TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
Witam Państwa bardzo serdecznie. Ja nazywam się Sławek Zawadzki, a to jest czwarty odcinek podcastu z cyklu Kanga University. Tytuł tego odcinka to Vitalik Buterin, twórca Ethereum. No i właśnie, kim był Vitalik Buterin ostatnio? W ostatnim odcinku rozmawialiśmy o Asato Shimnakamoto, którego tożsamości nie znamy, a tutaj okazuje się, że druga osoba, najważniejsza osoba w świecie kryptowalut, według opinii niektórych i według mojej opinii również, Vitalik Buterin jest rzeczywistą osobą. I mało tego, Vitalik wpłynął gigantycznie na świat kryptowalut, na świat klasycznych finansów nawet, na świat programowania wtedy, kiedy był nastolatkiem. Ale zacznijmy od samego początku. Vitalik Buterin urodził się w Rosji w 1994 roku. Mieszkał tam do roku 2000.
Wtedy jego rodzice podjęli decyzję o tym, że wyemigrują do Kanady, co faktycznie stało się. Zamieszkali w Toronto. I już wtedy widać było, że Vitalik Buterin jest ponadprzeciętnie uzdolnionym dzieckiem. W szczególności widać było, że wykazuje się niezwykłymi umiejętnościami, jeżeli chodzi o matematykę, informatykę i o konomie. W szkole średniej ujawnił swoje zainteresowanie programowaniem i efektem tego właśnie zainteresowania była wygrana w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w 2012 roku. W 2011 roku, czyli rok przed wygraną Olimpiadą, Vitalik zainteresował się bitcoinem. Skąd inąd wiadomo, że powiedział mu o bitcoinie jego ojciec. I tutaj wskazówka dla wszystkich rodziców. Zaraz potem podkaście. Powiedzcie swoim dzieciom o bitcoinie.
No bo skoro Vitalik usłyszał o bitcoinie i zaraz potem zrobił to, co zrobił, o czym zaraz powiem, to co dopiero stanie się, jeżeli wasze dzieci dowiedzą się o bitcoinie. No ale wróćmy właśnie do 2011 roku. Vitalik interesuje się bitcoinem. Jego zainteresowanie tym tematem jest gigantyczne. Właściwie pochłania go w całości. I też pewnym dowodem czy potwierdzeniem tego jest fakt, że Vitalik był współtwórcą Bitcoin Magazine. Właśnie w 2011 roku. A to była wtedy najważniejsza przestrzeń czy substancja prasowa, jeżeli chodzi o kryptowaluty. W 2012 roku Vitalik zdecydował się na rozpoczęcie studiów na University of Waterloo. Jednak bardzo szybko, bo już w 2013 roku zrezygnował z edukacji.
I tutaj również jak śledzimy źródła, to do końca nie wiemy, co było przyczyną przerwania studiów. Myślę, że to nie jest takie ważne, ale chciałbym jednak dostrzec pewien fakt, pewną koincydencję, która ma miejsce w życiu wielkich wizjonerów i przedsiębiorców. Oto Vitalik Buterin, Steve Jobs, Bill Gates i pewnie wielu, wielu, wielu innych nie skończyło swoich studiów. A mimo to, może właśnie dlatego wywarli tak wielki wpływ na świat. Nie zrozumiemy źle. Sam jestem wielkim entuzjastą edukacji, ale jednak dostrzegam właśnie takie korelacje. W 2013 roku Vitalik zaczął pracę nad Ethereum, drugim tak ważnym blockchainem dla świata i też drugą, najważniejszą kryptowalutą na świecie w chwili, kiedy nagrywam ten podcast.
W 2013 roku te prace się rozpoczęły. Początkowo Vitalik Buterin nie chciał tworzyć czegoś zupełnie, zupełnie nowego. Właściwie chciał unowocześnić protokół bitcoina. Vitalik dostrzegał, że sam bitcoin jest tak naprawdę bardzo prostą technologią, która umożliwia wyłącznie proste transakcje, proste wymiany wartości. A Vitalik miał pragnienie, żeby w bitcoinie można było robić więcej rzeczy. Sam Vitalik nie znalazł wówczas zrozumienia wśród entuzjastów bitcoina, a zatem zdecydował się na tworzenie swojego własnego, zupełnie odrębnego już projektu. Taką ideą, która przeświecała Vitalikowi było to, żeby stworzyć blockchain w ramach którego będzie można stworzyć zdecentralizowane aplikacje i używać inteligentnych kontraktów. Czym są inteligentne kontrakty? Czy co to są zdecentralizowane aplikacje? Na pewno opowiemy w jednym z kolejnych odcinków Kanga University.
W 2013 roku Vitalik wydał manifest opisujący jak ma działać Ethereum. Cały programistyczny świat mógł się z tym manifestem zapoznać. Właśnie tam opisał tę ideę zdecentralizowanych aplikacji, inteligentnych smart kontraktów. Zgodnie z naszą wiedzą i tym co Vitalik później powiedział, oczekiwał on, że ten manifest spotka się z pozytywną krytyką. Kiedy mówię o pozytywnej krytyce to myślę o tym, że programiści, którzy mieli większe doświadczenie wykażą ewentualne błędy czy niedociągnięcia, wskażą zagrożenia czy wąskie gardła, które dostrzegliby właśnie w tym manifestie. Ale okazało się, że manifest został bardzo pozytywnie przyjęty.
Nie było słów krytyki, nie było żadnego feedbacku, co podobno nie spodobało się Vitalikowi, bo liczył on jednak na to, że ktoś go skrytykuje i dzięki temu będzie mógł uniknąć ewentualnych problemów korzystając z doświadczenia innych ludzi. Tak jak powiedziałem taka krytyka nie została wyrażona. Idąc dalej, w 2014 roku Vitalik po raz pierwszy wystąpił publicznie na konferencji kryptowalutowej w Miami. Jego wystąpienie było tak pasjonujące, że został nagrodzony długimi owaciami. Wyznawcy kryptowalut, wyznawcy projektu Ethereum byli przekonani, że będziemy świadkami kolejnego milowego kroku w przyszłość i tak faktycznie było. Aby sfinansować powstanie Ethereum Vitalik w tym samym roku, kiedy była konferencja w Miami, czyli w 2014 roku, zdecydował się przeprowadzić zbiórkę w ramach ICO.
ICO to angielski akronim Initial Coin Offering, o tym też będziemy kiedyś dużo opowiadać. Dość by teraz przyjąć, że zebrał on 31 591 bitcoinów o wartości 18 milionów dolarów. 60 milionów ETH zostało sprzedanych na giełdach kryptowalutowych za 0,3 dolara za sztukę. Ten kapitał, który został zebrany w takiej ilości, służył właśnie na sfinansowanie tego projektu. Było to pierwsze udane ICO w historii kryptowalut. Co do pozostałych faktów dotyczących Vitalika, no to warto wspomnieć o tym, że w 2018 roku Vitalik ujawnił, że nigdy nie posiadał więcej niż 1% całej podaży Ethereum.
W 2020 roku również ogłosił, że sprzedał istotną część swoich ETH, swoich Ethereum po cenie 700 dolarów, chociaż nigdy nie ujawnił kiedy to ostatecznie miało miejsce. W tym całym miejscu spotkało się to z pewną falą krytyki. W 2022 roku, kiedy Time zdecydował się wydać swój pierwszy zdecentralizowany magazyn w postaci NFT, token NFT, o tym też kiedyś będziemy mówili co to są token NFT, Time zdecydował się umieścić Vitalika Buterin na okładce tego magazynu i był to oczywiście bardzo dobry wybór. Vitalik Buterin jest wybitnie obdarowanym różnymi nagrodami człowiekiem. Jeżeli wejdziecie na stronę Kanga University i odnajdziecie właśnie rozdział poświęcony Vitalikowi, no to zobaczycie listę tych nagród.
Również warto dodać, że jest on doktorą Honoris Causa niektórych uniwersytetów, ale to również znajdziecie w tej części na naszej stronie Kanga University. I na sam koniec warto dodać o pewnym incydencie, które miało miejsce w 2017 roku, kiedy fejkowa wiadomość pojawiła się w internecie, gdzie stwierdzono, że Vitalik nie żyje. W ciągu 3,5 godziny cena Ethereum spadła o 20%. Vitalik na szczęście żyje i wygląda na to, że będzie żył jeszcze długo i niejednokrotnie zaskoczy, ale ten fakt, że informacja jego śmierci obniżyła cenę drugiej kryptowaluty o 20% w ciągu 3,5 godziny, to świadczy tylko o tym, że jest to wybitnie ważna postać dla całego kryptowalutowego ekosystemu.
Na dzisiaj ja Państwu dziękuję i zapraszam do kolejnego odcinka Kanga University. .
Informujemy, że odwiedzając lub korzystając z naszego serwisu, wyrażasz zgodę aby nasz serwis lub serwisy naszych partnerów używały plików cookies do przechowywania informacji w celu dostarczenie lepszych, szybszych i bezpieczniejszych usług oraz w celach marketingowych.