TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
No hej, cześć, witam was wszystkich w nowym filmie i dzisiaj nie będzie to newsflare. Myślałem, że będzie, ale jednak zdecydowałem zrobić troszeczkę coś innego. Oczywiście o flare sobie tylko zaczniemy, no ale myślę, że w tym odcinku warto będzie umówić to, co dzieje się wokół XRP i to, co możliwie może się tutaj jeszcze wydarzyć. Ten temat jest bardzo ciekawy, ja też ten temat jakby zgłębiam od wielu lat, można powiedzieć. No i myślę, że warto będzie sobie takie dywagacje przeprowadzić, troszeczkę możemy mniej pragmatycznie do pewnych rzeczy podejść, a bardziej tak troszkę jakby uwolnić nasze wadze fantazji. No i sobie porozmawiać tak bardziej na luzie, ale myślę też konkretnie.
Także zacznijmy sobie od flare, bo tutaj Tina zrobiła bardzo fajną taką nitkę na Twitterze, która wyjaśnia jak wygląda kwestia wprowadzenia drugiej fazy stakingu. To generalnie zakończy się tutaj to na trzeciej fazie, w sensie w trzeciej fazie tam będą troszeczkę jeszcze bardziej rozwinięte te rzeczy. Ja na ten temat zrobię osobny film, bo jak gdyby kwestia wytłumaczenia, tak na przykład Tina rozpoczyna o tym, czym są te trzy chany, bo tam jest C-chain, P-chain i X-chain. Polega to na tym, to jest jakby z kwestii tutaj technologii avalantza, że są jakby takie pod sieci i te jakby te niższe sieci tutaj te transakcje przeprowadzają wyżej, wyżej, wyżej, wyżej.
Dzięki temu jest lepsza skalowalność, są tańsze opłaty i ta sieć jest szybsza, ale nie dzisiaj na ten temat nie będziemy sobie rozmawiać. Tylko wam po prostu tak podrzucam ten temat. Kolejna kwestia jeszcze odnośnie flare. Widzimy cena się troszeczkę obsunęła. Nie jest jakaś bardzo dużo obsuwa, to jest tam kilka procent można powiedzieć, ale wynika to oczywiście z tego, że był tutaj ten kolejny drop miesięczny, no i po tym dropie cena minimalnie tutaj zjechała. Tak jak widzimy tu była wyprzedaż, no i poleciało sobie troszeczkę niżej. W tym miesiącu ten drop już był niższy, bo to było tam 7,2%.
No i w tym momencie okazuje się, że no jak ktoś nie wykonywał żadnych innych ruchów, no to nie ma tutaj zbyt korzystnej sytuacji. Dlatego warto myślę będzie sobie pewne strategie czy pewne takie kwestie na przyszłość przemyśleć i być może nawet tutaj omówić, bo na ten moment, tak jak ja już też mówiłem wcześniej, ja widzę tu presję sprzedażową, no bo skoro nie mamy jeszcze tej funkcjonalności efasetów czy właśnie layer cake'a, no to w tym momencie jakby zapocząwanie na token flare nie jest wystarczające, żeby tę cenę można było wyciągnąć spekulacyjnie jakkolwiek tutaj.
Więc na ten moment ja tutaj widzę presję sprzedażową, czyli generalnie tutaj powolny taki zjazd cenowy, no a te dropy jakby nie pomagają, ale generalnie pomagają w całej tokenomii, która jest tutaj dobra, bo jest konstruowana typowo pod use case, pod użyteczność, pod technologię flare, ale tak jak powiedziałem na ten temat sobie jeszcze na pewno porozmawiamy i dzisiaj chciałem przejść do XRP i do firmy Ripple, bo są takie w sumie trzy ciekawe tematy, które chciałbym omówić. Pierwszy z nich będzie właśnie kwestia ODL-a, czyli On Demand Liquidity. To jest takie rozwiązanie, może powiem w skrócie, bo są to osoby, które mogą nie wiedzieć czym to jest.
To jest coś co od wielu lat, od wielu, powiedzmy dwóch trzech tak bardziej żywo na ten temat się rozmawia i jak gdyby to miało wyciągnąć cenę XRP, bo jak wiemy od długiego czasu, od kilku lat te korytarze, czyli jak gdyby po prostu te struktury tego ODL-a, tego całego systemu płatności, to jest tak zwany Remitance tutaj cały system, czyli tego systemu płatności, który jest właśnie produktem firmy Ripple, to oni budują sobie takie po prostu korytarze w różnych częściach świata, czy to tam w Meksyku, czy to na tych tam egzotycznych wysepkach gdzieś na jakimś pacyfiku, na całym świecie można powiedzieć. No i generalnie czekamy cały czas na to.
Oczywiście koncepcja ODL-a też się troszkę zmieniła, bo była wersja pierwsza, wersja druga teraz jest i teraz wersja trzecia jeszcze wchodzi w to wszystko. Pomiędzy nami jeszcze był taki temat liquidity hubu, czyli coś takiego dosyć podobnego, no ale jednak troszeczkę coś innego. Oczywiście pamiętajmy, to są wszystko dalej produkty firmy Ripple. No i oczywiście jest duża doza spekulacji na ten temat, no bo jakby w tym pierwszym modelu ODL-a XRP nie miało jakby prawa rosnąć, tak, jakby miało być po prostu takim znowu paliwem do tego wszystkiego.
W drugim modelu, jak wprowadzono, oczywiście teraz tak mówię bardzo upraszczam to wszystko tak, bo to jakby nie ma sensu, żeby bardzo głęboko w to wchodzić, ale w tym drugim modelu miała być zbudowana taka powiedzmy presja popytowa tutaj na to, żeby ci, którzy chcą z tego korzystać, czy na przykład ci, którzy będą chcieli to otrzymywać, będą musieli kupić XRP po prostu, czyli generalnie to będzie powodowało popyt na sam token XRP, no bo tutaj oczywiście to nie było jasne, bo to było to wszystko, co było w tym modelu.
Bo w tej całej technologii ODL-a to trzeba jasno powiedzieć, cokolwiek może służyć tutaj jako ten środek pomostowy, tak, to niekoniecznie musi być XRP, natomiast wielokrotnie było to, jak gdyby kierowana ta cała uwaga kierowane tutaj te wszystkie sugestie, że będzie to właśnie XRP, tak, i to nic innego tylko XRP.
No ale w tym momencie jak sobie popatrzymy, to co na przykład Eri też tutaj bardzo fajnie rozpisała, no to jest napisane coś takiego, że tutaj w tym systemie ODL Ripple zrobiło coś takiego, że nie ma jakby potrzeby trzymania tego XRP, bo w tym założeniu wcześniej takim powiedzmy pierwotnym było to, że wszystkie strony trzymają XRP, czyli że trzymają to muszą je wcześniej skupić, tak, żeby móc je trzymać i w zależności od wielkości tego wolumenu obrotu jakby ta potrzeba posiadania XRP może być większa albo mniejsza.
Jeżeli będzie większa, czyli większe transfery będą musiały pójść, no to albo będą musieli skupić więcej XRP tutaj z rynku, czy te podmioty finansowe, które chcą się, na przykład mogą być banki, czy po prostu jakieś tam instytucje płatnicze, czy instytucje finansowe, no to albo musieli skupić większą ilość tego XRP z rynku, albo po prostu cena XRP będzie musiała być większa. Czyli przykładowo jeżeli powiedzmy jedno XRP kosztuje jeden dolar, no to jak chcemy przesłać nie wiem 10 milionów dolarów, to trzeba mieć 10 milionów XRP. Więc prawda jest taka, że w tym momencie mielibyśmy taki układ, ale jak chcemy przesłać miliard dolarów, no to potrzebujemy tych tokenów automatycznie więcej, więc trzeba jakby więcej tego tutaj zabezpieczyć.
Ale na przykład gdyby cena była niższa, to znowu trzeba więcej tokenów, czyli trzeba mniej tokenów, cena jest znowu wyższa. Natomiast problem jest tutaj taki, że gdyby nie ma tej takiej jednej stabilności, no bo jak widzimy, no jeżeli na przykład na przestrzeni tam ostatniego roku mamy XRP, no nie wiem powiedzmy, oczywiście tak mówię teraz z głowy, nie wiem czy to było rok, czy było rok i tam parę miesięcy, no to jest nieistotne, ale mamy na przykład wahanie między 2 dolary, a na przykład 50, no bo 30 centów.
No to w tym momencie jakby nasz zapas XRP, który służy do wykonywania tych operacji właśnie w tym systemie ODL, no to okazałoby się, że na przykład jest za mały albo za duży tak w pewnym momencie i to trzeba by było cały czas regulować na zasadzie jakiegoś market makera być może tak, gdzie gdyby naszej na przykład instytucji nie potrzeba tyle XRP, no to bez sensu je trzymać, można je na przykład upłynnić tak.
A gdyby kwestia jest znowu płynności, no i cały czas nawet w samej nazwie tak ODL, czyli on demand liquidity, czyli płynność na żądanie w innym, tego tutaj takim tłumaczenia, w innym tłumaczeniu po prostu właśnie płynność na żądanie, czyli generalnie kwestia płynności ma być płynnie, czyli ma być możliwość przeniesienia wartości z miejsca na miejsce bez jakichś tam problemów, że dobra przeniesiemy tylko część, bo nie ma odpowiedniej płynności, żeby przeniesieć całość z tego miejsca na miejsce. Musi być na tyle płynności, że można było spokojnie przynosić sobie wszystko.
No i teraz tak to co jest napisane, że tutaj Ripple tworzy sobie tutaj taki wallet, taki portfel tutaj z XRP, no i tam będzie po prostu licencja na tym Ripple necie tego portfela. No i generalnie może inaczej.
Ostatnie zdanie, że Financial Institutions Never Has to Touch XRP, czyli to znaczy tyle, że w takim układzie okazuje się, że te instytucje finansowe, czy na przykład tu jakaś instytucja z Ameryki, niech tam będą jakieś Filipiny, czy jakieś inne tam Palau, inne tam jeszcze może bardziej egzotyczne miejsca, bo jak gdyby generalnie problem taki cross-border payments jest taki, że ciężko jest przesłać na przykład, nie wiem, z Ameryki do jakiejś tam, do jakiejś, do jakiejś Tajlandii na przykład, tak. Jakby idzie to przez kilka różnych tam miejsc, no i przez to jest taki transfer bardzo drogi.
No przesyłamy 100 dolarów, a płacimy 200 dolarów, bo to przeskakuje przez iluś tam pośredników, ilość banków i to w ogóle trwa bardzo długo, nie? Więc jakby w tym momencie nie ma takiego problemu, jeżeli korzystamy tutaj z Ripple Neta tak właściwie i tego systemu ODL-a, które Ripple tutaj oferuje. No ale tak jak Eri tu napisała, że w takim układzie, gdyby nie ma potrzeby, żeby to XRP, jak gdyby mieć, tak? Gdyby te rozliczenia będą się tutaj w tle rozgrywać. Co my zobaczymy, tu jest też taki przykładowy schemat tego, jak by to mogło funkcjonować.
No ale generalnie teraz pytanie, pytanie, czy faktycznie XRP, w sensie, czy jest sens, żeby to XRP było tym jak gdyby głównym narzędziem takim, które umożliwia działanie w ogóle takiego systemu ODL? No i znowu zdania są bardzo podzielone. Moim zdaniem lepiej by było, gdyby to był jakiś bardziej taki stablecoin.
Oczywiście wiadomo, była taka opinia i śmiali się wszyscy, że a, przecież XRP jest stablecoinem, bo nieważne co się dzieje, on trzyma nie wiem, 15 centów cenę, tak? Oczywiście to jest tak trochę prześmiewszo, ale tak, taki system byłby sensowny, jest sensowny, ale moim zdaniem w momencie, kiedy mamy stablecoin, no bo tak jak powiedziałem, jeżeli mamy nie wiem, 10 milionów XRP, nagle się okazuje, że my nie poczujemy na przykład 10, tylko potrzebujemy mieć 5, bo na przykład XRP wzrosło, jego cena wzrosła i potrzebujemy mniej tego, zauważyłam się to sprzedawać.
Na przykład jak znowu sprzedałem, to cena może spadać, tak? A my znamy takie większe ilości zrzucać, więc jakby to będzie problem jak gdyby takiej starych, stabilności jakby właśnie ustabilizowania tego, tej takiej relacji między po prostu kursem ceny, naszymi potrzebami, a jak gdyby koncepty funkcjonowania tego wszystkiego, więc moim zdaniem stablecoin byłby dużo bardziej sensowny i na ten moment to nie musi być tylko XRP używane w systemie ODL, to może być cokolwiek innego, tak? Upartego możemy używać bitcoina, możemy używać jakiegokolwiek jeszcze innego krypto. To nie ma znaczenia, ale znowu idąc dalej, tak sobie pomyślałem, oczywiście tak powiedziałem, to są luźne rozważania, tak? To nie jest tutaj jakaś prawda objawiona.
Jestem chętny do takiej dyskusji i też jestem chętny do poznania opinii ludzi, bo jak wiem sporo osób właśnie jest tej społeczności i patrzę na takie rzeczy. Jestem ciekaw jak wy się zapatrujecie w ogóle na tą kwestię, czy według was ma to w ogóle sens, czy to nie ma sensu, ale to co ostatnio się wydarzyło, to że Fortress został kupiony przez Ripple'a, tak? Tak jak napisał, że jesteśmy no ucieszeni bardzo tym, że ten Fortress Trust będzie tutaj kupiony przez Ripple'a.
No i teraz właśnie pytanie, po co w ogóle Ripple kupował tego Fortressa? Ja już tak ostatnio się na tym zastanawiałem, tak wam mówiłem w poprzednim filmie, jest to ciekawe, po co w ogóle coś takiego będą chcieli zrobić. No i teraz właśnie być może, być może jest to kwestia tego, że za pomocą Fortressa, który ma tutaj licencję na to, Ripple będzie w stanie utworzyć swojego stable coin'a.
No bo generalnie Ripple nie było w stanie teraz utworzyć stable coin'a, no bo jak? Bez żadnej licencji, bez żadnych tych, no to będziemy mieli tutaj po prostu kwestię, tak, jak mamy mamy tego Tethera na przykład, tak? Ale żeby zrobić to w bardziej legalny i sensowny sposób, nie tam gdzieś na jakichś Filipinach, czy tam jakichś Malediwach, czy jeszcze gdzieś tam, ale faktycznie funkcjonować na przykład w Stanach Zjednoczonych, no to korzystając na przykład z licencji, którą ma Fortress, można by było takiego stable coin'a utworzyć.
I teraz pytanie z tym stable coin'em, po co w ogóle było tworzenie tego, po co właśnie w ogóle tworzyć tego stable coin'a, tak? Jak widzimy na XRP Ledger'e można spokojnie stworzyć stable coin'a. Pamiętajmy, że technologicznie jest tak najbardziej możliwe, możemy stworzyć w ogóle token i teraz pytanie, czy chcemy z niego zrobić stable coin'a, czy nie. I tu jest oczywiście cała też instrukcja do tego.
Więc generalnie tak, można to zrobić, oczywiście można zrobić to jako token tak zwany IOU, tak? Na zasadzie takiej, że po prostu tworzymy token lub można by było nawet zrobić coś takiego, że budujemy taki łańcuch boczny takiego side chain'a, no i na tym side chain'ie budujemy takiego stable coin'a, no ale znowu ten stable coin musi być jakoś sensownie ogarnięty, nie? sensownie utworzony, sensownie zabezpieczony. Oczywiście na tej licencji, którą ma Fortress, no to jakby nie patrzeć tu będzie trzeba mieć to pokrycie w 100 procentach, tak? To pamiętajmy, to nie jest licencja bankowa taka, że mamy bank i tam bawimy się w jakieś rezerwy cząstkowe.
Możemy więcej nie mieć niż mieć, a potem i tak możemy to dalej pożyczać i lewarować, zapętlać i kombinować z tym. Tylko może być taka sytuacja, że możemy utworzyć na przykład stable coin'a, ale musi być zabezpieczony w 100 procentach fizycznym, na przykład dolarem, tak? No i teraz ja sobie tak pomyślałem, bo też widziałem coś takiego. Wiem, że część z was co lubi, oczywiście tak powiedziałem, bardziej przymknijmy na to oko, ale jest to taka ciekawa, myślę, kwestia.
Zobaczcie sobie, tu jest ten zameczek taki, nie? Teraz, jak mi coś wyskoczy, że ja teraz coś wymyślam, tak, wymyślam, tak powiedziałem, to jest teraz, dzisiaj to nie jest niezwykle poważny odcinek, dzisiaj jest po prostu kwestia luźnego porozmawiania, bo już myślę każdy jest zmęczony tą sytuacją, która jest obecnie na rynku, więc warto się troszkę, myślę, odmurzyć, ale popatrzcie, tak jak powiedziałem, większość, bo większość z was to lubi, dlatego zobaczmy sobie zameczek i to co było tutaj od Bera Bulgaja.
Oczywiście pamiętajmy, że to co było, no to ten obrazek już ma dosyć długo, ja już teraz nie pamiętam dokładnie, ale to już ma chyba trzy lata, więc trzy lata temu powiedzmy, plus minus, nie wiem, bo to nieistotne, czy to było 2,5 roku, 2,8 miesięcy, nie wiem, nieważne, ale już dużo wcześniej niż kwestia takiego Fortressa nawet.
Popatrzcie, tutaj joinował ten w ogóle, całe konto, to wszystko w marcu 2022, to jest oczywiście post z marca też, 222, ale to jest jakby post już tego co było wcześniej, także ten obrazek już tam był dużo wcześniej znany, no i ludzie, tak jak z tego co patrzyłem, widzą takie powiązanie, że OK, mamy Fortressa, tą fortecę taką, mamy tutaj fortecę i teraz pytanie, co na tej fortecy mamy, każdy myśli OK, mamy XRP na środku, tutaj mamy Fortressa, czyli ten taki jakby, patrzymy w kolejności, to jakby najważniejszy będzie ten co jest na środku, potem co po lewej i po prawej, nie, czyli potem co Bitcoin, a potem USD, nie, ja sobie tak pomyślałem, no dobra, ale co jeżeli to jest na przykład tak, że od momentu przejęcia tego Fortressa, mamy tutaj taką fortecę zbudowaną i mamy XRP, mamy Bitcoina i mamy USD i być może kombinacje tych trzech da nam opcję, żeby stworzyć na przykład właśnie stable coin, bo tak jak powiedziałem, czym ten stable coin będzie pokryty, właśnie idealnie jakby ten stable coin był pokryty w dolarach, no ale jaki jest problem, żeby na przykład zrobić sobie koszyk, koszyk na przykład stable, gdzie na przykład większość będzie powiedzmy nie, pokryte powiedzmy XRP, w Bitcoinie, w USD, jak gdyby ruchy cenowe, które mogą się wydarzyć, będą mniej działać tutaj na stabilność naszego stable coin, ciekawe może coś takiego jest, oczywiście na tym obrazku było dużo więcej takich ukrytych elementów, o których z reguły i tak dowiadujemy się dopiero dużo, bo później tak, jak coś wychodzi, to można ewentualnie jakoś tutaj coś do tego odnieść, oczywiście nie wiem teraz, zrobiłem jakieś analizy, bo też dokładnie nie wiem tak, nie wiem co oznacza ten misiu, a może wiem, może nie wiem, ciekawe, to się dopiero jeszcze kiedyś tam okaże, ale jakby tych teorii, tych tematów jest tutaj dużo więcej, mamy tu króla, który ma złamaną buławę, wiemy potem, że on był zostawiony na takim górze lodu, kwestia płynności może tak, nie wiadomo co się stało, tutaj mamy rycerza z tym samym znaczkiem, co X w X, RP, tak, to też jest pewien symbol, ale to już nie będę o tym opowiadał, mamy Fenixa tutaj, który płonie, mamy tutaj rękę, która manipuluje, tak, to jak sobie przybliżyli, to tego, tu jest jeszcze dużo więcej tych elementów, oczywiście to zdjęcie jest gorszej troszkę jakości, może, ale tu jeszcze było pełno różnej symboliki do tego wszystkiego, tak jak powiedziałem, to jest dosyć taka śmieszna sprawa, ale pamiętajmy Fortress, być może kwestia utworzenia stable, oczywiście to jest moja taka myśl, która mi tak wpadła w takie przypływie różnych dziwnych pomysłów, ale popatrzcie sobie, tak jak powiedziałem, czy faktycznie XRP ma sens jako ta waluta pomostowa tutaj w systemie ODL, z którego korzystałyby banki i różne inne instytucje, moim zdaniem nie, dużo lepszą stabilność i dużo lepsze funkcjonowanie tego systemu gwarantuje nam utworzenie stable coin, oczywiście można by wziąć stable coin, który będzie płynny, tak jak USDT na przykład czy USDC, ale teraz pytanie kwestia pokrycia tego USDT, USDC, bo to musi być pokrycie 1 do 1, jeżeli mówimy o kwestii tworzenia na licencji takiej jak tutaj jest, no i być może to nie jest dobre rozwiązanie i teraz gdyby faktycznie utworzyć, gdyby Ripple kupiło Fortressa po to, żeby utworzyć swojego stable coin, opartego na przykład, może o Bitcoin, może o USD, czyli o dolara głównie, tego nie wiemy, no to wtedy byłaby taka myślę dosyć interesująca sprawa, tak że jak powiedziałem, to jest jakby opcja na stole, nie wiem czy tak będzie czy nie, jestem ciekaw co wy na ten temat sądzicie tutaj, no myślę, że dosyć interesująca sprawa, warto sobie na ten temat na pewno rozmawiać, no i teraz zobaczmy jeszcze jedną rzecz, to co już mówiłem wcześniej, to co też pisałem takiego tweeta odnośnie XaHao, tak odnośnie XaHao, czy jak ktoś tam wymawia to już nie ma żadnego znaczenia, mówimy po polsku XaHao, tak, no to jest kwestia tego, że jak wiemy XRP Ledger nie ma na tym wersji, w tej aktywnej opcji takiej smart kontraktów, tam nie ma wbudowanej opcji smart kontraktów, nie, no i z tego powodu powstała taka idea tak zwanych hooksów tutaj, czym są hooksy, możemy sobie zobaczyć, no hooksy są po prostu w takiej lightowej, że tak powiem, takiej lekkiej wersji smart kontrakty, tak, to nie są jakieś smart kontrakty bardziej rozbudowane, no są po prostu dosyć proste, proste rzeczy, czekajcie, czy będzie na przykład, jak jest potencjał smart kontraktów na XRP Ledgerze, dokładnie, na przykład kwestii, kwestii tutaj jakby wymiany, tak, czyli kwestii, no wymiany powiedzmy różnych tam assetów, które by były, tak, tak tutaj, managing complex financial instruments, nie, czyli generalnie tych hooksów można by używać do, na przykład takiej użyteczności dla różnych tam instrumentów finansowych, takie jak tam derywaty, opcje i kontrakty, nie, czy można zrobić KYC? Można oczywiście, można zrobić KYC, można zrobić tutaj sprawdzenie tutaj polityki AML-a, czyli Anti-Money Laundering, czy jakby kwestii takiej właśnie postowej weryfikacji, no i na przykład Supply Chain Management, tak, czyli takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie, że jest to takie i tak, czyli mamy tutaj taki amendment, tak, znaczy generalnie smart kontrakty wiemy do czego mogą służyć, tych opcji jest dużo, natomiast w tej jakby konfiguracji są takie dużo prostsze smart kontrakty, no ale jednak są smart kontraktami, także była to naprawdę bardzo ciekawa opcja.
No i teraz mamy w sumie dwie możliwości, bo te smart kontrakty albo możemy wbudować bezpośrednio w XRP Ledgera, w sensie po prostu zrobić taki amendment tak zwany, czyli taką propozycję poprawek, możemy nad tym głosować, czyli walidatorzy w konsensusie 80% przegłosują zmiany, no i taka opcja Huxów weszłaby tutaj na XRP Ledger, no i dzięki temu można by było bezpośrednio z tego XRP Ledgera korzystać i używać tutaj tych wszystkich możliwości, ale to co na ten moment zostało wydarzone, to stworzenie sidechains, w sensie swojego jakby osobnego ekosystemu, on nazwie Xahao, ten Xahao jak gdyby wprowadza te wszystkie poprawki, jak gdyby, powiedzmy tak, jest to kopia XRP Ledgera z możliwością po prostu używania tych smart kontraków, tych Huxów tutaj, tak.
No i teraz pytanie, co tu jest nie tak? No ja mam osobiście tutaj duży problem o to, że oni po prostu robią, tak powiedziałem, kopia XRP Ledgera ze zmianą, którą można by tak samo na XRP Ledgera zaimplementować, to nie jest problem, ale z jakiegoś powodu wolą po prostu postawić osobną sieć. No i teraz pytanie, jak ta się w ogóle będzie zdecentralizowana, jak ona w ogóle będzie się funkcjonować, tego nie wiemy, tak. To są jak gdyby rzeczy, które nie są tutaj jasne kompletnie, no i z tego powodu to mi trochę przeszkadza, no ale jakby to nie jest jeszcze większy problem.
Dla mnie największym problemem tutaj, który ja z tym wszystkim mam, że musimy palić XRP, nie, czyli żeby stworzyć sobie token tutaj na sieci Xahao, my musimy spalić XRP na sieci XRP Ledger.
No ale pamiętajmy, że jest to zawsze operacja jednostronna, to idzie tylko w jedną stronę, czyli jak spalę XRP na XRP Ledgera i wymintuję sobie, czy tam stworzy mi się token, to nie wiem, XRP+, tak, bo tam jest mechanizm burn to mint, nie, czyli palę na jednej i mintuję się, tworzę się jednocześnie na drugiej sieci, na sieci Xahao dostanę ten XRP+, czy tam, jak to tam, no to było XRP+, nazwane, czyli znamy przykład dostanę ten token XRP+, którego mogę używać do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do, do smart kontraktów, no ale pytanie, co ja potem z tym mogę dalej zrobić, no bo jak na przykład będę chciał się pozbyć tego tokena XRP+, na rzecz na przykład tokena XRP, no to już nie ma takiej opcji, no bo już nie jestem w stanie znowu stworzyć tego tokena XRP, który został spalony, no takiej opcji nie ma, no bo jak wiemy spalimy i koniec, tak, nie ma, nie ma opcji, żeby to ten aset już odzyskać, no te portfele są blackholowane i tu już nie jesteśmy w stanie tworzyć nowych tokenów, no i 100 miliardów, mniej teraz już niż 100 miliardów tokenów, XRP już nie będzie więcej, bo nie da się przegłosować poprawki, która by mogła drukować więcej, jak ktoś twierdzi, że, że jest to odsyłam do totalnych podstaw tutaj odnośnie XRP Ledger'a, dlatego mówię ja mam z tym osobiście problem, bo jak gdyby jest to taka, no tu macie XRP+, no bo jest to jakby taka retoryka tutaj przyciskana, że ok fajnie smart kontrakty na XRP Ledger'e, no ale to stwórzcie go na XRP Ledger'e, bo to można przejrzeć przegłosować, aniżeli po prostu, bo to jest po prostu projekt zrobiłem, tak, projekt, który dostał finansowanie na to, żeby stworzyć właśnie swój ekosystem oparty o XRP Ledger, ale jakby nie patrzeć swój ekosystem, no i teraz pytanie jak, oczywiście wiadomo, teraz można zrobić na przykład taką integrację, to nie jest problem, żeby zrobić integrację taką, że jakby te sidechains do XRP Ledger'a, to, to jakby może być podpięte, natomiast no nie ma opcji jakby wychodzenia właśnie w drugą stronę i dla mnie palenie tokena XRP na rzecz utworzenia jakiegoś tokena XRP+, który jakby nie patrzeć znowu prywatnym projektem, nie jest na pewno tak zabezpieczony i zdecentralizowany jak sam XRP Ledger, no jest trochę wątpliwa, tak że ja osobiście bym poczekał na dwie rzeczy, albo, znaczy na obie najlepiej, ale albo bym poczekał na to, że wprowadzają tutaj takie poprawki na XRP Ledger i tam też można używać hooksów, albo po prostu czekam na F asety od Flare i jak gdyby nie interesujemy to kompletnie, tak że ja osobiście nie bawię się w żadne XRP+, w żadne takie tutaj projekty, bo, no bo nie widzę w tym większego sensu.
I taka jeszcze myślę ostatnia rzecz i tu jestem też ciekaw waszej opinii, też pewnie część z was słyszała o tym, że będzie zrobione tak zwane The Proper Party i będą się tam bawić, będą imprezować, jest to impreza robiona w Nowym Jorku przez Ripple'a i będą chcieli ojejku, ojej już nie jestem w stanie tutaj dołączyć, tak? Ale generalnie co to jest? To jest impreza, która ma zebrać ludzi i mają tam świętować, nie? I teraz pytanie, co tam będą świętować? No bo co, czy chodzi tutaj o wygraną z sekiem? Teraz pytanie, czy to była pełna wygrana, czy to była częściowa wygrana? O co w ogóle chodzi? Także jestem ciekaw, oczywiście też są takie spekulacje ludzi na ten temat, którzy mówią, że być może będzie jakieś ważne ogłoszenie, być może nie wiem, Ripple zrobi swoje IPO na przykład, tak? Czy będzie można kupić na przykład akcję Ripple'a? Albo nie wiem, będzie flip the switch na tym wydarzeniu, tego nie wiemy.
Jestem ciekaw waszych opinii, co wymyślicie, że tam się na tej imprezie wydarzy, albo może nic się nie wydarzy, tak? To też jest taka druga opcja, pamiętajmy o tym, ale jeżeli coś się wydarzy, to to co? Także jestem ciekaw. Piszcie w komentarzu i też jestem ciekaw waszej opinii na temat tego, czy faktycznie Ripple będzie szło w kierunku utworzenia stable coin'a, czy nie. Jeżeli tak, no to zobaczmy.
Czy według was były na przykład pokryty w dolarze, czy może w jakiejś kombinacji właśnie Bitcoin'a też byśmy tu jakoś uwzględnić, czy może jeszcze XRP, czy jakiś taki cały koszyk z jakimiś różnymi takimi wagami powiedzmy, tak? Nie wiem, USD, waga 80%, powiedzmy tak, a reszta tam po 10%, nie wiem. Jestem ciekaw też waszej opinii, albo po prostu są to brednie według was, nie wiem. Dlatego też zachęcam was do komentowania do takiej dyskusji i do takiego też może podejścia indywidualnego, także dzięki wam bardzo, z tym was na razie zostawiam. Trzymajcie się, hej!.