TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
Polska Agencja Pozyskiwania Funduszy Unijnych. Zmieniamy obraz polskiej wsi. Dzień dobry Państwu. Nazywam się Dawid Kowalczyk i chciałbym Wam opowiedzieć w tym filmie o programie rozwój małych gospodarstw, który będzie z nowego prawu, z nowej wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027. Będzie to prawdopodobnie drugi nabór w tym roku. Pierwszy będzie na młodego rolnika. Oczywiście tym programem też się zajmujemy. Generalnie zajmujemy się pozyskiwaniem dofinansowań dla rolników. Jesteśmy obecnie największą firmą pozyskującą fundusze unijne dla rolników. I myślę, że jesteśmy tutaj naprawdę najlepsi. Natomiast ten film nie jest po to, żeby się popisywać. Tylko chciałem opowiedzieć o tym programie. Opowiedzieć o wielu, wielu zmianach, jakie ten program niesie.
Ponieważ jeżeli kojarzycie Państwo restrukturyzację małych gospodarstw, czyli program, w którym można było pozyskać 60 tysięcy złotych i ten program był w ostatnich latach bardzo popularnym programem, to zapomnijcie o tym programie, bo to jest zupełnie, zupełnie nowy program. Teraz zaraz dowiecie się Państwo, dlaczego jest to nowy program. Chciałbym jednak zaznaczyć bardzo ważną rzecz. Mianowicie to, że jest to prezentacja, którą pokażę, jest oparta na wytycznych, do programu wytycznych, które zostały opublikowane przez Ministerstwo Rolnictwa. Były już konsultacje społeczne dotyczące tego programu. Oczywiście jako ośrodek doradczy z sektora prywatnego wypowiedzieliśmy się na temat zmian, uwag, jakie mamy co do tych wytycznych.
Zarówno Ministerstwo, jak i agencja są to instytucje, w których są ludzie, którym widać, że zależy na tym, aby polskie rolnictwo się rozwijało i aby te programy były oczywiście w miarę możliwości przystępne. Także mamy nadzieję, że pewne propozycje zmiany, które proponowaliśmy, chociaż w jakiejś części zostaną uwzględnione. Natomiast przechodząc do samej prezentacji i do samego programu. Jakie mamy zmiany w stosunku do restrukturyzacji? Po pierwsze nie ma progu 25% dochodowości z rolnictwa. Co oznacza, że osoby, które dobrze sobie radzą w życiu, nie są wykluczone z tego programu. Wcześniej był próg, że jeżeli ktoś zarobił, wychodziło około 140 tysięcy złotych, to taka osoba nie mogła skorzystać z programu, ponieważ miała za duże dochody, przychody. Różne były tam możliwości liczenia tego wszystkiego.
No i osoby, które miały dochody lub przychody, tak jak wspominam, w zależności od tego, o którym systemem liczyliśmy, żeby te 25% zrobić, trzeba było siać słonecznik. I wszyscy klienci siali 20 arów, 15 arów, 30 arów słonecznika na kwiaty, ponieważ on miał bardzo wysokie wartości ekonomiczne i dzięki temu uzyskiwaliśmy te 25% przychodu. Teraz tego nie ma. Agencję nie obchodzi, ile zarabiasz, chyba, że prowadzisz firmę, która nie spełnia kategorii MSP, czyli jest to przedsiębiorstwo, które zatrudnia co najmniej 250 osób lub ma obroty, nie chcę się pomylić, ale chyba kilkudziesięciu milionów euro, to wtedy się nie kwalifikujesz i nie dostaniesz tych pieniędzy, natomiast prowadząc firmę z zatrudnionymi 250 osobami, to myślę, że możesz sobie ten program darować. Kolejna zmiana.
Wzrost maksymalnej wielkości ekonomicznej gospodarstwa do 25 tysięcy euro. Kolejna pozytywna zmiana, ponieważ uważam, że dużo gospodarstw było wykluczonych, takich właśnie między 13 tysięcy euro a 25 tysięcy euro, może, można było nawet do 30 dodać też takiego gospodarstwa, by się nie obraziły, natomiast w ten sposób moglibyśmy tak podnosić i podnosić. Chodzi o to, że spotykaliśmy się często z gospodarstwami, zwłaszcza takimi, które zajmowały się produkcją zwierzęcą, które miały powyżej 13 tysięcy euro wartości ekonomicznej, niewiele powyżej tej wartości realnie produkowały czy mleko, czy tuczniki, czy cokolwiek innego, czy nawet warzywa, owoce, ale byli jednak ci rolnicy nie w tak dobrej sytuacji finansowej, aby mogli skorzystać z modernizacji, gdzie zwrot był tylko na poziomie 50%, a znowu byli za duzi na te 60 tysięcy.
No i w związku z tym ta grupa była wykluczona, teraz już nie będzie i to jest zdecydowanie plus. Kolejna kwestia, która moim zdaniem też jest dużym plusem, a myślę, że niektóre osoby powiedzą, że nie jest plusem. Wymagany wkład własny w wysokości 15% oznacza to, że nie rozdaje państwo już tak lekką ręką pieniędzy dla każdego, kto tylko ma hektar ziemi, w zasadzie nieważne na co, zdarzało nam się pisać wniosek, na przykład na quada upana, którego serdecznie pozdrawiam oczywiście, który miał hektar z kawałkiem ziemi.
Udało się taki wniosek przepchnąć, natomiast czy te pieniądze przyczyniły się do wzrostu polskiego PKB, do umocnienia roli polskich rolników? No nie, zdecydowanie nie i już takich akcji nie będzie, ponieważ jeżeli ktoś ma wydać 15% z własnej kieszeni, to każdy się zastanowi zanim cokolwiek zakupi. Więc to jest kolejna dobra zmiana, następna zmiana. Nie możemy zakupić ziemi za pieniądze z nowego programu, czyli rozwoju małych gospodarstw. Rozumiem, że w wielu przypadkach to naprawdę było, że ten zakup ziemi mógł się przyczynić do rozwoju gospodarstwa. Natomiast w większości przypadków zakup ziemi był od, może nie w większości, ale wielu, od rodziców albo najbliższej rodziny, więc nie muszę chyba tłumaczyć, co się działo z tymi pieniędzmi, kiedy syn kupował od ojca ziemię.
Znów nie przyczyniało nam się to do wzmocnienia roli polskiego rolnictwa, także tego już nie będzie. Kolejna zmiana, która również uważam, że jest pozytywna, brak możliwości zakupu środków obrotowych. Ten program ma być programem inwestycyjnym, ma się przyczynić do wzrostu konkurencyjności. To w ogóle u rękowienie gospodarstw, wzrost konkurencyjności, to będą słowa, z którymi musicie się Państwo oswoić. Agencja Ministerstwo będzie ich zapewne często używać. My trochę też tej nowomowy zasięgniemy, natomiast chodzi o to, że żeby gospodarstwa były wspierane takie, które coś produkują. No i poprzez to nie będzie można w ramach programu sfinansować środków obrotowych, czyli paliwa, nawozów, paszy, czyli rzeczy, na które i tak gospodarstwo przeznacza pieniądze. W związku z tym możliwość finansowania środków obrotowych to tak naprawdę można uznać za pewną pomoc socjalną.
Ja oczywiście nie twierdzę, że w polskie rolnictwo jest krainą mlekiem i miodem płynącą. To to nie. Ja sam też jestem rolnikiem. Widzę wahania cen, widzę wzrost cen nawozów, widzę spadek cen zbóż poprzez eksport z Ukrainy. I nie jest dobrze. Natomiast te programy powinny jednak wspierać inwestycje, nie być czymś w rodzaju dopłaty do paszy, do nawozów, do jakichkolwiek innych rzeczy. Zresztą tu nawet nie chodzi o moje zdanie, chodzi o to, że tak jest, tak będzie. Oczywiście o ile tego ministerstwo nie zmieni, natomiast nie sądzę, aby tu jakiekolwiek zmiany zostały osiągnięte. Kolejnym, ostatnim wymogiem i ostatnią, taką najważniejszą zmianą w stosunku do restrukturyzacji jest wymóg osiągnięcia konkretnego przychodu z gospodarstwa.
O tym, jaki to będzie przychód i jak to będzie wyglądać w przypadku poszczególnych gospodarstw opowiem dalej. Natomiast chciałbym. . . . . . Przepraszam Państwa. Natomiast chciałbym przeznaczyć chwilę, pochylając się nad pytaniem, dlaczego są to dobre zmiany. Uważam, że te zmiany są bardzo dobre, ponieważ nie palimy pieniędzmi w piecu, czyli ta restrukturyzacja w większości przypadków była paleniem pieniędzmi w piecu. Pieniądze dostawały gospodarstwa bez żadnego potencjału rozwoju, bez konkretnej produkcji. Tylko wystarczyło mieć ten hektar ziemi, nawet w Dzierżawie i można było dostać 60 tysięcy złotych i kupić kolejny hektar, po 5 latach to sprzedać, posiadć trochę słonecznika na kwiaty i wuala! Wszystko jest ok. Ale to było palenie pieniędzmi w piecu. Nie tak powinno się wydawać pieniądze, aby one przyczyniały się do wzrostu PKB.
Dzięki nowym zasadom będą wyeliminowani pseudo rolnicy. Oczywiście nie mam nic do pseudo rolników. Sam gdybym był pseudo rolnikiem i miał możliwość pozyskania 60 tysięcy złotych, zrobiłbym to. I tak samo nasza firma wielu osobom pomogła pozyskać te 60 tysięcy, których nazywam pseudo rolnikami, natomiast nie mam na celu obrażania nikogo, tylko chodzi o to, że taka osoba do żadnej produkcji się nie przyczyniała. Kolejną kwestią jest to, o czym mówiłem, czyli wsparcie gospodarstw o wartości powyżej 13 tysięcy euro. I to będzie na pewno duży plus, że te gospodarstwa powyżej 13 tysięcy euro zazwyczaj z produkcją zwierzęcą, albo nawet owocowo-ważywną, albo nawet jakąś prostszą zbożową będą mogły wreszcie skorzystać z tych pieniędzy. Zamiast tych gospodarstw hektarowych lub dwuhektarowych, które nie produkują nic.
Przepraszam, że się tak uczepiłem tych gospodarstw, natomiast trzeba uczciwie sobie spojrzeć w oczy i zastanowić się, kto powinien te pieniądze dostać, komu powinniśmy drukować, tak jak widzimy na ładnie załączonym obrazku. Druga reczka robi brr, nie wymawiam dobrze R, więc mi to nie wyszło. Ale idziemy, idziemy proszę Państwa dalej. Przepraszam, dla kogo jest ten program? Dla gospodarstw o wartości ekonomicznej do 25 tysięcy euro od zera, czyli tak naprawdę nawet jeżeli ktoś ma ten hektar i ma tam łąkę i obecnie to nie ma wartości, natomiast jeżeli będzie miał pomysł, będzie miał plan, będzie chciał nie wiem, cokolwiek, buraki, marchewkę, różne okopowe, do tego borówkę, maliny, super, masz plan, chcesz zacząć produkować, sprzedawać swoje produkty, fajnie, dofinansujemy te działanie. Nie my oczywiście, tylko Agencja Restrukturyzacji.
My pomożemy to zrobić tak, aby dostać to dofinansowanie i żeby wszystko sprawnie przebiegło. Co jeszcze trzeba spełnić? W ostatnich 12 miesiącach, a w zasadzie w 12 miesiącach poprzedzających złożenie wniosku, należy wykazać przychód o wysokości minimum 5 tysięcy złotych. I tak, może to być faktura VAT, może być to faktura RR, również może być to sprzedaż bezpośrednia. Natomiast w większości przypadków sugerujemy nie robić tego sprzedażem bezpośrednią, tylko żeby jakąś fakturkę ogarnąć na sprzedaż swoich produktów. To nie powinno stanowić dla nikogo problemu. No i nie może też skorzystać osoba, która korzystała z młodego rolnika, z nowej wspólnej polityki rolnej, czyli tego programu, który wchodzi w bieżącym roku, tak że jeszcze nikt z niego nie skorzystał.
Oraz jeżeli ktoś korzystał z przetwórstwa w ramach KPO, które było organizowane ubiegłej jesieni, też zajmujemy się takimi wnioskami. Na co możemy dostać pieniądze? Jest dużo krótsza lista niż ostatnio. Nie ma ziemi, tak jak wspominałem. A co jest? Są nowe maszyny i urządzenia. Są inwestycje budowlane, remonty oraz modernizacje. Przypominam, że nie możemy kończyć rozpoczętych już inwestycji. Natomiast jeżeli ktoś ma rozpoczętą inwestycję, no to należy to wszystko tak zrobić, tak ładnie ubrać, żeby było to modernizacją lub remontem, a nie kończeniem już rozpoczętej inwestycji. To już da się załatwić. Może to być również wyposażenie budynków lub budowli. To można to podciągnąć również pod maszyny i urządzenia. Natomiast tutaj bardziej jakieś wyposażenie do przetwórstwa owocowo-warzywnego. Tutaj można sobie zakupić.
Generalnie wszelkie rzeczy, które tu mamy zapisane, które na pewno muszą dotyczyć albo przygotowania do sprzedaży, albo przetwórstwa, albo zwykłej takiej produkcji rolnej maszyn polowych przykładowo. Także te trzy obszary, nazwijmy to te trzy obszary są wspierane. Również można dostać środki na wartości niematerialne i prawne, czyli licencje, patenty, pewnego rodzaju know-how. Bardzo możliwe, że będą to również szkolenia. Natomiast proszę nie liczyć, że przeznaczycie Państwo, nie wiem, 30% dofinansowania na szkolenia. To wszystko musi mieć jakieś ramy. Nie można z niczym przeginać. Wiadomo, że szkolenia one mogą mieć sens. Natomiast nie wydamy na nie połowy kwoty, tylko jakąś niewielką kwotę, tak żeby reszta kwoty była lepiej wykorzystana. Ile pieniędzy można dostać z tego programu? Skoro już wiemy na co, to ile? Już mówię.
100 tysięcy złotych dla osób, które rozpoczęły już krótkie łańcuchy dostaw. To jest również słówko, które proszę zapamiętać. Krótkie łańcuchy dostaw w ramach krótkich łańcuchów dostaw możemy wyszczególnić rolniczy handel, detaliczne dostawy bezpośrednie oraz sprzedaż bezpośrednio, czyli wszelkiego rodzaju działalność rolnika, która prowadzi do sprzedania produktu konsumentowi ostatecznemu. W uproszczeniu oznacza to, że jest to sprzedaż albo bezpośrednio do ostatecznego klienta, Polaka. Oczywiście może to być też Niemiec, Ukraińiec, a nawet obywatel demokratycznej republiki Kongo. Nie ma to znaczenia komu, natomiast możemy sprzedać to człowiekowi, który to po prostu zje lub do sklepu, który sprzeda temu samemu człowiekowi. Natomiast już krótkimi łańcuchami dostaw nie będzie sprzedaż do hurtowni, która będzie sprzedawała nie bezpośrednio do tego człowieka, tylko już do sklepu.
I wtedy oczywiście taka sprzedaż też jest możliwa w ramach gospodarstwa, tylko wtedy nie są to po prostu krótkie łańcuchy dostaw. Ale odbiegłem teraz od tematu, a 100 tysięcy złotych jest dla tych, którzy już mają krótkie łańcuchy dostaw zarejestrowane w jednym z dwóch urzędów, w których się rejestruje krótkie łańcuchy dostaw oraz te gospodarstwa nie są obecnie w systemie ekologicznym. I w takiej sytuacji, gdy mamy 100 tysięcy złotych, pierwszą ratą można się posiłkować w wysokości 80 tysięcy złotych. Następnie, aby uzyskać drugą ratę w wysokości 20 tysięcy złotych, należy udokumentować wydanie 118 tysięcy złotych. I wtedy te około, tam wychodzi dokładnie kwota ze złotówkami, natomiast nie będziemy przy takich kwotach bawić się w szczegóły. W związku z tym muszą Państwo dołożyć te 15%.
A co w przypadku 120 tysięcy złotych, czyli dla osób, które nie mają rozpoczętych krótkich łańcuchów dostaw oraz osób, które są w ekologii. Tego nie dopisaliśmy na prezentacji, ale proszę zapamiętać. Gospodarstwa ekologiczne również mogą dostać 120 tysięcy złotych. Zasada jest bardzo taka sama, tylko inne kwoty. 96 tysięcy, pierwsza rata 24 tysięcy, druga rata oczywiście należna po udokumentowaniu wydania 141 tysięcy złotych. Jeżeli Państwo będziecie chcieli więcej szczegółów poznać, oczywiście zapraszam do kontaktu z naszą firmą. Wszystko powiemy, ogarniemy temat. I nam wróciło, a nie tego chcieliśmy. Krótko omówię teraz punktację. Przypominam cały czas, że to są wytyczne, które jeszcze nie zostały ostatecznie zaakceptowane. Jest to projekt wytyczny, po konsultacjach społecznych mogą być jeszcze zmiany. O niektóre zmiany sami wnioskowaliśmy, m. in.
o zmiany dotyczące punktacji, natomiast może nie będę oficjalnie mówił, jakich zmian chcieliśmy, nie chcieliśmy ich wiele. 5 punktów można uzyskać za różnego rodzaju systemy jakości, największym systemem jakości, najwięcej ważącym systemem jakości jest rolnictwo ekologiczne, tam mamy 4 punkty. W przypadku tego rolnictwa możemy jeszcze dobrać 1 punkcik za integrowaną produkcję lub różnego rodzaju produkty tradycyjne, systemy związane też z jakimiś tam tuszkami, kaczek, kurek, QMP, czyli Quality Meet Program również. Jest trochę tych programów, jeśli ktoś z Państwa będzie zainteresowany to pogadamy na ten temat trochę szerzej. Ale ile punktów to minimum? 3 punkty to jest minimalna ilość.
Jeżeli na liście rankingowej, jeżeli zabraknie środków i na liście rankingowej będą 2 osoby i 2 osoby będą miały taką samą ilość punktów i będzie to kobieta i mężczyzna, to kobieta ma pierwszeństwo. Także oficjalnie chciałbym powiedzieć wszystkim Panom, że nowe programy unijne zarówno dla rolnictwa jak i też nie dla rolnictwa dyskryminują mężczyzn. Możemy Panowie czuć się zdecydowanie dyskryminowani od. . . chyba od zawsze tak naprawdę możemy się czuć dyskryminowani, ale nie o dyskryminacji chcę tu mówić. Mam nadzieję, że YouTube nie usunie tego filmu w związku z tym, że nie wypowiedziałem się zgodnie z powszechnie obowiązującymi w Unii Europejskiej normami, ponieważ nie podoba mi się taka dyskryminacja mężczyzn. 3 punkty to minimum. Wiadomo, tych punktów dobrze jest mieć więcej.
Będziemy robić tak, żebyście Państwo mieli więcej punktów, jeżeli będziemy się zajmować wnioskiem. Natomiast zawsze było tak, że tych pieniędzy wystarczało. Jest to pierwszy rok wyborczy do tego. Nie sądzę, żeby pieniędzy zabrakło, albo jeżeli ich zabraknie, żeby nie zostały skądś dosypane. Myślę, że będą. Natomiast strzeżonego Pan Bóg strzeży lepiej tych punktów jest mieć więcej. Na wszelki wypadek. Za co możemy jeszcze uzyskać punkty? Za udział w zorganizowanych w formach przestępczych. Oczywiście nie, ale w zorganizowanych formach współpracy. Takich jak grupy producenckie, spółdzielnie. Pewnie będziemy taką grupę zakładać. Oczywiście ta grupa musi dotyczyć tego, na co będzie wsparcie w ramach programu.
Jeżeli kupicie przykładowo prasę do siana i słomy do balotów, a będziecie w grupie producentów truskawek, to się nie klei. Za to punktów nie będzie. Kolejne punkty to są. Dwa punkty za 50% gruntów na obszarach ONW. Jeżeli macie takie grunty, to o tym wiecie. Kolejne dwa punkty za udział w szkoleniach. Te punkty trzeba mieć. Nie ma innej opcji. Warto też mieć ekologię. Ale z punktami tutaj szału nie ma. W poprzednich programach mieliśmy więcej punktów w progu, natomiast dużo łatwiej było je zdobyć i było więcej możliwości. Natomiast punkty zawsze się jakieś znajdą. Po to jesteśmy, żeby te punkty uzyskać.
Czy coś jeszcze istotnego powinienem powiedzieć o samych punktach? Myślę, że nie. Być może coś się zmieni. Jakie mamy zobowiązania? Najważniejsze zobowiązanie, zobowiązanie number one. Osiągnięcie minimum 42 tysięcy złotych. To również jest kwota w przybliżeniu. Trochę więcej, trochę mniej. Ale około 42 tysięcy złotych przychodu należy osiągnąć. W przypadku gospodarstw, które będą miały wielkość ekonomiczną gospodarstwa poniżej 9 tysięcy euro. To też jest wartość uśredniona. Jeszcze co do wielkości ekonomicznej gospodarstwa, bo może niektórzy z Was nie wiedzą. Jest taki specjalny kalkulator, tam się liczy te wartości. Nasi specjaliści wiedzą jak to się robi. Także bez problemu policzymy taką wartość.
Jeżeli gospodarstwo będzie miało powyżej tych 9 tysięcy euro, no to wtedy będzie trzeba uzyskać wzrost. Wzrost o 30 procent w stosunku do wartości ekonomicznej gospodarstwa w roku bazowym, pomnożonym, pomnożoną przez 80,81 procent euro razy 4,27 kurs złotego. Rozumiemy? Wszystko? Pewnie nie. To jest bardzo taki skomplikowany nie. Załóżmy sobie prosto. Do 9 tysięcy euro wartości minimum 42 tysiące złotych przychodu. Jeżeli gospodarstwo będzie miało 15 tysięcy euro wartości będzie to około 67. O ile dobrze pamiętam w przypadku 20 powinno to być około 90. Tak mi się wydaje. Liczyłem to. Natomiast mogłem się tu pomylić. To jest wszystko do policzenia. My to liczymy.
Należy jeszcze prowadzić ewidencję przychodów i rozchodów. Dramatycznie trudną rzecz w postaci dwóch kartek papieru na których na jednej piszemy na co wydaliśmy pieniądze na drugiej, za co wzięliśmy pieniądze. Składamy to w jedno i mamy ewidencję przychodów i rozchodów. Jak zapomnijcie, zapomniecie, jak nie wpiszecie państwo jakiejś rzeczy do takiej ewidencji to przecież nikt nie przyjdzie i nie powie, że zabieramy pieniądze z dofinansowania. Zdecydowanie tak nie będzie. Po prostu coś tam ma być. Kolejna kwestia utrzymanie działalności rolniczej przez co najmniej 5 lat.
Jest to pewne uproszczenie, ponieważ w wytycznych jest tak wszystko zapisane trudnym językiem, że są różne możliwości, ale uśredniając możemy przyjąć, że maksymalnie 3 lata od wypłaty pierwszej raty środków to jest czas na złożenie wniosku o drugą ratę płatności, czyli też ten moment kiedy musimy mieć ten przychód. No i później tak żeby do tych 5 lat od wypłaty pierwszej raty dociągnąć trzeba ten przychód mieć. No i oczywiście wywiązujemy się ze zobowiązań, za które przyznano nam punkty. Jest tam jeszcze trochę takich drobniejszych wymogów, natomiast te są zdecydowanie najważniejsze. W jaki sposób ten przychód osiągnąć faktury oraz sprzedaż bezpośrednie. Sprzedaż bezpośrednią.
Każdy rolnik ma możliwość wykonania takiej nieopodatkowanej sprzedaży zapisywanej właśnie na takiej ewidencji w postaci kartki. Taką ewidencję od nas zresztą razem z pięknym segregatorem każdy klient dostaje już po otrzymaniu środków. I tam w tej ewidencji sobie możemy pisać, że tego dnia sprzedaliśmy tyle marchewek za tyle i tyle. Następnego dnia tyle buraków i tak zbieramy, zbieramy do tych 40 magicznych 2 tysięcy złotych. No i mamy tak. Więc czy ktoś jest w stanie sprawdzić ile my tych marchewek sprzedaliśmy? Pewnie nie. Oczywiście trzeba to robić sumiennie zgodnie z prawdą. Natomiast ewidencja nieopodatkowana sprzedaży bezpośredniej to jest świetny dokument. To jest świetny dokument, który może każdemu pomóc osiągnąć odpowiednie przychody z gospodarstwa.
Oczywiście to wszystko musi mieć ręce i nogi. Tak żeby ktoś kto ma 10 arów troskawek nagle nie zrobił sprzedaży za 80 tysięcy w ciągu roku. Bo to już są fałszywe ewidencje. Ewidencjonowanie w zasadzie w takim przypadku. Dlatego myślę, że aby zająć się tym programem to trzeba to zrobić z nami. Trzeba to zrobić z nami, ponieważ w ostatnim naborze z restrukturyzacji złożyliśmy i zakończyło się pozytywną decyzją 900 ponad nawet chyba blisko 1000 wniosków. Mamy wszelkie kompetencje żeby zajmować się takimi wnioskami. Współpraca odbywa się z nami zdalnie. Nie trzeba nigdzie jeździć. W ogóle teraz wnioski będą online. Dzięki temu nie będzie sytuacji, że dzwoni do nas nasz klient.
Ja tak kiedyś robiłem jak byłem klientem. Zresztą nadal często tak robię. To jest bardzo bardzo złe, ale odbieram pismo albo ktoś za mnie odebrał nie zauważyłem. Kończy się termin i przed końcem terminu dzwonię. Kończy się termin. Zamiast od razu jak to pismo przychodzi dać to swojemu doradcy żeby zaplanował sobie pracę to nie każdy. Każdy nie dużo osób czeka do ostatniej chwili. Teraz będzie wszystko online. Także nie będzie tego nie będzie tego problemu. Mamy zespół. Około 30 może nawet 40 osób młodych osób osób które mają duże doświadczenie pozyskały już mnóstwo środków zarówno niektórzy tylko z agencji restrukturyzacji modernizacji rolnictwa inni z innych programów.
Natomiast wiemy jak to się robi. Wszystko odbywa się zdalnie w pełni profesjonalnie. Staramy się żeby jak najmniej czasu poświęcać naszego klienta na cały temat. Znamy różne triki między innymi dzięki temu że też jestem że też jestem rolnikiem. Mam akurat bydło mięsne i pochodzę ze wsi. Wiemy wiemy generalnie jak jak tam po prostu w pewnych miejscach trzeba trochę pokombinować. No bo niestety czasem czasem trzeba to czasem trzeba to robić. Co tu jeszcze istotnego na nasi klienci którzy już uzyskają pomoc. Tak jak wspominałem otrzymują broszury informacyjne.
Jakie zobowiązania mają do kiedy wzory szablony po prostu na te na te ewidencje z czasem też różnego rodzaju filmy w przypadku w przypadku działań w tym programie na pewno my będziemy też organizować szkolenia organizować naprawdę konkretne szkolenia jak zwiększyć sprzedaż z gospodarstwa na pewno będzie to szkolenie czy opłaca się przejść na wad w danym gospodarstwie. Ponieważ w przypadku inwestycji w większości przypadków ten wad się będzie opłacał i jego nie ma się co bać chociażby na samym paliwie. Jeszcze jak ktoś ma samochód diesla no to wtedy już w ogóle się będzie opłacało żeby ten wad odliczać. No to są wszystkie rzeczy które dzięki współpracy z nami będą będą jasne.
Także zdecydowanie zapraszamy do wypełnienia poniżej formularza kontaktowego. Na pewno skontaktuje się doradca. Od razu dodam myślę że mogę to powiedzieć że. Albo nie tego może może pewne rzeczy zachowajmy dla siebie. Natomiast zadzwoni zadzwoni doradca sprawdzi czy gospodarstwo się kwalifikuje. Odpowie na wszelkiego rodzaju trudne pytania jak podpisze umowę wtedy już wyższy rangą oficer już osoba pisząca wnioski z doświadczeniem skontaktuje się z panem z panią i będziemy dalej tym tematem się zajmować.
Bardzo ważna rzecz chociaż nabór ma wystartować na przełomie drugiego i trzeciego kwartału to warto zainteresować się programem już teraz bo zainteresowanie jest duże pod koniec pod w zasadzie w naborze już nie mamy pewności co do tego czy czy będziemy mieli moce moce przerobowe z racji tego że tych środków nie ma aż tak dużo możliwe że agencja będzie będzie patrzeć po prostu na jakość wykonania dokumentacji już przy pierwszym złożeniu w związku z tym naprawdę warto jak najwcześniej się z nami skontaktować także dziękuję bardzo za obejrzenie filmu koniecznie proszę o subskrypcję naszego kanału bo takich filmów będzie więcej będą też filmy oczywiście bardziej już takie z jajem reklamowe dotyczące restrukturyzacji młodego rolnika innych programów ale będzie też dużo wiedzy merytorycznej wszystkie nowe programy jakiekolwiek pieniądze da się wyciągnąć z agencji a nie tylko bo będziemy też nowymi rzeczami się zajmować będą na tym kanale podawane w związku z tym subskrybuj nasz kanał i zapraszamy do współpracy i jeżeli będzie będziecie mieli jakieś pytanie albo jakieś propozycje które możemy zasugerować ministerstwu przy różnego rodzaju wytycznych programach proszę o taką informację proszę o taką informację w komentarzach i będziemy starali się w miarę możliwości i oczywiście realności takich próśb reagować i działać także dzięki jeszcze raz pozdrawiam i do usłyszenia cześć Polska Agencja Pozyskiwania Funduszy Unijnych zmieniamy obraz polskiej wsi.