TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
Szanowni Państwo, mamy ogromną przyjemność powitać wszystkich zgromadzonych na pikniku wojskowym z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego. W tym roku w Polsce odbywać się będzie ono podczas czterodniowego weekendu, bo od 12 do 15 sierpnia pod hasłem Silna Biało-Czerwona. To żołnierskie Święto Wojska Polskiego co roku obchodzone jest w dniu 15 sierpnia. Zostało ustanowione dla upamiętnienia momentu szczególnej chwały Narodowego Oręża zwycięskiej w 1920 roku Bitwy Warszawskiej w wojnie polsko-polszewickiej. Bitwy Warszawskiej zwanej również Cudem nad Wisłą. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległości. Dlatego też 15 sierpnia to szczególna data nie tylko dla żołnierzy ale również dla wszystkich Polaków.
O zabranie głosu proszę Pana Pułkownika Grzegorza Dyrkę, szefa Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Zielonej Górze. Dzień dobry Szanowni Państwo cieszę się że jesteście z nami. Liczę na to że do godziny 18 i pół 18 jak będziemy wyświetlać kino frontowe będzie tutaj coraz więcej mieszkańców szliftingowej i okolicznych miejscowości. Ale na wstępie chciałbym powitać naszych szczególnych gości. Witam Pana Władysława Dajczaka Wojewoda Lubuskiego. Panie Wojewoda dla Pana szczególne podziękowania bo zawsze jest Pan z nami żołnierzami. Bardzo dziękuję za to. Witam Pana Andrzeja Bielawskiego, starostę powiatu wschowskiego. Witam Panią Małgorzatę Gośniowską-Kolę, zastępcę dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Radą Sygników Województwa Lubuskiego. Witamy.
I tak przy okazji Pani Małgorzato dziękuję za te lata współpracy jako pełnomocyk Pana Wojewody bo również było mi bardzo miło z Panią współpracować. To dla mnie szczególnej zaszczytacji był po kliknięciu. Dziękuję. Witam. Witam gospodarza Panią Jolantę Wielbóz, burmistrza szliftingowej. Ale wiemy, że jest z nami również Pan wiceburr, mistrz Pan Błażej Rajman, którego również bardzo serdecznie witamy. Witam Pana Tomasza Kłosowskiego, który reprezentuje Pana posła Asta i jednocześnie jest jego doradcą do spraw bezpieczeństwa. I witam Pana pułkownika Dariusza Dudzińskiego, szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji Zielonej Góry, który jest organizatorem dzisiejszego pikniku. Przez ręce którego każdy, który chciałby znaleźć się w mundurze będzie musiał przejść. Dziękuję bardzo. Oddaję głos.
Bardzo proszę Pana pułkownika Grzegorza Dyrkę o odczytanie listu ministra obrony narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, skierowanego do żołnierzy Wojska Polskiego i obywateli Rzeczypospolitej. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, Warszawa 12 sierpnia 2023 roku. Żołnierze Wojska Polskiego, Szanowni Państwo. Są dni szczególne ważne w kalendarzu. Święta narodowe i rocznice wydarzeń, które zapisały się w historii polskiej niepodległości. Wśród nich wyjątkowe znaczenie ma święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku. Tego dnia wszyscy Polacy dziękują obrońcom, którzy stali i stoją na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Okazanie szacunku i wdzięczności ma szczególny wymiar, zwłaszcza teraz, kiedy na Ukrainie toczy się wojna, a granica polsko-białoruska jest miejscem agresji hybrydowej.
Żołnierze, każdego dnia ramię w ramię z sojusznikami pełnicie swoją służbę dla naszego bezpieczeństwa. Rodacy są Wam wdzięczni za odwagę, profesjonalizm i poświęcenie. Wszyscy murem stoimy za Wami i poprzez udział w święcie Wojska Polskiego dziękujemy Wam. Ostatnie lata to dla sił zbrojnych czas bardzo intensywnej modernizacji technicznej. Żołnierze otrzymują najnowocześniejszy sprzęt. Są już w wojsku czołgi Abrams i K2, Armato-Haubice Krab i K9, wyrzutnie rakiet High Mars i Humno, samoloty F-A-50, a wkrótce także F-35. Zwiększa się liczebność. Obecnie jest to ponad 175 tys. żołnierzy pod bronią. Wszystkie te działania mają jeden wspólny mianownik – silna biało-czerwona i nowoczesne Wojsko Polskie. Zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i jej obywatelom wymaga nieustannie ciężkiej pracy oraz zaangażowania.
Żołnierze Wojska Polskiego pełnią tę służbę wzorowo. W rocznicę Bitwy Warszawskiej, polskiego zwycięstwa dla wolności Europy, oddajemy hołd pokoleniom żołnierzy, którzy walczyli o wolność. Wspólnie dziękujemy też tym, którzy każdego dnia służą niepodległej. Są wśród nich żołnierze, którzy strzegą teraz polskie granice i jednocześnie wschodniej flanki NATO. Wszystkim przybyłem na uroczystość Święta Wojska Polskiego. Składam podziękowanie za to, że stoicie murem za polskimi żołnierzami. Z wyrazami szacunku, Mariusz Błaszczak. W takim dniu, kiedy rozpoczynamy pikniki wojskowe, jutro będziemy mieli w Zbąszynku, w Poniedziałek w Pszczewie, we wtorek w Kłodawie i oczywiście we wtorek wspaniały dzień Wielkiego Święta Wojska Polskiego w rocznicę.
Jak pan minister przypomniał, naszego wielkiego zwycięstwa w 1920 roku pod Warszawą, gdzie zwycięstwo to uratowało Europę przed bolszewicką nawałą, dwa lata po odzyskaniu niepodległości polskie państwo potrafiło zbudować silną armię, która stawiła czoło bolszewickiemu nawałowi. Dzisiaj, drodzy państwo, mamy bardzo trudną rzeczywistość. Tuż za naszą wschodnią granicą toczy się pełnoskalowa wojna. Wojna, którą wywołał rosyjski agresor, rosyjski barbarzyńca, atakując suwerenne, niepodległe państwo, jakim jest Ukraina. Z tego trzeba wyciągać wnioski, drodzy państwo. Odpowiedzialnie rządzący podejmują działania, które mają sprawić, że Polska będzie państwem silnym, bo historia pokazuje, że tylko państwo silne może być suwerenne i niepodległe. Państwo słabe nigdy nie będzie niepodległe. Odpowiedzialnym rządem jest rząd pana premiera Mateusza Marawieckiego.
Stąd te działania, które są w tej chwili prowadzone, przywracamy silną polską armię po tych działaniach, którą poprzednicy z Platformy Obywatelskiej PSL podejmowali w roku 2011 do 2015, kiedy polska armia była zwijana, kiedy zostało już niespełne 90 tys. żołnierzy, kiedy były likwidowane jednostki i to w miejscu, w którym jest o znaczeniu strategicznym dla naszego bezpieczeństwa. Dzisiaj polska armia liczy już 175 tys. żołnierzy. Mamy najnowocześniejszy sprzęt, który jest sukcesywnie sprowadzany i polskie wojsko jest wyposażane. Dzisiaj macie państwo tutaj w szluchtyngowej okazję spotkać się z żołnierzami, aby im podziękować za tą codzienność, za ochronę naszych granic, ale też porozmawiać o możliwości służenia w polskim wojsku. Ja tutaj jadąc do państwa przed tym spotkaniem byłem w Gorzowie na przysiędze wojskowej.
140 kolejnych młodych ludzi dzisiaj złożyło przysięgę na wierność Rzeczpospolitej, że będą ją bronić do ostatniej kropli swojej krwi oddając nawet własne życie. Jak wiecie coraz więcej młodych ludzi przystępuje do naszych sił zbrojnych, do polskiej armii. To jest bardzo radosne i bardzo optymistyczne. Chcemy dzisiaj w szluchtyngowej i na tych piknikach, które przed nami pokazać, jak wielkie znaczenie ma polskie wojsko, jak dobrze jest przygotowane do obrony naszych granic i naszej ojczyzny. Korzystajcie państwo z tych możliwości, ale też będą dzisiaj możliwości dla całych rodzin, dla naszych najmłodszych, którzy przecież interesują się wojskiem. Będzie można się spotkać z żołnierzami, porozmawiać. Centrum rekrutacji będzie przedstawiało warunki na jakich można wstąpić do wojska. No i te kino plenerowe o godzinie 18.
00 tutaj szluchtyngowej, kiedy będzie można zobaczyć film Powstanie Warszawskie. Życzę państwu, aby to był radosny dzień z polskim wojskiem, z polskimi żołnierzami, a przy okazji pokażmy im naszą wdzięczność za to poświęcenie, jakie dla naszego bezpieczeństwa na co dzień wykazują. Życzę radosnego dzisiejszego pikniku. O zabronie głosu proszę Starostę Wschowskiego, pana Andrzeja Bielawskiego. Szanowny panie wojewodo, panie pułkowniku, panie górmisz, panie dyrektor, Szanowni państwo, dzisiejsze obchody Święta Wojska Polskiego to bardzo doskonała okazja, żeby żołnierzom podziękować. Podziękować za ich zaangażowanie, za trud, jaki wkładają, żebyśmy wszyscy czuli się bezpieczni. Wiemy jaką trudną sytuację mamy na granicy z Białorusią, wiemy co dzieje się na Ukrainie. Zaangażowanie wojska, ich praca, determinacja powodują, że wszyscy czujemy się bezpieczniej.
I za to zaangażowanie bardzo serdecznie dziękuję. Pan wojewoda, również pan pułkownik mówili o tym, że są dobre czasy dla wojska, że jest modernizacja Wojska Polskiego. Powstają nowe jednostki, zakupowany jest nowoczesny sprzęt. Wszyscy wiemy bardzo dobre czasy dla Wojska Polskiego, ale należy podkreślić tutaj, korzystając z obecności pana wojewody, przedstawiciela rządu w terenie, że również to są dobre czasy dla samorządu terytorialnego. I tylko w gminie Śliftyngowa Powiat Wschowski końcy przebudować drogę wraz z budową ciągu piesza rowerowego w kierunku Wyszanowa. Za chwilę wchodzimy na roboty związane z przebudową drogi i budową ciągu piesza rowerowego w kierunku Zamysłowa i dalej w kierunku Krzyżówki Gola-Kondradowo. Wchodzimy na remont drogi między Drzewcami a Krzyżówką Gondradowo-Drzewce.
Przebudowujemy wiele ulic w mieście Wschowa, cały szereg inwestycji drogowych w gminie Sława. Łącznie wszystkich inwestycji dzięki rządowym środkom realizujemy na ponad 70 milionów złotych. I za te programy, za te środki, panie wojewodo, proszę przyjąć podziękowania. Szanowni Państwo, bawmy się, świętujmy, cieszymy się, że Wojsko Polskie zdecydowało się piknik zorganizować u nas w gminie Śliftyngowa w Powiecie Wschowskim. Panie pułkowniku, dziękuję bardzo. O zabranie głosu proszę burmistr miasta Śliftyngowa, panią Jolantę Wilkus. Panie wojewodo, panie dyrektor, panie starosto, panowie dowódcy, szanowni żołnierze, szanowni Państwo, w pierwszych słowach chciałam podkreślić, że jest nam niezmiernie miło i czujemy się zaszczyceni i wyróżnieni, że na piknik wojskowy z okazji święta Wojska Polskiego i 103.
rocznicy Bitwy Warszawskiej wybrana została gmina Śliftyngowa i ten uroczy zakątek naszej gminy Park Górczyński i że możemy być współorganizatorami tego wydarzenia, co było dla nas nie lada wyzwaniem, ale mam nadzieję, że temu wyzwaniu podołaliśmy. Dziękuję za to, że nasi mieszkańcy, mieszkańcy miasta gminy Śliftyngowa, jak również goście, którzy do nas przyje, hali przybędą, jeszcze może będą przybywać z powiatu wschowskiego, z powiatów ościennych, będą mieli możliwość osobiście spotkać się i porozmawiać z żołnierzami i zobaczyć ten nowoczesny sprzęt, będący na wyposażeniu Wojska Polskiego. Podziękowania składam osobom i instytucjom, które udzieliły nam wsparcia w organizacji tego naszego dzisiejszego spotkania. Dziękuję żołnierzom i dowódcom na czele z panem pułkownikiem Grzegorzem Dyrką. Dziękuję panu starości Andrzejowi Bielawskiemu oraz pracownikom Starostwa Powiatowego we Wschowie.
Dziękuję również swoim pracownikom, pracownikom Urzędu Miasta i Gminy. Z okazji Święta Wojska Polskiego, już dziś rozpoczęliśmy to świętowanie, a wiemy przypada on 15 sierpnia. Chciałabym żołnierzom, dowództwu, pracownikom cywilnych sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej złożyć najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za żołnierską służbę. Życzę miłego pobytu w gminie Szlichtingowa. Mam nadzieję, że zabierzecie państwo dzisiaj ze sobą jak najlepsze wspomnienia, jak najlepsze wrażenia. Korzystajcie z tych atrakcji, które przygotowało dla państwa Wojsko Polskie i Gmina Szlichtingowa. Wszystkiego dobrego. O zabranie głosu proszę za skrętem dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, panią Małgorzatę Gośniowską-Kola. Szanowny panie wojewodo, panie starosto, panie burmistr, szanowni państwo, ja myślę, że po tych wszystkich bardzo dobrych przemówieniach chciałabym podsumować to jednym zdaniem.
Mając na uwadze tutaj reprezentację uczniów szkoły podstawowej w Kowalewie, która nie tak dawno otrzymała honorowe imię Wojska Polskiego, ale także klasy mundurowej niezwykłej szkoły imieniem Stanisława Stoszica zespołu szkół we Wschowie, myślę, że wszyscy jesteśmy podpisani pod hasłem to wszystko z miłości dla Polski, proszę państwa. Dziękuję bardzo. Szanowni państwo, w dzisiejszym Wojsko Polskie prezentuje najniewyczyśniejszy sprzęt wojskowy znajdujący się na jej wyposażeniu. Sprzęt, który przeznaczony jest nie tylko do realizacji zadań militarnych, ale także do sytuacjach reagowania kryzysowego. I dziś 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana Zmiędzyrzecza przedstawia kołowy transporter upancerzony Rosomak, Moździerz, Rak, Cyklop, 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa przedstawia Leopard 2A4, 4 Zielonogórski Półk przeciwlotniczy w Czerwieńsku prezentuje samobieżny przeciwlotniczy zestaw Poprap, 5 Lubuski Półk Artylerii Sulechowa zaprezentuje wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta.
Natomiast na stoisku 152 Batalionu Lekkiej Piechoty prezentującej Wojska Wtoreterytorialnej będzie można zobaczyć podstawowe wyposażenia żołnierza. Dziś prezentuje układy. Ponadto oddział Fundarmerii Wojskowej przedstawi samochód patrolowy, symulator zderzeń, nie zapragnie również alkoholi, narkogoli. 5 Batalion Saperów w Krośnią Drzańskiej zaprezentuje robot Fenix, a także zapraszamy do spróbowania swoich sił na ścieżce saperskiej. Nie zapragnie również afrakcji i animacji dla dzieci. Wojskowy Klub Wrzeganiu przygotował szereg gier i zabaw. Na stoisku wojskowego Centrum Rekrutacji będzie można porozmawiać z rekuterami i zazywać informacje na temat służby w Wojsku Polskim, jak zostać żołnierzem, jak wstąpić w szeregi Wojska Polskiego. Na piekniku są obecni uczniowie. Szkoła i powstanie imienia Wojska Polskiego w Wielkim Wojcim.
Na najmniej imienia szkoły odbyło się z czerwca tego roku. Uczniowie są obecności na dzisiejszym piekniku, podczyszczają przywiązanie do wymienia szkoły i swoje podziękowanie na Wojska Polskiego. Bardzo serdecznie proszę, brawa dla uczniów. Drodzy Państwo, nie zabraknie dziś oczywiście brokówki wojskowej, która wydawana będzie o godzinie czternastej. Natomiast o godzinie piętnastej zapraszamy na bardzo atrakcyjny koncert Orkiestry Wojskowej z Żakania, a na zakończenie zapowiedziane już film Wstanie Warszawskie, który wyświetlany będzie o godzinie osiemnastej. Dzień dobry. Wstanie Warszawskie Wstanie Warszawskie Brawo, brawo, brawo, brawo. I piątka w landzie też. Teraz słuchaj dokładnie co się tutaj Pan żołnierz mówi, tak? Tłumacz. Będziesz wiedział co to jest. Tak jest. Czarnej dywizji. Czarny. Czarny. Czarny. Czarny. Czarny. Czarny. Czarny. Czarny. Czarny. Czarny. Czarny. Czarny. Czarny. Czarny.
.