TRANSKRYPCJA VIDEO
Odkryj najnowsze wiadomości ze świata kryptowalut w tym fascynującym filmie. Dowiedz się, dlaczego Bitcoin i inne kryptowaluty doświadczyły gwałtownego spadku, jakie mogły być przyczyny tej sytuacji i jakie są prognozy na przyszłość. Zastanawiamy się, czy decyzje Fedu mogły wpłynąć na sytuację oraz jakie mogą być potencjalne skutki hongkońskich ETF-ów. Zbadaj analizę techniczną, która nie potwierdziła silnej korekty, ale wskazuje na potencjalne wsparcie dla Bitcoina w okolicach 49 tysięcy dolarów. Dowiedz się więcej o ryzyku "fake out" i dlaczego warto poczekać na potwierdzenie przed zakupem. Zastanów się nad inwestycjami w altcoiny, które pomimo ryzyka, mogą być obiecujące. Przeanalizuj ruchy Bitcoina i potencjalne przelomowe poziomy. Zgłęb strategie inwestycyjne, które skupiają się na zakupie altcoinów w celu zdobycia większej ilości Bitcoina. Zrozum, jak Ethereum walczy o swoją pozycję na rynku i jakie mogą być konsekwencje pozwów związanych z SEC. Wreszcie, odkryj, jak Fundacja Kanga pomaga potrzebującym, zbierając fundusze na sprzęt rehabilitacyjny. Subskrybuj nasz kanał i polub nasze wideo, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami ze świata kryptowalut.
Boom boom boom! Siema, witajcie na kolejnym No Comment Dzisiaj razem z Łukaszem będziemy komentowali to co wydarzyło się na rynku, a wydarzyło się bardzo bardzo dużo Wy macie ten przywilej, że oglądacie ten odcinek w sobotę, więc pewnie trochę pyłu już opadnie Kurz już się ułoży z powrotem na drodze. My jesteśmy jeszcze rozgrzani, rozemocjonowani tym, co się działo wczoraj. Gwałtowny spadek Bitcoina. Myślę, że to jest dobry moment, żeby porozmawiać dokąd to wszystko zmierza, czy to koniec Bitcoina i jak w tym wszystkim ma się analiza techniczna. Zacznę może tak standardowo troszeczkę. Powiedz co się wydarzyło? Skąd, dokąd spadło? No cóż, Bitcoin umarł po raz 248 bodajże, albo i więcej, albo mniej, już ciężko powiedzieć.
Natomiast dwa ostatnie dni to były ciągłe spadki Bitcoina i także pozostałych altcoinów w tym wypadku, ponieważ Bitcoin zanotował we wtorek, przepraszam, dzisiaj jest czwartek, we wtorek, czyli we wtorek zanotował około 6% spadek, tak mniej więcej, bo już nie pamiętam dokładnie. No i wczoraj też do 6% dochodził, nawet nie przekroczył, bodajże nawet 7% dotknął, ale częściowo tą stratę odrobił. Zapytałeś o punkt widzenia analizy technicznej. Ale poczekaj, bo jeszcze powiedzmy o jednym. Mieliśmy cenę 63, 62 i w bardzo krótkim czasie zjazd do 55 tysięcy. W okolicach. Także poszło. Poszło, poszedł mocny knot. Spekuluje się, że jest to pochodna ETF-ów hongkońskich, jeżeli dobrze tutaj odmieniam oczywiście, które tak naprawdę nie zaskarbiły sobie serca rynku.
Wolumen obrotów wyniósł bodajże 11 milionów w ciągu pierwszego dnia i to jest wolumen całkowity, więc to jest naprawdę mało imponująca liczba, biorąc pod uwagę to, jakie były predykcje. W naszych materiałach odnosiliśmy się do tego, że aż tak optymistycznie do tych ETF-ów nie podchodzimy. No i jak się okazuje, mieliśmy w tym rację, prawda? Czy to jest czynnik, który spowodował spadki? Nie wiadomo, aczkolwiek spekulacyjnie jak najbardziej ma on wartość. Mówi się też o tym, że to posiedzenie Fedu wpłynęło na notowania. Jeremy Powell wyszedł i powiedział, że. . . Nie będzie obniżek na razie. Odczyty są słabe, w związku z czym nastroje raczej pesymistyczne. No to wszystko razem do kupy i faktycznie dosyć duży spadek. Mamy na pewno jednego wygranego, to wiemy. Rozmawialiśmy o nim ostatnio.
Ale spadki spadkami, a wyśle wypłynęło z ETF-ów 1 maja. 1 maja, czyli w środę, bo to tylko w Polsce, w Europie są wolne dni, w Stanach pracują, 1 maja z ETF-ów wypłynęła rekordowa kwota ponad 500 mln dolarów. Z wszystkich ETF-ów, łącznie. Nawet z BlackRocka wypłynęło, który tak się bronił, bronił, bronił i to nagle ba, poszło. I duży odpływ kapitału, koniec ETF-ów, już więcej nie będzie, wszyscy uciekają. No i nasuwa się tutaj takie typowe hasło, sell in May and go away, prawda? Znamy je już od dawna praktycznie i wydaje się, że właśnie to ma w tym momencie zastosowanie. Na czym polega ta zasada? No jest bardzo prosta. W Stanach Zjednoczonych, jak i w ogóle na rynkach, czy to finansowych, czy nawet tradycyjnych, jakichkolwiek, mamy do czynienia z sytuacją, kiedy przychodzi maj, przychodzi czas takiego delikatnego relaksu.
Dzisiaj zresztą mamy majówkę, w momencie kiedy to nagrywamy, prawda? Już nikt nie myśli o tym, co będzie się działo w finansach, a już myśli bardziej w kontekście wakacji i tego, żeby. . . odpocząć troszeczkę, uspokoić swoją głowę, zrealizować zyski i ewentualnie wejść do rynku czy tam na rynek z powrotem gdzieś tam w okresie wakacyjnym tudzież powakacyjnym. No i wydaje się, że mamy podobną sytuację w tym momencie. Zresztą taka sytuacja chociażby miała miejsce w 2021 roku, bo pamiętajmy, że pierwszy szczyt z tych dwóch wysokich szczytów, które Bitcoin wybił w 2021 roku, wypadł 14 kwietnia, jeżeli dobrze pamiętam. Był to dzień, kiedy Coinbase było listowane na Nasdaq.
No i od tamtej pory Bitcoin uruchomił dosyć mocne spadki, prawda? Te spadki powodowały tym, że Bitcoin spadł do okolic 30 tysięcy, nawet lekko poniżej bodajże, jeżeli pamiętam jak tam knoty sięgały i nastąpiło późniejsze odbicie jesienne powiedzmy. Czyli każdego maja możemy powiedzieć, że notujemy spadki. Ja oglądałem teraz analizę między innymi PlanB, wypuścia swoją comiesięczną analizę, czy komentarz do rynku, do wykresów i on mówi, no spadki są, wiadomo, nic dziwnego, ale. . . Poczekajmy parę miesięcy, będziemy mieli znowu górę. Pierwsze pytanie, takie związane z analizą techniczną, pytam Ciebie jako eksperta, czy analiza techniczna wskazywała wcześniej według Ciebie na to, że taka silna korekta jest możliwa? Czy aż tak silna korekta? Tego nie mogę potwierdzić, ponieważ tak naprawdę Bitcoin od dłuższego czasu poruszał się w pewnym kanale.
Kanale zniżkującym, który jest byczą formacją i tak wczoraj, czyli w środę, mieliśmy wybicie z tego kanału w dół właśnie. Pytanie teraz, czy to wybicie zostało potwierdzone. Moim zdaniem nie, ponieważ reguła potwierdzenia takiego wybicia, tradycyjna przynajmniej na rynkach tradycyjnych, jest taka, że aby wybicie mogło się kwalifikować, musi być przebicie linii wsparcia o minimum 3%. I takiego przebicia nie mieliśmy. Mieliśmy przebicie o 1,3%. Mówię tutaj o zamknięciu świecy, nie o knocie, tylko i wyłącznie o zamknięciu świecy, bo to jest dosyć istotne, że tylko to bierzemy pod uwagę. No i w takim wypadku musimy czekać na dzisiejszą świecę, czwartkową. Wy oglądacie ten materiał w sobotę, więc już wiecie, co się wydarzyło. My jeszcze nie, ponieważ jeżeli druga świeca będzie również czerwona, w tym momencie jest to dodatkowe potwierdzenie, że to wybicie. . .
jest legitne, że tak powiem. Natomiast jeżeli nastąpi powrót do formacji. . . wybicie zostanie unieważnione. Jest to tak zwany fake-out, który może spowodować późniejszy ruch w górę. To się często spotyka na rynkach finansowych, na rynkach kryptowalutowych jeszcze bardziej. Mało tego, na rynkach kryptowalutowych występuje pewne zakłamanie, ponieważ jak wiemy, krypto to jest nowa technologia, a nowa technologia, czyli wysoka zmienność, a wysoka zmienność powoduje, że czasami z formacji występują wybicia nawet 10% plus, a następnego dnia są one odkupowane. Więc tutaj na potwierdzenie naprawdę warto zaczekać. Faktem jest, możemy nie kupić dipu, jeżeli czekamy na potwierdzenie, ale możemy zająć bezpieczną pozycję w takiej sytuacji. No właśnie, to jest to wyczekiwanie na dołek, czy to już, czy jeszcze nie.
Ja muszę powiedzieć, że z zapartym tchem oglądam, monitoruję to, co się dzieje pod kątem tego wielkiego zakładu Rafała Zaorskiego, którego jak zwykle pozdrawiamy. Ja nie miałbym nerwów, to nie na moje, nie na moje. . . emocje, w żadnym wypadku, natomiast Rafał, przypomnijmy, w momencie, gdy Bitcoin kosztował w okolicach 64, 66, chyba nawet 68 tysięcy dolarów, on obstawiał gwałtowne spadki i mówi, że spadnie do 50, 52 tysięcy dolarów, to chyba były jego targety. Mamy w tej chwili 57, tak mi się wydaje, z delikatnym odbiciem, no bo spadek teraz jest. leciutko znowu odbijamy, czyli już blisko jego celu. Jak myślisz, czy to się mu uda? Szczerze powiem, 52 jeszcze znajduje uzasadnienie dla tej liczby. Natomiast niżej, bo słyszałem, że Rafał celuje jeszcze w niższe kwoty. Te niższe kwoty już moim zdaniem są całkowicie poza zasięgiem.
Dlaczego 52? To też znajduje uzasadnienie właśnie w analizie technicznej. Tam jest lokalne potencjalne wsparcie. Wcześniej był to punkt oporu, więc tutaj występuje potencjalne wsparcie. Mało tego, mamy dwusetną średnią kroczącą. dwustudniową średnią kroczącą, która właśnie zmierza w tę okolicę. Ona w chwili, kiedy nagrywamy ten materiał, znajduje się około 49 tysiąca dolarów na wykresie Bitcoina, natomiast sukcesywnie rośnie, ponieważ wiadomo, Bitcoin rósł, w związku z czym średnia krocząca wraz z zanim podąża i ten poziom wsparcia, horyzontalny poziom wsparcia, w związku z czym bardzo silny, może pokryć się ze średnią kroczącą dwusetką. Jeżeli tutaj nastąpi to pokrycie, Jest to bardzo silny punkt wsparcia, więc jeżeli Rafał zamykałby pozycję właśnie na tym poziomie, który jest jeszcze ranny, to ma szansę na wygranko. Wygranko będzie jego. No tak, to będzie naprawdę duży sukces.
Jak patrzymy na wykres, ja słuchałem kilku magików, mówię to oczywiście żartobliwie, wiem, że niektórzy się obrażają, jak tak mówię, ale magików od Peinta i Mazaków, pisaków i Liniek, ale faktycznie bardzo dużo jest w tej chwili takich analiz pokazujących, dlaczego to się stało, że to musiało się stać, no ale co dalej? Jak ty widzisz przyszłość, powiedzmy za trzy miesiące? Czy coś w tym kierunku, co będzie się działo według ciebie? Sell in May and go away. Ponownie nasuwa mi się ta fraza na myśli, ponieważ mam takie wrażenie. . . Czyli sell in May, sprzedaj w maju i odciekaj. Tak, i odejdź, no i sobie wróć tam po wakacjach powiedzmy. Mam wrażenie, a nawet przekonanie i w zasadzie to są fakty z wykresu wyciągnięte, że ten okres sell in May to już nie jest sell in May, tylko sell in April.
Czasami sprzedajemy nawet w marcu, no bo szczyt Bitcoina mieliśmy przecież w marcu. że ten okres się przesuwa na troszeczkę wcześniejszy, tak jakby każdy wyczekuje tego momentu, że to się na pewno wydarzy, a im wcześniej to się wydarza, tym wcześniej też ta wyprzedaż się kończy. W związku z czym, na przykład, Hossa z punktu widzenia analizy technicznej w 2020 roku rozpoczęła się w lipcu, w drugiej jego połowie, czyli teoretycznie jeszcze w okresie wakacyjnym. Mówię to przez pryzmat pewnej linii trendu, którą można było rozrysować od ATH przez szczyt, który tam pomiędzy występował, do momentu, kiedy została ta linia trendu w tym momencie przybita. I mam wrażenie, że to jest pewien schemat, wokół którego będziemy się teraz poruszać, że ten wejście w rynek będzie postępował coraz szybciej, ponieważ każdy się spodziewa, że taki schemat będzie występował.
Mało tego, spodziewam się w tym wypadku takiej chwilowej stagnacji na Bitcoinie. Więc tutaj reguła Selin May może się sprawdzić, ale nie wszystkie kryptowaluty powinny się zachowywać. Mamy jeszcze altcoiny, które tutaj mogą pokazać pazo. Mówiłeś przed nagraniem, że masz jakąś teorię, czy się podzielisz. Wykres dominacji Bitcoina pokazuje bardzo wyraźnie, że w okresach wakacyjnych, nie zawsze, ale bardzo często, ale w szczególności w posthalvingowym czasie, to właśnie altcoiny szybciej zyskiwały na wartości niż zyskiwał Bitcoin właśnie w okresie wakacyjnym. Altcoiny, czyli Ethereum też? Czyli Ethereum też, aczkolwiek na Ethereum należy spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka, bo też nie wiemy czy kwalifikować Ethereum jako altcoin czy nie.
On też zachowuje się czasem zgodnie ze schematami, czasem ich tak naprawdę unika, w związku z czym na Ethereum bezpośrednio w tym momencie nie patrzę, ale na pozostały rynek altcoinów, im mniejsze monety tym nawet bym powiedział bardziej, aczkolwiek jest to coraz bardziej ryzykowne. Pamiętajcie, nie jest to porada inwestycyjna w tym wypadku. Natomiast ta zmienność i te podbicia cenowe w mocnych projektach, na przykład po halvingu przez 4 lata występowały i były bardzo mocne. Więc tutaj spodziewam się, że altcoiny, mocne projekty, być może projekty z niszy AI, bo widzę, że one naprawdę mocno się grzeją, zyskają.
Tym bardziej, że przeglądałem kilka wykresów przed tym nagraniem i jest wiele, ale to naprawdę bardzo wiele altcoinów, które w tym momencie, dokładnie w momencie, kiedy nagrywamy ten materiał, znajdują się w bardzo solidnym wsparciu, czy to do dolara, czy to do bitcoina. Co więcej. . . Wczoraj, kiedy notowaliśmy spadki na całym rynku, oglądałem spadki zarówno do dolara, jak i spadki do bitcoina. I w momencie, kiedy cała moja plansza w stosunku do dolara była zupełnie czerwona, tak plansza w stosunku do altcoinów do bitcoina, i to różnorakich, niemal cała świeciła się na zielono. Czyli to znaczy, że altcoiny utrzymywały swoją wartość w stosunku do dolara lepiej niż w stosunku do bitcoina. Czyli bitcoin szybciej spadał niż spadały altcoiny. Tak, altcoiny zyskiwały w stosunku do bitcoina, natomiast delikatnie traciły w stosunku do dolara. Tak to wygląda.
Też tutaj warto nadmienić, że to jest, już tak poniekąd wchodzę w pewną strategię inwestycyjną, która jest strategią dla flipperów. Zainoz zresztą stosuje. ponieważ ja czuję się osobą mocno przekonaną o tym, czym jest Bitcoin i wierzę w Bitcoina samego w sobie, więc nie kupuję Bitcoina ani innych kryptowalut po to, żeby mieć więcej fiatów, tylko kupuję altcoiny po to, żeby mieć jak najwięcej Bitcoina. I w tym momencie, nawet jeżeli pojawiłyby się spadki na całym rynku, zajęcie pozycji w altcoinach, co brzmi abstrakcyjnie. Paradoksalnie często może być bardziej zyskowne niż zajmowanie pozycji na Bitcoina, przynajmniej w okresie letnim, ponieważ możemy zwiększać swoją ekspozycję na Bitcoina. Czyli wymieniamy Bitcoina na altcoiny przed spadkami, następuje spadek Bitcoina, altów też, ale w stosunku do Bitcoina mniej i możemy odkupić z powrotem Bitcoina z pewnym zyskiem.
Czyli jest to. . . Strategia dla mnie szalenie trudna z powodów emocji jakie temu towarzyszą i ciężko mi panować nad nimi. Ale powiedzmy jeszcze chwilę o samych poziomach Bitcoina, które są w najbliższym. najbliższej przyszłości według Ciebie osiągalne? Co może być takiego przełomowego? 52 tysiące, to jest jeden z elementów, który według Ciebie jest istotny. A w górę? Co zasygnalizuje nam wzrosty? Obserwowałbym zachowanie Bitcoina właśnie w drodze ku dole, czyli w stronę tych 52 tysięcy dolarów, ponieważ w tym momencie warto zwrócić uwagę na ewentualne rozbieżności, co to jest rozbieżności wobec wskaźników, czyli pojawiają się silne dywergencje, które wskazują, że siły zakupowe, których nie widzimy, ponieważ widzimy samy czynnik na świeczki, stają się coraz silniejsze. Może to świadczyć o tym, że za chwilę będziemy mieli wybicie ku górze. Ponadto, co ciekawe, bardzo cierpią górnicy w tym.
Może nie tak bezpośrednio, tylko jeszcze runce zostają. zyskując jakieś dodatkowe pieniądze z całej implikacji tego narzędzia, protokołu w zasadzie. Natomiast koszt wydobycia jednego Bitcoina jest dużo wyższy niż jego ceny w tej chwili obecnej, bo koszt wydobycia, jeżeli dobrze pamiętam, już szacujesz około 77 tysięcy dolarów. 77? No ja słyszałem ostatnio o 63, 64. Właśnie różne agregatory podają różne informacje. Jak policzysz prąd, bo to zawsze. . . Prąd jest tutaj kluczowy. Niemniej jednak jesteśmy w pewnym przedziale, który jest w tym momencie. . . Na pewno poniżej. Tak, że cena jest poniżej tego przedziału, w którym opłacalność wydobycia jest istotna. I co jest we wszystkim najważniejsze, to jest właśnie to, że bardzo rzadko coś takiego miało miejsce, a jeżeli miało miejsce, to trwało to dosyć krótko.
Więc siłą rzeczy Bitcoin lada chwila powinien teoretycznie zyskiwać na wartości i próbować wyrównać ten poziom. Ja osobiście jestem zdania, że Bitcoin pójdzie jednak do góry, że będziemy mieli niedługo na pewno szóstkę z przodu, no ale ja nie jestem specem tutaj od analizy, ja mówię bardziej tak życzeniowo, jak mężem bym chciał. Na pewno widzimy w tej chwili dosyć atrakcyjną cenę. Cena poniżej 60 wydaje się być bardzo dużą przeceną. No i teraz ruszymy na zakupy. Czy myślisz, że ETF-y odbiją się? To znaczy, czy ta sześciodniowa, sześć dni pod rząd spadku, czyli wypływu środków z ETF-ów, czy. . . Te 6 dni zostanie dzisiaj przełamane. Uwaga! Nasi widzowie będą to mogli od razu sprawdzić, no bo oglądacie to w sobotę albo później.
My jeszcze tego nie wiemy, jak będzie 2 maj wyglądał, no ale według Ciebie 2 maj, czy to będzie odbicie, czy dalsza paniczna wyprzedaż? Nie spodziewam się panicznej wyprzedaży, spodziewam się raczej stagnacji na zasadzie inflow-outflow w przypadku ETF-ów i podobnie spodziewam się takiej reakcji w wydłużonym terminie na wykresie Bitcoina. Chciałbym, żeby poleciał tu demon oczywiście, natomiast nie spodziewam się tego, że to się wydarzy szybko i tak naprawdę ciężko stwierdzić, co się wydarzy jutro. Nie widzę tutaj szansy na jakieś bardzo silne wyprzedaże z dnia na dzień. No nie ma przede wszystkim pod to katalizatora. Samo hasło Selin May and Go Away to za mało tak naprawdę.
Więc raczej będę skupiał się na tym, że, albo inaczej, spodziewam się tego, że te wypływy i wpływy będą się raczej wyrównywać, no i dopiero gdzieś w lipcu nastąpią jakieś większe odbicia. Ok, lipiec, czyli jeszcze ponad 2 miesiące można powiedzieć przed nami, maj, czerwiec, no i trochę pewnie lipca będzie trzeba. Mamy Bitcoina, a samo Ethereum. Ethereum walczy teraz o to, żeby. . . Powiedziałeś, nie wiadomo jak patrzeć na Ethereum, czy to jest altcoin czy nie. Ja powiem, nie wiadomo jak patrzeć na Ethereum, czy to jest security czy nie, bo różne opinie panują. Ja mówię, że nie.
Jak myśli się to zamieszanie na rynku w Stanach związane z Ethereum, z tymi pozwami, które SEC daje? Czy to będzie jeszcze miało negatywny wpływ, czy to już jest wliczone w cenę i ewentualne pozytywne rozwiązania spowodują wybicie Ethereum do góry? Myślę, że tak, że pozytywne rozwiązania zdecydowanie spowodują, że Ethereum będzie rosło. Pozytywne rozwiązania to także boost w tym momencie dla ETF-ów. Więc jest to dosyć istotna rzecz, która może wpłynąć na wzrosty Ethereum. Natomiast w tym momencie Ethereum jest nieco bardziej uzależniony od samego Bitcoina, w związku z czym jeżeli Bitcoin będzie jeszcze ewentualnie spadał, no to Ethereum też troszeczkę będzie spadało, aczkolwiek Ethereum, jeżeli dobrze pamiętam, wczoraj sobie rodziło nieco lepiej niż Bitcoin, też zyskiwało w stosunku do Bitcoina właśnie.
Nie miało tak gwałtownego spadku, tutaj trzeba powiedzieć, że jak mamy tak gwałtowne nurkowania, takie gwałtowne spadki, bo ten spadek był według mnie, ten wczorajszy u nas to była noc, ale był bardzo gwałtowny, następuje likwidacja bardzo wielu pozycji. I kaskadowo następuje wtedy już pogłębienie się spadków, no bo jeżeli ktoś miał zakład, że Bitcoin będzie wzrastał, grał na dźwigni, no to jak Bitcoin spada, no to pozycja musi być zamknięta jego, to powoduje, że musi nastąpić najczęściej wyprzedaż, a to pogłębia siłę spadkową i mamy takie właśnie świece w dół, czy bardziej tutaj knoty, czyli. . . które wskazują na to, że było jakieś zanurkowanie i później już odbicie.
Ja widziałem wiele zamieszania na rynku pożyczkowym, gdzie właśnie pożyczki były zastawiane bitcoinem i ktoś zakładał, że aż takiego spadku nie będzie, bo to łącznie można powiedzieć ponad 20% spadek był w pewnym momencie zaliczony, chyba 24% jakby tak liczyć. od lokalnego szczytu, który mieliśmy niedawno do teraz, to jest dosyć duża korekta, ale nic niezwykłego dla Bitcoina. Dokładnie, dzień jak codzień. Dzień jak codzień, więc można powiedzieć, że to jest dobry moment na to, żeby przemyśleć sprawę i ewentualnie dokupić. Mamy przecież cenę, która jest zdecydowanie niższa. Jeżeli ktoś ma wolne środki, to nie jest porada inwestycyjna. To może powinien się zastanowić, chyba że uważa, że Rafał będzie miał rację, no to jeszcze warto chwilę poczekać. A teraz chwilka prośby do Was. Jeżeli uważacie, że ten materiał jest ciekawy, napiszcie w komentarzu, że Wam się to podoba.
No i koniecznie zasubskrybujcie, kliknijcie w dzwoneczek i zalajkujcie to wideo. A jeżeli uważacie, że warto się tym podzielić, to nie zapomnijcie tego zrobić. Wyślijcie to wideo, czy polećcie to wideo swoim znajomym. Zwiększamy nasze zasięgi, chcemy dotrzeć do jak największego grona osób. I jeszcze jedno ogłoszenie. We wtorek oglądacie specjalne wydanie telewizji śniadaniowej z Kangą, czyli Kwadrans z Kangą, wydanie nr 200. Zapraszamy, bo będzie to bardzo specjalne wydanie. Sporo ciekawych informacji i wielu gości. Lokalizacja również będzie bardzo interesująca. Mam nadzieję, że docenicie nasze wysiłki. A ja jeszcze tylko zapytam się ciebie, Łukasz, analiza techniczna.
Co myślisz o tym, żeby robić kanał? To jest bardzo ciekawy pomysł, to jest pomysł, który bardzo mnie wciąga, bo kanałów dotyczących analizy technicznej na świecie jest dosyć sporo, ale obserwuję, że błędne informacje często na nich są podawane, takie wprowadzające mocno w błąd. Co myślisz, zrobimy? I to jest pytanie do Was. Oglądacie, pomyślcie, zastanówcie się, czy chcielibyście więcej takich analiz technicznych na naszym kanale. Napiszcie koniecznie w komentarzu, czy byście chcieli, jakie tematy mogłyby być ewentualnie poruszane. Zastanawiamy się nad tym, ale chcemy zobaczyć, jaka jest Wasza. . . Jakie są Wasze oczekiwania? Czy to jest temat dla Was interesujący? Dajcie koniecznie znać. Tak, analiza techniczna i analiza on-chain dodajmy. Także jeżeli taki format Was interesuje, być może wprowadzimy nowy, właśnie regularny format na kanał Kangi. Więc dajcie znać, czy Was to interesuje.
Jeżeli tak, zrobimy co w naszej mocy, aby tak się też stało. Ok, wróćmy jeszcze na chwilę do tych emocji, które towarzyszyły nam wczoraj. Ja widziałem wczoraj bardzo wiele takich dziwnych ruchów na giełdach. Czy to dobry pomysł, żeby jak widzimy gwałtowne zmiany, to reagować? No właśnie, szkół jest wiele. Teoretycznie taka teoria, która sprawdza się na rynkach kryptowalutowych właśnie, występuje tutaj kultura by the deep. To jest kultura, o której nawet mówił Michael Burry, który przewidział krach na rynku w 2008 roku na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Potem oczywiście Big Short. Tak, jeżeli nie wiecie o co nam chodzi, obejrzyjcie sobie koniecznie film Big Short, ale jeżeli nas oglądacie, to z pewnością kojarzycie o czym mówimy.
Nawet Michael Barry, który kryje się pod pseudonimem Cassander na Twitterze, któregoś razu, kiedy kolejny short, bo od tamtego czasu on już shortuje praktycznie wszystko, któryś tam kolejny short mu nie wszedł, powiedział wprost, wyszedł na swojego Twittera i powiedział to wszystko przez to, że kultura by the deep jest strasznie silna. Czyli chodzi o to, że w momencie kiedy następują gwałtowne spadki, spadki, które są naprawdę krew się leje, gdzie Bitcoin sięga już minus 10% w ciągu jednej sesji handlowej, gdzie altcoiny lecą na łeb, na szyję, czasami dosięgając nawet minus 40%, są ludzie, którzy to odkupują i kończy się to potem wydłużonymi wielkimi knotami na wykresie. No bo wiadomo, ten popyt w pewnym momencie następuje, poziomy wsparcia są chwilowo całkowicie przełamywane, po czym świeca leci do góry i. . . Okazuje się, że te poziomy wsparcia są utrzymywane.
No i dlaczego? By the deep, czyli ludzie, którzy widzą taki gwałtowny spadek, oni zaczynają kupować dużo szybciej niż podpowiadałby to rozsądek i wypychają z powrotem cenę do góry. To jest fantastyczna rzecz. Trzeba totalnie odciąć emocje, wejść na giełdę i kliknąć to, co trzeba. Kliknąć pozycję zakupową. No właśnie, a ja wiedziałem, że wielu klikało pozycję sprzedażową wczoraj i to było bardzo interesujące. Pamiętajcie, nigdy nie podejmujcie decyzji pod wpływem tak silnych emocji, a już w ogóle nie podejmujcie decyzji w panice. W takiej sytuacji można powiedzieć, że prawie na pewno stracicie. Widziałem kilka. . . Dziesiąt różnych akcji, zarówno na Kanzach, jak i na wielu innych giełdach, gdzie wyraźnie było widać, że ludzie w panice sprzedawali, wystawiali duże zlecenia sprzedaży i nie patrząc na to, po jakiej cenie to sprzedawali.
I świece na niektórych giełdach są faktycznie bardzo głębokie. To tylko pokazuje, że czasami warto. . . Warto ustawić sobie pozycję mocno odległą, bo jeżeli aktualny kurs wynosi np. 55 tys. zł, a ja ustawię sobie pozycję zakupową na 40 tys. zł, to jeżeli wystąpi tego typu panika i będziemy mieli gwałtowny spadek, na przykład z 57 rozpocząć spadek do 52, to może się okazać, że niektóre zlecenia spowodują wyczyszczenie order booka i moje zlecenie za 40 tysięcy na przykład zostanie zrealizowane. Dzięki temu od razu potem mam 20% czy 30% zysk. spokojnie sprzedawać. Czyli warto być fakerem. Potwierdzając to, co mówisz, przypomniała mi się sytuacja sprzed bodajże mniej więcej dwóch lat. Naprawdę nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy to dokładnie miało miejsce.
Jedna z większych amerykańskich giełd w momencie, kiedy Bitcoin kosztował kilkadziesiąt, nie wiem dokładnie, też nie pamiętam dokładnych cen, na pewno to było powyżej 20 tysięcy dolarów, przypuszczam, że powyżej 30. No, ktoś miał ciężki palec i zaczął sprzedawać i cena zleciała. poniżej 10 tysięcy na chwileczkę. To był dosłownie knot wyciągnięty. To znaczy, że ktoś naprawdę w momencie, kiedy Bitcoin oscylował przy bardzo wysokich wartościach, w chwilę zrobił trzykrotność praktycznie w stosunku do dolara. No, ktoś musiał chcieć sprzedać za tyle. To oczywiście wiemy, że to często była jakaś może paniczna wyprzedaż albo jakiś błąd, bo czasami się zdarza. Najprawdopodobniej błąd, bo jeżeli dobrze pamiętam, to w tamtym okresie akurat nie występowała jakaś podwyższona zmienność. To jest pytanie o zabezpieczenia na giełdzie. Mamy dwie szkoły.
Jedna szkoła mówi, że jeżeli ktoś wystawia zlecenie, powinniśmy sprawdzać, czy to zlecenie nie odbiega znacząco od tego, co jest na rynku i nie pozwolić komuś wystawić zlecenia, na którym straci za dużo. To jest jedna szkoła. Druga szkoła mówi, że jeżeli komuś zależy i się spieszy, bo rynek leci, to kontrola tego typu i zadawanie kolejnych pytań powiększa tylko jego stratę. bo cena spada i on nie zdąży wystawić zlecenia tak szybko. Dwie szkoły. Osobiście jestem zwolennikiem tego, że chcącemu nie dzieje się krzywda. Jeżeli wystawiamy zlecenie, sami jesteśmy zobligowani do tego, żeby sprawdzić, czy ono jest właściwe, czy nie, do czego gorąco zachęcam. Jak wystawiacie zlecenia zakupu, sprzedaży, bierzcie pod uwagę, że mogliście się pomylić i sprawdźcie trzy razy, czy podane parametry zlecenia są. Właściwe.
Już słyszałem historię, na szczęście to się działo nie na Kandze, gdzie ktoś chciał sprzedać jednego Bitcoina, a sprzedawał np. 10 po Market Price. I to często kończyło się, może nie tragediami, ale niestety sporą stratą i koniecznością odrabiania tego. Więc sprawdzajcie zlecenia. Co robić w sytuacji takiej jak teraz mamy na rynku? Gwałtowne ruchy, duża niepewność, nie wiemy czy do góry czy w dół. Raczej mówimy o tym, że jeszcze troszeczkę spadek jest możliwy, ale co robić teraz? Kupować? Czekać? Co monitorować? Ja osobiście największą uwagę przykuwam aktualnie do wykresu dominacji Bitcoina w stosunku do altcoinów. Co ciekawe, ten case poruszaliśmy na kwadransie z Kangą, z Kamilem, bodaj przed dwoma, trzema tygodniami, już nie pamiętam dokładnie. Zwróciłem wtedy uwagę na. . . Pod sam koniec materiału możecie sobie kliknąć, przewinąć.
że altcoiny ustawiają się naprawdę w dobrej pozycji w stosunku do bitcoina i mogą zyskiwać i faktycznie od tamtej pory zyskują. Więc teoretycznie ja w tym momencie obserwuję altcoiny. Natomiast jeżeli ktoś obserwuje tylko i wyłącznie rynek bitcoina i nie chce się bawić w altcoiny, bo ryzyko, bo zmienność, bo stref, bo wakacje, to proponujemy po prostu wakacje. W tym przypadku. Odpoczynek? Uspokojenie, tak. Głowa nawet inwestora wymaga czasami totalnego resetu i tego, żeby się totalnie. . . mówiąc kolokwialnie wychillować. Tak, czasem taka chwila, czy pora relaksu jest przydatna, warto mieć to na uwadze. Nie dajmy się zapędzić w taki wir ciągłego szaleństwa, no bo możemy nagle zapomnieć, po co to wszystko robimy. To jest jedna z moich test, którą przedstawiałem w czasie mojego wykładu.
na ostatniego, gdzie mówiłem o tym, kiedy wyjść i tam odpowiadałem, że wyjście z krypto to jest, przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego. Dlaczego wychodzę i ludzie nie odpowiadają na to pytanie albo przechodzą bardzo tak szybko nad nim i to jest źle, a jak odpowiadamy sobie na to pytanie, warto też pamiętać o tym, że odpowiedź Wychodzę, bo chcę sobie coś kupić, bo chcę zaznać przyjemności, bo chcę skonsumować nagrodę. Nie jest niczym złym. Przecież po to pracujemy, po to działamy, żyjemy w stresie, żeby właśnie móc sobie gdzieś pojechać, coś zobaczyć, przeżyć coś miłego, albo po prostu kupić sobie fajny ciuch czy samochód, to też jest ok. Nie tłumaczmy się sami przed sobą, nie mówmy, że kupno nowego samochodu to inwestycja. W żadnym wypadku to nie jest inwestycja.
Bądźmy uczciwi sami przed sobą i powiedzmy, że po prostu robimy sobie przyjemność. Ja się zgadzam z tym, że pieniądze szczęścia nie dają, to na pewno. Natomiast prędzej bym już się zastanawiał na tym, czy wydawanie pieniędzy nie daje nam troszeczkę szczęścia, no bo wtedy zaspokajamy swoje potrzeby. Oczywiście. . . Nie mówię o hedonistycznym wydawaniu, bo tutaj ten. . . To działanie ma dużo szerszy wymiar, ale możemy wydając pieniądze czynić siebie również bardziej szczęśliwym i tu jest dobry moment, żeby przypomnieć o jednej rzeczy. O naszej fundacji. Fundacji Kanga trwa cały czas zbiórka na sprzęt rehabilitacyjny. Tak jak pamiętacie, my zdecydowaliśmy się działać trochę niszowo. Nie wybieramy spektakularnych. . .
takich bardzo medialnych spraw, gdzie potrzeba milionów złotych, my postanowiliśmy zająć się tym, których często się pomija, bo ktoś, kto potrzebuje 3000, 5000 złotych na kupno sprzętu nie jest taki medialny. Taka jest prawda. Łatwiej zbiera się milion złotych niż 5000 złotych. A tutaj my postanowiliśmy pomagać właśnie tym, dla których 5000 złotych to jest duża kwota. Nie dlatego, że to jest obiektywnie duża, tylko dlatego, że oni mają jeszcze dziesiątki i setki innych wydatków. I zakup np. tak jak kiedyś jedna ze zbiórek była nowego tabletu, po prostu była daleko.
na dole listy, bo było dużo więcej potrzebnych rzeczy, a my postanowiliśmy jako Kanga, jako fundacja wspomóc właśnie tych ludzi, którzy taki drobiazg, który będący czasami trochę niżej niż te priorytety, ale odmienia czyjeś życie, zachęcamy Was, wejdźcie na stronę fundacji Kanga i wesprzyjcie nawet symboliczną złotówką, to jest potrzebne, żebyśmy pokazali, że krypto to przecież nie tylko skam, to nie tylko. . . oszustwa, ale właśnie, że krypto to jest coś zupełnie innego. A przecież tablet, o którym wspomniałeś, służył do komunikacji, prawda? Więc było to wsparcie bardzo, ale to bardzo potrzebne w życiu tego dziecka, w komunikacji przede wszystkim z rodzicami chociażby. Więc my reprezentujemy w tym wypadku firmę technologiczną i technologicznie też te dzieci chcemy wspierać, jak również ich rodziców. Jeżeli jesteście z nami, to naprawdę czynicie dobry. Dwa pytania.
Chciałbym, żebyś podał typ na koniec maja, jak uważasz, że będzie sytuacja na rynku, jaka będzie cena bitcoina, będziemy dalej w dołku, czy już będziemy wybijali? To jest pierwsza sprawa, a druga, chciałbym, żebyś podzielił się swoim jednym albo dwoma typami altcoinów, które uważasz, że warto zwrócić uwagę. W takim razie Bitcoin, moim zdaniem stagnacja cenowa, konsolidacja w szerokim paśmie, ale w okolicach 60 tysięcy. Ciężko powiedzieć, co się będzie działo na koniec maja, bo to jest bardzo odległy termin, mamy drugiego w momencie, kiedy to nagrywamy, więc jeszcze daleko, daleko, 4 tygodnie przed nami. Spodziewam się jednak, że Bitcoin nie wybije nowego ATH, ale też nie będzie oscylował wokół nowych dołków w danym momencie. Altcoiny natomiast. No musiałbym się głębiej zastanowić, bo są takie, które naprawdę mają pewien potencjał, jest to nisza AI, albo nie będę wymieniał z imienia.
Na wszelki wypadek nie będę wymieniał z imienia, ale widzę potencjał w jednym altcoinie z niszy AI. Jednego też mamy w sumie na kandze, też jest AI Numerai, akurat w tym wypadku. O nim wspominałem też zresztą w materiale chyba z Tobą. Tak, na 100%. I jest na przykład jeszcze Solana, Solana, której nie mamy na kandze, ale poczekajcie, bo kto wie, może wkrótce zobaczymy. Ok, ja mogę powiedzieć, że jeśli chodzi o altcoiny, to zwracałbym uwagę na te projekty, które mają bardzo niską kapitalizację. One wyglądają, szczególnie te, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę. Tam może się dużo wydarzyć. Wchodzenie w tym momencie na rynek wbrew pozorom wcale nie jest takie złe. Mamy dużo projektów, które rozpoczynają swoją sprzedaż, również na kandze praktycznie. Kalendarz zapchany na maksa.
Tutaj dwoimy się i troimy, żeby nadążyć z obróbką tych wszystkich projektów dla Was. Ale patrzcie na te projekty. Może któryś z nich wzbudzi Wasze zaufanie, bo warto być czujnym tutaj i czasami korzystać. Ja muszę powiedzieć, że kiedyś. . . Jejku, to było. . . To było bardzo dawno temu. Tak dawno, że nie pamiętam kiedy. To było w okolicach debiutu Facebooka na giełdzie, czyli dawno. I miałem okazję porozmawiać z szefem jednego z funduszy inwestycyjnych z Doliny Krzemowej. Gdzieś się spotkaliśmy na jakiejś imprezie i tak jakoś udało nam się fajnie porozmawiać i pytałem go, jak to jest. że oni zarabiają, że to jest dobre działanie i on im wtedy powiedział tak, że. . .
Niektórzy mówią o tym głośno, ale bardzo mało osób w to wierzy, ale prawda jest taka, że oni zdecydowanie częściej, i to tak zdecydowanie, zdecydowanie częściej ponoszą porażkę, tylko o tym nikt nie mówi. Natomiast jeżeli już mają zysk, to bardzo często ten zysk nie tylko pokrywa te wszystkie porażki, ale powoduje, że mają tak dobre efekty. Czyli inwestują w 100 projektów z pełną świadomością, że 90 z nich. . . To jest totalna klapa. Z tych 10, które zostały, 5 pewnie wyjdzie na zero, więc możemy je odrzucić, nieistotne, ale te kolejne 5 będzie miało sukces. Czasami duży, czasami bardzo duży, a czasami ekstremalny. I to powoduje, że całość się jakoś spina, więc miejcie to na uwadze, czasami warto. taką strategię przyjąć. Ja znam parę osób, które przyjmują taką strategię.
100-200 dolarów w każdy nowy projekt i po prostu uważają, że jeśli stracą, rzadko kiedy traci się wszystko, a jeżeli się zyskuje, to czasami jest szansa na naprawdę potężne wzrosty, tak jak było na przykład z Pepe, czy z, ojejku, teraz wyleciał mi z głowy drugi projekt, ale było tych memcoinów kilka, na których można było całkiem nieźle. nieźle zarobić. Tak, tak, tak, dokładnie. Pamiętajcie o jednej ważnej rzeczy. Mówimy tutaj o różnych rzeczach związanych z finansami, z analizą i tym podobnymi. To nie jest absolutnie porada inwestycyjna. Pamiętajcie, żeby zawsze wykonać swój własny research. Jeżeli zajmujecie się analizą techniczną, róbcie to na własną odpowiedzialność. Jeżeli zajmujecie się analizą on-chain, również. I pamiętajcie, że za każdym razem przed zainwestowaniem w jakikolwiek projekt, warto przyjrzeć się jego fundamentom.
Bo dopiero z tego wynika, czy on jest interesujący dla Ciebie jako inwestora w przypadku Twojej strategii, tudzież nie. Tak, a. . . O DCA to porozmawiamy sobie może następnym razem. To teraz ta część najbardziej kaloryczna, najważniejsza i wielu z Was czeka właśnie na nią. Łukaszu, czy masz fakt, a nie mit przygotowany? Oczywiście. Ja przywykłem do tego, że za każdym razem jak występuję w naukowaniu, to mam fakt księżycowy. To musi być to the moon. To się wiąże z krypto, więc musi być to the moon. No i co z tym moonem, co z księżycem? Czy wiecie, że średnia temperatura księżyca w ciągu dnia przekracza 100 stopni Celsjusza? podczas gdy w ciągu nocy spada poniżej 150, minus 150. Okej, czyli rano wstajemy na śniadanie i smażymy jajka na ziemi. Albo siebie. Wcale nie.
Trochę inny fakt, otóż powszechnie się mówi, że najszybsze samochody to są samochody o kolorze czerwonym, więc to taka była teoria, nie wiadomo skąd się wzięła. A tu proszę. Paru statystyków zaczęło badać, jak wyglądają wyniki drużyn piłkarskich, w zależności od koloru koszulek, jakie noszą. I okazało się, że zespoły, które mają czerwone stroje, wygrywają częściej niż inne. Bardzo interesujący fakt, jeżeli chcecie wygrać idźcie do czerwonych, ubierajcie czerwone koszulki, bo to daje Wam już na start większe szanse. Czy są z nami fani Manchester United w tym wypadku? Co do samochodów, słyszałem jeszcze inną ciekawą teorię. Najszybsze auta na świecie są na literę F. Wiesz, które to są? Fordy, Fiaty. . . Firmowe. Firmowe. Teraz słyszałem, że nie kupuje się samochodów na F. Forda, Fiata i wszystkich francuskich.
Ja znam też na ten temat pewną rymowankę, ale nie mogę jej tutaj przytaczać. Dobra, okej. Łukaszu, dziękuję Ci bardzo za dzisiejszy odcinek. Was jak zwykle prosimy o komentarz, o informacje, jak Wam się podobał ten odcinek w skali od 1 do 6. 1. Zmarnowaliście 45 minut mojego życia. 6. To był najlepszy odcinek, jaki kiedykolwiek widziałem w internecie. i będę pamiętał go do końca życia. Dajcie nam znać, czy podobało Wam się, bądźcie też krytyczni, wszystkie czytamy komentarze i analizujemy. No i na koniec okrzyki bojowe. Bitcoin ciągle królem. Bitcoin ciągle królem, ok, ja również, BCK, Bitcoin ciągle królem i do zobaczenia w najbliższy wtorek o godzinie 9. Cześć. Cześć. O której mamy kwadrans Kangi? O dziewiątej czy. . . Dobrze. I człowieku od tego. . . O zwyczaju. .