TRANSKRYPCJA VIDEO
Film omawia poważne zdarzenie związane z jednym z partnerów firmy Kanga. Znajoma partnera poinformowała o sytuacji, która dotyczyła transakcji poza systemem firmy. Prawnicy firmy interweniowali i odkryli, że partner stracił kluczowy argument obrony, ponieważ transakcja nie została zarejestrowana. Film porusza również kwestię grupy użytkowników sugerujących dokonywanie transakcji bez korzystania z systemu firmy.
Film opisuje także sytuację firmy Locals, która nie musi składać raportu o walucie wirtualnej, ponieważ nie jest zarejestrowana jako instytucja waluty wirtualnej. Mimo to, firma podjęła działania, składając wnioski o interpretację do Krajowej Informacji Podatkowej i Ministerstwa Finansów.
Podkreślana jest również kwestia prowadzenia biznesu kryptowalutowego, które wiąże się z koniecznością radzenia sobie z różnymi przepisami prawnymi, w tym administracyjnymi, karnymi i cywilnymi. W filmie opowiadamy o naszym niedawnym zwycięstwie w sprawie przeciwko bankowi, który chciał zakończyć naszą umowę o konto. Sąd działał szybko i orzekł na naszą korzyść.
Omawiamy również możliwość stawiania pewnych wymagań bankom jako przedsiębiorcom. Mówimy o poprawie postawy sądów wobec przedsiębiorców kryptowalutowych i o tym, jak nauczyliśmy się funkcjonować w świecie waluty fiducjarnej.
Na koniec, rozmawiamy o końcu czegoś, być może systemu, i o znaczeniu świadomości swoich działań. Wspominamy o nadchodzących regulacjach w Polsce dotyczących kryptowalut i niepewności związanej z niektórymi aspektami. Mówimy o trzech regulacjach: DLT, MICA i TFR, które odnoszą się do technologii, uprawnień kryptowalutowych i śledzenia transakcji.
Podsumowując, film omawia szereg kwestii związanych z kryptowalutami, od regulacji prawnych, przez prowadzenie biznesu, aż po przyszłość tej branży.
Bum, bum, bum, bum! Pam, param, pam, pam! Moi drodzy, dzisiaj szczególny gość w Kanga No Comment, Maciej Grzygorczyk, radca prawny i doradca podatkowy. Maciek, od razu bez gry wstępnej, ponieważ jesteś naszym prawnikiem, wiesz dużo rzeczy, które się dzieją w Kandze, ale też wiesz o wielu rzeczach, które dzieją się wokół Kangi. Sięgam pamięcią w tej chwili wydarzeniu, które miało miejsce kilka miesięcy temu. Dowiedzieliśmy się, że jeden z naszych kantorowych partnerów został zatrzymany. Został zatrzymany, zadzwoniła do nas jego narzeczona i powiedziała, że sprawa jest poważna, wzbudziło to w nas niepokój. Domyśliliśmy się, że prawdopodobnie. . . doszło do przeprowadzenia jakiejś transakcji, która wychodziła poza kanon. Od razu przystąpiliśmy do interwencji i tam pewne rzeczy się okazały.
Jakie się okazały? Okazało się to, że po pierwsze ta partnerka powiedziała, że ona chciałaby tak poinformować, skonsultować, ale w sumie do końca to ona nie chce, żebyśmy się zajmowali tą sprawą, bo tak wyszło, że ta transakcja była poza systemem OTC. Więc ta pani była świadoma tego, że nasza pomoc jako prawników tutaj jest skierowana do tego, na partnerów, którzy przestrzegają tej zasady, że robią transakcje w ramach systemu OTC. No i co się okazało? Otóż jeśli ten partner robi transakcje poza systemem OTC, to stracił tak naprawdę główny argument, którym może się bronić, że on jest partnerem takiej a takiej firmy, wykonuje te transakcje w ramach systemu i każdą transakcję ma zaewidencjonowaną i ma potwierdzenie wykonania tej transakcji. A w tym wypadku, jak to sprawa karna trwała, to tak naprawdę. . .
nie miał tego potwierdzenia i jego stan bezpieczeństwa od razu był znacznie mniejszy, bo nie był w stanie się wykazać tym, że ta transakcja faktycznie została przeprowadzona i właściwie zewidencjonowana i zostały przeprowadzone w związku z tym środki bezpieczeństwa finansowego. Moi drodzy, ci którzy nas oglądacie i korzystacie czasami z naszych kantorów, to pewnie wiecie o tym, że istnieje jakaś frakcja użytkowników, którzy przychodzą albo do naszych lokalsów, albo do naszych partnerów i sugerują zrobienie tzw. transakcji bez kodu. Transakcja bez kodu to coś takiego, że nie wykorzystujemy do tego całych mechanizmów Kangi, tylko niejako robimy tę transakcję poza Kangą. Albo dogadujemy się z operatorem kantoru, albo z naszymi partnerami.
z lokalsem, że puścimy sobie wewnętrzne przelewy i to, tak jak powiedział właśnie Maciek, będzie zrobione poza systemem OTC, tylko wyjaśnimy dla tych, którzy nie wiedzą, system OTC to jest takie oprogramowanie napisane przez nas, które jest dedykowane do obsługi właśnie transakcji gotówkowych i z tego narzędzia korzystają i kontorowcy i lokaliści. I z ewidencji, co do ewidencji GIF wymaga, czyli ten Urząd Remelowski wymaga prowadzenia ewidencji i tego, żeby były potwierdzenia wykonania transakcji. No właśnie, no bo tak samo, żebyśmy. . . Myśmy teraz porozmawiali o dwóch perspektywach. Wyobraźmy sobie, że Ty jesteś operatorem, a ja jestem użytkownikiem i faktycznie robimy taką transakcję. Jaki jest interes mój, jako użytkownika, żeby ta transakcja była przeprowadzona przez system OTC? Zobacz co się dzieje, bo to trochę odskoczymy na jeszcze inny przykład.
Ostatnio też był taki przypadek, że ktoś powiedział, że zrobił transakcję z Kangą, bo tak ludzie mówią, że ZOS-ce robił transakcję z Kangą. a okazuje się, że ta transakcja nie była w ogóle zrobiona z Kangą, w ogóle nie z żadnym kantorem, z żadnym lokalcem, z nikim, z nikim, po prostu ktoś się podszywał i my takiej transakcji nie mamy, więc nie możemy absolutnie nic z tym zrobić. Gdyby się okazało, że ktoś zrobił transakcję w ramach OTC i doszłoby do jakiegokolwiek błędu, jakiegokolwiek problemu, to my możemy wtedy zająć stanowisko. Więc dla użytkownika, dla jego bezpieczeństwa, no bo on przychodzi z fiatami bądź przychodzi z kryptowalutami i chce dokonać tej transakcji, mając to potwierdzenie on ma rozszerzenie. do tego, żeby to zobowiązanie zostało po prostu zrealizowane.
Więc dla użytkowników to również jest bezpieczne robienie transakcji przez system, w ramach systemu po prostu. I potwierdzeniem tej transakcji jest taki dokument, który się drukuje, to jest właśnie informacja, że taka transakcja została przeprowadzona, ona jest tam w systemie jakby zaewidencjonowana. Zbyt długie słowa stanowią dla mnie wyzwanie, musicie mi to wybaczyć. Nie dość, że ma to dla mnie doniosłe znaczenie podatkowe, no bo ten dokument potwierdza transakcję. i powinienem go. . . Przy kontroli będzie potrzebne, zwłaszcza przy większych kontrolach, bo zupełnie szczerze przy tych bardzo, bardzo małych, to wtedy urzędy skarbowe często szybko to zamykają, bądź w ogóle nie wstrzymają kontroli, ale przy tych większych kontrolach, nawet przy kilkudziesięciu tysięcy złotych, jak są transakcje, to oni jednak chcieliby zobaczyć te potrzebne. i otwierdzenie transakcji.
No i właśnie druga rzecz, jak trafiamy czasami na kogoś, to się podszywa pod kange. no to jeżeli zrobimy tę transakcję z wykorzystaniem naszego portfela kankowego i systemu OTC, albo z wykorzystaniem BON-u, bo mamy takie rozwiązanie jak BON, a po drugiej stronie będzie system OTC, czego potwierdzeniem jest właśnie ten dokument, to możemy reklamować taką transakcję, gdyby doszło do jakiejś nieprawidłowości. Ale, właśnie perspektywa lokalsa albo kontorowca, wydaje mi się, że ona jest bardziej interesująca, w sensie tam nie przeprowadzanie takiej transakcji za pomocą systemu OTC może narazić takiego kontorowca właśnie na. . . bardziej srogie konsekwencje. No jak właśnie choćby ta sytuacja, o której rozmawialiśmy, że ktoś przeprowadził transakcję i okazała się ona nielegalna i w gruncie rzeczy nie miał żadnych narzędzi obrony. Tak, no bo to jest wszystko słowo przeciwko słowu.
Ktoś mówi, że przyszedł, zrobił jakąś transakcję, a teraz został oszukany, bądź miała transakcję w związek z jakimś praniem pieniędzy. Najróżniejsze sytuacje. A z drugiej strony, co ma kantor czy lokals zrobić? No nie ma tej ewidencji, nie ma pojęcia. potwierdzenia, więc jest samo słowo, a mając za nadrzu potwierdzenie i mając za nadrzu to, że my jako druga strona możemy potwierdzić coś takiego, przedstawiamy cały system, jak jest zorganizowana wymiana w ramach OTC, no sprawy karne z ostatniego półtorej roku Sławek, praktycznie wszystkie z dużym sukcesem. Tak, to jest bardzo ważne, po pierwsze jest już bardzo mało takich spraw, to też trzeba jasno powiedzieć, udało się to ograniczyć, a po drugie, no takie rzeczy, jak powiedział Maciek, jest tutaj duży sukces. Z tego powodu jesteśmy bardzo dumni.
Powiedz Maciek, a propos zmian, które szykują się dla kantorów kryptowalutowych w związku z pewnymi nowymi procedurami, które wprowadza właśnie GIF. Tak, GIF niedawno opublikował komunikat, część z Państwa już dostała także listę informacji o tym. W tym liście jest drobny błąd, jest tam wskazane 2018. 2024, ale chodzi o 2023 rok. Chodzi o to, że transakcje za czwarty kwartał 2023 roku będzie trzeba zraportować zbiorczo statystycznie do 18 stycznia. Wszystko się robi przez system GIF-owski, czyli przez Mofonet, możecie się tam zalogować i musicie się zarejestrować jako instytucja obowiązana, ponieważ dotąd wielu z was nie miało takiego obowiązku, taki obowiązek trzeba spełnić przy pierwszej czynności, czyli to, że dotąd. . .
nie zarejestrowaliście, to nie jest niczym złym, ale przy pierwszej czynności, co do której wymagane jest takie zachowanie, no to najpierw się rejestrujemy w tym systemie GIF-owskim, czyli składamy formularz identyfikujący instytucję obowiązaną. Musimy mieć ten podpis kwalifikowany i w ramach tego do 18 stycznia odpowiadamy na formularz z pytaniami. Co do tych pytań, nie będziemy się teraz rozwodzić, ja będę o tym robił osobny film, więc wszyscy na grupie będą mogli się zapoznać, co faktycznie trzeba tam złożyć, jakie informacje. Tak jest. Czy Locals musi składać takie sprawozdanie? Nie, Locals nie musi składać takiego sprawozdania ze względu na to, że Locals nie jest wpisane do rejestru walut wirtualnych i nie jest instytucją obowiązaną, ale podziągnijmy ten wątek, tak żeby była pełna świadomość. Ile to było? Rok temu około. Rok temu podjęliśmy takie działania.
że złożyliśmy wniosek o interpretację do Krajowej Informacji Skarbowej i wniosek o interpretację do Ministerstwa Finansów, jakby w dwóch osobnych trybach, żeby jasno nam dali granicę, gdzie jest sytuacja, gdzie Locals może działać tak, jak działa, czyli że nie jest WASP-em, nie jest instytucją obowiązaną. WASP to jest przedsiębiorca świadczący usługi z zakresu walut wirtualnych. Tak to formalnie się nazywa. Tym terminem WASP posługują się też regulacje. regulatorzy międzynarodowi, więc chodzi o to po prostu, czy ty jako lokals możesz wykonywać olbrzymią ilość transakcji na olbrzymi wolumen, reklamować się do tego, posiadać stronę internetową, billboard na wjeździe do swojego miasta i jeszcze call center. To oznacza, że nie jesteś lokalsem. Tak, to bezwzględnie oznacza, że nie jesteś lokalsem.
Czy samo robienie dużej ilości transakcji i posiadanie dużego wolumenu bez tych pozostałych przymiotów to też oznacza, że możesz być instytucją obowiązaną? Trudno powiedzieć. ale daliśmy pewne założenia do naszego wniosku do Ministerstwa i do wniosku do Krajowej Informacji Skarbowej, więc skręcając historię, Ministerstwo Finansów nam oczywiście odmówiło wydania interpretacji, Wojewódzki Sąd Administracyjny niestety przyznał im rację, ale tego się spodziewaliśmy, chcieliśmy wyczerpać tę branę. A możesz wyjaśnić właściwie ten wątek dla osób, które są nieprawnikami? No bo jasną rzeczą jest, że jeżeli ja jako przedsiębiorca w jakimś obszarze czuję się nieprawidłowy, pewnie, a to idę do odpowiedniego urzędu i składam wniosek o interpretację, a urzędy zwykłe teraz często nie odpowiadać.
Tak, one odmawiają po prostu i akurat Ministerstwo Finansów odmówiło, bo stwierdziło, że my tak naprawdę, bo ten wniosek musi wynikać z tego, że nie jesteśmy pewni, czy musimy ponieść daninę publiczno-prawną, którą jest akurat opłata skarbowa wymagana przy wpisie do rejestru walut wirtualnych. Wyobraź sobie Sławek, że znaleźliśmy idealny, analogiczny przykład, że ktoś. . . ktoś chce rozpocząć działalność polegającą na sprzedaży alkoholu i zastanawia się, czy ma uzyskać koncesję. Nie, zezwolenie, to jest ważne. To nie ma. . . Koncesji na alkohol jest zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. No i zadaliśmy takie samo pytanie odnośnie kryptowalutowców, że ktoś chce zacząć sprzedawać kryptowaluty i zastanawia się, czy musi się wpisać do tego rejestru. W analogicznej sprawie wydali taką interpretację co do alkoholu, ale co do kryptowalut nie chcieli czegoś takiego wydać.
No i powiedzieli, że my pytamy tak naprawdę. . . a MLA, Ministerstwo Finansów, mimo że to jest w ich zakresie działań i tak i tak się tym nie będzie zajmowało i że musimy sobie sami to interpretować, ale okej. W tym zakresie ja mówię, w porządku, odpuszczamy. Krajowa Informacja Skarbowa klasycznie odmawia, bo KIS obecnie to jest bardzo ciekawy organ, że robi dużo odmów, bo mówi, że to podatnik musi sam wskazać stan faktyczny, czy świadczy te usługi z zakresu walut wirtualnych, czy nie świadczy tych usług. My nie chcemy, my chcemy, żeby oni nam sami ocenili tą sytuację.
My im przedstawiamy, robimy tyle a tyle transakcji, nie reklamujemy się, mamy taki a taki wolumen, powiedzcie nam szeroki opis stanu faktycznego, powiedzcie nam czy jesteśmy tym WASPem, czy jesteśmy instytucją obowiązaną, czy musimy się rozliczać na zyskach kapitałowych, czy musimy się rozliczać w ramach działalności gospodarczej. Oni nam odmawiają i teraz jesteśmy na tym etapie, już wkrótce będziemy mieli wyrok sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który, uwaga, nie powie nam tak czy nie, ale uchyli tamtą interpretację i każe skarbówce. zrobić tą interpretację. Skarbu Kisowi. Tak, Karze Kisowi. I coś takiego przerabiałem już w wielu sprawach wielokrotnie, więc tutaj jestem naprawdę bardzo dobrej myśli i myślę, że za pewien czas będziemy mieli jasną odpowiedź na ten temat. No tak właśnie wygląda prowadzenie biznesu kryptowalutowego.
Dużo jest tutaj różnego rodzaju prawa, bo i prawo administracyjne, niestety prawo karne, no i prawo cywilne też się tutaj zdarza. Mam do Ciebie pytanie a propos jednej ze spraw, które ostatnio wygraliśmy w sądzie. Bez wkładania w szczegóły, ale jeden z banków chciał nam po prostu wypowiedzieć konto, umowę. Bardzo brzydko. Tak, bardzo brzydko, znienacka, pomówiąc się na przesłanki, które nie istniały. Ewidentnie po prostu nie byli zainteresowani wspierania substancji kryptowalutowej, ale udało nam się wygrać. Zresztą niesamowita sprawa była po ostatnim przesłuchaniu przed sądem. sąd wydał wyrok po dwóch dniach. Tak. Tutaj naprawdę trzeba powiedzieć, że sąd zadziałał ekspresowo, bardzo szybko.
Zawsze chodzi o to, że nie było odroczenia tej publikacji o dwa tygodnie, tak jak klasycznie sądy to robią, tylko zamknął rozprawę, mówił za dwa dni wydam wyrok i faktycznie ten wyrok został wydany. I był dla nas korzystny. Możesz jakby rozwinąć tylko tę myśl, co to oznacza, że był dla nas korzystny. Chodzi, ale to powiem całą sprawę tak w wielkim skrócie. Chodzi o to, że jak bank wypowiada. . . umowę o prowadzenie rachunku bankowego. Takie wypowiedzenie zgodnie z kodeksem cywilnym może być tylko z ważnego, takiego istotnego powodu, gdzie orzecznictwo bardzo ogranicza ten zakres wypowiedzeń. I jako że doszło do wypowiedzenia, złożyliśmy wniosek o zabezpieczenie. Wniosek o zabezpieczenie skutkuje tym, że sąd albo może wydać postanowienie o zabezpieczeniu, czyli że nakazuje utrzymywać ten rachunek.
Konkretnie, że wypowiedzenie jest bezskutecznie nieważne, bądź może nam oddalić coś takiego. W tym wypadku wydał. to postanowienie, co zrobił bank w ciągu dalszym, jakby jak się wycwanił po kilku miesiącach? No złożył wypowiedzenie, ale z innego. . . Następne, tak. Stwierdził, że ale my jeszcze coś tam, coś tam i wypowiadamy znowu. Ponownie złożyliśmy wniosek o bezpieczenie, tym razem z dodatkową taką klauzulą, że jeśli bank będzie robił w dalszym ciągu takie numery, czyli znowu wypowiadał rafunek w takim, nazwijmy to, dziwnym trybie. . . To będą kary finansowe dla banków. No klapnię tak. Dokładnie tak. No i takie postanowienie ZU również zostało wydane. No a finalnie sprawa tutaj, która się ostatnio skończyła, dotyczy tego, że wyrok jest dla nas pozytywny.
Co ciekawe, Sławek, ostatnio nie nasza sprawa, ale czytałem o takiej sprawie, gdzie również klientowi, i to nie kryptowalutowemu, wypowiedzieli rachunek bankowy, termin wypowiedzenia upłynął, klient złożył wniosek o zabezpieczenie, mimo wszystko wraz następnie z pozwem dostał to zabezpieczenie. zabezpieczenie, a bank go nie wykonywał. bo powiedział, no ale niestety okres wypowiedzenia upłynął. Pamiętasz, jak ja mówiłem, że musimy zdążyć, bo będzie dla nas łatwiej, jeśli złapiemy ten termin, w którym jeszcze rachunek działa. Więc to jest istotne dla wszystkich, którzy mają taką sytuację, że trzeba jak najszybciej składać wniosek o zabezpieczenie, ponieważ znowu ustawa mówi, że wniosek o zabezpieczenie powinien być rozpoznany w ciągu 7 dni, w praktyce jest rozpoznawany. . . No tak jak sędzia wróci z urlopu, no nie? I to jest właśnie ten problem. Kilka tygodni, więc czasami ta sytuacja się rozjeżdża. No i teraz wracając do mojej historii.
. . Bank mówi, że nie może czegoś takiego zrobić, nie może tego uruchomić ponownie, no bo mu procedury i kwestie techniczne na to nie pozwalają, więc klient składa następny wniosek o zabezpieczenie, o przymuszenie banku pod regulałem kary finansowej, no i sąd też tam to klepnął, powiedział, że to jest problem banku jako profesjonalisty. Często się mówi, od profesjonalisty można wymagać. My też często słyszeliśmy, że od instytucji obowiązanej można wymagać, więc od banku jako przedsiębiorcy. W szczególności może. W szczególności. W ogóle, w ogólności można wymagać i to sąd powiedział w swoim uzasadnieniu. Nic ich to nie interesowało i co ciekawe, tam był taki ciekawy artykuł po około półtorej tygodni, a faktycznie bank uruchomił ten rachunek bankowy. Procedury i kwestie techniczne jednak udało się pokonać. Dało się to jakoś ogarnąć.
No to bardzo ciekawe. Mam takie wrażenie, ale to jest tylko i wyłącznie moja intuicja, bo nie śledzę tych statystyk. Ty, Maćku, spędzasz jakby każdy dzień przy tych sprawach, ale mam takie wrażenie, że stosunek sądów, ba, uważa się, że powiedzieć, też na podstawie naszych doświadczeń, że nawet prokuratorów do przedsiębiorców kryptowalutowych, nie tych, którzy budują piramidy finansowe, tylko do takich zwykłych, normalnych, jakby ten stosunek się trochę ocieplił. Tak, ocieplił się, ale to też dlatego, że kryptowalutowcy. . .
nauczyli się trochę funkcjonować w tym świecie walut fiducjarnych, czyli robią na przykład prewencję, nawet jak do naszych kantorowców ludzie przychodzą, no my często jak robimy szkolenia to mówimy czy jesteś lokalsem, czy jesteś kantorem i tak, i tak zapytaj tego człowieka czy nie jest w kontakcie z jakąś osobą trzecią, czy nie jest podłączony przez NDS-ka, obserwuj go, ewentualnie może podpisz takie oświadczenie o samodzielności i świadomości, żeby po prostu była pewność, że ta osoba nie jest wprowadzana w błąd, no bo nie jest ona. . . jak ona jest wprowadzona w błąd i kupuje te kryptowaluty, które lecą na jakąś dziwną platformę inwestycyjną, to później Twój rachunek bankowy może zostać zablokowany.
Mieliśmy też niedawno sytuację, że do jednego partnera po kilku godzinach przyszła policja, prawda? I mówiła, że o, taka, taka transakcja i że chcą zrobić teraz blokadę tych środków pieniężnych, gotówki faktycznie uzyskanej w związku z transakcją, bo ta osoba nie była tego wszystkiego świadoma. Kantor pokazał oświadczenie o samodzielności i świadomości. Nagle się okazuje, że no kurczę, jeśli. . . Jeśli na tym oświadczeniu ktoś się podpisuje, że nie jest w kontakcie z osobą trzecią, jest świadomy wahań kurców, o tym, że platformy tego typu to są oszustwa, a za chwilę biegnie na policję i mówi, o Jezu, Jezu, ja tych kryptowalut nie mam, ja byłem kierowanym przez kogoś tam i teraz to wszystko wyparowało, to nagle się okazuje, że policja też tak myśli. Gdzieś się granica tego dzieciństwa kończy.
Ja myślę, że ona się kończy właśnie w tym momencie, kiedy ktoś jest już kompletnie nieświadomy tego, co robi. No właśnie, zresztą powiedzmy sobie jeszcze jedną rzecz, jak jesteś operatorem właśnie w naszym systemie, nieważne czy jesteś lokalcem, czy jesteś kantorem, no to przed zrobieniem transakcji dostajesz przypomnienie, żeby upewnić się, że osoba, z którą przeprowadzasz transakcję, żeby się upewnić, że ona to robi w sposób w pełni świadomy, że to są jej własne decyzje. Maciek, jeszcze jeden temat, temat trochę odgrzewany, a jednak to jest coś, co zajmuje 80% naszych myśli w tej chwili. To są też zbliżające się regulacje Mika, czy Majka, jak niektórzy mówią. Nadal jest jeszcze wiele rzeczy niewiadomych. Na przykład chyba do końca nie wiemy, który z urzędów w Polsce będzie np. kontrolował podmioty kryptowoltowe w ramach tych przepisów, które mają wejść.
Tak, nie wiemy, aczkolwiek cały czas zakładam, że będzie to gif. tak widzę po tym wszystkim, że się przygotowuje do tej obsługi rynku kryptowalut, ale dla mnie bardzo ciekawym jest, dla przypomnienia są trzy rozporządzenia, DLT, MICA i TFR. DLT to jest takie mocno informatyczne, MICA dotyczące zezwoleń kryptowalutowych, stablecoinów, tokenizacji, TFR natomiast do, nazwijmy to ogólnie, zniesienia limitu 1000 euro, śledzenia transakcji kryptowalutowych, identyfikacji portfeli. No i teraz. . . I teraz ta identyfikacja portfeli, co będzie znowu następny plus dla naszych partnerów, żebyście wiedzieli, jak są różne rynki P2P. Na rynku P2P jeśli przesyłamy środki z portfela X na Y, to jest to. . . jest w ramach giełdy, tak naprawdę w ramach systemu księgowego, więc widzisz, tam nie da się sprawdzić portfela kryptowalutowego.
I TFR, to rozporządzenie, to również przewidziało, że jeśli nie jest przesył dokonywany w systemie rozproszonym, czyli nie jest po blockchainie, no to tutaj nie ma co identyfikować żadnego portfela kryptowalutowego, to na giełdzie spoczywa ten ciężar, ta odpowiedzialność, że on powinien zweryfikować nawet. . . że ten portfel jest czysty. Oczywiście troszeczkę tutaj upraszczam, ale taki jest sens tego wszystkiego. No i teraz zobacz, tak jak funkcjonuje system OTC, przy tym systemie OTC tak samo. Ja przychodzę Sławek do Ciebie z Litecoinami, zamieniam w locie te Litecoiny na Omegi i ostatecznie z partnerem jest dokonywana transakcja, nie po blockchainie, prawda? Tak, wewnętrzny system księgowy. Dokładnie, jest poza blockchainem dokonywane, więc to jest zaleta dla partnerów, która jest, która będzie. że to nie jest po blockchainie.
Czy standardowe kantory będą musiały działać troszeczkę inaczej, będą miały znowu zwiększone odpowiedzialności, a u nas bierzemy to na siebie. No właśnie. Jeszcze jedna rzecz. Kiedy robisz transakcję z kimś gotówkową i ten ktoś bezpośrednio na twojego ledgera przelewa ci kryptowaluty, na przykład, to skąd wiesz, jaką masz pewność, że te kryptowaluty są czyste? Powinieneś dokonać badania ich czystości. Zresztą jest taki człowiek w Polsce, którego znasz. Jest jeden specjalista na pewno, który zajmuje się śledzeniem skradzionych środków. Zresztą ostatnio organizowałeś konferencję u siebie w kancelarii. Znaczy twoja kancelaria organizowała. Zapraszamy na przyszły rok. Tak, było bardzo fajnie. I tam faktycznie ten mężczyzna, który śledzi kryptowaluty po blokczainie, te skradzione, opisywał kilka case'ów, w których brał udział, gdzie udało mu się odzyskać skradzione środki w istotnej mierze, nie zawsze w całości, ale w istotnej mierze.
I opowiadał o takiej sytuacji raz, że policja zatrzymała właściwie w jednym z kantorów w północnym Cyprze. Doszło do zatrzymania właśnie tego oszusta, który próbował wypłacić tą gotówkę, dlatego że te środki były śledzone. Jeżeli wykorzystujemy system OTC, nasz system kantorowy albo lokalsowy, no to Kanga bierze na siebie, pilnuje tego, żeby te środki, które wpływają, żeby one były faktycznie. . . Przy określonym wolumenie, bo teraz jeszcze nie ma tego obowiązku, ale już mamy tą integrację zrobioną, pamiętasz, na którą mocno naciskałem, mówiłem Sławek, przygotujmy się do ETF-eru szybciej, na mniejszym poziomie, póki jeszcze tych obowiązków takich nie ma. ale już zacznijmy robić tę analitykę. Dokładnie tak. Wróćmy do Miki jeszcze na koniec. Zmiany, które wchodzą to wiemy, że będą dotyczyły działania kantorów, działania giełd, będziemy o tym dużo opowiadać, ale też stablecoiny.
Ja uważam, że w tej chwili jest jeden tylko dobrze działający polski stablecoin. Nie wiem czy teraz kogoś nie obraziłem. Mogę kogoś obrazić? Nie, myślę, że nie. Myślę, że jest jeden. Generalnie kryptowaluty dzisiaj stablecoiny stoją. kryptowalutowe bez stablecoinów nie byłby zintegrowany ze światem takim rzeczywistym. Potrzebujemy tych stablecoinów. Giełda, która działa w Polsce, nieważne już jaka, będzie chciała listować jakieś stablecoiny. Czy to prawda, że będzie musiała mieć zgodę emitenta tych stablecoinów? Tak, będzie musiała mieć zgodę pisemną emitenta, o tym mówił Majka, że musi być zgoda pisemna. I że ten emitent musi mieć stablecoin. instytucji kredytowej bądź instytucji pieniądza elektronicznego. Notabene instytucji pieniądza elektronicznego w Polsce jest obecnie jedna. Jest po prostu jedna, ale z rynku kryptowalut muszę przyznać wielkie gratulacje dla Krakena. Kraken już teraz uzyskał 25 września w Irlandii.
W Irlandii uzyskali status EMI. Zresztą z Krakenem ostatnio wymieniałem maile w tej sprawie. Wielkie gratulacje jeszcze raz i pozdrawiamy. Tak, tak. Mam. . . pozytywne myśli na temat Krakena też. No ale właśnie, to oznacza, że wszystkie giełdy praktycznie kryptowalutowe listują USDT. I to oznacza, że USDT powinno dla tych wszystkich giełd wydać pisemną zgodę na to, żeby były listowane. Ja jakoś sobie nie jestem w stanie tego, żeby te giełdy listowały. Nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić. Ale zobacz, zakładasz to, że USDT będzie jednak regulowane, czyli że uzyskają jakoś ten status. W przeciwnym wypadku, jak rozumiem. . . regulowane europejskie giełdy nie mogą listować. Dokładnie tak. Nie mogą listować. Zobacz co się wydarzy jak największe stable coin, największe kapitalizm zżyje.
względem kapitalizacji i popularności nagle będzie musiał być wycofany z europejskich giełd. To będzie katastrofa. Oczywiście pojawią się i nadal jest Omega złotówka, Omega dolar, Omega euro. Tutaj nie zamierzamy zostać w tyle i nie zamierzamy zaspokoić potrzeby Majki czy Miki, ale to jest po prostu mega zaskakujące, bo przecież mamy USDT, USDC, mamy DAI, który jest tak naprawdę algorytmiczny, stable coin. Zabezpieczeniem są te kryptowaluty, ale jednak on się wciąż odwołuje do tego kursu waluty urzędowej. Porozmawiamy o tym poza anteną, bo mam na ten temat swoje przemyślenia i zobaczymy do jakich wniosków dojdziemy jeszcze. No ale tak, to będzie duże wyzwanie.
Ja cały czas mam nadzieję, i to ostatnio o tym mówiłem, takie ciche przypuszczenie, że Majka może zostać znowelizowana, że ten termin może zostać odsunięty w czasie po to, żeby dać więcej czasu na uzyskanie tego statusu EMI. To jest jedna rzecz. Z drugiej strony giełdy mogą stać się giełdami walutowymi, czyli będą parowane do PLN-ów. Wtedy muszą mieć współpracę z jakąś krajową instytucją płatniczą. Tylko handel do par walutowych robi sajgon na rozliczeniu rocznym. Że nagle z tysiąca złotych, za które kupiłeś bitcoina, po setce transakcji to będzie się okazało, że masz setki tysięcy złotych przychodu i setki tysięcy złotych kosztów. No, niech to policzy. No nie? Tutaj będzie. . . Znaczy, wiadomo, że da się to policzyć, ale będzie to o wiele bardziej złożone i skomplikowane.
No dobra, tylko przypomnijmy dwie daty, jeżeli chodzi o przepisy, które dotyczą stablecoinów. One powinny być. . . 30 czerwca 2024 roku. Czyli czasu zostało tak naprawdę niewiele, a pozostałe przepisy najpóźniej do końca przyszłego roku. Tak, aczkolwiek KNF, jak ostatnio rozmawiałem, to KNF powiedział, że jeśli wniosek będzie bardzo dobrze zrobiony, to w 4,5 miesiąca powinni się uwiąźć. Okej, czyli są przygotowani. Tak, są przygotowani, oni również tam mają swoje zasoby. bo oni mówią, że czekają teraz na te wnioski. Aczkolwiek, no wiesz, to jest tak, że nie wszystko Majka, jak ostatnio na konferencji mówiłem, nie wszystko Majka już wyjaśnia, że jeszcze potrzebujemy tych aktów delegowanych. No właśnie, no właśnie. Czyli takich aktów, które w praktyce będą mówiły nam, jak postępować. Tak, tak, które będą robiły pewne wzory do Majki. No więc Majka jest jeszcze troszeczkę wybrakowana.
Dlatego mam nadzieję, że ten termin zostanie odsunięty w czasie. W sumie też mam taką nadzieję. you Jaką masz ciekawostkę na koniec, tak żebyśmy podnieśli kaloryczność tego odcinka? Pewnie wszyscy się spodziewają o prawniczej, ale nie będzie prawnicza. Hymn Hiszpanii nie ma słów. To jest ciekawe, bo powiedzieliśmy o tym przed audycją. Muszę w takim razie odsłuchać hymn Hiszpanii zaraz po audycji. A ja mam taką ciekawostkę, że niemowlęta do czwartego, czasami do szóstego miesiąca swojego życia umieją pływać. To jest taki odruch, który jakoś mamy, ponieważ byliśmy w wodach południowych. i po 6 miesiącach naszego życia zapominamy jak się pływa i musimy się nauczyć na nowo. I to właściwie tyle. Pamiętajcie, moi drodzy, żebyście napisali komentarz, ocenili ten odcinek, dali łapkę w górę, udostępnili. To jest wybitnie ważne. Dzięki Maciek. Dzięki.
Do zobaczenia w kolejnym odcinku. Hej. Doradca prawny i doradca podatkowy Maciej Grzegorczyk. Cześć Grzesiu. Nie, nie rób tego. Będzie blokery z tego kanału. Nie, nie, nie rób tego. .