Skrybot transkrypcje nagrań

Promowane transkrypcje

TRANSKRYPCJA VIDEO

kwarantanna-z-bitcoin-czy-bitcoin-zaczal-likwidowac-banki-podcast-kwarantanna-z-bitcoinem

Kwarantanna z Bitcoin

Czy Bitcoin zaczął likwidować Banki? - podcast Kwarantanna z Bitcoinem

Opis wygenerowany przez Skrybot

Dla tego filmu nie została wybrana usługa automatycznego generowania opisu. Wciąż można to zrobić wybierając odpowiednie opcje sekcji Premium.

Transkrypcja wygenerowana przez Skrybot

Wydaje mi się, że to jest w porządku. Nie daj się nabrać. Wybierz Bitcoin. Wpadnij na weekend kapitalizmu i Bitcoin Film Fest od 24 do 26 marca w Warszawie. Widzimy się na weekendzie. Cześć, w karancelni z Bitcoinem. Jak zwykle przypominamy o tym, że Bitcoin Film Fest już praktycznie za tydzień. Dobrze mówię? 23-24 marca. Mam nadzieję, że nie przekraczasz śladu węglowego. Klimatyzacja jest włączona. Tak, mam klimatyzację włączoną. Może wyłączę, żeby nie przekraczać śladu. Prawda jest taka, że klimatyzacja jest napędzona odnawialnymi źródłami energii. Także tutaj wygrywam na tym polu. Także Figa z Makiem, z Pasternakiem, wszystkim klasom, słabom i innym. Pozdrawiamy was serdecznie. Jak co tydzień, Szczepan Bentyn-Lech Wilczyński. A w tym tygodniu wielka porażka.

Porażka czy zwycięstwo? To takie trochę mieszane uczucia wywołuje. Zależało nam na tym, żeby przez Bitcoina upadały banki. Może nie te akurat, które upadły. Także ciekaw jestem waszego zdania, dajcie znać w komentarzach. Prawda jest taka, że to przez Fed. Rezerwa federalną upadają te banki, a nie przez Bitcoina. No właśnie, ale może od początku zacznijmy. Co się wydarzyło? Bo w ostatnich dniach wniosek o upadłość odgłosił Silvergate Bank. Nie, nie, nie. To oni to zrobili jako dopowolna likwidacja. To nie jest wniosek o upadłość. Sami postanowili zakończyć działalność. Z racji tego, że wypowiedziano im umowę o finansowanie pożyczki. To jest śmieszne, że bank zaciąga pożyczkę. To jest takie trochę zabawne.

No ale to chyba zaciąga pożyczkę za każdym razem, jak wpłacamy pieniądze do banku. Przecież to jest technicznie pożyczka. Nie oprocentowana w żaden sposób, no ale pożyczka tak naprawdę. Więc to jest, wszystko się opiera. To jest jedno wielkie ponzy i przecież te banki, nie? Oni pożyczają od tych, żeby tym wypłacić i tak to przecież działa. No i co, dobrowolnie ogłosili proces likwidacji. Ciekawe dlaczego, może dało się to jakoś uratować. Chociaż uzasadniają to tym, że właśnie chcąc jakby zadbać o wszystkie procedury i wypełnić wszystkie zabezpieczenia i wymagania regulatorów, musieli wejść w taki proces likwidacyjny, po to żeby też zapewnić 100% wypłacalności i wszystkich zobowiązań wszystkim klientom do zakresu oczywiście gwarancji tych bankowych. No to musieli wejść w ten proces likwidacji.

Ale dlaczego Silvergate musiał wejść w proces likwidacji? To jest chyba najciekawsze pytanie w tym wszystkim. Od samego początku to zaczęła się na nich nagonka z powodu FTX i wszelkich innych firm związanych z kryptowaltami, dla których Silvergate był bardzo przychylny i utrzymywał dla nich rachunki bankowe, bo to nie tylko dla FTX. Coimgase miał bodajże bracia, Winkelvoss też dla swojej giełdy mieli konto bankowe. I niestety nagonka na Silvergate się zaczęła. Tutaj nawet w kongresie przecież Elizabeth Warren. Na nią zawsze można liczyć, wiadomo. Tak, zaczął się swego rodzaju, raz, że zaczął się bankran. Poza tym takie banki jak Silvergate. Problem w tej chwili nie dotyczy tylko Silvergate. Bo wczoraj na giełdzie amerykańskiej rozpoczął się prawdziwa rzeź banków.

Czy to jest bieg okoliczności, że Bitcoin robi crusha, Bitcoinowy bank robi crusha i nagle wszystkie banki zaliczają nurę na rynku amerykańskim? Zobaczcie jak czerwono na tym rynku. Silicon Valley bank – 46%. Cała lista banków, wszyscy na czerwono. I to nie mało, bo to minimum 5%. Niektórzy po 20 nawet na minusie. I okazało się, wyszło na jaw, że wszystkie banki, które w czasach COVID-u wspierały bardzo duże ilości depozytów, one musiały się dodatkowo zabezpieczać ponad stan tych depozytów. Musiały kupować, a raczej trzymać instrumenty finansowe takiej wysokiej płynności. A jedynymi instrumentami wysokiej płynności, które się klasyfikowały do tej kategorii, to były obligacje skarbowe. Oczywiście też mogły być używane obligacje korporacyjne lub powiązane z rynkiem nieruchomości, ale głównie banki kupowały obligacje korporacyjne.

Tylko w tamtych czasach, kiedy jeszcze stopy procentowe były niskie, to te obligacje były oprocentowane na 1,5%. W tej chwili rentowność tych obligacji jest na poziomie 5%, aż te, które w tych obligacji, które teraz można kupić. Więc w związku z tym, te wszystkie obligacje, które miały rentowność na poziomie 1,5%, to ich wartość rynkowa, jeżeli ktoś chciałby je sprzedać na wolnym rynku, te obligacje po prostu dramatycznie spadła. I dopóki te banki nie musiały sprzedawać tych obligacji, mogłyby je trzymać przez długi czas do okresu ich wygasania, czy nie wiem, 10 lat, 5 lat, whatever, czy nawet rok, to nie byłoby żadnego problemu, bo by zostały te swoje 1,5% i nie było żadnych konsekwencji. Nawet gdyby zarobiły 1,5% i byłoby OK.

Natomiast doszło do sytuacji takiej w związku z kryzysem płynności i odpływem kapitału, odpływem depozytu, czy swego rodzaju można powiedzieć bankranem, że te banki zostały zmuszone, żeby ratować swoją sytuację finansową. Musiały sprzedać na fat finger, zrobić tych obligacji i sprzedać je po śmiesznych cenach. Ale to nie dotyczy tylko Silver Gate'a, tak? Tak, nie dotyczy, tak. Głównie masz tutaj przykład tego Silicon Valley Bank, który musiał też z ogromną stratą, iluś tam 2 miliardów prawie, ze straty sprzedać te obligacje. Zresztą to jest relatywnie niewielki bank, to jest tak większy niż największy polski bank. OK. Niewielki bank. Co warto zaznaczyć, to nie jest tak, że one źle zarządzają ryzykiem, tylko one spełniają regulacje, wymagania. Tak, bo zmuszane, zmusza się je do tego, że kupował.

Tak, one miały to robić właśnie. I teraz zatrutą pigułką się okazało. Mamy kryzys w ogóle na rynku obligacji. Ten rynek obligacji jest generalnie bardzo skomplikowany. Ciężko powiedzieć, że kryzys. Ciężko, że powiedzieć, że kryzys. Są bardzo, właśnie dla tych, którzy teraz kupują obligacje, to jest bardzo fajnie. Bardziej opłaca się kupić obligacje, niż na przykład inwestować na rynku nieruchomości, bo łatwiej zarobić bez ryzyka 5%, niż inwestować w ryzykowne nieruchomości i zarobić ledwo 5%. A można stracić? Dla tych banków, które okazało się, że na obligacjach można stracić. Ale to jakby lawina ruszyła i jedna rzecz pociąga ze sobą kolejną panikę. Bo jak banki ogłaszają to, że stracą miliardy dolarów na obligacjach, to wywołuje to kolejną falę paniki. Efekt wtórny jest i to jeszcze bardziej pogłębia.

Tak, wywołuje to bankran klasyczny. Może doprowadzić do klasycznego bankranu, a wszyscy wiadomo siedzą na tej frakcyjnej rezerwie. Gotówki nikt nie ma praktycznie. Teraz pytanie brzmi, co się wydarzy. Ten tydzień jest troszkę przełomowy. Zostaniemy za chwilę, dzisiaj dostaniemy dane odnośnie zatrudnienia i poziomowy płat. Tak że mamy trudny tydzień dla rynku, ale niewątpliwie mamy ogromną promocję na Bitcoinie. Bitcoin jest poniżej 20 tys. dolarów, co niektórzy jeszcze 2 tygodnie temu mówili na Twitterze, że już nigdy nie wróci poniżej 20 tys. dolarów. Okazuje się, że jednak się doczekaliśmy. Dajcie znać w komentarzach, czy liczycie, że jeszcze niżej będzie spadał. Czy myślicie, że dotrze do tych legendarnych 10 czy 13 tys.

Czy już kupiliście DIP-a, bo tutaj już się chwalą na grupie ludzie, że DIP już kupiony. Także gratulacje dla wszystkich. Nie możesz używać takich trudnych słów. Związku z tym, ale nie dlatego, że nikt ich nie rozumie, bo widzowie rozumieją, ale sztuczna inteligencja tego nie rozumie. Bo jak my potem robimy transkrypcję z takiego wideo, to potem sztuczna inteligencja musi się zastanawiać, co ty tak właściwie powiedziałeś. Nie znam takiego słowa po polsku. My się dużo śmiejemy i ja się zastanawiam, na ile ona robi transkrypcję tego naszego śmiechu. To często zresztą przeszkadza w jej transkrypcji. Bo jak wiecie, Lech odpalił swojego skrybota do robienia transkrypcji filmów na YouTube. I nie tylko. No i dokonujemy transkrypcji w każdych odcinkach.

Także tutaj muszę rzeczywiście promować, bo możecie sobie na stronie skrybot. pl wrzucać swój film wideo i możecie za darmo otrzymać transkrypcję swojego wideo. Oczywiście, jeżeli chcecie mieć tłumaczenie angielskie, to jest to dodatkowy feature premium. Ale warto korzystać, bo przynajmniej można sobie wygenerować napisy. No dobrze, to tyle jeśli chodzi o promocję i promocję Bitcoin Film Festu. Także będziemy mogli sobie porozmawiać o tym w taki słaby moment. Bo jak tak Bitcoin spada, to raczej jest mało entuzjazmu i mało osób przyjdzie na bitcoinową imprezę, bo już myślę, że to jest koniec, to nie ma hype'u, więc po co się pojawiać na bitcoinowych imprezach. W ogóle można by powiedzieć kilka zdań też o tym otoczeniu, w jakim żyje Bitcoin teraz.

Bo dalej widzimy rozwój tego, co określany jest na Twitterze mianem operacji ChalkPoint 2. 0, gdzie po prostu dusi się całą branżę. I niektórzy oczywiście, tak jak dzisiaj zapytałem sztuczną inteligencję od Microsoftu, Bing, jakie były przyczyny upadku Silver Gate'a, to oczywiście według oficjalnej narracji CNN twierdzi ona, że jest to poprzez złą alakację i złe balansowanie ryzykiem na swoim balansżitzie. To tak jakby powiedzieć, że ktoś jest o tyły, bo dużo jadł. Tak. Ale okazuje się, że wcale tak nie musiało być, ponieważ jak ty wcześniej wspomniałeś, Silver Gate wziął pożyczkę na koniec zeszłego roku, wziął pożyczkę z FHLB, Instytucji Finansowej, która niekoniecznie służy temu, żeby dostarczać płynność bankom, ale w swoich usługach ma coś takiego jak pożyczenie pieniędzy bankom.

I ta pożyczka na rynkowych warunkach została udzielona Silver Gateowi po to, żeby Silver Gate nie był zmuszony do likwidacji, do sprzedaży swoich rezerw. Ale nagle w styczniu, w lutym okazuje się, że FHLB wypowiada umowę pożyczki Silver Gateowi bez podania przyczyny i zmusza Silver Gate do natychmiastowej spłaty pożyczki. I pytanie brzmi dlaczego? Czy w wyniku jakiś nacisków politycznych czasem, bo oczywiście bez podawania przyczyny się to wydarzyło, no i teraz pytanie wszyscy zadają sobie, dlaczego z dnia na dzień wypowiedziano im tą umowę i zmuszono Silver Gate do sprzedaży swoich rezerw? No i tutaj oczywiście rzuca się w oczy to cała komunikacja pani Elizabeth Warren, która już od początku roku ciśnie po Silver Gate.

No i bardzo prawdopodobne, że to w wyniku jej bądź jej popleczników została wyparta presja właśnie na tą instytucję, żeby wypowiedzieć tą umowę pożyczki, co bezpośrednio przełożyło się na konieczność ogłoszenia likwidacji przez Silver Gate. Co jakby wpisuje się w tą narrację operacji Chock Point 2. 0? No to nie tylko, bo wczoraj tylko przecież maksimum negatywnych informacji się pojawiło przecież. Nagle okazało się, że w pozwie prokuratury z Nowego Jorku okazuje się, jaka giełda została pozwana? KuCoin? Tak, KuCoin. Giełda KuCoin została pozwana o to, że oferowała papiery wartościowe w postaci czego? Ethereum. Więc w tym pozwie z Nowego Jorku jasno jest powiedzieć. Ale to SEK? Tak.

Nie wiem czy to jest za pośrednictwem SEKu czy SEK za pośrednictwem prokuratury z Nowego Jorku. Pozwał KuCoin i w tym momencie z tego pozwu wynika, że Ethereum jest traktowany jako papier wartościowy. Więc nagle wielkie boom. Także oprócz tego Biden przecież ogłosił, że sugeruje podniesienie podatku od energii wykorzystanej do kopania kryptowalu do 30%. 30% podatki chcą nałożyć. I dwukrotnie podniesienie podatku odzysków kapitałowych. Boże weźcie tego dziadka i zaatakujcie do DPS-u, no przecież on się nie nadaje do rządzenia imperium. Ile ja to muszę powtarzać co tydzień. Ale ewidentnie jest wojna. Ewidentnie upadek Silvergate gra pod śpiewkę właśnie Elizabeth Warren i wszystkich przeciwników krypto. Amerykański rynek kryptowalut, nie tylko amerykański, bo Crypto.

com było też klientem Silvergate, który też ogłosił, że przestaje obsługiwać depozyty w dolarach i wypłaty w dolarach. Ale wciąż w tym obszarze europejskim jak najbardziej obsługuje wszystkie wpłaty i wypłaty. No i wiele amerykańskich giełd straciło tak naprawdę dostarczyciela wpłat i wypłat, jeśli chodzi o rachunki dolarowe dostawcę tych usług. Więc rynek amerykański został odcięty, no krypto zostało odcięte od rynku amerykańskiego. Dość można by tak powiedzieć. I o tyle może wpłacanie dolarów i wymienianie ich na bitcoiny, jeszcze nie jest takie problematyczne, to wypłacanie, sprzedawanie bitcoinów i wypłacanie ich na dolary to jest ta bardziej nebralgiczna część. To cashowanie bitcoinów i Silvergate tutaj robił bardzo dużą część tej pracy, był jednak sporą częścią tego rynku.

No i niestety nie pomaga to w naszej narracji, na jakiej nam by zależało, czyli na tym, że bitcoin zdobywa. W ogóle to jest niesamowite, rok temu wszyscy się podpinali pod ten pociąg, mówiliśmy, że korporacje wpisują bitcoina w swój balance sheet, Tesla kupiła, Sejlor i tam wszystkie wymienialiśmy, że ci zaczęli akceptować bitcoiny. Ten kraj zaczął przyjąć jako waluta, ten kraj, taka była wielka pompa, a teraz nagle jest, wahadło poszło maksymalnie w drugą stronę. Bitcoin z wrogiem wszelkiej równości jest gniazdem oszust, prania brudnych pieniędzy, trzeba go uregulować, opodatkować i zadusić na śmierć. I teraz stajemy w momencie, kiedy wręcz upadek Silver Gate'a zdaje się zakreślić taką granicę, że nie. Bitcoin nie będzie w systemie bankowym.

System bankowy nienawidzi bitcoina i bitcoin jest trucizną dla systemu bankowego, czego dowodem jest upadek Silver Gate'a. I trzeba zrobić wszystko, żeby instytucje finansowe miały jak największy problem z tym, żeby implementować bitcoina czy kryptowaluty w swojej usługi. Czyli zrobić Silver Gate, zrobić taki przykład, nie? Zobaczcie. Będziecie próbować, to zobaczcie jak was wykończymy, nie? A nie, nie, to nie tak. Zobaczcie jak skończycie. Będziecie bawić się bitcoinami, to zobaczycie. Bitcoin was zniszczy. To bitcoin jest tą trucizną, tą trutką na szczury. Nie dotykajcie tego.

A to, że tam pod spodem robimy presję, żeby tylko wykurzyć co się da, prawda? Wszystkich, którzy próbują coś w tym robić, w tym temacie, to już to nie jest elementem tej oficjalnej narracji. Oficjalna narracja według Binga, według sztucznej inteligencji Microsoftu jest taka, że właśnie Silver Gate upadł, bo za dużo miał wspólnego z kryptowalutami, z bitcoinem. I to jest oficjalna narracja, a nie to, żeby tam była jakaś presja polityczna. No i teraz to jest pytanie, które ja chciałem tobie zadać na line wiele.

Czy bitcoin może istnieć bez systemu bankowego? Czy tak miało się wydarzyć od początku? Czy to, że bitcoin był integrowany przez banki i wiele z tych instytucji chciało się zaangażować w ten rynek? To było tylko i wyłącznie nasze życzeniowe myślenie, ponieważ one nigdy nie były kompatybilne i nie będą, ale fajnie to brzmiało, bo nam pompowało torby. Czy raczej doczekamy się u integracji bitcoina w systemie bankowym? Jakie jest twoje zdanie? Wiesz co, praktyka jest taka, że niektóre banki, niektóre firmy, które opierają się o system bankowy będą miały źle. Inno okazuje się, że dla innych otworzy się okno, więc moim zdaniem po prostu nastąpi dosyć duże przetasowanie.

Niektórzy będą w stanie dalej funkcjonować, a nawet lepiej, a część z podmiotów po prostu zostanie wyeliminowana. Więc moim zdaniem jest to na tyle wartościowy rynek, że po prostu przejdzie w odpowiednie ręce. Ja też to widzę troszeczkę na polskim rynku, bo okazuje się, że jeżeli prowadzisz firmę związaną z kryptowalutami, to teoretycznie nie możesz otworzyć rachunku bankowego. A praktyka pokazuje co innego, że jednak się da. Więc teoretycznie nie możesz otworzyć rachunku bankowego. I zawsze chyba tak będzie. Tu możemy tylko spekulować na temat takich pozakulisowych zagrywek, bo jednym z udziałowców Silver Gate'a był Blackrock, który notabene też jest udziałowcem wszystkich pozostałych graczy.

Czy to pytanie brzmi, czy Silver Gate po prostu nie zdobył za dużego udziału w rynku. Przypominam, że to przecież był malutki bank, którego nikt nie obchodził. I nagle oni, posiadając licencję bankową i pomysł na to, otworzyli się na ten rynek i uzyskali ogromny udział w tym rynku, bardzo szybko. W ciągu roku dwóch osiągnął ogromny rynek i to mogło się nie spodołać tym graczom większym, którym zależało bardziej na tym, żeby to Coinbase miał ten udział, żeby to GP Morgan miał ten udział czy Blackrock. Może tu jest jakaś taka zagrywka. Sorry, ale jesteś tutaj nowym kolegą na podwórku i niestety musisz iść za trzepak. Wiesz co, myślę, że aktualnie się tego nie dowiemy.

Także można spekulować, tak samo jak można spekulować na rynku, także można spekulować tego typu opiniami. Więc myślę, że się szybko tego nie dowiemy. Na pewno. Ale w międzyczasie dzieje się też trochę ciekawych rzeczy, bo wiemy o tym, informacja tym tygodniu obiegła świat, że Xapo Bank stał się pierwszym bankiem na świecie, który oferuje płatności w Lightningu swoim klientom. Czyli Xapo, który uzyskał licencję bankową, zintegrował Bitcoin Lightning do swojej oferty. Także pamiętasz Xapo, to usługi, które jeszcze kwitły w 2017 roku. Ja nawet zapomniałem, że oni jeszcze istnieją, ale się okazuje, że cały czas istnieli, obsługiwali klientów, nie dali się nabrać na jakąś gorzką pilgą KFTX.

No i rozwijają się i integrują Bitcoin Lightning, co tutaj brawo dla nich. Przestrzenię, pytanie jak długo pozwolą mi funkcjonować. A przepraszam, tutaj Piesiek mnie poprawia, że to jest Xapo, nie Xapo. Dobra, będę teraz wiedział. O, proszę bardzo, news z ostatniej chwili, strona internetowa Silicon Valley Bank padła i nie obsługuje wypłat. Robiła KFTX. To stara śpiewka, tylko że to jest regulowany bank. No to. . . ojejku. No i czy to jest ten. . . czy nie jesteśmy świadkami tego, co można by nazwać wydarzeniem czarnego Abendzia. Wydaje mi się, że to jest taka chyba ostatnia fala konsekwencji tego, co się wydarzyło. Tak naprawdę początkiem tego wszystkiego był upadek LUNY, mojej ocenie.

LUNA wywołała po prostu efekt domina, który doprowadził do później dumpu FT Tech'ów przez CZ, co w konsekwencji doprowadziło do upadku Alami FTX. FTX później był rakiem w Silver Gate'cie i wielu innych. No i teraz widzimy właśnie takie chyba efekty trzeciego rzędu wywołane przez upadek LUNY właśnie. A LUNA upadła wiadomo przez Koga? Przez Zaorskiego. Więc tak naprawdę wszystkie, całe te dupnięcie na rynku to jest wina Rafała Zaorskiego, który teraz dojeżdża wszystkich polskich influencerów, którzy sprzedawali szkolenia i konsultacje. Także Rafał szacun. To by było najzabewniejsze, gdyby to właśnie short Rafała na LUNIE wywołał to wszystko. Wow.

Nie? Nie masz komentarza żadnego do tej kwestii? Boisz się, że Rafał cię jeszcze pojedzie? Weźmie się za dupę kwarantanny z Bitcoin? Nie, ja przez lata żałowałem, że nie sprzedajemy żadnych szkoleń. Bo przecież to takie jakby patrzeć, po ile Phil koniecznie sprzedaje swoje szkolenia, to jest, aż się prosi żeby sprzedawać szkolenia. Ale bo oni się przyczepili chyba konsultacji indywidualnych. No to wiadomo, że ja nie wiem, bo Phil ma cały pakiet szkoleń. Nie wiem czy czepianie się jakiejś konkretnej oferty VIP-owskiej, bo powiedzmy, że są ludzie, którym się nie chce iść na szkolenie. I wolą zapłacić po prostu, żeby usiał do bok niech Phil. Weź mi skonfiguruj tego Binansa. Weź mi skonfiguruj tego Ledgera i tego Binansa.

No bo tobie ufam, bo oglądam twoje filmiki. Phil ma pełne prawo tej zawałując sobie pięćkoła za godzinę. No ja nie rozumiem. Ale boli, bo dupa boli trochę też Rafała. Że on też nie oferuje takich ofert i nie ma na to klientów. Ale pewnie wielu by chciało. Wielu by chciało zapłacić Rafałowi za taką konsultację i nawet byłoby gotowy zapłacić więcej niż pięćkoła. Ale to z jakiegoś powodu jest nie fair. To jest takie szukanie kozła ofiarnego, której mi się wydaje. Może za dużo tego marketingu, jakiejś takiej agresywnej sprzedaży było. Zawsze można się tego czepiać. No nic, dużo się w międzyczasie dzieje wciąż ze sztuczną inteligencją.

Myślę, że można by przejść do technologii, która budzi nadzieję jeszcze. Napęd rośnie, ta fala spekulacyjna, bo niewątpliwie projekty AIowe cieszą się ogromną popularnością, jeśli chodzi o ze strony inwestorów i kapitału, który siedzi na bocznym pasie i tylko czeka, w co tu można wpakować pieniądze. I wszystko, co ma w nazwie AI. Nie wiem, czy zauważyliście. Każdy token na Ethereum, który ma w nazwie AI i pojawi się para na Uniswapie, robi od razu razy 10. Od razu robi.

Nie musi mieć strony internetowej, nie musi mieć nawet profilu na Twitterze, nawet nie musi mieć loga na Etherscanie, tylko pojawi się para tradingowa i rzucają się na nie masa botów tradingowych, którzy wykupują go w następnej sekundzie po otwarciu pary na Uniswapie. I do tego masa botów front-runningowych, to jest w ogóle niesamowita plaga. Wyobraż sobie, że chcesz też wejść w tą pompę, chcesz też się załapać na ten trend. No i wyłapałeś to, dopiero się pojawiła ta para, chcesz się załapać na tą pompę.

No więc wrzucasz, nie wiem, na przykład pół Ethera, żeby kupić trochę tych tokenów i wyobraź sobie, że jeżeli twoja transakcja pojawia się w Mempoolu, nanosekundę później pojawia się transakcja, która przed tobą jest zatwierdzona, ponieważ daje wyższą opłatę transakcyjną, czyli kupuje tokeny taniej. Ty kupujesz tokeny już ciut drożej, podnosisz wartość i w tym samym bloku dokonyje się transakcja sprzedaży i gość zarabia, wiesz, dziesiątne części na twoim zakupie, na tym, że ty odrobinę podniosłeś wartość tego tokena, na tej niewielkiej płynności gość zarabia, kurczę. I to jest niesamowite, to jest w ogóle ogromna teraz plaga na Etherze, bo to jest tak łatwy zarobek, prosto napisać tego bota, niesamowite.

Do czego to dochodzi? Przez to, że, wiesz, transakcje są jawne w Mempoolu, po prostu dochodzi ogromnego frontranowania i drenowana jest płynność z tej puli płynności. Na koniec dnia wydrenowana jest płynność z puli. A ty, ty masz gorszy trade przez to. Ciekawe. To taka ciekawostka. Czyli jedyną strategią wygrywającą jest nie grać. Nie grać i kupować bitcoiny tylko. Albo pisać boty. Albo pisać boty. Pytanie, wiesz, ile ludzi jest w stanie to zdać. Wiesz, chcesz się podłączyć w trend sztucznej inteligencji, to po prostu trzeba tworzyć produkty, które wykorzystują sztuczną inteligencję. W OpenAI, których 90% okaże się skamę. Tak, w OpenAI ułatwia wam robotę. To udostępnił wam przecież całe API, chat GPT.

Teraz to się nazywa GPT Turbo. Więc każdy może siadać i programować. Jest droga wolna przecież. Jest tyle potężnych narzędzi, bibliotek, które można wykorzystać. Tylko trzeba mieć pomysł. Świat należy do was, więc potencjał jest ogromny. I wydaje mi się, jakby ktoś chciał się z czymś zająć, takim tematem, to może podrzucę jakiś temat, może w ramach inspiracji. Za darmo. Mianowicie budowanie cyfrowych muzeum. Wydaje mi się, że bardzo łatwo można by dostać na to grant, gdzie zbierasz dane w postaci wywiadów z powstańcami, wywiadów z działaczami Solidarności, zdjęcia. Wszystkie dane, jakie jesteś w stanie pozyskać. Czyli wywiady z tymi ludźmi, artykuły, pamiętniki, korespondencja.

Wszystko, co jest to jakaś akta z IPN-u, gdziekolwiek, gdzie się da to pozbierać. I bierzesz dotacje na zbieranie tych danych. Uczysz sztuczną inteligencję, a później każesz jej się wcielać w te postacie. Czyli na przykład dajesz jej prompta i mówisz, że od teraz jesteś Lechem Wałęsą i nagle każdy na świecie może pogadać z Lechem Wałęsą. Lech Wałęsą nie jest najlepszym przykładem, bo zbyt kontrowersyjnym. Ale na pewno jest szereg działaczy czy powstańców, których można by digitalizować. I takie Muzeum Powstania Warszawskiego mogłoby chcieć kupić. Albo taki eksponat cyfrowy. Albo zrobić taki element muzeum cyfrowego. Ale głównie masz na myśli to, że trzeba tworzyć tego typu produkty, żeby zarobić pieniądze, żeby wykorzystać środki na zakup DIP-a.

Tak? Tak, tak. Nie wiem, czy zdążysz kupić sobie DIP-a, bo za tydzień już bitkę byś. . . Świat należy do ludzi, którzy potrafią szybko implementować rzeczy. Można rok, dwa lata pracować nad jakimś projektem i go nie wypuścić. A świat należy do tych, którzy potrafią w tydzień stworzyć produkt i go sprzedać. I eksperymentować. To wyjdzie, to nie wyjdzie. Lecimy dalej. I zarobić i kupować DIP-a, żeby korzystać. Bo wszyscy wykorzystali już zasoby swoich ośrodności, żeby kupować dotychczasowe DIP-y. Bo to w sumie już ile nam rok, dwa lata ten DIP trwa. Zobaczcie, patrzcie, wykrakałem. Właśnie taki projekt Jacek robi, gratulacje. Dobrze, dawaj, dawaj. Frontranuj wszystkich. To jest wydaje mi się świetny temat.

Nie, nie należy się dzielić informacjami, bo zaraz ktoś cię frontranuje i zrobi podobny pomysł. Ale wydaje mi się, że tu jest tak rynek wielki. Ale kto pierwszy ten lepszy. Ale wiesz, problemem są dane, bo implementacja tego to jest banał przecież. To jest kopiuj w klej do modelu, wrzucasz mu do modelu co się da. I tak naprawdę z dnia na dzień jest coraz łatwiej. Bo ty mówisz tutaj o Open, o GPT Turbo, ale w międzyczasie przecież Microsoft wypuścił. Microsoft, który od wczoraj mam dostęp do Binga. Jestem w ogóle, słuchaj, nie zapraszam, ale możliwe, że to będzie pierwszy produkt Microsoftu, który polubię. Nie zapeszaj.

Ale Microsoft pochwalił się w tym tygodniu, że wypuścił multimodalny, wielki model językowy Cosmos 1. Mało tego, że Microsoft kupił sobie OpenAI, kupił sobie GPT. To jeszcze multimodalny model stworzył. Teraz czym jest multimodalny model? To tak jak w przypadku GPT mamy model tekstowy, którego możesz nakarmić tekstem. W przypadku Dali to jest model generatywny do grafiki, którego karmisz zdjęciami i grafikami. A Microsoft pochwalił się modelem, którego możesz karmić wszystkim. Muzyką, dźwiękiem, tekstem, wszelkiego rodzaju treścią. Wrzucasz mu wszystko i on tobie jest w stanie wypluć wszystko. To znaczy, że wchodzimy teraz kolejno, widzisz, emanacja tych modeli. Wchodzimy w moment, gdzie model będzie ci wypluwał nie tylko artykuł, ale artykuł z ilustracjami i z narracją nagraną, z kłosową.

Po prostu kolejny przeskok nas właśnie czeka ze strony Microsoftu. Bing zapytany w czym jest Cosmos Lepszy, mówi, że Cosmos jest lepszy, bo właśnie potrafi rozumieć wiele różnych treści. Ja jestem tylko modelem językowym. Mam nadzieję, że też kiedyś będę potrafił to, co Cosmos jedą. O, jakie słodkie, prawda? No wiem, jak ja poprosiłem Binga, żeby mi opowiedział bajkę na dobranoc dla dziecka, to powiedział mi, a kup se książkę. To tak miało czuć. Ja jestem pod wrażeniem mi wczoraj. . . Polecił mi tę książkę. Ja mu mówię, no dobra, no to opowiedz mi, co jest w tej książce. On mówi, nie mogę, bo to by naryzało prawa autorskie.

Naprawdę? Tak, no dobrze, to opowiedz mi w takim razie historię, która nie jest objęta prawami autorskimi. No i wtedy łaskawie mi. A tak to mi chciał wcisnąć książkę. To jest, widzisz, oni mają tam już próbują sprzedawać tą sztuczną inteligencję. Wow. No i ciągle czekamy na to, co powie Google. To jest w ogóle najciekawsze, że Google ciągle nic nie pokazał, a to, co pokazał, było porażką. Uff, tydzień dwa, trzy będzie. . . o Jezu, niesamowita eksplozja innowacji w tym zakresie. To, co chyba obiegło świat tak najgłośniej w tym tygodniu, to to, że sztuczna inteligencja czyta w myślach.

No nie? Masz tutaj to pod ręką, ten artykuł? Nie mam tego artykułu pod ręką, natomiast rzeczywiście na podstawie obrazu rezonansu magnetycznego byli w stanie odtworzyć za pomocą właśnie stable diffusion, odtworzyć obrazy, które ktoś miał w myślach. Czyli pokazywali najpierw komuś jakiś obraz, o którym sztuczna inteligencja nie wiedziała. Ten człowiek zapamiętywał ten obraz w swojej głowie i potem na podstawie odczytu z rezonansu magnetycznego stable diffusion generowało to, co ten człowiek miał w myślach, więc. . . Zobaczcie. No, na razie fajna zabawka.

Oczywiście ja bym się tutaj już nie nastawiał od razu, że będą nam, że będą czytać w naszych myślach nagminnie, ale efekt jest bardzo ciekawy i też pokazuje, że chyba nasz mózg jest bardziej prosty niż nam się wydawało. Że jesteśmy bardziej prości ogólnie, że wcale nie jesteśmy tacy skomplikowani, jakby się wydawało. I najciekawsze jest to, że my nie potrafimy tego czytać, a ona jakoś dała radę. Ja ci nie potrafię czytać. To pierwsze trzeba poczekać na potwierdzenie tych badań, bo mi się wydaje, że tutaj za dużo jednak miejsc jest do nadużyć. Ktoś musi jednak odtworzyć te badania i na pewno ta technologia pójdzie do przodu.

Ale wyobraź sobie, że te modele językowe i generatywne, one stają się interfejsem. To jest w ogóle, wydaje mi się, najbardziej fascynujący element tego całego trendu. Czyli ty zakładając jakiś czujnik fal mózgowych, nagle możesz myśleć i ona wie, co ty myślisz, co widzisz, co słyszysz. Jest w stanie wchodzić z tobą w jakąś interakcję. I idziemy dalej, bo nagle okazuje się, że ChattGPT jest świetnym interfejsem do obsługi robotów. Mówisz do Chattbota, mówisz weź, powiedz temu robotowi, żeby wziął tą piłkę, przeniósł z tego miejsca w to miejsce. A ChattGPT wysyła przez API do tego robota odpowiednią komendę, tak zaprogramowaną, bo on zrozumiał twój ludzki język i wysyła odpowiednio zakodowaną komendę do robota.

Nagle już nie trzeba go zaprogramować ręcznie, tylko należy powiedzieć Chattbotowi, co robot ma zrobić, a Chattbot przetłumaczy to na język robocii i robocik zrobi to, co ty mu mówisz. Więc Chattboty stają się interfejsem do świata zupełnie cyfrowego. To jest gorzej, jak włączą się halucynacje ChattGPT i ty mu powiesz, przenieś mi ten talerz, a on ci mówi, walnij mnie w głowę. Tak, up sorry, źle cię zrozumiałem. Filmy na podstawie snów. Ale w ogóle to jest, już widzisz, kolejny ciekawy startup. Zakładasz taką opaskę do rejestracji fal mózgowych, idziesz spać, a rano budzisz się i bing mówi tobie, dzisiaj miałeś bardzo ciekawy sen, śniło ci się to i to i masz obrazy, ilustracje, opowiadaj.

I jeszcze od razu interpretacji tego snu może, prawda. Jeszcze dodatkowo mierzyłem twój puls cały czas i to, jak się ruszałeś i twój ruch gałek ocznych. I myślę sobie, że chyba powinieneś się leczyć. Bardzo ciekawe. Szał oczywiście na chatboty trwa, bo wiemy, już Snapchat pochwalił się tym, że wprowadza chatbota. Żabka pochwaliła się tym, że wprowadza chatbota. Jedno z najciekawsze zastosowań chatbotów, jakie w tym tygodniu widziałem, to wyobraźcie sobie, start-up robi całą obsługę centrum ratunkowego przez chatbota, czyli ty możesz zadzwonić na 112 i rozmawiasz z chatbotem, nie z człowiekiem. I chatbot po prostu automatycznie, dużo szybciej jest w stanie ocenić sytuację, powiadomić odpowiednie służby cyfrowo, prawda.

I nagle nie potrzebujesz ludzi, którzy mogą być zmęczeni, mogą mieć zły humor, mogą być niemili, mogą być źle wykształceni, mogą być niedostępni w danym momencie. Nagle się okazuje, że ty jesteś w stanie to zautomatyzować, centrum ratunkowe. Mało tego, ten chatbot jest lepszym lekarzem niż ten gość, który siedzi na tym call center i od razu będzie w stanie zdiagnozować daną chorobę, pomóc wiesz przy pierwszej pomocy. Ja cię kręcę, nagle masz w dyspozycji prawdziwą pierwszą pomoc. Fascynujący świat. No i największym wygranym będzie Nvidia, także tutaj. Tak jak tutaj Ben mówisz, Nvidia zdecydowanie jest tym elementem, który dostarcza te kilofy, łopaty, jeansy itd.

W zeszłym odcinku wspominałeś o tym, że w internecie ciężko, głównie po polsku znaleźć materiał na temat tego, jak zostać dobrym prompt inżynierem. Dobrze mówię, to jest prompt inżynier, czyli. . . Tak, chyba tak by to, nie wiem jak to przetłumaczyć. Inżynier rozmów ze sztuczną inteligencją i okazuje się, że. . . Zadużyłem. No właśnie, zrobimy konkurs, uwaga, jak przetłumaczyć na język polski prompt inżynier. Także dawajcie w komentarzach informacje. Dajcie w komentarzach propozycje. Więc jeżeli chcecie się w tym podszkolić albo metodą prób i błędów dojść do najlepszych efektów, no to jest serwis, który się nazywa Prompt Perfect, gdzie na podstawie bardzo prostego zapytania, które normalnie byście zadali, czyli np.

napisz mi artykuł o czymś tam, to Prompt Perfect pozwoli wam na rozwinięcie tego zapytania i stworzenie takiego prompta, czy bardziej rozbudowanego, złożonego, czy zawierającego dużo więcej instrukcji dla sztucznej inteligencji, które da wam dużo lepsze efekty. Bardziej specyficzny efekt, tak? Tak, czyli wchodzimy na taki bardziej meta poziom, czyli zamiast ty pisać od razu z palca, tam jesteś świetnym asystentem, który służy do tego, żeby pisać jakieś tam w tematyce coś tam, robisz artykuły, które coś tam, nie? Robić taki przydługi wstęp, to Prompt Perfect przekształca wasze krótkie zapytanie w to, co rzeczywiście powinno się zadać sztucznej inteligencji, także na stronie promptperfect. gina. ai. Czyli, przepraszam bardzo, czy ty chcesz powiedzieć, że wcale nie trzeba być dobrym promptingenierem? Na to wygląda, albo przynajmniej. . .

Bo tutaj chatbot rozwija te prompty, też czyste inteligencje rozwija. Ty wpisujesz, na przykład twoją rolą jest bycie partnerem do brainstormingu, czyli tam do jakiejś tam dyskusji, nie? I po optymalizacji widzisz, ten prompt jest dużo dłuższy, już ma 62 słowa, zawiera dużo bardziej rozwinięte instrukcje, które powinno się dać sztucznej inteligencji. Więc oczywiście jest to narzędzie płatne, część jest za darmo, ale na pewno dla tych, którzy chcą tworzyć lepsze obrazy, ładniejsze okładki, czy rzeczywiście są content marketingowcami i chcą pisać lepsze artykuły, no to może być bardzo pomocne narzędzie. Nie każdy powinien się skupiać jednocześnie na tym, żeby zostać super promptingenierem, jak można korzystać z tego pomocnego narzędzia. No, bardzo fajnie. Tak, there is a prompt for that. Tak, jak już było. Świetne, brawo. Świetny, tego nie słyszałem.

Inżynier poleceń, inżynier poleceń, taka jest propozycja tłumaczenia. Ciekawa propozycja. Tak, ciekawa propozycja, tylko że, no, inżynier poleceń. Jeszcze z innych narzędzi, które fajne się pojawiło, RoomGPT. io, było już podobne narzędzie, pokazywaliśmy na kwarantannie, teraz to wydaje się troszeczkę lepsze, wrzucacie zdjęcie swojego pomieszczenia i sztuczna inteligencja pozwala wam na wygenerowanie proponowanej aranżacji danego wnętrza. Rzeczywiście to będzie coś do inspiracji dla tych, którzy projektują wnętrza. Po co projektować wnętrza, skoro będziemy podłączeni do Matrixa zaraz. Tak, od razu oddać klientowi, od razu oddać klientowi propozycję, a twój pokój proponuje, żeby wyglądał tak, nie? Po co się męczyć. No i to będzie. . .

Nie wiem, czy ty też tak czujesz, że następuje już jakaś fala bezrobocia i to nie jest spowodowane podwyższaniem 100% przez dziadka Jeremiasza, tylko coraz więcej biznesów, wiesz, woli mieć prompt inżyniera, inżyniera polecań niż siedmiu specjalistów od marketingu. Wiesz co, to jest skomplikowane pytanie, bo teoretycznie mam tego skrybota, który generuje transkrypcję tekstu, ale co z tego jak i tak, żeby uzyskać najlepszą jakość i tak na koniec dnia trzeba zatrudnić kogoś, kto dokona korekty tego tekstu, jeżeli chce się mieć najwyższą jakość. Dobra, Lechu, okej. Zobaczymy za miesiąc, dwa. Tak. Bo to, wiesz. . . Z kolejnych narzędzi też może się wam przydać, jeżeli potrzebujecie muzykę, tworzycie filmy dokumentalne, filmy na YouTube, jeżeli potrzebujecie ładnego podkładu dźwiękowego, to tutaj narzędzie AIVA przez v. ai pozwala wam na generowanie w wybranym stylu pięknego podkładu dźwiękowego.

I rzeczywiście przesłuchałem, możecie sobie sami przesłuchać tworzone przykłady dźwięków czy muzyki i rzeczywiście jest bardzo dobrej jakości. Tak że jeżeli potrzebujecie podkładu dźwiękowego, który będzie zwolniony z prawa autorskiego, oczywiście też trzeba za to zapłacić, więc de facto płacicie. Ale nie ma takich kłopotów typowo licencyjnych, no to takie narzędzie może być bardzo przydatne. Ciekawe.

W tym tygodniu również pojawiła się bardzo ciekawe zastosowanie do Stable Diffusion, które tak naprawdę jest trochę jakby rozbudowanem interfejsem pod Stable Diffusion, które dzięki temu, że jest open source'owe, to po prostu doczekuje się kolejnych emanacji tego, co potrafi, bo już wiemy, że potrafi generować, syntezować dźwięk, czytać w myślach, wiemy o tym, że poduje, potrafi budować kanawasy, ale pojawiło się coś, co nazwano control netem, czyli pozwala na przetwarzanie, wrzucasz grafikę i jesteś w stanie przetwarzać ją na różne sposoby. I teraz jakby wybaczcie, że nie do końca wyjaśnię, jak to działa, wiem, że to korzysta ze Stable Diffusion, ale wrzucamy mu grafikę, którą on później, ten control net później interpretuje.

No i w pięknym trendzie na Twitterze ktoś stworzył po prostu serię, brał logo różnych firm znanych i tworzył z nich fotorealistyczne grafiki. Co na pierwszą tutaj oczywiście Starbucks, Burger King i po prostu wow, wzięty logo Burger Kinga i zrobiony z tego fotorealistyczny, nie wiem, z kawałków burgera zrobione logo, rewelacja. Twitter, piękny. KFC, jakby ktoś się zastanawiał, jak wyglądał general, to właśnie tak pewnie wyglądał. No rewelacja. Puma, proszę bardzo. Wszystko idealnie w kształcie tych logo. Zobaczcie, Dudzik Michelin. Ciekawe interpretacja. Pizza Hut. No wow, tego nie zrobiłaby żadna agencja reklamowa normalnie. To Premier League, no może mniej jakoś zachwycająco, ale i Apple. Także Control Net, kolejna świetna zabawka Stable Diffusion, która ruszyła w tym tygodniu. Nie słyszę Cię, Lechu.

Jest preview wersja Stable Diffusion wersji 4. I praktycznie to, co w tej chwili jest generowane, jest już bardzo ciężko odróżnić od rzeczywistych zdjęć. Jest, no to już chyba przekroczyło, mam zdaniem, tę barierę, gdzie nie będziesz w stanie zauważyć. Nawet ilość palców nie zdradzi, tak? Więc no, postęp jest potężny. Ostatni miesiąc to był wysyp też na przykład projektów dla dorosłych, nie? Gdzie masz po prostu boty, które generują ci to, co lubisz, no nie? Nawet sporo tych projektów ma swoje tokeny. W kwestii, no tak, w kwestii tokenów i tutaj, słuchajcie, uwaga, shitcoin alert, żeby nie było, tak? Bo to może się okazać scamem. Teraz 17 tych, 17 wyłączeń. Nie jest porada inwestycyjna, brodzie Pani Boże, nic z tych rzeczy.

Ale to, co, to jest takich powiedzmy ciekawszych projektów AI, które mają token. I tutaj, broń Boże, nie chcę nic promować, ale ktoś podszedł do tematu, bo bardzo dużo chatbotów się pojawiło, ale jeden projekt, który się wyróżniał, założył, że będą, coraz większe będzie zapotrzebowanie na prompt inżynierów poleceń. Może przyjmujemy takie tłumaczenie. I stworzył marketplace dla właśnie prompt inżynierów, gdzie za każde zlecenie dostajesz 5 dolarów po prostu. Wrzucasz zlecenie dla takiego prompt inżyniera i jest giełda, na której możesz po prostu zlecić komuś, zrobienie krótkiej historii, ilustracji, opisu, posta i po prostu za wszystko płacisz 5 dolarów. No i tam jest jakaś tokenomia, która ma mniejszy lub większy sens, ale według tego, co jest na stronie, jednym z doradców jest Balaji. Balaji.

Ciekawe, czy o tym wie. Ciekawe, czy o tym wie. Też się nad tym zastanawiałem. Trzeba by go spytać. Także jeżeli ktoś z was wie, czy to jest scam czy nie, to teraz dajcie w komentarzach znać. Ale jest to o tyle wyjątkowy, inny projekt niż wszystkie, które widziałem w ostatnich dniach, jeśli chodzi o AI z tokenem, to to, że wszyscy robią chatboty, czyli po prostu walą do API OpenAI, a ten jedyny tworzy jakiś marketplace, który gdzieś chce zagrygować, uchwycić ten rynek. Raids Cooled Spiel przewiduje Singularity na 2050 rok. Osobliwość. Oczywiście, że nie. Osobliwość, już mam słowo. Na 2042 roku, tylko chciałem powiedzieć, poprawić to raz. Dwa, już dawno zweryfikował swoje założenia i twierdzi, że będzie to dużo wcześniej.

Już nie mówiąc o tym, że wszyscy badacze AI w Dolinie Krzemowej mówią, że to będzie za kilka lat, a nie za dekad kilka. To jest ten nasz ludzki mózg, który nie jest w stanie objąć wykładniczego rozwoju technologii. I tego, że to też działa, wszystko przecież działa synergicznie. Bo OpenAI, chat GPT, który w tydzień zdobył milion użytkowników, mógł to zrobić tylko dlatego, że był już Internet, były już te wszystkie technologie, na których już można było pojechać i to zrobić w tydzień. To taka refleksja. No i karty graficzne typu ASTO. Bo co byście biedni, jakbyście uczyli tą biedną sztuczną inteligencję, gdyby nie było kart graficznych NVIDIA ASTO.

Tego nie było jeszcze rok temu, dwa lata temu, może były, ale jeszcze dwa, trzy lata temu, praktycznie bez tej mocy obliczeniowej, którą teraz mamy na tych kartach graficznych, to było praktycznie niewykonalne. Nie było kart graficznych, które miały 48 GB wirtualnego RAM-u. Nawet przecież NVIDIA 4090 z 24 GB RAM-u, to też jest w miarę świeżynka. Nie było kart graficznych, które miały specjalne rdzenie przydatne do nauki czy jak to się mówi, inferencji związanej ze sztuczną inteligencją. Więc tutaj też zapominam o tym, że u podstawy tego całego przełomu software'owego leży tak naprawdę sprzęt od NVIDIA. No, a tylko chciałbym przypomnieć, że NVIDIA jest największym klientem firmy TSMC, która znajduje się na Tajwaniu i produkuje dla NVIDIA microchipy, o których teraz mówimy.

Czyli tak naprawdę Chińczycy, którzy biją się z Amerykanami o Tajwan, zdecydują o losach sztucznej inteligencji. Tak tylko chciałem zaznaczyć, że w zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone wysłały dwa bataliony na Tajwan, zwiększyły swoją obecność na Tajwanie kilkukrotnie, bo tych żołnierzy było zdecydowanie mniej, a Chiny aktywnie już całą swoją barynarkę wojenną mają wokół Tajwanu rozparcelowaną. No i nawet sobie zorganizowali wybory, słuchaj, nawet sobie zorganizowali wybory na przewodniczącego partii i był tylko, wyobraź sobie, było aż jeden kandydat. Bardzo demokratycznie. A ja tutaj, wiesz co, obserwuję z tego mojego poletka paragwajskiego bardzo ciekawą rzecz, bo Paragwaj jest jednym z 15 krajów na świecie, który wspiera Tajwan w dążeniach do bycia, jednym z 15 krajów na świecie, który uznaje Tajwan za niepodległe państwo.

Było tych krajów więcej. Jeszcze w zeszłym roku El Salvador uznawał Tajwan za państwo, ale przyszedł Czech z Chin i już nie uznaje Tajwanu za państwo niezależne, tylko uznaje go za część Chin. Także w kwietniu, czyli za miesiąc w Paragwaju będą wybory na prezydenta i wymieniany jest cały rząd praktycznie, bo są wymieniani kongresmeni i senatorzy i główna partia rządząca jest za tym, żeby utrzymywać dalsze więzi z Tajwanem, a ta główna partia opozycyjna jest za tym, żeby dokadać się z Chinami. Negocjiłem stawkę i tutaj pytałem kto więcej da w tych wyborek. Bardzo ciekawe rzeczy się tutaj dzieją i nie wiedziałbym tego, gdybym się nie pogadał z Bingiem. Co ciekawe. Słuchajcie, no to gadajcie z Bingiem.

Pamiętajcie o tym, żeby pojawić się na Bitcoin Filmtreście i na weekendzie Kapitalizmu dla tych, którzy ja wiem, że bardzo dużo z was jedzie na InvestCafes do Krakowa, ale dla tych, którym się nie chce jechać aż do Krakowa, to zapraszamy do Warszawy. Będzie okazja do spotkania się. Szczepana nie będzie z wiadomych powodów. A ja, ciekawostka, wyjeżdżam dzisiaj do Argentyny. Chcę zrobić research odnośnie hiperinflacji i w ogóle inflacji. Nie rozumiem, nie potrafię zrozumieć i nikt mi nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, dlaczego w Argentynie jest hipertanio.

Skoro jest tak wielka inflacja, dlaczego jest tam tak tanio? Dlaczego wino, za które w Paragwaju, gdzie jest i tak super tanio, za 25 złotych, a przejadę tylko przez rzekę na drugą stronę i to samo wino kupię za 5 złotych? Dlaczego tutaj płacę 5 złotych za litr paliwa, a przejadę granicę i płacę 2 złotych za litr paliwa? Dlaczego? Skoro tam jest taka inflacja? To przecież chyba miały rosnąć te ceny, tak? To napiszcie w komentarzach pod filmem w takim razie, dlaczego tak jest. Bo mimo tego, że w Argentynie jest hiperinflacja, to jest taniej, tak? To jest super tanio. Jest super tanio. Wszystko jest 2-3 razy tańsze.

Także jadę do Buenos Aires, będę wrzucał na TikToka relacje, także jak tu jeszcze mnie nie śledzicie na TikToku, to zapraszam. To do zobaczenia. Godzina 15 i kończymy. Czekamy na wasze komentarze i wyjaśnienie tej niesamowitej zagadki. Trzymajcie się. Hej o. Właśnie ceny rosną do lokala. .


S K R Y B O T

Transkrypcje

Skrybot. 2023, Transkrypcje video z YouTube

Informujemy, że odwiedzając lub korzystając z naszego serwisu, wyrażasz zgodę aby nasz serwis lub serwisy naszych partnerów używały plików cookies do przechowywania informacji w celu dostarczenie lepszych, szybszych i bezpieczniejszych usług oraz w celach marketingowych.