video z YouTube

Informujemy, że odwiedzając lub korzystając z naszego serwisu, wyrażasz zgodę aby nasz serwis lub serwisy naszych partnerów używały plików cookies do przechowywania informacji w celu dostarczenie lepszych, szybszych i bezpieczniejszych usług oraz w celach marketingowych.