TRANSKRYPCJA VIDEO
Odkryj fascynujący świat kryptowalut z naszym najnowszym odcinkiem KryptoSphere! Nasz gość, Mike, dzieli się swoimi doświadczeniami z inwestowaniem w kryptowaluty, mówiąc otwarcie o tym, jak łatwo jest stracić pieniądze na tym rynku. Mimo że jest na plusie, zawsze pilnuje, aby nie zostać zhakowanym. Mike nie jest jednak maksymalistą Bitcoina - uważa, że to tworzenie religii. W programie poruszamy również temat inwestowania w Bitcoin i Ethereum, omawiając różnice między nimi oraz preferencje inwestycyjne. Poruszamy także temat inwestowania w altcoiny i stabilne coiny.
W odcinku dyskutujemy również o kontrowersjach wokół Ethereum, krytycznie oceniając wpływ Vitalika Buterina na projekt. Nasuwa się pytanie, czy Solana może zagrozić pozycji Ethereum jako hegemonu blockchainów. Omawiamy również potencjalne konsekwencje zmiany konsensusu z proof of work na proof of stake dla branży górniczej.
W programie zastanawiamy się również, czy Ethereum może przebić Bitcoina, ale wydaje się to mało prawdopodobne. Sugerujemy, że Bitcoin jest królem kryptowalut. Zastanawiamy się, jakie będą reakcje na XRP ETF i jak brak nowego kapitału na rynku może być spowodowany przez ETF-y.
W odcinku omawiamy również sytuację na rynku kryptowalut w kontekście oczekiwania na wyniki wyborów w USA. Zastanawiamy się, jakie są przyszłe perspektywy dla memcoinów, które są tematem dyskusji na konferencji. Czy są one hazardem, czy narzędziem do maksymalizacji zysków?
Na koniec rozmawiamy o pasji jednego z naszych znajomych do robienia zdjęć i porównujemy swoje niespełnione ambicje z ambicjami tego znajomego. Opowiadamy o niedzielnej akcji związanej z Bitcoinem i planach na reaktywację naszego kanału. Zapraszamy do oglądania!
Ok, bum bum bum bum, moi drodzy nadajemy prosto ze stolicy Dolnego Śląska, z samego Wrocławia, z wielkiej imprezy jaką jest KryptoSphere, a razem ze mną człowiek, którego nie trzeba przedstawiać, ale jeżeli po raz pierwszy oglądasz jakikolwiek podcast na temat kryptowalut, to to jest Mike Satoshi. Cześć Mike. Cześć, witam wszystkich, cześć Sławku. Mike, jesteśmy na wydarzeniu, na którym ty chyba bywasz już od samego początku, chyba wszystkie edycje, tak? Tak, wszystkie edycje. Albo masz prelekcje, albo prowadzisz stand up. O czym dzisiaj tutaj mówiłeś? Dzisiaj było o tym jak tracić pieniądze na rynku krypto-foldu. Każdy mówi jak zarabiać, jak szukać projektów i tak dalej, i tak dalej, jaki to jest przyszłościowy system.
A ja zrobiłem, mówię zrobię to pod prąd, zrobię to w drugą stronę i pokażę ludziom jak łatwo jest tracić pieniądze, że pomimo tego, że wykonasz te wszystkie kroki, że już masz ten zysk, ten zysk nawet na swoim ulecie, to mimo wszystko jesteś w stanie przez głupi błąd tracić pieniądze. No właśnie, to powiedz jak straciłeś pieniądze w takim razie? Znaczy ja generalnie… Czy ty nie straciłeś, tylko kolega kolegi straciła? Kolega kolegi, tak. Nie, oczywiście, że tak w moim przypadku to byłaby można powiedzieć postawienie na złego konia, czyli wybór nieodpowiedniego projektu.
Miałem o tyle szczęście, że w tych projektach, w których nie zrealizowałem zysku, to było miło wszystko i tak jestem dalej na plusie, więc w każdej chwili mam ten komfort, że mogę sprzedać, zapomnieć, kasa jest zarobiona, tak? Ale… żeby ktoś mnie zhakował, czy jakieś głupie kliknięcie, to mi się całe szczęście nie zdarzyło. Pilnuję się dosyć mocno. No dobra, a to powiedz nam, jak wygląda w tej chwili twój portfel kryptowalutowy? Jak tego komponujesz? Czy to jest dominacja Bitcoina? Jesteś Bitcoin maksymalistą? Maksymalistą nie, bo uważam, że tylko maksymaliści, jak wszyscy maksymaliści, to jest takie przegięcie, to już jest tworzenie religii. Bo to jest religia. Tak, to jest religia. Ja miałem przyjemność być na konferencji stricte bitcoinowej w Pradze w zeszłym roku i poznałem to środowisko od drugiej strony, no to tak, to nie są moje klimaty.
Oczywiście ja z wieloma ludźmi porozmawiam i tak dalej, że ktoś już jest tak ustawiony, bitcoin ufam Tobie albo no to generalnie. . . Tak, jasne trzeba powiedzieć, też miałem okazję poznać takich ludzi, którzy są właśnie bitcoin maksymalistami, no to fakt, że ja na przykład inwestuję w Ethereum, no to dla nich po prostu grzech śmiertelny w gruncie rzeczy. zdradzam tak samo jak inwestując na przykład w akcje. Jeśli chodzi o Ethereum, ciekawa, ja mam takie koszulki Ethereum, to nie jest sieć dla biednych ludzi, takie trochę przesmiewcze, odnosząc się do tego jak to Vitalik darł szaty i mówił o tym, że 50 centów za transakcję to jest droga, to jest drogo i tak dalej, kiedyś, kiedyś dawno temu.
No i chodził kolega w tej koszulce na Bitcoin i tam bez spojrzenia, więc trzymał się blisko mnie takie, no i w końcu tak doszło do takiej konfrontacji, ja mówię, a czy ty rozumiesz co tu jest napisane? No nie. No to sobie wpisz w Google Translatora i była zmiana od razu nastawienia, aha, to ty się śmiejesz z Ethereum, to bardzo dobrze, czyli jesteś po stronie Bitcoina. Powiem ci tak, Bitcoin maksymaliści mają przewagę jedną zasadniczą nad większością prawie wszystkimi pozostałymi maksymalistami. Bitcoin dowozi w takim sensie cenowym. Oni jeżeli kupili kiedyś, to w każdej kolejnej hoście jest wyżej i oni tym się mogą poszczycić, a większość maksymalistów, no w Etherze jest tak samo, ale powiedzmy jeżeli są gości z jakichś różnych tam projektów, to bardzo często są pod wodą.
On kupił gdzieś na szczycie, no i w bitcoinie w następnej hoście jest wyżej, a tutaj bardzo często jest po prostu na stracie. No właśnie, jestem ciekaw jak wygląda Twój portfel, większość to bitcoiny. Wchodzisz, zaraz Cię zapytam na jakim etapie rynku według Ciebie jesteśmy, ale wchodzisz w alty jakoś agresywnie? Agresywnie nie, bo ja w ogóle nie lubię jakiegoś takiego, oczywiście ja nie twierdzę, że nigdy nie inwestuję na zasadzie. szybki tysiączek na jakiegoś, jak to się mówi, na ruletkę rzucę i co będzie to będzie, ale nie, u mnie powiedzmy 30% portfela to jest Bitcoin i myślę, że ze 20% Ethereum, także ja jak najbardziej i trochę mam w stablecoinach, a cała reszta, jakieś około 30%, to są altcoiny różnego rodzaju. Jak ja to wybieram? Powiem Ci tak, moją tak naprawdę w tej hosie nie inwestowałem jakoś strasznie dużo.
bardziej w poprzedniej chwasi się z kolei za mało zysków zrealizowałem, ale mam ten komfort, że ja bardzo mocno zainwestowałem jak była pandemia. Jak wszyscy biegli po papier toaletowy i konserwy, to ja stwierdziłem, że trzeba kupić kryptovaluty. No wiesz, Bitcoin spadł do 3000 dolarów, czy tam 3,5, Alty były w takim. . . głupi XRP, bo na przykład XRP kupowałem po 50 groszy, nie po 50 centów, po 50 groszy. W najgorszym dołku Bessy, gdy ten Bitcoin spadł do tych tam chyba 15 tysięcy, to tak czy siak byłem na plusie. To z jednej strony jest fajne, Z drugiej strony to daje takie, taką ułudę, takiego komfortu psychicznego, takiego wygodnictwa. Kiedy nie sprzedam i tak będę na zysku, tak? No, czy chociażby Cardano, czy jakieś tego typu koiny, ale nie powiem parę fajnych inwestycji.
w jakieś tam tokeny, które poszły ładnie, ja zrealizowałem zysk, wyciągnąłem swój wkład własny z dyskiem itd. To później spadło, a ja dalej mam razy pięć i sobie czekam, bo wierzę na przykład, że projekt widzę, że powiedzmy jest potencjał, widzę co chłopaki robią i to jest moim zdaniem może być czarny coin, ale nie będziemy to reklamować. A to co powiedzmy zareklamuje w cudzysłowie, to jest projekt Tao, żywiec znany tam w środowisku kryptomaciek. On od tych 9 dolarów mówił mi o tym TAO, ja się przekonałem przy 30, a teraz jest tam 100 ileś, także dobra karta i oczywiście zawsze później takie, kurde czemu tak mało.
No to oczywiście, to jest niestety straszne, że trader rzadko kiedy się cieszy, bo jak zarobi to ma poczucie straty, że nie zainwestował więcej, a jak straci to wiadomo, tego nie trzeba tłumaczyć. Czy Ty jak inwestujesz, pierwsze pytanie, znaczy kolejne pytanie. Ty zamierzasz kiedyś wychodzić z Bitcoina, czy to jest tak, że Bitcoin jest nośnikiem wartości kapitału aż do twojej? To nie jest tak, że ja Bitcoina będę trzymał do końca świata, bo wiadomo, nie żyjemy wiecznie przynajmniej na razie, ale nie planuję w najbliższym czasie, to jest takie zabezpieczenie dla mnie emerytalne. To nie jest tak, że kończy się HOS-a, ja mam zamiar 100% Bitcoina sprzedać. Jakaś tam część, nazwijmy to takie żelazne portfolio zostaje. Samo dotyczy ETH.
to jest Bitcoin i Ether to dobra, a teraz mi powiedz czy jeżeli wchodzisz właśnie w inne krypto, to czy zapisujesz sobie na początku ile chcesz na nie zarobić i wtedy wychodzisz? Zrozumiałem, że nie. Zastanawiam się jaka jest Twoja strategia wyjścia, bo uważam, że to co jest naszym największym problemem, to jest to, że umiemy wchodzić i nie umiemy wychodzić Tak, zgadza się przykład Crypto. com, które było wszędzie ja sobie ustawiłem w głowie cel 1 dolar, no doszło chyba do 96 centów tam naprawdę już była fajna sześciocyfrowa kwota, więc to jest, wiesz, oczywiście to spadło, ja i tak jestem na plusie, ale wiesz, to boli, tak, to boli, tak, to trzeba z tym walczyć.
To nie jest tak, że ja sobie ustawiam twarde, że tu musi być tyle pieniędzy albo i tak dalej, przede wszystkim obserwuję to, co daje rynek, tak, bo czasami jak jest hype, oczywiście, jeżeli widzę, że projekt jest mocno nachypowany, idzie, to moją podstawą jest to, żeby wyciągnąć minimum ten wkład własny, to jest najpiękniejsze, ale nie na zasadzie, że to urośnie razy dwa, ja sprzedam wszystko i zarobiłem 100%, nie, powiedzmy, jakimś tam. . . obserwuję też na przykład, jeżeli bawię się, tak to nazwę, bawię się w trading, to też bardzo często, jeżeli chcę coś sprzedać i widzę, że jest ten kurs rosnący, obserwuję orderbook, patrzę, gdzie tam oczywiście, jeżeli ten orderbook nie jest napchany botami, gdzie są duże ściany.
I wiesz, czasami jest tak, że zagapię się, ścianę przybiło, oznacza, aha, siła jest siła na rynku, ale jeżeli dochodzi, zbiera i nie da rady przejść, bo jest za duża ściana, no to jeżeli chcesz sprzedać, to opłaca się ustawić ten cent, dwa, trzy, pięć, mniej żeby jednak wyjść, bo czasami dosłownie to, no Dogecoin jest kolejnym przykładem, ja miałem ustawioną pozycję na Binance na 75 centów, 75 dokładnie, on doszedł do 74 i zawrócił. Okrągłe ceny nie są dobre. To jest psychologia. To jest błąd psychologiczny. Tak, jeżeli chcecie sprzedać, to śmiesznie zabrzmi, chcecie sprzedać nie wiem, Bitcoina za 100 tysięcy dolarów, to ustawcie za 96. Przez 100 będą wszyscy chcieli sprzedawać. Zgadza się. No i też chyba warto wychodzić piętrami graduacyjnie. Tak. To też jakieś tam doświadczenie. No, okej. Mam jeszcze dużo pytań.
Teraz zastanawiam się, czy pogadać o Ethereum, czy pogadać o tym, w jakim etapie rynku jesteśmy. Pogadajmy jeszcze o Ethereum. Czy uważasz, że ktoś może zagrozić pozycji Ethereum? Jeżeli Vitalik dalej będzie śpiewał i tańczył, no to zamiast rozbijać sieć, odnoszę się. . . Chyba byłeś na konferencji, tak? A byłeś na tej prelekcji? Tak, na tej prelekcji. Ale jedno, że chcę ci powiedzieć, że nie zastanawiam, na czym polega fenomen Vitalika. To znaczy wiem, że to jest genialne dziecko, człowiek o bystrym umyśle, ale generalnie ja miałem takie myśli, że nie chciało go słuchać. Jak tam stałem w tłumie tych wszystkich ludzi, po prostu to nie można było szpilki wepchnąć. I mało tego, mam przekonanie, że ludzie, którzy stali koło mnie, mieli to samo wrażenie.
Co ciekawe, poruszałem ten temat na jednym z moich plenerów, właśnie odniosłem się do tego jego tańca, oczywiście cudowne dziecko itd. , ale dołóżmy tutaj łyżkę dziegciu do tej beczki miodu. Po pierwsze, nie stworzył tego Ethereum sam, tam był Charles Hoskinson, tam był Gavin Wood, osoby, które też mają własne projekty, z jakiegoś powodu się oni pokłócili. Do tego dorzucamy oczywiście całe zamieszanie z cofnięciem bloków, DDAO itd. No i powiem, ja użyłem takiego stwierdzenia w tym moim materiale, że. . . Jeżeli Witalik byłby prezesem jakiejś korporacji, gdzie ludzie byliby udziałowcami. . . po takich wystąpieniach już by nie mógł być tym prezesem. Ok, ja rozumiem ten syndrom wodza itd. Ale ok, są fanboje Vitalika i wierzą w takie rzeczy. Z mojego punktu widzenia to wygląda słabo, to wygląda urzędująco.
Ja oczywiście mam teraz pole do śmiechu, bo mówię wiecie, gdyby nie gardło to bym śpiewał itd. Więc wiesz, to już jest nowa teatr, to jest wszystko fajnie, ale to są pieniądze. Zresztą nie wiem czy widziałeś wykres Vitalik Girlfriend. Był wykres ETH i był naniesiony punkt, gdzie on odgłosił, że dziewczynę ma. ten kurs się cały czas usuwa. Wiesz co, ja prowadziłem kiedyś firmę informatyczną, Software House, jeżeli masz dobrego programistę, który jest kawalerem, on jest dobry do momentu, dopóki nie spotka drugiej połowy i później wszystko niestety. . . Dziękujmy opatrzności za to, że informatycy mają problem ze znajdywaniem dziewczyn. Tutaj teraz się posypie skala hejtu. Zastanawiam się nad tym, bo do niedawna tą pozycję numer dwa Ethereum miało pewną. Nadal jest niekwestionowanym hegemonem, jeżeli chodzi o blockchainy.
No ale zastanawiam się, czy Slana jest w stanie zagrozić. I jak widzę, jak dużo tych całkiem ciekawych projektów powstaje. Mało tego, warstwy drugie oparte o Ethereum, one kanibalizują Ethereum. Tak, powiem Ci tak. Powiem w ten sposób, siłą Ethereum nie jest sama Ethereum, tylko jest cały ekosystem zbudowany po prostu tego. Nawet niekoniecznie to, co mówisz, warstwy drugie, które powstały i tak dalej działają. Oczywiście zaraz Rafał Kiełbuk powiedział, że to nie są prawdziwe warstwy drugie, bo prawdziwa warstwa druga to powinna być mnożona na pierwszej, mrożona na pierwszej i przenoszona na warstwę drugą, ale to zostawmy. Solana jak najbardziej, no oczywiście z solany też się śmiejemy, że. . . Ja zawsze mówię, że to nie jest blockchain 24 na 7, tylko 5 na 40. No tak, tak. Dużo, ale powiedzmy coś tam się dzieje, chodzi to szybko.
Pytanie tak naprawdę, jeśli miałbyś zapytać, myślę, większości ludzi w krypto, którzy śledzą, jaka była ostatnia taka duża zmiana w tym Ethereum, no to te EIP, gdzie wprowadzili to palenie. No właśnie. No i tak naprawdę od tego czasu coś tam niby się dzieje, ale ta skalowalność, jak nic się nie dzieje, jest nuda na rynku, to fajnie, jest tanie Ethereum, tanie. No 50. 70 centów, ale wystarczy odrobina hype'u i zaraz robisz za wyeminentowanie NFT'ka, trzeba zapłacić 40 dolarów. To jest istotny problem i ja w ogóle zastanawiam się nad tym, czy błędem kardynalnym nie było jednak zmiana konsensusu, przejście z proof of work na proof of stake. Coś tam w tym jest takiego, że jakby stracili tę przyprawę. Tak, ja też jestem zwolennikiem Proof of Work, także jak najbardziej. Ja też krytykowałem przejście na Proof of Stake.
Oczywiście hasła zielone i bla, bla, bla i tak dalej, ale jednak to była cała branża górników. Przecież to było, zobacz ile osób nawet na domowych komputerach, jak była odpowiednia cena, kopało to Ethereum, te karty graficzne i tak dalej, to było cały czas, to była cała część ekosystemu, która została tak naprawdę osierocona. No tak, dokładnie, stracili bardzo istotną część społeczności i supportu. Ja w ogóle myślę sobie, że jeżeli jakiś blockchain jest w stanie przyciągnąć do siebie dużą ilość górników, czyli ludzi, którzy podejmują ryzyko, tak naprawdę muszą kupić koparki, inwestują w prąd itd. , no to ta siła wpływa na stabilność tego całego ekosystemu, a Ethereum z tego zrezygnowało. Na token 2049 Solana zrobiła swoją niezależną konferencję.
Sama impreza, główna jeszcze, token 2049, to bogactwo, właściwie żeby się tam wystawić, to musisz wydać z 50 tysięcy dolarów za jakiś mały kwadracik podłogi, a projekty, które tam wystawiały się na trzech czy czterech piętrach, to czasami mógłbyś zagrać nawet w tenisa albo jeszcze więcej, więc bogactwo się tam przelewało, ale chcę Ci powiedzieć o jednej rzeczy, że wokół tej głównej imprezy powstało bardzo dużo site eventów. To jest w ogóle, widzimy teraz na tych dużych konferencjach międzynarodowych, tutaj na KryptoSphere na razie były dwa site eventy, także widzimy, że tutaj nadrobiamy, tam było 800.
Mówię o tym dlatego, że po pierwsze to wskazuje jednak na jakiś sentyment, który gdzieś panuje na rynku i te wszystkie imprezy, na których ja byłem, nie wiem, z kilkadziesiąt site eventów odwiedziłem, to były imprezy, gdzie naprawdę nie żałowano grosza, że tak powiem, żeby to zorganizować, ale warto tam właśnie dosłany. Sona nie zrobiła site eventu. Sona poczekała aż token 2049 się skończy. i zrobiła później dwudniową konferencję, dużą, gdzie trzeba było zapłacić kupę hajsu, żeby wejść, by przedali wszystkie bilety i nie jest tak, że ja w ogóle chcę jakoś chwilować ten projekt czy nie, ale zaczynamy się zastanawiać, czy właśnie jednak ta hegwonia Ethereum przez taką Solanę albo przez jakieś inne rozwiązania może być zagrożona. Dowiemy się, jak pewnie za rok pogadamy. Myślę, że dużo tutaj, duże znaczenie ma to, czy wejdą ETF-y na Solanie.
To są takie plotki? Czy to zostanie zatwierdzone, bo wynajem się, że SEC chyba cały czas uważa, że. . . Solana jest papierem wartościowym i tu się chyba nic nie zmieniło, ale taka nobilitacja, takie uznanie Solany, to jednak to mogłoby też. . . O tym się już nawet mówiło, ja nie wiem, przeglądałem ostatnio jakieś nagłówki, który z funduszy nie złożył papierów. Ale to chyba Solanę być może, wiem, że na pewno XRP złożyli. Tak, przypomnijmy się. XRP złożyli, Solanę, były takie plotki, ale wydaje mi się, staram się z tymi newsami być na bieżąco, wydaje mi się, że chyba nie było. Dobra, okej. Na pewno tu chodziło o XRP. Okej, to jeszcze pogadajmy, jak Ty oceniasz, są akcje ETF, ETH. Czy to jest porażka? Znaczy nie, no podobnie jak na Bitcoinie, ETF-y są po to, żeby Grace Kelly mógł zrzucać torby.
To tak wygląda, tak? Gdzie na Bitcoinie mamy BlackRocka, który te kupuje, no to powiem Ci szczerze, te inflow na ETH, no to nie jest aż taki duży. Znaczy pomijając, że nie oczekiwaliśmy chyba, że Ethereum przebije Bitcoina. Nie, ale myślę, że będzie trochę lepiej. Tak, tak, tak. Może to jest na zasadzie znowu palma pierwszeństwa, tak jak Bitcoin, pierwsza kryptowaluta, pierwszy na rynku, Satoshi Nakamoto i tak dalej, tak samo pierwszy w ETF-ach. Pierwszy spotowy ETF-y, wszyscy na to czekali. Wszyscy czekali na tego BlackRocka. A później w przypadku Ethereum to już było na zasadzie już ten Bitcoin już mamy, no to w końcu Ether to jest normalna kolej rzeczy. Jeżeli jest tak jak mówisz, to w takim razie podobnego scenariusza trzeba się spodziewać po XRP ETF. Jakbyś zrobił wśród ludzi, którzy tak słabo się orientują, to podejrzewam, że stawiam, strzelam w ciemno.
Jakbyś pytał, czy słyszałeś o Bitcoinie, czy słyszałeś o Ethereum, to pewnie 90% by słyszało o Bitcoinie, a 10% słyszałoby o Ethereum. Podejrzewam, że takie proporcje. ETF bitcoinowy będzie się cieszył większą, bo jednak bitcoin to jest ten król kryptowalut. No okej. Rozumiem i nawet chyba wewnętrznie się zgadzam. Na jakim etapie rynku my w tej chwili jesteśmy? To są właśnie trzy definicje hossy według mojego. Jeśli chodzi o sentyment, to można by stwierdzić, że jest Bessa, bo kręcimy się we własnym sosie, nie ma praktycznie dopływu nowego kapitału. Jedni drugich kanibalizują, kasa to przepływa tu, to tu, to tu. Jest kilka przyczyn tego. Moim zdaniem jedną z tych są ETF-y. Dlaczego? Dlatego, że część ludzi zamiast kupować Bitcoina, niby BlackRock kupuje z Coinbase, ale to nie ma jakiegoś bezpośrednio wpływu.
Chociaż nie wiem, czy Ci się rzuciło w oczy, że BlackRock zażądał, żeby Coinbase pokazywał faktycznie te zakupy, bo były podejrzenia, że IOU wystawiają i tak dalej, i tak dalej, że tłumią wzrosty ceny Bitcoina. To jest jedno, i więc część tych klientów już. . . już kupuje sobie w ETF-ach. To jest raz. Co ciekawe, BlackRock praktycznie, jak się przejrzycie te ich inflow, outflow, to oni mało sprzedają. Mimo, że inne fundusze sypią, oni jak sprzedają, to mało, jak kupują, to dużo. Jeśli chodzi o cenę, no to jesteśmy, no ATH było, teraz żeśmy doszli, wróciliśmy i tak dalej, więc tutaj moim zdaniem jest hossa, no bo od dołka jesteśmy na tamtych powiedzmy 3x, 4x, więc tak czy siak.
Więc bym powiedział, że moim zdaniem, to jest moja opinia wyciągnięta z czterech liter, 80 tysięcy, jeżeli by zostało przewite na Bitcoinie, bo do tej pory te ATH, dobra, było, ile tam oni przewili? 3 tysiące chyba, już nawet nie pamiętam, ile było poprzednio, 71 poprzednio było, czy 60? No ponad 70. I teraz mieliśmy te ATH chyba 74, czy coś takiego. To jest kilka tysięcy. To nie był taki strzał, że idziemy. Ja policzyłem siłę nabywczą Bitcoina. Porównując siłę nabywczą Bitcoina z kwietnia tego roku do listopada 2021, to ona była mniejsza teraz, więc nawet niektórzy mówią, że to nie było prawdziwe ATH. Widać, jak dużo kapitału dużego płynęło na rynek kryptowalut po zachowaniu, po korelacji z rynkiem tradycyjnym. Jeżeli coś się dzieje na Bliskim Wschodzie, był konflikt na Ukrainie, który się zaczął, od razu Bitcoin reaguje, zobacz złoto.
w tym zestawieniu niestety złoto wygrywa. To jest taka obawa, która gdzieś tam się pojawia z tyłu głowy, czy właśnie złoto nie jest postrzegane. Tak jak Bitcoin miał być tym cyfrowym złotem, to jednak zaczyna być przylepiany do Wall Street po prostu. I to może się okazać dla nas, dla kryptowalutowców, jakąś taką istotną przewagę. Tracimy argument. Mnie zastanawia jedna rzecz, co dla BlackRock, bo oni są naprawdę bardzo optymistycznie nastawieni do Bitcoina. Oczywiście zawsze trzeba patrzeć na to, co robią, ale takie hasła, oni zarabiają wtedy, kiedy ludzie tradują, kiedy ludzie biorą te fiki, więc im też nie zależy, żeby ten rynek się zawalił, bo jak się rynek zawali, to też stracą, klienci uciekną i tak dalej.
Czy BlackRock nie wprowadzi trochę takiej stabilizacji? Poruszamy się w tym, jak to niektórzy mówią, kanale pomiędzy 50 a 70, to takie bardzo szerokie spektra. czy nam się uda to przebić? Oczywiście ja osobiście wierzę, że tak, ale zastanawiam się nad jedną kwestią, już kilka razy ją poruszałem wcześniej, skąd miałoby się wziąć pieniądze na to, żeby mieć kolejne ATH? No bo zobacz, rynek złota ma swoje ATH, Wall Street też ma swoje ATH, skąd się wzięli te świeże pieniądze? Ci, którzy inwestują w złoto i akcje amerykańskich spółek, oni uważają, Kurde, no po co? Po co nie mamy dostawać gdzie indziej? Zwłaszcza w Bitcoina, który jest postrzegany na pewnych głowach jako coś ekstremalnie ryzykownego i nierozsądnego, skoro tutaj odnoszę sukcesy. Wiesz, to nie jest tak, że żeby coś urosło, to są potrzebne do spełnienia dwa warunki.
Po pierwsze warunek, żeby byli chętni, gotowi zapłacić więcej, a po drugie, żeby ludzie, którzy posiadają dane aktywo, no bo oczywiście można tam górnicy i tak dalej, to nie pojawia się znikąd po prostu. są zasady, oni wyżej wyceniali, bo to czasami ludzie tak patrzą, o spadło coś tam tyle, to nie mówię, bo to jest sentyment. Jeżeli zaczynasz cenić, wiesz, prosta sprawa, na każdym rynku jest tak samo. Jak się pojawia słaby sentyment, to nagle ceny lecą, tak, bo ludzie zaczynają bardzo często wpadać w panikę, kurde, chciałem sprzedać za 60 tysięcy bitcoina, już jest, dobra, ja sprzedam już teraz, bo wiesz, i później jeden, drugi, trzeci, do tego dochodzi cały rynek lewarowany i tak dalej, i tak dalej, i tak dalej, więc tu wystarczy sama wiara. Bo jak będzie wiara, to się przecież trafią ludzie, to nie jest tak, że musisz kupić całego Bitcoina. Można kupić mniej.
Jak się trafią ludzie, którzy będą wierzyć w to, to ta cena będzie pchana. Wystarczy to, że ci, którzy posiadają, uwierzą w to i nie będą chcieli tanio sprzedawać. No, w pełni to rozumiem. Ja po prostu myślę sobie, żeby osiągnąć. . . Ty jesteś chyba najbardziej konserwatywny, bo powiedziałeś, że te 80 tysięcy do kiedy byśmy ewentualnie mogli zobaczyć? Jeżeli nie chcesz tutaj deklarować, to. . . Znaczy wiesz, ja się nie boję deklaracji, bo to jest. . . wróżenie z fusów, trzeba to jasno powiedzieć. Jeśli chodzi o 80 tysięcy, no ja bym obstawiał, że jeżeli to ma być, to po wyborach w Stanach Zjednoczonych. Okej, czyli jeszcze w tym roku? Tak, tak. Wyobraźmy sobie sytuację, że no nie wiem, wygrywa Trump, jest nastawiony, rynek myślę, że reaguje optymistycznie. Okej.
Ostatnio było, gdzieś w newsach miałem, że były prowadzone badania i posiadacze kryptowalut stwierdzili, że jest to główny czynnik, nastawienie który zadecyduje o tym, na kogo oni zagłosują. Dlatego ta retoryka Kamali się bardzo szybko zmieniła, zmieniła się i wiesz, i próbuje, że tak, my tu Amerykę, jeszcze czekamy, jak ona Ameryka First powie, to już w ogóle będzie. No właśnie, czekamy na wyniki wyborów. Kto wygra, to się okaże. Widziałem, zresztą nie chcę, żeby to były jakiekolwiek polityczne dyskusje, natomiast z tego, co ostatnio sprawdzałem. . . Więcej obywateli odda głos na Kamalę, ale jeżeli chodzi o znowuż sytuację, ilu reprezentantów będzie stało za Trumpem, to i to jest to. Powtórzymy sytuację sprzed 8 lat, wtedy kiedy Trump wygrał z Hillary Clinton, gdzie więcej ludzi na nią zagłosowało, ale system wyborczy w Stanach jest taki. . .
Tak, oni mają system zamotany, chociaż ostatnio wydaje mi się, że na Polimarkecie znowu Trump wyszedł na prowadzenie. Wydaje mi się, że minęło mi gdzieś na Twitterze przed. . . przed wyjazdem na kryptosfir, gdzieś mi tam patrzyłem i znowu było 50,49, także to się zmienia bardzo szybko. Dzieje się. Byłem teraz na konferencji o krok przed rynkiem u Kamila Jarząbka i brałem udział w takiej debacie, gdzie pojawił się temat memcoinów. Jestem ciekaw, jakie jest Twoje zdanie na ten temat? To znaczy odkryłem, czy ujawniłem, że na tym rynku grają profesjonalni traderzy. i nawet w jakiejś debacie użyłem takiego określenia, że memkoiny to hazard, no to spotkałem się z takim stanowczym oburzeniem, no bo człowiek, który. . .
działa na tym rynku już od jakiegoś czasu, on twierdzi, że stosuje narzędzia, które pozwalają mu zyski maksymalizować, a w hazardzie mówi, że tak się nie da, no co ja odpowiedziałem, że przecież mistrzowie świata w pokera nie biorą się szczepka, tylko biorą się. . . Oj, bo pokerzyści zaraz Ciebie powiedzą, że to nie jest hazard, nie ma wiesz, no ale powiem tak, ale to takim narzędziem, że przekornie to jest to, że większość kupujących, to mówiłem dzisiaj na prelekcji, ma taks 70%, a akurat wallet tego. . . jednego pana jest wyłączony z tego taksu, czy to jest to cudowne narzędzie. Okej, da się na tym zarabiać, jak najbardziej to jest trend wyhypowany itd. , tylko jest tam bardzo dużo nieuczciwych graczy i jest bardzo dużo skamu.
Jak już założyć, że w krypto jest dużo skamu, to tam jest naprawdę bardzo, bardzo dużo skamu. I ludzie, którzy nie mają pojęcia, oczywiście osoba doświadczona szybciutko sprawdzi, jaki smart contract napisany, czy nawet te różnego rodzaju trackery, czy Dextools, czy Index Cleaner, czy różne inne, one pokażą, od razu się palą czerwone te. Ale wiesz, jeżeli grasz przeciwko rynkowi i masz jakąś przewagę, ok, gorzej jak grasz przeciwko swoim widzom, wtedy jest gorzej. Więc to wiesz. Wiadomo, myślę, że ci co chcieli zrozumieć komunikat, to go odebrali. A co myślisz o tych memcoinach, które są w pierwszych dwudziestce, to chyba są dwa w tej chwili memcoiny, PP i. . . Dogecoin na pewno jest. Wiesz co, ja o dogecoinie myślę, że to jest memcoin. Ja myślę sobie, że on jakoś tam. . . Chociaż to jest bezpodstawne.
Nie chodzi mi o to, że że jednak według mnie on transformował. . . Bitcoin w kraju nie memcoinów. Dobrze powiedziane. Chociaż tam mamy podesz nieograniczone w jakiejś takiej śmietni sali. Ale dobra, to jest dogecoin, jest PEP, nie wiem czy floki przypadkiem. W każdym razie, czy. . . bo mamy oczywiście te memcoiny, które każdego dnia powstaje chyba z 5 tysięcy albo 50, już nie znam, coś się już myli.
No i to wiadomo, że to jest po prostu totalna ruletka, ale taka szyba inu, o właśnie ona jest chyba jeszcze w czołówce, to uważasz, że myślisz, że tam jest jakikolwiek sens, żeby na tym pogrywać czy grać? Boczkoina mam, bardzo mile wspominam, no tak jak mówiłem, to Bitcoin w korytce, ja go kiedyś zbierałem, on był zawsze bardzo, miał jedną bardzo prostą, fajną użyteczność, był praktycznie na każdej giełdzie, Był bardzo tani w przesyle. I do transferu środków szybkiego używany był Dogecoin. To była jego ogromna zaleta. Nawet były pary do Dogecoina. Dla niektórych giełdaków bardzo niszowych. Jeśli chodzi o memy, powiem Ci tak, Shiba z tego co wiem, to nawet własny blockchain jakiś robi.
Kamil Jarząbek, swoją drogą organizator tej konferencji, powiedział, że memcoiny to jest sposób na monetyzację już nie pamiętam, jak on użył albo aktywności społeczności, albo zaangażowania społeczności, takie zupełnie nowatorskie podejście. I faktycznie my możemy czegoś nie rozumieć. Mamy swoje lata, żyjemy trochę, postrzegamy inaczej świat. Młodzi ludzie zupełnie inaczej to patrzą. Dla nich, tak jak ktoś powiedział o NFT-kach, że niektórym młodym osobom tam się nawet ten obrazek nie liczy. Tam jest ten cyfrowy identyfikator. To jest trendy. to ma potencjał, no bo wszędzie, wiesz, to tak jak wszędzie, wszędzie, gdzie ludzie widzą potencjał, tam ten potencjał jest. No, znaczy ja generalnie, kiedy myślę o memcoinach, to myślę sobie, że to jest pewnego rodzaju umowa społeczna. Dobrze wiemy, że wchodzimy w takie obszary, które związane są z dużym ryzykiem, za którymi nie ma fundamentów, no chyba, że właśnie jako fundament potraktujemy tę umowę społeczną.
Część jakiegoś tam swojego kapitału czy portfela mam w memcoinach, bądź jako właśnie twojej opinii. Dlatego, że mnie w ogóle to fascynuje. To znaczy, nie potrafię odnaleźć w klasycznym rynku finansowym czegoś odpowiednika. Nie ma. Chociaż bym mógł powiedzieć, że New Connect. Przepraszamy wszystkich, którzy mają swoje spółki na New Connect. To był oczywiście taki jakiś żart. To też nie do końca, ale nie ma. Tak naprawdę nie mam. Taka firma na B, co robi takie produkty bardzo prestiżowe, bardzo drogie i ostatnio była jakaś taka brązoletka, która z tej taśmy klejącej była wyciągnięta. ewentualnie taki zacisk, jak od samochodu, od rur, to można by było nazwać. . . Można by było podpiąć, rozumiem. Można by było, myślę, że to byłoby najbliższe. Jakoś na nogi można by było znaleźć. Tak, myślę, że to by było najbliższe.
No dobra, to bardzo ciekawe. Myślę, o co cię jeszcze tutaj zapytać, my rozmawiamy już pół godziny. Tam widzę, są jakieś komentarze. Marta, czy coś jest, powinniśmy na to zareagować? Dobra, to przeczytamy, słuchajcie, po nagraniu. Szykujemy się do afterparty. Jeszcze sekunda, jeszcze sekunda. To powiedz może na koniec, jakie masz plany wydawnicze, jeżeli chodzi o Twój kanał. Jeśli chodzi o mój kanał, to tak jak mówię, zaczęliśmy trochę shortów robić. Niedługo z Waszym udziałem też short będzie. także czekajcie zaraz się porobię. Twój syn jest na to zaangażowany, nie? Tak, ale mój syn nie złapał tego bakcyla kryptowalutowego, chociaż dzisiaj w konkursie traderskim zajął chyba dziesiąte miejsce, gdzie on w ogóle się tym grał, po prostu na zasadzie o tu chyba wzrośnie, tu chyba spadnie.
Syn robi zdjęcia, jeździ, bo to jest fajna społeczność, to są fajni ludzie, ale nie powiem, że ma jakiegoś tam bakcyla, nie, nie, nie. Jak on mówi. . . Co masz wspólnego z kryptowalutami? No ojca. Dobra. Dobre i przy okazji prawdziwe. Tak, ale być może kiedyś, bo od czasu do czasu dopytuję, są takie sytuacje, że dopytuję. Odnosi bardziej takie tematy ekonomiczne, odnośnie jakiejś tam ekonomii. Ja go tam odsyłam do różnych materiałów. Mówię tu na YouTubie masz to, obejrzyj tu to. Wiesz, na przykład to było odnośnie, pytał mnie ostatnio, jak ETF-y działają. Więc ja mu tam było krótce wytłumaczyłem. Mówię, ale tu masz, znajdź sobie, wpisz sobie w YouTubie, co ja się tam będę produkował. Także tak jeździ, pomaga. To i tak jest łatwiej ogarnąć.
Widziałem go tutaj biegającego z kamerą, zresztą właśnie nagrywaliśmy shorta, widziałem jak był w to zaangażowany, bo z tego co mi wiadomo, robienie zdjęć to jest jakiś element jego życiowej pasji. Tak, nawet uczy się w technikum, w przyszłym roku matura, także ja go tam cisnę mocno, bo to wiadomo, ale tak, chodzi na kółko fotograficzne, fascynuje się tam, coś tam też trochę programuje, ja oczywiście zawsze go tam próbuję, mówię, kurde, mógłbyś coś tam w tym blockchainie, ten język, ten, ten, ten, ale tak, wiesz, ja wyznaję zasadę, że. . . on musi sam do pewnych rzeczy dojść. Tak jak moją niespełnioną ambicją było to, że on w koszykówkę nie grał, a ja gram. Zawsze chciałem, wiesz, teraz w tym wieku już byśmy mogli razem grać, ale nie. Na zasadzie i piłki nożnej próbował, i koszykówki, i czegoś tam, i czegoś tam jeszcze, i tego, i pływania. A nurkowanie? O, nurkuje tak.
Ale wiesz, to nurkowanie takie na zasadzie, jak dziadek z tatą jadą, to on też się łaskawie zabierze. Nurkuje, jest dobrze opływany, dobrze nurkuje naprawdę i tak dalej, ale tak, żeby sam z siebie coś tam to tak. No ok, wiadomo, to też mam dzieci. bardzo podobnym wieku. No to powiedz, jakie masz plany, no bo prowadzisz swoją niedzielno-wyczerną akcję, Bitcoin w plenerze, prowadzisz newsy, strasznie dużo tego jest, no nie? I to jest obciążające. Tak, śmiechem żartem, bo ta niedziela to taka nie jest obciążająca, bo ja sobie siadam, pogadam 15 minut, zapraszam gości i oni mówią. Wiesz, był czasem pół serio, ale no tak, tak, wiesz, tak często jest. Jak kiedyś była taka niedziela, się trafiło, że po prostu nikt nie przyszedł.
Ja tak siedzę, siedzę, mówię, kurczę, ja się odzwyczaiłem od tego gadania, bo zawsze, zawsze goście, wiesz, zawsze ktoś przychodzi, zawsze są tematy, tematy też w ogóle nie związane z kryptowalutami, czasami takie wręcz kuriozalne i śmieszne, na zasadzie chociażby pośrednio związane. Koleżanka z Kanady, Magda, suszyła grzyby na koparce, na minerze bitcoinowym i tak suszyła, jak one wyschły, to jej zmuchnęło te grzyby wszystkie, bo tam jednak konkretnie to, wiesz, póki były mokre, to leżały. Były też takie. . . Słuchajcie, to są też. . . tematy około krypto-lokalne. No ale powiedzmy, mamy, wiesz, odgłoslają relacje z Chin, co tam się dzieje i tak dalej, i tak dalej, także różne punkty widzenia, bo ja uważam, że ludzie nie muszą się we wszystkim ze sobą zgadzać, to nie tworzmy takiej zamkniętej bańki, w której będziemy wszyscy nadawać tym samym głosem, nie chodzi o to, żeby umieć porozmawiać nawet z Tobą, z którą się zgadamy.
Jeśli chodzi o mój kanał, no trochę tych szortów też staram się też robić, no te nieszczęsne kryptoloty, to ja nie wiem, to jest jakaś klątwa po prostu. To jest taka seria, w której ja losuję kryptowalutę z miesięcy tysiąc, dwa i pół tysiąca, inwestuję w nią 100 dolarów i jest portfolio, które tam prowadzę i tak dalej. Oczywiście już 9 na 10 jest na stracie, ale są takie, gdzie tam udało się. Na przykład jedna waluta ciągnie całe portfolio, bo chcę udowodnić, że to wcale nie jest tak, że jak zainwestujesz na pałę albo wręcz w drugą stronę, zainwestujesz na pałę i się okaże, że zarobiłeś. Więc to chcę reaktywować z takich nowości. Powiem Ci szczerze, nic właściwie takiego super nowego nie planuję, przynajmniej w najbliższym czasie, aczkolwiek to się może zmienić.
No wiadomo, prowadzenie kanału to jest systematycznie, tak jak powiedziałem, to jest duże obciążenie, przecież do kryptoniectów to się musisz jeszcze przygotować. Skąd w ogóle czerpiesz wiedzę? To jest tak, że przeglądasz kontrolergrafa. Wiesz co, mamy teraz w tej chwili jedna z dziewczyn, współpracuje ze mną, pomaga mi trochę i można powiedzieć, że ja sobie coś tam dodam, ona jakieś newsy wyszuka. W momencie, gdy robiłem to sam, powiedzmy rok temu, czy ponad rok temu, gdy robiłem to sam, to odpalałem Telegraph, nie wiem, Watcher Guru, te inne portale CoinDesk. Miałem taką po prostu listę, folder klikałem tym środkowym przyciskiem myszki, otwierało mi się ileś stron i później pa, pa, pa, pa, pa, pa, pa. Na takiej zasadzie, wiesz, to Twitter oczywiście. No Twitter, no właśnie, dzisiaj X. X. Nie, myślę, że ten X się nie przyjął. Twitter jest. . .
To nawet jak się czyta o IQ artykuły w polskich serwisach finansowych, dokonują nazwę. Bardzo przypomnę, to bardzo często piszą x dawne Twitter, tak żeby przypomnieć, żeby dać znać. Dobra, Mike, mega ciekawa dyskusja, bardzo fajnie tak odświeżyć tutaj naszą znajomość, że tak powiem, i pogadać o tym, co się dzieje na rynku. Sam strasznie nie lubię używać tego określenia, ale użyję go. Sam jestem ciekaw, co takiego na tym rynku się wydarzy, tym bardziej, że rzeczywiście żywotnie jestem zainteresowany wzrostami. No nic, dziękuję Ci za rozmowę, mam nadzieję, że zobaczymy się niedługo na Twoim kanale i życzę Ci wszystkiego dobrego. Piątka, wy proszę dajcie znać w komentarzach, jak Wam się podobała ta rozmowa, no i widzimy się gdzieś tam kiedyś w przyszłości. Trzymajcie się,.