Skrybot transkrypcje nagrań

Promowane transkrypcje

TRANSKRYPCJA VIDEO

tedx-talks-jak-uchronic-nasze-dzieci-przed-smartfoza-artur-kurasinski-tedxwiertniczastreet

TEDx Talks

Jak uchronić nasze dzieci przed smartfozą? | Artur Kurasiński | TEDxWiertniczaStreet

Opis wygenerowany przez Skrybot

Dla tego filmu nie została wybrana usługa automatycznego generowania opisu. Wciąż można to zrobić wybierając odpowiednie opcje sekcji Premium.

Transkrypcja wygenerowana przez Skrybot

Ta młoda kobieta za mną to Frances Haugen, która bardzo chciała zmienić świat, tak bardzo, że zatrudniła się w firmie z Facebook. Dlatego, że jeden z jej przyjaciół zaczął opowiadać jej o tym, jak bardzo dużym problemem jest radykalizacja treści w internecie. I Frances stwierdziła, że doskonale by nadawała się w takim wypadku organizacji, która właśnie jest portalem społecznościowym, przetwarza dużo ilości informacji i że być może jej wykształcenie, to, czym się zajmowała przez całe życie, może pomóc takiej organizacji. Frances poszła pracować do Facebooka i po kilku miesiącach dotarła do paru fascynujących dla niej wtedy wydarzeń informacji, które zostały jednak bardzo szybko zweryfikowane jako prawdziwe i stały się dla niej przerażające.

Ponieważ Frances dotarła do informacji, które były tworzone przez team naukowców wewnątrz organizacji Facebooka, dotyczyły badań związanych z tym, jak serwis społecznościowy Marka Cukierka, Zuckerberga tworzy rzeczywistość, jak ją kreuje, co tak naprawdę za pomocą wszystkich dostępnych metod wychodzi na końcu tego całego procesu. I z tym co Frances Haugen uzyskała w ramach tych swoich badań, czy też wewnętrznych medycznego dochodzenia, podzieliła się ze światem, stała się sygnalistką. Stwierdziła, że nie może więcej ukrywać tych informacji. Szczególnie, że według niej są one bardzo kluczowe dla zrozumienia tego, w jaki sposób serwis społecznościowy przekłada zyski nad zdrowie, a czasami nawet życie użytkowników I Frans Neskaugen stwierdziła, że musi te informacje przekazać prasie. Tak też się stało.

W The Wall Street Journal ukazał się jeden artykuł, a potem seria dotycząca tego, jak między innymi serwis Instagram oddziałuje na młode dziewczyny, na największą grupę użytkowników Ta presja, czy też sposób korzystania z tego serwisu dla młodych, szczególnie dziewczyn jest nieprawdopodobnie zły, dlatego, że wpływa na ich samoocenę. Widząc codziennie, przez cały dzień na swoim wyświetlaczu telefonu komórkowego piękne ciała, wspaniałych ludzi, którzy nic innego nie robią, tylko są wiecznie na wakacje, z jakich bawią się To jest ogromna presja dla ludzi, którzy uważają, że to jest coś nie w porządku z ich życiem. Wszyscy inni wyglądają wspaniale i są piękni, tylko ja jestem jakimś takim średniakiem W 2019 roku firma LEGO w związku z 50.

rocznicą lądowania człowieka na Księżycu postanowiła zrobić badanie. Postanowiła zbadać, czy ludzie, a właściwie dzieci nadal zafascynowani są astronautyką, podróżami kosmicznymi i czy fakt bycia astronautą jest dla nich ważny jest elementem, do którego dzieciaki aspirują I zadali, ankieterzy zadali bardzo proste pytanie, kim chcesz, kiedy dorośniesz? Dziecko, małe, hej, kim chcesz być, kiedy dorośniesz? Spodziewali się odpowiedzi bardzo prostej, no skoro wszyscy trąbią teraz o lądowaniu człowieka na księżycu, bo to jest rocznica, no to pewnie dzieciaki będą na tym skoncentrowane i ku ich wielkiemu zaskoczeniu W krajach zachodu wszyscy chcieli być influencerami. Ludźmi, którzy robią sobie foty i są znani z tego, że czasami robią foty swojemu jedzeniu ale nie są astronautami, nie chcą być astronautami.

Zawód astronauty nie jest dla nich w jakiś sposób pociągający. Co innego było w Chinach. To jest telefon komórkowy mojej córki, mojej starszej córki Róży, który został jej przekazany jako coś, co miało gwarantować jej bezpieczeństwo Jeżeli córka podróżowała między domem a szkołą, mówiliśmy o tym, że jeżeli przyjdzie do szkoły, to żeby zadzwoniła do nas, wysłała smsa, powiadomiła nas, rodziców o tym, żeby bezpiecznie dotarła z jednego punktu do drugiego. Ten telefon był elementem, który bardzo. edukowaliśmy. Mówiliśmy, że korzystanie z niego do zabijania czasu, spędzenia czasu na po prostu graniu i wymienianiu informacji w będek społecznościowy nie jest fajne.

Mówiliśmy o tym, że w wieku lat trzynastu można założyć sobie konta na serwisach społecznościowych i właściwie to jest zgodne dopiero z regulaminem tych platform I w takim duchu wychowywaliśmy naszą starszą córkę a potem przyszła pandemia I w 2020 roku my i myślę, że wiele osób, które też są rodzicami musiało nagle kompletnie zmienić swoje życie, podejście do tego, czym są media społecznościowe, czym jest opieka nad dzieckiem, jaki sposób dajemy telefon komórkowy, przekazanie, I w 2020 roku my i myślę, że wiele osób, które też są rodzicami musiało nagle kompletnie zmienić swoje życie, podejście do tego czym są media społecznościowe, czym jest opieka nad dzieckiem, jaki sposób dajemy telefon komórkowy, przekazujemy laptop i w jaki sposób dziecko z tego korzysta.

Ja z ogromną trwogą obserwowałem moje dzieci, jedno z nich było wtedy jeszcze w przedszkolu, pokazujemy laptop i w jaki sposób dziecko z tego korzysta. Ja z ogromną trwogą obserwowałem moje dzieci, jedno z nich było wtedy jeszcze w przedszkolu, Spędzając czas przez 6-8 godzin dziennie przed niebieskim ekranem One pracowały bardziej niż ja. One traciły więcej czasu na połączeniach ze szkołą, na interakcjach ze swoimi rówieśnikami, niż ja, będąc osobą dorosłą, wykonywałem to w ramach swoich obowiązków zawodowych.

Zaczęło mnie to lekko przerażać, dlatego że dzieci, które moim zdaniem kompletnie nie był na to przygotowany moje dzieci, które chciałem otoczyć opieką i chciałem zadbać o to, żeby ten świat był dla nich naprawdę bezpieczny, zostały gwałtownie wrzucone, wkatapultowane tak naprawdę w środowisko kompletnie dla nich nieznane Zacząłem szukać informacji, co to może dla nich znaczy, jakiego typu rezultaty mogą być takiego gwałtownego zmiany paradygmatu. Z jednej strony rodzice powtarzali im nie wolno wam korzystać z telefonu komórkowego, bo to jest zabijacz czasu. A obecnie dali wam ten telefon komórkowy i mogłyś. Zacząłem szukać informacji, co to może dla nich znaczy, jakiego typu rezultaty mogą być takiego gwałtownego zmiany paradygmatu.

Z jednej strony rodzice powtarzali im nie wolno wam korzystać z telefonu komórkowego, bo to jest zabijacz czasu, a obecnie dali wam ten telefon komórkowy i mogłyś. No bo oczywiście oprócz lekcji Po lekcjach była partia rozmów z rówieśnikami za pomocą jakichś aplikacji komunikacyjnych I zacząłem szukać informacji. Ja jestem zafascynowany technologiem, działam biznesowo, od prawie dwóch dekad staram się się edukować o tym, jak technologia wpływa na nas i nasze życia. Moja żona jest doktorantką i jest, ma doktorat z psychologii. W związku z tym oboje staraliśmy się znaleźć odpowiedź na to, w jaki sposób będzie można wpływała na rozwój naszych dzieci. Trafiłem na książkę pani dr.

Anny Lempke, która przez większość swojego, swojej książki mówiła głównie o zależnieniach, ale również mówiła o dopaminie. Mówiła o tym, że jest to, że w mózgu naszym znajduje się układ nagrody, taki zbiór struktur, który jest w stanie się rozwijać struktur mózgowych związanych z motywacją i kontrolą zachowania. Mówiła o dopaminie, neuroprzekaźniku, mówiła o tym, że jak dopamina właśnie wpływa na podejmowane przez nas decyzje. Po wrzucaniu tej książki, paru jeszcze naukowych dokumentów, ja stwierdziłem, że jeśli chodzi o to, że to jest coś, co jest w stanie się zrealizować, to jest to coś, co jest w stanie się zrealizować Jesteśmy po prostu w bardzo dużym niebezpieczeństwie.

Jako rodzice, ale też tak naprawdę jako przedstawiciele cywilizacji technicznej, dlatego że po raz pierwszy w życiu stawiamy przed ludźmi, którzy kompletnie nie mają pojęcia, przed małymi ludźmi, którzy nie mają pojęcia o tym, jak wygląda dorosły świat, Zderzamy ich z ogromną machiną, która jest przygotowana tylko na to, żeby monetyzować ich uwagę, żeby komercjalizować wszystko, co oni robią W erze lotów kosmicznych, w złotej erze lotów kosmicznych misji Apollo, która udało się wylądować na Księżycu i bezpiecznie wrócić stamtąd, w NASA pracowało 400 tysięcy osób. Najlepszych inżynierów, inżynierek na świecie, których celem było wysłanie człowieka w kosmos i jego bezpieczny powrót na Ziemię.

Obecnie, w tylko kilku latach,W erze lotów kosmicznych, w złotej erze lotów kosmicznych misji Apollo, która udało się wylądować na Księżycu i bezpiecznie wrócić stamtąd, w NASA pracowało 400 tysięcy osób. Najlepszych inżynierów, inżynierek na świecie, których celem było wysłanie człowieka w kosmos i jego bezpieczny powrót na Ziemię. Obecnie, w tylko kilku latach Tylko w czterech firmach informatycznych koncerna, których z pewnych usług korzystacie, pracuje prawie milion siedemset tysięcy osób. Te osoby codziennie zastanawiają się jak najlepiej zagospodarować naszą uwagę. Co zrobić, żeby nasze dane, które my własnoręcznie i dobrowolnie podajemy w serwisach społecznościowych, Przekuć wartość reklamową dla osób, które, do reklamodawców To jest niemożliwe do zniwelowania przewaga, która cały dzień w dzień rośnie.

Te koncerny oczywiście posiadają wybitne umysły, które zatrudniają. Te umysły oczywiście są dobrze opłacane. Cała nasza rzeczywistość jest w tej chwili obecną jedną wielką walką o to, jaki sposób my korzystamy z naszych urządzeń. Oczywiście telefon komórkowy jest tylko nośnikiem, dlatego że przede wszystkim to, o co chodzi, to chodzi o aplikacje. Patrząc na to z perspektywy osoby, która się interesuje technologią i na temat danych, które pozyskałem w procesie mojego małego, prywatnego dochodzenia, Mogłem tak naprawdę spróbować przeanalizować ten problem od strony wpływu. Jakiego typu social media, media społecznościowe mają wpływ w nasze dzieci I to nie jest dobry wpływ. Znaczy jakbyśmy się nawet bardzo, bardzo uparli I to nie jest dobry wpływ.

Znaczy jakbyśmy się nawet bardzo, bardzo uparli, to te negatywy przeważają nad pozytywami. Dzieci nie potrafią korzystać z mediów społecznościowych. Trzeba sobie to bardzo jasno powiedzieć. Dlaczego? Bo nie mają wzorców. Dzieciaki są pozbawione możliwości nauczenia się prawidłowych sposobów to te negatywy przeważają nad pozytywami. Dzieci nie potrafią korzystać z mediów społecznościowych. Trzeba sobie to bardzo jasno powiedzieć. Dlaczego? Bo nie mają wzorców. Dzieciaki są pozbawione możliwości nauczenia się prawidłowych wzorców. Dlatego, że my rodzice również nie bardzo umiemy się dobrze poruszać w tych mediach społecznościowych dlatego, że my rodzice również nie bardzo umiemy się dobrze poruszać w tych mediach społecznościowych. To jest cały czas bardzo nowa technologia.

Dzieci tworzą sobie rzeczywistość za pomocą tych mechanizmów, które są im dane. Ale to jest bardzo czasami złudna rzeczywistość i wręcz nawet można powiedzieć, że nie jest to prawdziwa To jest cały czas bardzo nowa technologia. Dzieci tworzą sobie rzeczywistość za pomocą tych mechanizmów, które są im dane. Ale to jest bardzo czasami złudna rzeczywistość i wręcz nawet można powiedzieć, że fałszywa. Dzieci patrzą na siebie z perspektywy ile lajków jest w tym życiu że fałszywa. Dzieci patrzą na siebie z perspektywy, ile lajków uzyskało to zdjęcie. Dzieci mogą oceniać drugą osobę z perspektywy tego, jakie zdjęcie zamieściło w medium społecznościowym.

Dzieci wychodzą ze szkoły, ale szkoła cały czas zostaje z nimi i ta grupa, w której żyją w szkole. Dlatego, że nie wyłącza się z nich zyskało to zdjęcie. Dzieci mogą oceniać drugą osobę z perspektywy tego, jakie zdjęcie zamieściło w medium społecznościowym. Dzieci wychodzą ze szkoły, ale szkoła cały czas zostaje z nimi i ta grupa, w której żyją w szkole. Dlatego, że nie wyłączamy telefonów komórkowych. Te media społecznościowe żyją 24 godziny na dobę Kiedy wyłączamy telefonów komórkowych, te media społecznościowe żyją 24 godziny na dobę. Kiedyś, ja mam, jestem rocznik 74, byłem dzieckiem pokolenia z kluczem na szyi. Przychodziłem do domu, szkoła zostawała poza jakby moją percepcją.

Na chwilę obecną, jak patrzę na to, jak funkcjonują moje dzieci, ja widzę, że one nie umieją się z tym, co się dzieje Kiedyś, ja mam, jestem rocznik 74, byłem dzieckiem pokolenia z kluczem na szyi. Przychodziłem do domu, szkoła zostawała poza, jak gdyby, moją percepcją. Na chwilę obecną, jak patrzę na to, jak funkcjonują moje dzieci, ja widzę, że one nieustannie są w potoku informacyjnym nieustannie są w potoku informacyjnym Fake newsy, z którymi się spotykamy jako osoby dorosłe, dla nas są problemem Pomyślmy o tym, jaki aparat pojęciowy mają zbudowane 5-6-8-letnich dzieci to jest niemożliwe, żeby te młode osoby umiały odróżnić informacje fałszywe od prawdziwych.

I dlatego dziwi mnie to bardzo, że są kampanie społecznościowe, są przepisy, które są oczywiście lobowane przez państwo, bo państwu opłaca się mieć zdrowych i przede wszystkim cześćwych obywateli dlatego, że mniej potem płacimy za ich leczenie. I mamy kampanię związane z narkotykami, tak? Mamy kampanię, w których mówimy o tym, że nie wolno dzieciom spożywać nie wolno sprzedawać papierosów. I oczywiście nie wolno też sprzedawać osobom niepełnoletnim alkoholu. I my jako osoby starsze o tym wiemy. Wchodząc do sklepu raczej sami zwrócimy uwagę, jeżeli jakieś dziecko będzie próbowało kupić któryś z tych zakazanych przedmiotów Ale w ten sposób nikt nie informuje nas ani naszych dzieci o tym, że media społecznościowe również są wielkim uzależnieniem.

Bo to właśnie o czym mówiła w swojej książce o dopaminie Pani Anna Lempke Ale w ten sposób nikt nie informuje nas ani naszych dzieci o tym, że media społecznościowe również są wielkim uzależnieniem. Bo to właśnie o czym mówiła w swojej książce o dopaminie pani Anna Lempke jest dokładnie tym jest dokładnie tym Media społecznościowe, a właściwie dopamina, która wydziela się podczas korzystania z tych platform, wpływa na nasze poczucie tego, co jest sensowne. Programuje nasze mózgi w ten sposób, że my chcemy więcej i coraz więcej tych głasków, tych lajków, tego wsparcia wirtualnego I to nam spędza w uzależnienie.

Takie samo uzależnienie, jakie może być uzależnienie od biegania, czekolady, uzależnienie od alkoholu, seksu, palenia tytonią, czy jeszcze wielu innych czynności. Takie samo uzależnienie może wystąpić u osób, które codziennie przeglądają TikToka, Instagrama i wiele innych serwisów społecznościowychI to nam spędza w uzależnienie. W takie samo uzależnienie, jakie może być uzależnienie od biegania, czekolady, uzależnienie od alkoholu, seksu, palenia tytonią, czy jeszcze wielu innych czynności. Takie samo uzależnienie może wystąpić u osób, które codziennie przeglądają TikToka, Instagrama i wiele innych serwisów społecznościowych I to jest fakt naukowy. No teraz należy się zastanowić Jakiego typu mechanizmy obronne mogą zaistnieć, jeżeli chodzi o dzieciaki? Bardzo mało.

My, jako osoby dorosłe, w większości wypadków, bardzo chętnie dajemy ten telefon komórkowy, ten iPad, tego ten laptop, dlatego że uważamy wtedy dziecko da nam święty spokój i jako osoba dorosła będziemy mogli się w końcu zrelaksować. Jesteśmy czasami bardzo, ale to bardzo zadowoleni z tego faktu, że dziecko on uczy się szybko przełączać aplikacje i znajdywać na telefonie i na przykład ulubioną ikonętelefon i na przykład ulubioną ikonę To nie jest, proszę Państwa, nic dobrego. Wbrew pozorom, to jest naprawdę pierwszy element uzależnienia, który my, jako osoby dorosłe dajemy dzieciom, jakby programujemy je w tą stronę dajemy dzieciom, jakby programujemy je w tą stronę.

W związku z tym Ja skostem Można zastanowić się jak walczyć z takimi rzeczami negatywnymi, tak? Jak walczyć z takim uzależnieniem, które oczywiście może mieć różne formy, a nie chcę tutaj mówić, że Jeżeli ktoś korzysta dziennie przez 10 minut, to na pewno jest o sobie uzależniony, tak? Z mediów społecznościowych. Nie. Ja tylko mówię, że bardzo często dzieje się tak, że korzystają w sposób niekontrolowany Jeżeli ktoś korzysta dziennie przez 10 minut, to na pewno jest o sobie uzależniony, tak? Z mediów społecznościowych. Nie.

Ja tylko mówię, że bardzo często dzieje się tak, że korzystając w sposób niekontrolowany, bezwolny, z całej mnogości serwisu społecznościowych, my stajemy się bardzo podatni na mechanizmy, które za pomocą kodów bezwolny z całej mnogości serwisu społecznościowy, my stajemy się bardzo podatni na mechanizmy, które, za pomocą których te media społecznościowe są zbudowane. I teraz jak możemy walczyć? Jak możemy starać się zmienić tą sytuację? I jak możemy naszym dzieciom przygotować nową sytuację? w których te media społecznościowe są zbudowane. I teraz jak możemy walczyć, jak możemy starać się zmienić tą sytuację i jak możemy naszym dzieciom przygotować nową i lepszą przyszłość.

Niestety mam dla Państwa złą informację, sam jestem osobą, sam jestem rodzicem, w związku z tym i lepszą przyszłość. Niestety, mam dla Państwa złą informację, sam jestem osobą, sam jestem rodzicem, w związku z tym też mówię to z swojej perspektywy, to się samo nie zadzieje w tym też mówię to o swojej perspektywie, to się samo nie zadzieje Wszyscy z was jak tu siedzicie, musicie sami najpierw nauczyć się korzystać z mediów społecznościowych. My jako rodzice, osoby dorosłe, my musimy być wzorem. Bo dzieci będą patrzyły na nas. Nie będą oglądały i czytały ulotę kampanii społecznej, tylko będą patrzyły na nas. Będą żądały, żebyśmy my byli tym przekładem.

Więc jeżeli tą rzecz nie chcemy, to nie będziemy że my w ciągu weekendu siedzimy cały dzień z nosem w telefonie i mówimy, ale tobie nie wolno z tego telefonu korzystać, to dziecko oczywiście się nie posłucha, bo wzorzec jaki ma w domu będzie taki dokładnie, jaki opisałem. W związku z tym musimy my wewnętrznie, my sami pokazywać dobre praktyki. Musimy też oczywiście nie Nie bać się mówić nie wiem. Jak powiedziałem, to jest nowa technologia, która cały czas ewoluuje. Mamy cały czas ten wyścig technologiczny zbrojeń. Nie ma takiej opcji, żebyśmy znali odpowiedzi na wszystkie pytania.

Tato, a czy mogę korzystać z TikToka w taki sposób? Tato, a czy mogę na Instagramie zrobić to i to? Dajcie sobie szansę też mieć ten komfort powiedzenia nie wiem. To jest coś bardzo, ale to bardzo pozytywnego. Dzieciaki to zrozumieją. Oczywiście, jeżeli potem do nich wrócicie i powiecie im, słuchaj, zapytałaś się, czy zapytałeś się parę dni temu o to, mam dla ciebie odpowiedź. Niestety, jak przy każdej formie uzależnienia, czy w każdym razie, to jest to, co się dzieje. I to jest to, co się dziejeDajcie sobie szansę też mieć ten komfort powiedzenia nie wiem. To jest coś bardzo, ale to bardzo pozytywnego. Dzieciaki to zrozumieją.

Oczywiście, jeżeli potem do nich wrócicie i powiecie im, słuchaj, zapytałaś się, czy zapytałeś się parę dni temu o to, mam dla ciebie odpowiedź. Niestety, jak przy każdej formie uzależnienia, czy w każdym razie, trzeba minimalizować natężenie tego bodźca Niestety, dlatego że to oznacza, że musimy znaleźć inną formę aktywności dla dzieci, która nie jest związana z gapieniem się w telefon komórkowy, czy też spędzaniem czasu cały czas online. I to znowu wraca do nas jak boomerang, bo my jako osoby dorosłe też Wiem ze swojego doświadczenia mamy bardzo dużo obecnie obowiązków i nasz czas też nie jest z gumy.

Ale niestety proszę Państwa, jeżeli my u siebie nie wprowadzimy zasad, które pozwolą nam egzekwować taką właśnie zdrową relację,Wiem ze swojego doświadczenia mamy bardzo dużo obecnie obowiązków i nasz czas też nie jest z gumy. Ale niestety proszę Państwa, jeżeli my u siebie nie wprowadzimy zasad, które pozwolą nam egzekwować taką właśnie zdrową relację to dzieci cały czas będą wracało do tych mediów społecznościowych, do tego telefonu Kolejna rzecz, którą wiem, że jak patrzę na Was, to część z Was macha głową. Ja wiem, bycie empatycznym i cierpliwym to nie jest cecha osób dorosłych, które żyją w tym zabieganym świecie, ale pomyślmy o tym w ten sposób. Nikt inny nie wychowa naszych dzieci niż my.

Nie zrobi tego szkoła, która Kolejna rzecz, którą wiem, że jak patrzę na was, to część z was macha głową. Ja wiem, być empatycznym i cierpliwym to nie jest cecha osób dorosłych, które żyją w tym zabieganym świecie, ale pomyślmy o tym w ten sposób. Nikt inny nie wychowa naszych dzieci niż my. Nie zrobi tego szkoła, która a większy jeszcze problem na swojej głowie. Nie zrobią tego inne osoby, na pewno nie zrobią tego celebryci, influencerzy w internecie.

Tylko my u siebie w domu możemy pokazywać te pozytywne wzorce i być tymi osobami, które mówią OK, to ja pokażę ci teraz jak korzystać z tego medium, z tego telefonu, z tej aplikacji Bycie otwartym, to jest myślę coś, co też jest być może trochę sprzeczne z naszą logiką. To znaczy, że musimy akceptować to, że świat się zmienia i on się zmienia bardzo szybko. I to, że kiedyś ludzie gromadzili się stadnie, żeby oglądać o jednej porze, na jednym kanale telewizji czarno-biały, jakiś ulubiony serial, a potem się zmieniło A dzisiaj w swojej komórce mamy miliony aplikacji, które możemy poinstalować i właściwie cały czas korzystać z nich 24 godziny na dobę. To jest wielka zmiana.

Pytanie, co będzie za kilka lat, bo to oczywiście nie znaczy, że te aplikacje zatrzymają się w tym punkcie, one będą cały czas ewoluowały. W związku z tym musimy być otwarci Jedyną Jedyną stałą obecnie jest zmiana. Musimy nauczyć się być musimy umieć zmieniać nasz światopogląd, musimy umieć dostosować się do warunków, które panują na zewnątrz. Parę dni temu zobaczyłem taki napis na ulicy, kiedy przechodziłem przez przejście dla pieszych. Nie miałem telefonu, więc go zobaczyłem. To jest oczywiście napis, który jest tam namalowany po to, aby ludzie, którzy czytają te napisy, żeby nie było ich wątpliwości. I to jest właśnie ten napis, który jest tam namalowany, żeby nie było ich wątpliwości.

I to jest właśnie ten napis, który jest tam namalowany, trzymają telefony komórkowe blisko twarzy, zobaczyli, że znajdują się blisko przejścia dla pieszych. Ale myślę, że to jest doskonała metafora tego, o czym mówiłem i uważam, że to jest dobre podsumowanie tego, jak powinniśmy zacząć patrzeć na nas i na nasze otoczenia, przede wszystkim na nasze dzieci.


S K R Y B O T

Transkrypcje

Skrybot. 2023, Transkrypcje video z YouTube

Informujemy, że odwiedzając lub korzystając z naszego serwisu, wyrażasz zgodę aby nasz serwis lub serwisy naszych partnerów używały plików cookies do przechowywania informacji w celu dostarczenie lepszych, szybszych i bezpieczniejszych usług oraz w celach marketingowych.