TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
Cześć, z tej strony Mike. Witam Was w kolejnym odcinku. Dzisiaj będzie kolejny wywiad, ale zanim o moim gościu. Ja się interesuję rynkiem tradycyjnym od dłuższego czasu. Wiem, że wielu z Was też szuka okazji, szczególnie te osoby, które gdzieś tam dorobiły się na rynku kryptowalut, szukają okazji do tego, żeby zainwestować swoje zyski także w rynku tradycyjnym, nie tylko w kruszcach. A więc dzisiaj zaprosiłem osobę, która jest znana nie tylko w świecie kryptowalut, ale także działa aktywnie na rynku tradycyjnym od wielu lat. Dzisiaj moim gościem będzie Dorian Żaczek od firmy Exante. Exante jest brokerem, ale takim z prawdziwego zdarzenia.
Jednocześnie jest partnerem tego odcinka, więc jeżeli ktoś ma z tym problem, to niech w tym momencie połączy ten odcinek. Dzisiaj pogadamy sobie troszeczkę o tym, jak można inwestować na rynku tradycyjnym. Zaczynamy. Jak już wspomniałem następnie, moim gościem jest dzisiaj Dorian Żaczek z firmy Exante. Cześć Dorian. Cześć, cześć Paweł, bardzo miło za zaproszenie. Wieloletnie doświadczenie na rynku kryptowalut i na rynkach finansowych, ale co ja Cię to będę przedstawiał, nikt tego nie zrobi lepiej jak Ty sam, więc może parę słów o sobie.
Ok, ja na rynkach kryptowalutowych, głównie stąd się gdzieś znamy, jestem od ponad 6 lat, analizuję te rynki kryptowalutowe dosyć długo, z drugiej strony też patrzę na różne trendy, patrzę na technologie blockchain, jestem pasjonatem badania takich wykresów i analiz giełdowych. Wynajduję różne trendy związane również z różnymi rynkami. No i teraz tu gdzie jestem, znalazłem się właśnie dzięki temu, że ta moja wszechstronność się bardzo mocno rozwinęła i aktualnie reprezentuję, jestem akant menadżerem i prezentuję Exante, Blokera Miast Narodowego, gdzie dbamy o interesy inwestorów i również dbamy o interesy instytucji finansowych banków, funduszy inwestycyjnych, domów makleckich, tudzież też film B2B, które również posiadają u nas rachunki.
Jasne, no to jak już wspomniałeś, no to trzeba naprawdę wspomnieć czym Exante jest, bo to słowo broker to jest dla wielu osób takie trochę enigmatyczne, a wręcz niektórym to się nawet źle kojarzy. Tak, no co jest to jest, taki jest rynek.
Niestety brokerzy się dzielą na tych, którzy są market makerami, to znaczy niestety, przynajmniej z mojej perspektywy, dlatego że market makerzy to są ci brokerzy, którzy zazwyczaj wypuszczają takie instrumenty, które są w oparciu o dane aktywo i wtedy puszczają, że tak powiem, to na swoją platformę i gra się w 100% przeciwko brokerowi i całkowita strata inwestora to jest całkowite zeskt brokera, a w przypadku brokerów typu Direct Market Taxe, Studia ShowTC, różnie to też jest nazywane, gramy bezpośrednio na dany giełda, gdzie jesteśmy właścicielami 100% dawnych aktywów, mamy prawo do dywidendy, do warnego zgromadzenia i czy też nawet jeżeli broker by zniknął z powierzchni ziemi, to zawsze można te aktywa sobie przenieść do innego miejsca, czyli tak porównując to trochę do giełd kryptowalutowych, bym powiedział, że jesteśmy takim rynkiem spotowym.
O, to jest dobre porównanie, czyli Futuresy kontra Spot, tak, no jeszcze to jest, no niestety z giełd krypto też znamy to, że giełdo potrafi grać przeciwko swoim klientom. No tak, przykład FTX-a, przykład też Bitparketu i tych wszystkich innych, które już miały duże problemy, zresztą przez to miały też inwestorzy problemy i też to zaufanie, o którym rozmawialiśmy wcześniej, zostało bardzo mocno zachwiane względem rynków kapitałowych.
Właśnie, no ale wspomniałeś o tym, że jesteście, że nabywając jakieś pozycje u Was na rynku, no to można powiedzieć kupuje się akcji, nawet teoretycznie jest się właścicielami, znaczy w praktyce jest się właścicielami tych akcji, powiedz mi, znaczy na przykład takie akcje można sobie później, nie wiem, papierowo odebrać, czy to już nie istnieje coś takiego? Jak to wygląda właśnie, powiedzmy, nie wiem, kupię sobie akcje NVIDIA czy czegokolwiek tam, nie wiem, Intela, czy czegokolwiek kupię sobie, załóżmy, u Was i jak to wygląda później? Wystawiamy takie certyfikaty na życzenie klienta i na pośrednictwie tego certyfikatu można właśnie już uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, czy też mieć po prostu dokumenty, tak jak kiedyś papierowo właśnie, kiedyś rynek giełdowy polegał na tym, że przychodzili ludzie do jednego miejsca, właśnie do giełdy i kupowali po prostu akcje, sprzedawali akcje spółek między sobą.
Teraz jest to dosyć utrudnione, ale z drugiej strony przychodzimy my ze swoim softwarem, z całym domem oprogramowania, które jest nasze i dajemy takie możliwości na ponad 50 giełdach na całym świecie, co jest dosyć takim wybitnym, moim zdaniem, wynikiem. Mówimy oczywiście o giełdach tradycyjnych, 50 giełd tradycyjnych, ale macie też kryptowaluty niestety tylko w wersji futuresowej. Tak, to jest w postaci CFD ze względu na bezpieczeństwo chociażby inwestorów. Musimy tutaj działać zgodnie z dyrektywą MIFID 2.
0 EML, ponieważ jesteśmy licencjonowanym brokerem, musimy wszystko raportować, więc w związku z tym nie możemy sobie pozwolić na to, żeby mieć aktywa, które mogłyby spowodować, że klient rzeczywiście by stracił wszystko od razu, tu i teraz i potem mogłoby mieć do tego, co do tego pretensje, robić jakieś właśnie, mieć do tego pole manewru, do tego żeby gdzieś w tym miejscu, gdzieś tam pójść do sądu. W tym przypadku jak mamy CFD jest to o tyle bezpieczne, że stable coiny takie jak BUSD, USDT, USDC, czy też pamiętna LUNA, UST nie ma takiej możliwości, żeby w tej sytuacji doszło do rozwarstwienia na stablach, tylko mamy klasyczny rynek, czyli CFD.
Jest to kontrakt zazwyczaj, gdzie jest 1 do 1, 1 do 2 maksymalnie, jeżeli chodzi o dźwignia, to jest na Ethereum i na Bitcoinie, poza tym algorytmy też pracują w taki sposób, żeby nie narazić klientów na stratę, czyli jeżeli jest na przykład rynek bardzo chwiejny, bardzo zmienny, to w pewnym momencie są też wyłączane np. opcje shortowania również na kryptowalutę. Czyli generalnie dźwigni 125 u Was nie zauważysz? Nie doświadczysz, bo nie mamy czegoś takiego dozwolonego. Przez to, że jesteśmy brokerem licencjonowanym, mamy licencję cypryjską z ISEK, mamy też licencję MFSA, która to jest licencja maltańska, jest jeszcze FCA, gdzie mamy licencję brytyjską, tam możemy z kolei obsługiwać właśnie banki, fundusze inwestycyjne, domy maklerskie i jeszcze jest Hongkong.
Tutaj też zaznaczam, że można otworzyć konto w Hongkongu, można tam mieć środki u nas nie tylko na Cyprze. No proszę, to słuchaj, to pytanko może odnośnie tych regulacji brokerów, bo mówisz o tym, że jesteście regulowanym brokerem, macie licencję, jak to się w praktyce, powiedzmy, czy to trzeba bardzo się pilnować, czy ciężko jest takie licencje uzyskać? Musimy cię bardzo pilnować, raportujemy oczywiście do każdego z tych państw, których mamy licencję, staramy się o kolejne licencje. Już lada moment, praktycznie myślę, że będziemy mogli pochwalić się tym, że będziemy mieli otwarty oddział w Polsce. W niedalekiej przyszłości nie mogę mówić dokładnie kiedy, bo jest to jeszcze tajemnica.
Przy czym, jeżeli chodzi o licencję, raporty wychodzą na zasadzie, że nie mówimy z imienia i nazwiska, kto kupił ile tych akcji, tylko na przykład tylu kowalskich kupiło tyle i tyle akcji tego i tego dnia. Nie ma czegoś takiego, że raportujemy to do urzędów skarbowych, nie ma czegoś takiego, że wysyłamy takie informacje, jeżeli otwieramy rachunek na cyprze, to dopóki klient nie wyrazi takiej chęci i ochoty, żeby ściągnąć taki raport, bo tak naprawdę można to zrobić samemu. Raport taki transakcyjny, gdzie wszystko jest rozliczone, to my nie ingerujemy tak naprawdę w stronę klienta i klient i inwestor sam decyduje o tym, co dalej robi.
Jasne, a powiedz mi, bo mówisz tak, otwieracie biuro w Polsce, za jakiś czas będzie otwarte, a jak to wygląda? Czy Polak może, bo te licencje wam pozwalają na świadczenie usług Polakom? Na pewno pozwalają, tak pytam po prostu. Tak, jak najbardziej, my już na rynku polskim jesteśmy od jakiegoś czasu, to myślę, że już tak około 4-5 lat to spokojnie, mogę powiedzieć.
W tej chwili mamy kilka tysięcy klientów w Polsce, nie mogę powiedzieć dokładnej liczby, bo to jest też gdzieś tam tajemnica, przy czym biorąc pod uwagę rozwój i to, co się dzieje ogólnie na rynku, to bardzo chłonny rynek, to co się tutaj dzieje w Polsce i Polacy jako inwestorzy, naprawdę wiodą prym, jeżeli chodzi o Europę. To jest dosyć ciekawe. To jest zaskakujące, ale zawsze można powiedzieć, że Polacy są kreatywni, kombinować potrafią i tak dalej, także może to też się tutaj objawia. Dobra, przechodząc sobie dalej, jesteście brokerem, więc żeby zacząć u Was inwestować, to trzeba wpłacić do Was pieniądze.
No i teraz, czy są jakieś wymagania? No oczywiście, pewnie trzeba przejść rejestrację, założyć konto, przejść jakiś AML, weryfikację i tak dalej, tożsamości. A jak wygląda właśnie, żeby zacząć? Jakie są wymagania, jeśli chodzi o rozpoczęcie w ogóle zabawy z platformy? Po pierwsze, każdy z klientów musi przejść właśnie to, co już wspomniałeś, weryfikację, czyli sprawdzić musimy, czy dana osoba nie ma żadnego konfliktu z prawem względem np. inwestowania, czy jest to osoba, która rzeczywiście ma już taki status społeczny, więc to też weryfikujemy. Sprawdzamy właśnie rezydencję podatkową, bo to też jest istotne, bo nie możemy wszystkich krajów obsługiwać, chociażby np. Francję.
A jakich krajów nie możecie obsługiwać? Stanów Zjednoczonych, to na pewno Rosji, to na pewno Francji i musiałbym jeszcze sprawdzić tak naprawdę, żeby się dowiedzieć. Pamiętam, że ostatnio miałem klienta, który się rejestrował z Japonii i niestety właśnie Japonia też nie wchodzi. Tą Francją to mnie zaskoczyłeś, ale tam są jakieś nie wiem o co to chodzi, dlaczego z Francji? Obostrzenia mają, a Francjości mają bardzo mocne obostrzenia wewnętrzne, więc oni używają swoich brokerów. W ten sposób, no Stanów Zjednoczonych to wiadomo, to było dosyć oczywiste. Tak, to jest naturalne. Jeżeli chodzi o Polskę, co tutaj działamy właśnie na licencji cypryjskiej, czyli SAIS-ek, tak samo jak większość brokerów moim zdaniem, tak to w tej chwili wygląda.
I dzięki temu, że jesteśmy na Cyprze, to też chciałbym to wyjaśnić, bo to jest dosyć ciekawe względem właśnie w ogóle propozycji tego, co mamy na platformie, jeżeli chodzi o aktywa instrumenty. To dzięki temu, że językiem urzędowym cypryjczyków jest angielski, to my bardzo łatwo możemy dodawać instrumenty do platformy, bo one nie muszą być przetłumaczane. PID-y, czyli te wszystkie informacje dotyczące danej spółki, danego instrumentu nie muszą być tłumaczone. W Polsce, jeżeli byśmy to musieli robić, no to automatycznie trzeba by było poszedł tłumaczyć to, a potem czekać na zatwierdzenie przez KNS.
Więc to też, że tak powiem, elastyczność jest tutaj dosyć istotna, bo wiadomo, że jeżeli wchodzi jakiś nowy instrument, jak są listingi, to są dosyć ciekawe momenty na to, żeby po prostu wejść w dany instrument, no bo wiadomo z problemu jest, że świeży instrument jest na rynku. Czyli nie możecie obsługiwać klientów amerykańskich, ale gdzieś tam amerykańskie spółki można u Was nabywać. Jak najbardziej. Nawet powiem więcej. Zazwyczaj klienci, jak otwierają konto w Exante, chwalą sobie to, że mają dostęp do amerykańskich ETF-ów. Co nie jest łatwe, żeby tak, że tak powiem, pookładać to wszystko prawnie, żeby to rzeczywiście działał, funkcjonowało u każdego innego brokera. Więc z tym się na pewno wyróżniamy. Czyli ETF amerykański.
Oczywiście dostęp do też Giełda Azjatyckiej, do Hongkongu, do Australii, do Nowej Zelandii. Tu można by było jeszcze dużo wymieniać, ale tu nie o to chodzi. Chodzi głównie o to, że mamy wszystko w jednym miejscu, co inwestorzy sobie bardzo chwalą, bo wiadomo sprawą jest, że kapitał płynie ze Stanów do Chin i odwrotnie. Więc w gruncie rzeczy mogą grać na dwóch rynkach jednocześnie i z tym kapitałem płynąć. No dobrze. Czyli powiedzmy jestem, przeszedłem sobie proces weryfikacji na Waszej Giełdzie. No i generalnie chciałbym zacząć, czy są jeszcze jakieś wymagania odnośnie tego, jak to się mówi, nie wiem, wpłacam 1000 euro i sobie handluję czy jakoś trochę inaczej wygląda.
Jeszcze jest kwestia tej świadomości inwestorskiej, czyli przechodzimy pełne formularz, że tak powiem, zgłoszeniowy, gdzie dowiadujemy się i też informujemy tak naprawdę brokera i regulatora o tym, jaka jest nasza świadomość inwestycyjna. To też jest bardzo istotne. Więc jak już to przejdziemy, będzie to wszystko zatwierdzone, aplikacja będzie zatwierdzona, możemy przejść do wpłaty środków na rachunek. I tutaj od razu mówię na starcie, że minimalna wpłata to jest 10 tysięcy euro. Bądź też ekwiwalent w każdej innej walucie typu fond brytyjski, dolar, złotówka, frank szwajcarski. No i teraz pewnie się pojawi pytanie. Chciałem powiedzieć, panie, ja mam 300 zł w kryptowalutach, czemu tyle pieniędzy? Więc odpowiedź jest bardzo prosta.
Przez to, że jesteśmy brokerem typu Direct Market Access, o czym już wspominałem, czyli dajmy bezpośredni dostęp do rynków. Jak już grasz, to nie grasz przeciwko brokerowi, tylko sam ze sobą praktycznie, bo kupujesz po prostu akcje, czy je sprzedaż, czy je kupisz, kiedy. To jest twoja sprawa i my na tym nie zarabiamy, czy ty zarabiasz, czy tracisz. I w związku z tym minimalna opłata transakcyjna w Stanach Zjednoczonych to jest 1 dolar. I w tym 1 dolarze można już kupić przykładowo 50 akcji jakiejś danej spółki. Więc można łatwo szybko policzyć, że cena jednostkowa za taką transakcję to jest 2 centy.
No i z tego powodu też 10 tysięcy euro jest to takie minimalne wejście, żeby otworzyć sobie konto live, żeby mieć po prostu dostęp i móc inwestować. Teraz dlaczego mówię inwestować? Właśnie mówię dlatego, że każdy kto inwestuje powinien już mieć określony kapitał, powinien mieć określoną poduszkę finansową, jak przygotowany być po prostu do tego, żeby rzeczywiście rozpocząć ten proces inwestycyjny. Także to nie jest kwestia tego, że my eliminujemy sobie tych małych graczy, tylko na tych małych graczach to za bardzo nie zarobimy. To jest pierwsza rzecz, czyli jest to kwestia opłacalności. A druga rzecz, też szanujemy inwestorów tych, którzy już rzeczywiście podchodzą do tematu poważnie, bo z takimi klientami z firm ja współpracuję zazwyczaj.
To są inwestorzy świadomi, którzy wiedzą czego oczekują, wiedzą gdzie chcą grać, co chcą grać i po co w ogóle się rejestrują w egzant. Dobra, a teraz pytanie. No to mam 10 tysięcy euro, wpłaciłem i przepierdziliłem 500 euro, a może 9500. To mi się konto dezaktywuje i muszę dopłacić czy nie? Nie, oczywiście, że nie. To jest kwestia tak naprawdę uruchomienia rachunku. Jest jeszcze oczywiście coś takiego jak zapis, że jak zjeżdża się poniżej 5000 euro, to wtedy jest dezaktowywany rachunek, co prawda. U mnie się nigdzie, to jeszcze u żadnego klienta nie zdarzyło, co ciekawe.
Jest jeszcze coś takiego jak opłata za nieaktywność, co też mi się jeszcze nie zdarzyło, gdzie pół roku nie robimy nic, bo my nie jesteśmy kontem bankowym, jesteśmy kontem inwestycyjnym, więc my tu jesteśmy po to, żeby inwestować, żeby rzeczywiście coś działało na tym rachunku. Ale tak jak mówię, rzadko to się to praktycznie wydarza, jest to raczej taki regulamin. Nie, mnie zastanawia tylko też jedna rzecz, ale z drugiej strony, jak mówisz, że tutaj 5000, bo wiesz, ja myślę o tym, nazwijmy to hodlerach akcji, czyli ktoś sobie wpłaci ileś tam euro, te 10 tysięcy załóżmy, nakupi sobie za to akcji i on mówi, a ja to sobie będę dywidendę pobierał. I niech sobie popiera, jak najbardziej.
Czyli nie będzie traderem klasycznym, tak, że będzie tylko po prostu sobie akcję i wtedy zastanawiam się, czy to się łapie w nieaktywność. Nie, nie, nie, nie, sam ruch już taki, że już jest zakupiona akcja, to już jest aktywność, już jest traktowana jako aktywność. Nawet jak wymienisz sobie walutę, to też już jest traktowana jako aktywność, więc w gruncie rzeczy można kupić nawet akcję za 1 cent i po prostu ją mieć i to już jest traktowana jako aktywność.
A to co powiedziałeś, to jest, że tak powiem, klasyka gatunku, jeżeli chodzi o naszych inwestorów, bo zazwyczaj nasi inwestorzy to są inwestorzy, którzy inwestują długoterminowo, czyli podchodzą do rynku w sposób odpowiedzialny i stosują zazwyczaj strategię DCA, czyli Daily Cost Average, dokupują dany akcję, trzymają i raczej starają się po prostu uciekać z inflacji, uciekać od aktywów typu właśnie waluta, gotówka typu fiat i wchodzić w coś co ma wartość. Jasne, rozumiem, no to to jest dosyć oczywiste.
Powiedz mi tak, no wspomniałeś o tym, że jesteście brokerem Direct Market Access, czyli bezpośrednio wyrzucacie, jak to się mówi na giełdę i teraz pytanie, czy macie na przykład, nie wiem, są takie rzeczy, o których możecie się pochwalić, powiedzmy, no bo to Was odróżnia, no opłaty transakcyjne też oczywiście od innych brokerów, tak, czyli powiedzmy nie wiem, jakieś produkty i tak dalej i tak dalej, to jak miałbyś się, jak ktoś miał taką samochwałkę napisać egzantę, to. . . Okej, no to tak w dużym skrócie, to ponad 50 gier na całym świecie to już jest samo przez się mówi dużo, tak, że rzeczywiście rynek jest spory i można dużo sobie wyszukać fajnych, ciekawych spółek. To jest pierwsza rzecz.
Druga rzecz, no to te amerykańskie ETF-y, o których już wspominałem, więc tutaj też się tym wyróżniamy na rynku. Kolejna rzecz, no to na pewno też to, że mamy indywidualną obsługę w języku polskim, czyli Polaków obsługujemy po polsku i to nie jest, że nie masz z tym żadnego problemu.
Ja jestem jako account manager dostępny dla klientów, no oczywiście w miarę możliwości, jeżeli chodzi o godziny, to zawsze jesteśmy w stanie się dogadać, ale to jest wiadomo, nie wszyscy mają czasu w ciągu dnia, są też tacy, którzy mają tego czasu więcej, więc to jest kwestia tego, że jest ta obsługa, ja pokazuję całą platformę, objaśniam, jak z niej korzystać, jakie rzeczy zwrócić uwagę, jakich błędów unikać, więc to jest to, co nas wyróżnia. I oprócz tego, tak, wymiana walut, czyli jesteśmy kantorem, mamy dostęp do obligacji państwowych, amerykańskich, różnych państw, również korporacyjnych, czyli mamy skanery tak naprawdę obligacyjne, gdzie możemy sobie znaleźć bardzo dużo, jeżeli chodzi o konkretne obligacje.
Kolejna kwestia, to mamy też kontrakty futures, czyli mamy opcje też, mamy też swopy, mamy fundusze inwestycyjne, mamy krypto w postaci CFD, akcje, ETF-y, surowce, no i Forex też klasyczny u nas jest. Nie sprzedajecie tylko hot-dogów i zapiekanek. Ale słuchaj, mamy ten, już swoje kaczuszki takie. Aha, o.
No właśnie, teraz dobra, obsługa w języku polskim, support i tak dalej, pytanie, zakładający nowe konto, czy może liczyć, że będzie miał pytanie, czegoś nie będzie wiedział, gdzieś może się odezwać, żeby nie został gdzieś tam zrzucony i hello my friend będzie odpowiadał? To jest tak, że ja zawsze, jak wprowadzam każdego nowego inwestora, nowego swojego klienta, to omawiamy sobie przez godzinę, półtorej platformy, on udostępnia mi ekran i w tym momencie omawiamy sobie wszystko, co jest na tej platformie dostępne.
Zazwyczaj robię taki wywiad, czyli informacje, ściągam apropo tego, jakie rynki go interesują, co go interesuje, jeżeli chodzi o inwestowanie, też czy chce grać z dźwignią, bo dźwignia też u nas jest dostępna, ale ta taka klasyczna, akcyjna, czyli tam jeden do trzech maksymalnie, można ją w ogóle wyłączyć, także też jak ktoś chce, po prostu sobie może ją wyłączyć. No i dostęp do supportu jest 24 godziny na dobę, a do mnie kontakt jest w każdym panelu klienta, ktoś się zarejestruje z Twojego reflinka, którego będziesz miał pod tym filmem. W opisie tak jest. Tak, to automatycznie już będzie miał do mnie kontakt i możemy się umówić na szkolenie wstępne.
Poza tym jest platforma demonstracyjna, gdzie można sobie przerobić wszystkie możliwe błędy, popełnić i też się z tego oczywiście nauczyć. Także zanim wchodzimy na głęboką wodę, to możemy jeszcze tutaj sobie popracować po prostu w taki sposób. Jasne, teraz tak, przy okazji z racji tego, tak jak mówię, rozpoczynamy tutaj współpracę, wchodzimy w partnerstwo, bo wiem, że gdzieś tam robiłem jakiś research i wiem, że jest garstka widzów, których też powiedzmy udało im się na krypto, bo niekoniecznie, że krypto są powiedzmy dla nich jakimś tam jednym z rodzajów inwestycji i też obserwują, bo chcąc swoją zacząć przygodę na rynku tradycyjnym, tak jak ja, więc tutaj nie będzie z tym problemu.
Ja myślę, że na pewno nagramy właśnie taki odcinek, usiądziemy i gdzie pokażesz krok po kroku całą platformę. To co Min robiłeś, taką prezentację jak byłem u Ciebie w Warszawie, to generalnie też zrobimy to właśnie widzom, żeby było takie, żeby pokazać to już tak na materiale takim żywym, co tam można zrobić i tak dalej. Tak, super, ja się bardzo cieszę, bo tak naprawdę zawsze jestem pomocny i zazwyczaj klienci sobie chwały nawet, no dobra, powiem, że wczoraj o 21. 30 klient do mnie napisał, maila, miał jakiś tam problem, właśnie nowy klient, odzwoniłem od razu, bo skoro napisał, to znaczy, że siedzi przed komputerem i akurat się tym zajmuje, więc był akurat mile zaskoczony.
No i po pół godzinie już wszystko tak naprawdę wyjaśniłem i już miał rozwiany wszelkie wątpliwości, więc tak to u mnie wygląda. Tak, to co ja powiem, powiedz mi, czy jesteś w stanie zdradzić tak na koniec jakieś może plany na przyszłość? Poza tym, że siedziwa w Polsce, czy będzie jakieś, nie wiem, otwarcie, coś takiego? Nie mamy jeszcze takich informacji wewnętrznych nawet, ale myślę, że coś powinno się szykować względem tego na pewno. Biorąc pod uwagę to, że się rozrastamy, tak naprawdę co tydzień są zatrudniani nowi account managerzy na różne kolejne rynki. W tej chwili jesteśmy w ponad 30 krajach na całym świecie, a ja sam na przykład byłem mentorem dla grupy Kenijczyków.
Tak, i to też było takie dosyć ciekawe doświadczenie, żeby wprowadzić ich właśnie w tą pracę, pokazać im jak najlepiej obsługiwać tych klientów, pozyskiwać, nawiązywać współpracę, relacje. To jest takie dosyć ciekawe, że już mogę się pochwalić z tym, że gdzieś już na Afryce jest też część mojego doświadczenia. Super, także będziemy, tak jak mówię, już myślę, że po nowym roku nagramy taki odcinek prezentujący samą platformę, żeby ludzie wiedzieli. No i oczywiście jak będą jakieś pytania, to zawsze można się do Ciebie odezwać i powiedzać. Tak, ja zawsze mówię, że jeden na jeden to jest idealne spotkanie, bo wtedy nikt się, że tak powiem, nie krępuje i może zadać otwarcie pytanie, nawet najbardziej głupie jakie jest.
Ja mówię, że nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi, więc jak najbardziej 100% możemy pomagamy, wspieramy się, że tak powiem, nawet jeżeli ja czegoś nie wiem, bo też tak może być, ja nie jestem wszechwiedzący, mamy ponad 700 tysięcy instrumentów, więc ciężko jest, żebym, że tak powiem, wiedział o wszystkim wszystko. Zresztą o rynku kryptowalut też sam wiesz, że nie powiesz, że wiesz wszystko, prawda? Dokładnie, to co ja zawsze powtarzałem, można być albo specjalistą od jakiegoś jednego, drugiego ekosystemu albo bardziej ogólną osobą. Nie da się wiedzieć, to już jest zbyt duże.
Nie da się wiedzieć, wszystko zawsze właśnie z Jolą Silverstar rozmawiamy, że to surowce, znaczy surowce, kruczce to są takie nudne, bo tam masz złoto, srebro, parę jeszcze innych i tam właściwie nie ma rynek krypto, to po prostu masz we wszystkie strony i naprawdę można siedzieć i siedzieć i siedzieć. Ale co ciekawe, to mogę tak z własnego doświadczenia też powiedzieć, jak już tutaj dwa lata jestem w Exantę, że pomimo tego, że to jest duża globalna firma, w sumie można powiedzieć, że już korporacja, to jest to dalej prywatna taka firma. Jest to firma, gdzie ja mam bezpośredni kontakt z tymi osobami, z którymi chcę mieć kontakt, po prostu w ten sposób.
To nie jest żaden problem, ja do kogoś napiszę na slaku, kto siedzi w dziale compliance, w dziale treasury, czy w jakimkolwiek innym dziale i można się skomunikować i łatwiej, szybciej załatwić pewną sprawę, prawda? Oprócz tego, że mamy oczywiście taski, że to wszystko jest, że tak powiem bardzo fajnie przygotowane i ja mogę wejść sobie do bazy wiedzy i sprawdzić coś na bieżąco, jak rozmawiam z klientem, z inwestorem, to oprócz tego jest naprawdę świetne wsparcie w zespole w środku.
Widzisz, firma nie obrosła w piórka i prezesostwo nie nosi wysoko nosa, to jest bardzo ważne, bo to sami, te korporacje, jak już wchodzi się na korporacyjny ład i w ogóle korporacyjny ten, to już tam jest takie, że to jest już niedostępny szczyt dla zwykłych zjadaczy, tak? Pan powinien wiedzieć. Zgadza się. A Pan przyjeżdża właśnie do nas, że tak powiem, Lajos, Farkasz, który w tej chwili jest na przykład naszym global sales menadżerem i rozmawiamy równy z równym. Nie ma tutaj, że tak powiem, ser i takich jakiś zwrotów, które świadczyło o tym, że musimy oddawać komuś jakiś szacunek. Nie mówię, że nie mamy tego szacunku wobec siebie, bo tak jest oczywiście.
Tylko bardziej chodzi o właśnie tą atmosferę bardziej, taką przyjacielską. Super. Dorian, bardzo serdecznie Ci dziękuję. Także mamy już ten wstępny odcinek tutaj. Zaczynam tak, jak mówiłem, jeżeli chcecie zacząć zabawę z inwendacji, nie zabawę, bo to już nie mówmy o zabawie, zabawę to można sobie shitcoiny kupując. Chcecie zacząć inwestować, to oczywiście, jak mówię, link macie tutaj w opisie tego filmu. No i przede wszystkim to zawsze powiem, najpierw edukacja, najpierw wiecie, co chcecie robić. Bo tutaj co prawda nie ma takiego ryzyka, że Wam ktoś jakiegoś ragpula zrobi, albo że. . .
Chociaż powiem Ci Mike, że biorąc pod uwagę ostatnie sytuacje na Credit Suisse, które miały w Polsce i wykup przez UBS-a, to myśleliśmy, że już niżej nie spadnie, a z drugiej strony pamiętamy tą ropę, która była poniżej zera. Ja wtedy zawsze, że przyczoł kupujcie tą ropę i zalejmy kopalnię ropą. Tak to właśnie wygląda. Dzięki Dorian, będziemy nagrywać kolejne odcinki. Do zobaczenia, cześć. Napisy stworzone przez społeczność Amara. org.