TRANSKRYPCJA VIDEO
Dołącz do Mike'a Satoshi, popularnego vlogera i miłośnika nurkowania, który dzieli się swoją pasją i doświadczeniami z różnych miejsc w Polsce. W tym filmie, Mike opowiada również o ważnej dwudniowej konferencji, na której była duża obecność zagranicznych prelegentów. Mimo mniejszej frekwencji niż oczekiwano, jest zadowolony i uważa, że potrzeba więcej pracy, aby zainteresować ludzi tematem kryptowalut. Mike przewiduje, że nadchodzące wybory w USA mogą wpłynąć na rynek kryptowalut, a także na podejście Trumpa do Bitcoina. W filmie porusza także temat swojego inwestowania w kryptowaluty i strategii, które stosuje. Wreszcie, Mike zdradza swoje plany na rozwój kanału, w tym tworzenie kursów dla początkujących. Film pełen jest cennych informacji, zarówno dla miłośników nurkowania, jak i entuzjastów kryptowalut.
Bum, bum, bum, bum, pam, pam, pam, pam. Moi drodzy, dzisiaj w ramach Kanga No Comment mamy gościa specjalnego, którego przedstawiać nie trzeba, ale pozwól Mike, że tutaj jednak formalnością niech się stanie zadość. Mike Satoshi, influencer, wideobloger, no i człowiek oczywiście dla polskiej przestrzeni kryptowalutowej bardzo ważny. Ale chciałbym z tobą tak luźno porozmawiać. Mike, ale zacznijmy od kwestii prywatnej. Czy to prawda, że Ty nurkujesz? Prawda. Możesz coś więcej o tym powiedzieć? Jak to się stało, że nurkujesz? Zwłaszcza, że jesteś z Podlasia, a jak rozumiem, Podlasie niekoniecznie jest stolicą nurkowania. Nie jest stolicą nurkowania, ale mamy bardzo blisko Mazury i w ogóle cały ten region. ciągnący się od Augustowa właściwie odsuwał tutaj aż, no mamy na Podlasiu najgłębsze jezioro w Polsce hańcze. No tak. Więc nie mamy daleko, powiedzmy te 100 km i już mamy te pojezierze.
Jak to się stało? Mój ojciec jest nurkiem od zawsze, świętował niedawno swoje 50-lecie nurkowania, więc to jest piękny kawałek historii, to jest jeszcze jeden z niewielu nurków, którzy mają taki staż, a jeszcze aktywnie nurkują. No i to właściwie stąd się wzięło. Chociaż przez 33 lata się opierałem i właściwie skąd się wzięła moja przygoda z nurkowaniem. Mój brat zanurkował jako pierwszy, a zawsze była taka braterska rywalizacja, mój młodszy brat. No i oczywiście on zanurkował na 3 metry, a w oficjalnej wersji było tam 30. No i ja stwierdziłem, że ja nie mogę być gorszy i tak się to zaczęło właściwie. I co ciekawe teraz jeszcze nurkuje mój syn, więc mamy 3 pokolenia nurkowe. Udaje Ci się nurkować w jakiś taki sposób systematyczny i cykliczny? Nie, nie, nie, nie.
Wiesz, mnie nigdy przede wszystkim nie ciągnęło do głębokich nurkowań. Ja w ogóle nie poszedłem w stronę tych technicznych nurkowań na tych mieszankach gazowych różnych. Ja nurkuję cały czas na powietrzu, więc to jest typowo rekreacyjnie. Zbliżamy się we trzech i albo jedziemy sobie właśnie na hańcze, ale też byliśmy parę razy w Jaworznie na Śląsku, tam jest bardzo piękny akwen. No to już. Byliśmy na tej tzw. honoratce koło Konina, także jest gdzie ponurkować. No moi drodzy, jeżeli tego nie widzieliście, to właśnie ujawniliśmy jakiś szczegół z życia Majka. Majk, jesteśmy teraz na NBX, bardzo ważna też konferencja, dwudniowa, intensywna.
Gdybyś miał w dwóch zdaniach powiedzieć, co albo Ciebie zaskoczyło, albo co zrobiło na Tobie największe wrażenie, albo cokolwiek innego, to na co byś wskazał? Przede wszystkim NBX jest dla mnie taką konferencją, na której jest bardzo duża prezencja zagraniczna. Dziękuję. gdzie faktycznie tych speakerów, tych ludzi z zagranicy jest dużo. To, czego w Polsce nie widzimy, bo w Polsce tak naprawdę mamy bardziej takie lokalne spotkania. Więc jeżeli ktoś chce tutaj powiedzmy tak sobie dotknąć tego zagranicznego świata, to to jest dobre miejsce, żeby zrobić. Co mnie zaskoczyło? Miałem wrażenie, że będzie troszeczkę więcej osób. Jest jednak to, to świadczy, że chyba potwierdza się to, że tej ulicy jeszcze tak nie ma, że. . . Ludzie nie zabijają się o te wyjściówki, ale ogólnie jak co roku jestem bardzo zadowolony.
To był jeden z wniosków w panelu, w którym brałem dzisiaj udział, że ulica jeszcze nie wchodzi. Było powiedziane, że jeżeli ktoś prowadzi kantor kryptowalutowy, gdzie face to face spotyka tych klientów, to nie pojawiają się nowe twarze i to jest ciekawy wniosek. Więc tutaj musimy jeszcze wykonać trochę pracy, żeby ulica się zainteresowała tym tematem. Czy to jest uważasz tylko kwestia edukacji, czy trzeba było podjąć jeszcze jakieś dodatkowe działania? Ja myślę, że nawet nie edukacji, ja się śmieję, że to jest kwestia ceny Bitcoina i tego szaleństwa na rynku. Wiesz, ta każda cena. . . To jak są te memy w internecie. Jak bitcoin jest po 30, to za 60, Panie Boże, daj, ja bym, jak to się mówi, żeby ten bitcoin był za 60.
Jak on był już po i spadnie do 60 to jest tragedia, Bessa, koniec. To jest właśnie ta pułapka myślenia, w zależności od tego jaki punkt odniesienia przyjmujemy. A powiedz mi z Twoich obserwacji, jeżeli chodzi o rozwój Twojego kanału, no właśnie, czy masz teraz taką obserwację, że pojawia się, teraz użyję takiego określenia tutaj naszego żargonu wewnętrznego, czy pojawia się świeża krew, czy w tej chwili masz takie przekonanie, że Twoja audiencja jest po prostu tą stałą audiencją, którą. . . Zebrałeś gdzieś tam przez ostatnie lata. Powiem Ci tak, w momencie kiedy już ten sentyment się zmienił, bo to widać, że się zmienił w stosunku do tej Bessy, takiej Bessy, ale to bardziej są jednak, jest troszeczkę świeżych osób.
Ale w większości to są osoby powracające, osoby, które niekoniecznie zrealizowały zyski, później nie wytrzymały na przykład tej presji spadków, odpuściły sobie na jakiś czas. Wręcz są na przykład osoby, które odpuściły sobie nie na tej ostatniej bezcie, tylko jeszcze na wcześniejszej, tej 18-20 i dopiero wróciły, dopiero teraz. Więc też są takie osoby, które gdzieś po latach można powiedzieć wracają. Ale tej świeżej krwi nie ma dużo, to ja też to zauważam. No właśnie, to też jest bardzo ważna i ciekawa obserwacja, że doświadczamy reaktywacji tych graczy, którzy byli na rynku kilka lat temu, oni po prostu wracają. Ale jak tutaj dotrzeć do zupełnie nowych ludzi? No właśnie wszystkie giełdy kryptowalutowe łamią sobie w tej chwili głowę o to, no bo to walka o tych użytkowników niedługo będzie się toczyła.
Powiedz mi z Twojej perspektywy teraz, jeżeli chodzi o wydarzenia najbliższych miesięcy, jakie wydarzenia ze świata krypto, na które wydarzenia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Dam Ci przykład takiego wydarzenia, na które wszyscy czekamy. To jest albo pozytywne, albo negatywne zakończenie sprawy ETF-ów opartych o Ethereum. Ale tu w ogóle chciałbym Ci poprosić o komentarz. Czy Ty myślisz, że w maju coś się wydarzy ostatecznie takiego, co będzie w lewo albo w prawo? No i dalej, czego do końca roku powinniśmy się spodziewać? Wiesz co, jeśli chodzi o ETF-y na Ethereum, to myślę, że w maju jeszcze nie. SEC znajdzie kolejne jakieś tam pomysły, żeby to jeszcze przeciągnąć.
Aczkolwiek już widzimy trend, w którym zmieniane są wnioski, czy są aktualizowane wnioski, gdzie oni mówią, że no bo SEC teraz gra taką politykę, że Ethereum jest commodity, ale staking Ethereum to już wtedy jest security. I teraz ETF-y mówią, dobra, to my nie będziemy stakować Ethereum. Więc zobaczymy jak to rozgryzie. Jeśli chodzi o wydarzenia, to największym moim zdaniem wpływem będą miały jednak wybory w Stanach Zjednoczonych, gdzie Trump. . . czy celowo, czy może faktycznie się przekonął, bo 3 lata temu jednak był antykryptor, że jednak dolar, dolar, dolar, dolar. Być może jest to wyrachowanie i gra polityczna, bo jednak to środowisko w krypto jest już mocne i ma znaczenie i próbuje na tym bardzo mocno ugrać.
Wręcz nawet podobno jakieś tam środowisko kryptowalutowe już z nim rozmawia na temat regulacji, że to oni pomogą uchwalić, a wiadomo, że w Stanach ten prezydent jednak ma dużą władzę, więc może być jakiś executive order czy coś takiego. Więc to może być ETF na Ethereum. Też, aczkolwiek moim zdaniem ludzie się chyba zamocnili, to nie jest jednak Bitcoin. To nie jest aż tak oczekiwane jak był Bitcoin, to nie jest ta sama siła, to nie jest ta sama skala. Bitcoin i Ethereum rządzą na rynku, ale król jest jeden. Król jest jeden. Bardzo mi się podoba to porównanie, że Bitcoin to złoto, a Ethereum to nie srebro, to ropa w tym świecie. I to pokazuje, że zadania są różne. A propos wyborów Stanów Zjednoczonych.
Podczas ostatniego kwadransa z Kangą z Łukaszem analizowaliśmy ten temat. Wygląda na to, to się wydaje bardzo ciekawe, głowy oczywiście nie dałbym sobie obciąć, ale wygląda na to, że o tym kto wygra wybory zdecydują głosy kryptowalutowców. Całkiem możliwe. I że już takie badania zostały tutaj przeprowadzone. Również wiadomo, że kryptowalutowcy to jest grupa społeczna, która nie była do tej pory zaktywizowana do udziału w wyborach. Tak. Bardzo często to są młodzi ludzie. Tak. A teraz oni mogą faktycznie pójść i zagłosować. Trump bardzo fajnie według mnie wybiegł z tej swojej nieprzechylności do Bitcoina. Bo on, z tego co zrozumiałem, on nie mówi, że mu się zmieniło podejście do Bitcoina, tylko że on zawsze, że wtedy kiedy wypowiadał się negatywnie na temat Bitcoina, to walczył o dolara.
I on mówi, tu zdania nie zmieniam, ale zmieniły mi się powiedzmy proporcje. Ale jego powiedzenie America first, a. . . To, czego nienawidzą Amerykanie, to bycie na drugim miejscu. To jest dla nich największa wtopa, a jednak w krypto powoli coraz więcej osób mówi, że zostajemy z tyłu. No i wiesz, i Trump to czuje, tak? I Trump to czuje, z tego, co widziałem jakiejś wypowiedzi jego, to mówi, że on widzi potencjał, widzi, że to jest technologicznie i tak dalej. No oczywiście trzeba chronić konsumentów i tak dalej, i tak dalej, i tak dalej, aczkolwiek musimy, nie możemy zostać z tyłu, tak? America first, nie? No właśnie, Gary Gensler tak naprawdę chyba nie zostanie w takim razie przyjacielem Trumpa. Chyba nie. To jest ostatnie pytanie, jeżeli chodzi o zmiany w tym roku, czy wydarzenia, które się będziemy spodziewać.
Czy uważasz, że Nika, która już w pełnej krasie ujawni się 1 stycznia przyszłego roku? Czy ona zaburzy na ten rynek? Moim zdaniem nie, bo nawet jeśli chodzi o świat krypto. . . Już pomijam Polskę, bo to jest tak naprawdę, no niestety ja kocham tą społeczność i ten kraj, ale w skali krypto my nie mamy za dużo do powiedzenia. jeśli chodzi o wpływ na rynek krypto, to Mika, ja myślę, że jednak Mika ucywilizuje. Skończy się kolejny food, który mówił. . . Zakażą kryptowalut, zostaną tam itd. To, że oni bardzo mocno utrudnią i widzisz, i tu jest też kwestia teraz. . . Być może niektóre kraje, no bo tak jak w Polsce powstaje ustawa, która tam dostosowuje nasze prawo, ale niektóre kraje mogą stwierdzić, że my nie będziemy szli drogą Polski. zrobimy coś bardziej przyjaznego.
Widzimy się tutaj o Estonii i o innych różnych krajach. No pytanie, czy nasz KNF, a przede wszystkim nasze Ministerstwo Finansów zrozumie, że. . . I tak to będzie dalej się działo, tylko po prostu podatki nie będą spływać tutaj. To jest bardzo dobre i ważne pytanie, drodzy urzędnicy. Jeżeli jakimś studem oglądacie ten materiał, to myślę, że to jest właśnie pytanie dnia, albo to jest jedno z tych wielkich pytań w socjologii, które należy sobie zadać. Majk, ostatnie pytanie. Jakie masz plany rozwojowe, jeżeli chodzi o Twój kanał i Twoją działalność? publicystyczną. Jeśli chodzi o mój kanał, to właściwie na razie specjalnie nic się nie będzie zmieniać. Gonicie mnie z waszymi live'ami, więc ja muszę w niedzielę regularnie robić, żeby nie dać się dogonić za szybko, bo wiadomo, że prędzej, szybko się to nastąpi.
Wiesz co? Na razie troszeczkę na tej swojej stronie edukacyjnej kryptonaród. pl, tam oczywiście hitem jest kalendarz wydarzeń, bo to wiem, że widzę po wyświetleniach, że to jest pozycja numer jeden i tam dodajemy te wszystkie nowe pozycje. Chcemy zrobić nasz kurs, który zrobiliśmy dla początkujących, chcemy zrobić go w formie e-booka, żeby mogli sobie ludzie pobrać. Nawet wpadł pomysł audiobooka, żeby zrobić to w formie, nie wiem, czy akurat kurs się nadaje na audiobooka, ale taki pomysł został rzucony. A jeśli chodzi o mój kanał, cały czas gdzieś tam. . . To jest często tak, że mi po prostu wpada pomysł do głowy i zaczynam to realizować. Na chwilę obecną nie mam jakichś tam rewolucyjnych. . .
Moja seria CryptoLotto, którą tak nagrywałem, nie wiem czy znasz, to była taka seria, że ja losowałem sobie jakąś kryptowalutę z miejsca 1500-3000, inwestowałem w nią 100 dolarów i sprawdzałem. I tak się śmiałem, że to było portfolio dodane na CoinGecko. Ja mówię, że jeżeli te projekty zrobią po kilka, kilkanaście X-ów, to znaczy, że trzeba wychodzić z rynku. No to. . . jak z miesiąc temu ostatni odcinek nagrywałem. portfolio całe było już na zielono i już było tak mniej więcej 80% projektów na zielono. Oczywiście były jakieś tam 2-slit coiny, które ciągnęły mocno w dół, ale już wydać było trend. Śmieli się moi widzowie, nawet jak spotykam ich na żywo, mówią, że obserwują, bo to jest super wskaźnik końca hossy.
Jest takie przekonanie, 2 poprzednie cykle pokazały, że właśnie memcoiny, kiedy zaczynają rosnąć i zdobywać popularności, to była zapowiedź końca hossy. No wtedy. . . W tym cyklu mamy anomalię. Mam nadzieję, że mamy anomalię, że to nie jest zapowiedź o końcach hostu, tylko że będziemy świadkami tej hosty jeszcze przez jakiś czas. Majk, bardzo Ci dziękuję. Jak zwykle miło było mi z Tobą pogadać. Dzisiaj ja mogłem Tobie poznawać pytania. Dzięki za wypowiedź. I do zobaczenia gdzieś tam w kolejnych odcinkach. Łapiemy się. Cześć. I bam, moi drodzy, po mojej lewej stronie Maciej Tomczyk, gwiazda polskich internetów wysokiego formatu. Czołem Maciek. Cześć, witam. Maciek, skąd te blizny na twojej głowie? Każda blizna na mojej głowie to jest historia. W ogóle dobry byłby materiał na książkę albo na film.
Chyba nie warto o tym mówić, bo blizny nigdy nie są dobre, ale każda blizna to była lekcja na pewno. To widać, że jesteś bardzo pilnym uczniem w takim razie. Szanuję to. Powiedz mi, jesteśmy teraz tutaj na MBX-ie, miałeś swój speech. Jakoś tak jest, że ja i ty mamy zgrzewkę. Zawsze na końcu jesteśmy wystawiani w dwójkę. Słyszałem od organizatorów uzasadnienie tego. Każdy pewnie wie, dlaczego wystawia się jakąś dwójkę na koniec. Dziękuję. Jak w ogóle podsumowałbyś to wydarzenie teraz tutaj? Pierwszy dzień na BX, jak tu przyjechałem. . . to pomyślałem, że jest bestsa, bo pierwsze 5-6 godzin ludzie podchodzili tacy lekko poddołowani, gdzie jesteśmy naprawdę w fajnym miejscu, gdzie uważam, że rynek cały czas daje dużo możliwości i. . . Dziwnie się czułem pierwszego dnia.
Teraz chyba mieliśmy, nie sprawdzałem co prawda jeszcze ceny Bitcoina, ale Ty pewnie sprawdzałeś. Nie, nie, też od rana jestem w ciągu biegu. Ale ludzie generalnie są lekko wystraszeni i to też praktycznie pokazuje to, czego ja uczę od wielu lat, że te emocje, które mamy w głowie, te patrzenie na cenę w bullmarkecie, kiedy w bullmarkecie mamy też spadki, mamy czas, kiedy ten Bitcoin. . . musi odreagować. Są traktowane, że ludzie uważają, że to już koniec, że już nie warto robić. Tak naprawdę widzę, że ludzie na ten moment. . . Zbyt dużo grają głową, a zbyt dużo ufają bitcoinowi. To co wy zawsze mówisz. Ja zawsze jak rozmawiam o bitcoinie, to zawsze myślę o tobie. Jakkolwiek by to nie brzmiało. Miło, traktuję to jako laurkę.
Powiedz mi, jak spada cena twojego portfolio, nie cena tylko wartość twojego portfolio, to jakie emocje tobie towarzyszą? Wiesz co, tak naprawdę to jak zmienia się cena i jesteśmy w tym okresie czasu w miarę krótkim, bo ja gram na dwa portfele, na portfel krótkoterminowy i długoterminowy i jak mamy jakąś korektę, mamy spadki, to ja zadaję sobie jedno pytanie. Co fundamentalnie zmieniło się w projekcie? Czy ten projekt czegoś nie dowiózł? Nie ma produktu, czy projekt nie tweetuje na bieżąco. Jeżeli ja mam jakiś projekt w portfelu, to znaczy, że poświęciłem część swojego życia, żeby zrobić research. I teraz, jeżeli my jesteśmy w bull marketcie i mamy korektę, mamy spadek, mamy słaby sentyment, dokupuję. Uzupełniam pozycję. Dlatego, że fundamentalnie nic się nie zmienia. Nic.
Problemem dzisiaj na rynku kryptowalut, największym problemem na rynku kryptowalut jest to, że ludzie w momencie dużych emocji, ja wczoraj mówiłem o tym ze Sceny, chcą kupować, kiedy jest wszystko wyplombowane, kiedy trzeba realizować zyski, a w momencie korekty spadków boją się, że to już nie koniec i zaczynają sprzedawać kryptowaluty. Wystarczy zrobić prostą rzecz, robić dokładnie odwrotnie. Tak, jakby działać wbrew naszej intuicji, to prawda. Znając Twoje publiczne wypowiedzi, to wiem, że Twoje portfolio zawiera kilkadziesiąt. . . Osiemdziesiąt parę. W głowie miałem siedemdziesiąt parę, czyli osiemdziesiąt parę. Jak Ty sprawujesz kontrolę nad tym wszystkim? Czy Ty masz jakiś arkusz, jakiegoś Excela, gdzie codziennie pobierasz sobie aktualne dane? Czy robisz to, wykorzystując jakieś systemy? No bo rozumiem, że Ty. . .
Codziennie, tak? Czy prawie codziennie analizujesz jak wygląda Twoje portfolio i jakie decyzje podejmować? Ja przede wszystkim jestem full crypto i to jest moja praca. To jest moja praca, czyli teoretycznie ja miesięcznie muszę realizować zyski, żeby z tej pracy zarobić jakąś kwotę i nie czekam na jakąś tam hossę, tylko muszę realizować te zyski na bieżąco, żeby żyć. Chociaż żona. . . też coś zarabia. To nie jest tak, że to jest zero-jedynkowe. W moim portfelu na ten moment ponad 80 pozycji. Mój dzień zaczyna się prosto. Parzę kawę, patrzę portfolio, sprawdzam newsy z projektów i tak naprawdę. . .
To jest takie pytanie, kim jesteś na rynku kryptowalut? Możesz być spekulantem, możesz być inwestorem, możesz być full crypto i myślę, że największa wartość z tego pytania jest taka, czy dzisiaj osoby, które nas oglądają, czy mają czas dla rynku? Bo jeżeli nie masz czasu dla rynku, to nie masz 80 pozycji. Jeżeli pracujesz na etacie, masz rodzinę, wracasz o 16, bawisz się z dzieciakami i nie jesteś w stanie tego dopilnować. Mój dzień pracy to jest 10 godzin poświęcony dla krypto. Ja nie mam problemu, żeby zrobić gdzieś tam portfolio. Ja korzystam z DropStub, jest CoinGecko, tam dużo lepiej widać transakcje. I trzy razy dziennie chodzę, sprawdzam jakie są poziomy, jak to wygląda, co uśrednić, co sprzedać. Przy 80 pozycjach jest ten plus, że jak mamy zielono, to wystarczy wyskalpować po 2% z wielu pozycji i już jest zysk.
A powiedz mi, jeżeli czerpiesz wiedzę na temat projektów, to Twoim głównym źródłem wiedzy jest X? Jest X. Tak. A Telegram? Grupy telegramowe projektów tam też śledzi, co się dzieje? Śledzę, natomiast uważam, że to jest zbyt duże rozproszenie. Dzisiaj, jeżeli my się nauczymy korzystać z X, to zrobimy mega wynik. Podam prosty przykład, w jaki sposób, mając fajny projekt, można korzystać z X. Token Kanga, kojarzysz? Tak. Wchodzę na X, wpisuję znaczek dolara, wpisuję KMG w wyszukiwarce, wyszukuje mi wszystkie tweety z ostatniego czasu ludzi zasięgowych. Mam najlepsze tweety, mam najnowsze. Mogę sobie sprawdzić, co o Kandze myślą ludzie, co myślą o tokenie. Dzięki temu też wiem, trafię na wartościowego gościa, w co jeszcze on inwestuje. Więc ja nauczyłem się korzystać z Twittera nie w ten sposób, że wchodzę i sprawdzam, tylko wyszukuję po tokenach.
Druga rzecz, dzisiaj ludzie mają w obserwowanych bardzo wiele projektów, więc ja rozwiązałem ten problem w ten sposób, że ja mam listy. Mam na przykład listę lunchpadów, nie muszę obserwować nawet na jakiejś projektu, tylko tworzę sobie listy. Mam Solana Ecosystem, mam lunchpady i wchodzę na każdą listę, mam to pogrupowane. Wiem, kiedy mniej więcej to sprawdzać. C'è lì da się zarządzać X-em w taki sposób, żeby sobie to wszystko poukładać. Dzisiaj ludzie tak naprawdę zakładając konto na X-ie obserwują 100, 200, 300, 400 projektów i nie są w stanie wyłapać wartościowych informacji. W momencie, kiedy robisz sobie listy i wiesz, że coś się dzieje na lunchpadach, masz listę lunchpadów, masz tam 15 projektów, sprawdzasz. Masz dodaną kangę, kilka innych giełd, sprawdzasz sobie lunchpady, sprawdzasz sobie IDO, sprawdzasz sobie daty, to mega działa.
Czyli trzeba korzystać z social mediów, ale trzeba tego się nauczyć. A powiedz mi z tych trzech wektorów decyzji, czyli fundamenty projektu, analiza techniczna i analiza on-chain. Czyli Ty korzystasz z tych trzech? No właśnie, jak to wygląda u Ciebie? Jeżeli chodzi o analizę fundamentalną, absolutnie tak. Sprawdzamy wszystko od podstaw. Teamy projektów, produkt, zarządzanie tokenem, tokenomię. Ja jestem na rynku 7 lat i ja nie korzystam w ogóle z analizy technicznej. Nigdy nie korzystałem i uważam, że ja jestem zadowolony ze swoich wyników. Nie wyznaczam dołków, nie wyznaczam górek, uważam, że to jest czarna magia dla mnie. Nie gram na dźwigni, rozgrywam rynek zgodnie z sentymentem, z trendami.
Dzisiaj szczerze, gdyby odciąć ludzi od Coin Market Capu, to ja bym mógł tego nie widzieć, ale wejdę na swój kanał i na grupy na Telegramie i jak widzę, że dochodzi mi po 700 osób tygodniowo, to znaczy, że to jest bull market i że trzeba sprzedawać. jest okres spadkowy, że nie ma zainteresowania kanałem, nie ma nowych obserwujących, nie ma nowych ludzi na grupie, to jestem w stanie stwierdzić, że ten sentyment jest zły. Mam takie wewnętrzne narzędzia, które pozwalają mi też oceniać rynek. To jest szalenie ciekawe. Dla mnie to jest też niezwykła obserwacja, że mamy wielkie bogactwo w ogóle narzędzi analitycznych. Jedni korzystają z analizy technicznej, inni z analizy technicznej plus on-chain, a tutaj mamy człowieka, który stawia na fundamenty.
To powiedz mi, jak Ty wchodzisz w jakąś pozycję, rozpoznajesz jakiś nowy projekt, czy Ty już na wstępie zapisujesz sobie gdzieś kwotę, przy której chcesz z niego wychodzić? Czy to są zawsze dynamiczne decyzje? Jeżeli mam projekt, który jest w jakiejś grupie projektów, nie wiem, kupię token DEXa, mogę porównywać sobie market cap, patrzeć ile na tym blockchainie jest DEXów i mogę sobie wyznaczyć poziomy. Wydaje mi się, że to co ja robię na rynku krypto i to, że ja na każdej konferencji mówię o realizacji zysków, to wynika z tego, że ja mam na to plan. Miałem plan, żeby założyć rodzinę, miałem plan, żeby kupić samochód, wiedziałem jaką potrzebuję kwotę i ja w tej hostie mam konkretny plan, ja wiem ile chcę zarobić.
I teraz, jeżeli ja kupuję nowy projekt, który jest, weźmy gaming, bo to mega grzeje, u was też kilka projektów gamingowych, tak, na IDEO było. Sprawdzam z jakiej to jest grupy, sprawdzamy to w kilka osób, dwadzieścia osób gra i. . . Jeżeli mam praktycznie na początku cyklu wyjęty wkład, czyli po listingu mam 100% albo kupiłem i jest 100%, zawsze robię boom baga. Zawsze. To jest dla mnie mega fundament, bo odzyskuję kapitał, który mogę wrzucić dalej. Wiele osób robi tak, że trzyma te pozycje, które mogą mieć fajny potencjał, mogą zrobić razy 5, razy 10 i dochodzi do sytuacji, że w momencie, kiedy przychodzi nowy trend, on mówi, ty Maciek, ale ja nie mam kapitału. A to czemu nie sprzedawałeś? Czemu nie wyjąłeś MoonBaga? MoonBag to jest najpiękniejsza rzecz, jaka została wymyślona na rynku krypto. Spokojna głowa, odzyskany kapitał.
czy pójdziemy w górę, czy w dół, to Ty już wiesz, że z tej pozycji masz coś wyjętego. Natomiast dzisiaj szczerze na tym rynku nie ma magików i nawet jeżeli będziemy porównywać sobie liczbę hodlerów, market cap, uwolnienia tokenów, sprawdzać tokenomię, to ten rynek jest tak dynamiczny, dziwny, że wiele projektów, o których ja myślałem, że to będą game changery w jakichś tam niszach, okazało się, że one zrobiły słabe wyniki, a projekty, w które wchodziłem, ok, chcę być na pokładzie, robiły mega wyniki. Dąde go! Uważam, że dzisiaj każdy powinien usiąść, zaplanować, chce mieć tyle i tyle na hosie, chce tyle i tyle zarobić, a najpierw z wizualizować. Szczerze? Tak. Szafka ze skarpetami, z majtkami, otwierasz, masz zapisany cel, codziennie na to patrzysz, to działa. No tak. Ktoś powie, że to jest marketing, szczerze, to działa. Tak, też w to wierzę, bardzo mocno.
Powiedz mi, ile osób jest zaangażowanych w krypto ekipę? Zgodnie z moim rozpoznaniem polskiego rynku influencerowskiego, jeżeli chodzi o kryptowaluty, No to Wasza ekipa jest najbardziej liczna, zgadza się? Ile Was w tej chwili jest? To jest ciekawy temat, bo ja nie jestem największym influencerem na polskim rynku i nie chciałbym nawet być i nigdy pewnie nie będę. Natomiast jeżeli chodzi o liczebność, to. . . Jeżeli porównamy, zorganizowano jakieś organizacje, w samym tym korze krypto ekipy, czyli moderatorzy, administratorzy, mamy 30 osób i to są ludzie, którzy zarządzają. I my wywodzimy się z takiego lokalnego patriotyzmu, że w każdym mieście mamy grupy ludzi, mamy spotkania lokalne. Dzisiaj w krypto ekipie myślę, że to jest. . . Kilka tysięcy osób. Niesamowite, niezwykła sprawa. Ale to się nie przeładza na wyświetlenia. Rozumiem. Ja dobrze wiem o tym, że np.
Kanga, która raczej postrzegana jest jako przyjazna i w ogóle taka bardzo fajna giełda, to nie zawsze się przekłada na to, że mamy jakieś gigantyczne ilości nowych użytkowników. To o to trzeba się starać zupełnie innymi działaniami. Powiedz mi, jakie plany ma kryptoekipa rozwojowe w najbliższym czasie? Kiedy kolejna konferencja i czy masz jakieś nowe pomysły? Myśmy przede wszystkim okres bezcy przepracowali bardzo mocno, bo krypto ekipa charakteryzuje się tym, że my myślimy o nowych ludziach. Rok czasu pracowaliśmy, Kanga zrobiła to przed nami, to też szacunek za Kanga Uniwersytet. Sporo też obserwowaliśmy, stworzyliśmy własny portal krypto ekipa edukacja pl, gdzie ubraliśmy to w komiksową, to jest komiks, gdzie są stopnie wojskowe. Szeregowiec.
i zrobiliśmy portal, który najprawdopodobniej, jeżeli damy radę, jutro wyjdzie albo po NBX, zobaczymy jeszcze, jak forma pozwoli, gdzie nowy użytkownik będzie po kolei przechodził te wszystkie etapy, będzie uczył się, czym jest krypto, czym jest bitcoin, czym jest giełda, w jaki sposób trzymać środki i ten portal tak naprawdę zajął rok czasu naszej pracy. Jeżeli chodzi o eventy, jeżeli rynek pozwoli, chcielibyśmy zrobić to pod koniec roku, październik albo listopad i jest pytanie, czy będziemy mieli partnerów, którzy z nami to zrobią. Pewnie tak. Kiedy była ostatnia edycja? W lutym. Czyli chcecie robić dwie konferencje na rok? Tak. Takie założenie? Miejsce macie już wybrane na nową konferencję? Szukamy, bo chcemy, żeby to było naprawdę tak jak ostatnio, na partnerskich zasadach. Szukamy miejsca. Przede wszystkim to, co mi się nie podoba dzisiaj tutaj, to to, że jest w środku tygodnia.
Jeżeli ja mam robić event, my mamy robić event dla naszej społeczności, uważam, że jednak musi to być weekend. W weekend te miejsca są dużo droższe, więc cały czas szukamy. Polin jest za mały. 900 osób uważam, że jako KryptoEquival jesteśmy w stanie razem z Kangą zebrać minimum 1500 osób. Więc szukamy. I znajdziemy. Moi drodzy, to był Maciej Tomczyk, bomba energetyczna, człowiek o niesamowitej ilości pomysłów. Zapamiętajcie to, co powiedział, zapiszcie sobie swoje cele i tam, gdzie codziennie zaglądacie, czy to jest właśnie szafka z bielizną, czy może lustro, przed którym mijecie dwa albo trzy razy dziennie zęby, a może niektórzy miją dziesięć, niech tam będą wasze cele. Maciek, bardzo ci dziękuję. Dziękuję bardzo. Wszystkiego dobrego. A teraz przechodzimy do kolejnej części naszej audycji. Razem ze mną Dawid Kustra, człowiek orkiestra, organizator tej wspaniałej, pięknej konferencji, jaką jest NBX.
Dawid, moje pierwsze pytanie, jak to jest, że w ogóle wpadłeś na pomysł, żeby organizować konferencje kryptowalutowe? To stało się zupełnie przez przypadek. To był rok 2017. Ja w ogóle pochodzę z rynków kapitałowych. Prowadziłem dom maklerski i zafascynowany kryptowalutami chciałem poznać ten rynek od środka. Na uczelniach w Polsce byli tylko profesorowie, którzy się wymądrzali i przekrzykiwali kto to nie jest większą osobistością w świecie krypto na tamten czas. Ale żaden z nich nie miał żadnych sukcesów. nic nie zrobił, a tylko, no jak to profesorowie się puszyli. Ja postanowiłem, że poznam osoby, które odniosły sukces w tej branży, stworzyły ciekawe projekty i zaproszę ich do Polski. I chęć wiedzy, chęć poznania ludzi sprawiła, że tak powstał właśnie ten event i takiego marzenia o edukacji można powiedzieć.
A która to jest edycja NBX teraz? NBX to jest czwarta edycja, ale to jest rebranding od krypto-karency WorldExpo. W 2017 była pierwsza edycja, też w tym samym miejscu, ale to wyglądało zupełnie inaczej. O wiele mniej projektów, o wiele mniejsze zainteresowanie. Dzisiaj widzimy, że. . . że ta społeczność rośnie w siłę wraz z kursem Bitcoina, więc myślę, że. . . To jakoś tak jest, że jak cena idzie do góry, to wiadomo, że takie wydarzenia przyciągają większą ilość projektów i osób. NBX odbywa się ile razy w roku? Do tej pory się odbywa dwa razy w roku, była jedna edycja zagraniczna w Berlinie i jedna w Warszawie, w Polsce. No i jakie są plany Envixa na przyszłość? Na przyszłość rezygnujemy z edycji w Niemczech, w Berlinie.
Najprawdopodobniej wybierzemy inną destynację, ale zostaje na stałe w kalendarzu edycja w Warszawie, bo tu widzimy, że teraz wszystko się pozmieniało, pieniądze są w Warszawie, pieniądze są w. . . w Polsce i to jest Warszawa, Warszawa stała się takim hubem krypto, to stąd jest zarządzane wiele projektów krypto. Widzimy po zainteresowaniu tą imprezą, że. . . że jest naprawdę społeczność jest bardzo wysoko Mogę Ci powiedzieć, że ja bardzo lubię MBX. Mam tutaj dużo dobrych wspomnień i doświadczeń. Jeżeli dobrze kojarzę, to jest Kangowa III edycja, trzeci udział w MBX. Ja naprawdę lubię. Powiedz mi, jeżeli chodzi o strukturę językową, to jest takie wydarzenie polsko-anglojęzyczne.
Jakie są Twoje plany? Czy Ty chciałbyś tutaj faktycznie ściągać przede wszystkim projekty zagraniczne? i część polskich, czy jednak pozostawisz dominantę polskojęzyczną, a to co Ci się uda, szczególnie z zagranicy, to się po prostu uda. Jakie masz plany albo jakie są Twoje marzenia? Jestem przekonany, że my jako Polacy jesteśmy w stanie zrobić dużą międzynarodową imprezę i będziemy dążyć do tych największych na świecie. Chcę, żeby nadal wydźwięk tej konferencji był międzynarodowy, ale też głównym językiem. Na głównej scenie jest język angielski, ale my wychodzimy naprzeciw społeczności krypto, którzy nie są biegli w języku angielskim. Cały kontent z głównej sceny jest tłumaczony symultanicznie w czasie rzeczywistym, więc to nie jest problemem. Myślę, że jesteśmy w stanie zapraszać najciekawsze, topowe projekty mainstreamowe w świecie krypto tu do Polski.
Bo jeżeli chodzi o polskie podwórko, to my się wszyscy znamy. Miesza się to towarzystwo i czasami uczestnicy mają dylemat, czy iść na jakąś imprezę, bo będą ci sami ludzie. Na MBX nie ma tych samych osób. Prawie prawie 35% to są osoby z zagranicy, więc bardzo dużo. To jest bardzo ciekawa statystyka, co teraz powiedziałeś. Prawie 34,7% uczestników to są osoby z zagranicy, więc to świadczy o tym, że zainteresowanie wśród międzynarodowej społeczności jest duże. Bo to też taki event wiąże się z kosztami, trzeba przylecieć w hotel itd. że oni poświęcają czas, pieniądze i przyjeżdżają tu do nas, co jest bardzo miłe. Jesteśmy wdzięczni, że osoby wybierają NBX. Powiedziałeś, że twoja kariera, nie wiem czy się rozpoczęła, ale istotny etap twojej kariery to był dom maklerski. Nagle jakby odkryłeś ten świat krypto.
Mnie to zainteresowało bardzo mocno. Możesz zdradzić, jak to się stało, że zamiast grać na dużych spółkach albo gdzieś tam na Forexie, jeżeli grałeś na Forexie, nagle postawiłeś na krypto. Ja byłem odpowiedzialny za właśnie rynek walutowy, za Forex w domu maklerskim. Byłem dyrektorem działu rynku zagranicznych w największym niebankowym domu maklerskim w Polsce. Potem też miałem fundusz inwestycyjny oparty o nieefektywności na rynku Forex. On do dzisiejszego dnia istnieje. Też stworzyłem kilka platform, wymiany walut, fiducjarny online. Więc te waluty zawsze były w obrębie mojego zainteresowania, ale krypto mnie zawsze fascynowało. Osoby, które przychodziły do mnie dość wcześnie, bo to był rok 2014-2015, ja nie doceniłem wtedy tego potencjału i bardzo żałuję. I dopiero się zainteresowałem na poważnie 17.
rok roku, ale też jestem wdzięczny, że tak wcześnie, bo mogę w tym uczestniczyć, można powiedzieć. od wczesnego etapu w Polsce, jeżeli chodzi o nasze środowisko. Więc myślę, że nie można tego nie zauważyć. Myślę, że kryptowaluty to już jest taki element i taki obszar w świecie finansowym, którego nie można lekceważyć, można tylko się dołączyć, a zainteresowanie. . . tą branżą sprawia, że to jest ich bardzo dobry kierunek. Zakładam, że masz swoje jakieś portfolio inwestycyjne. Powiedz mi, one się składa dzisiaj głównie z kryptowalut, czy trzyma się tej zasady, że jajka trzeba mieć w kilku różnych koszykach? Z uwagi na to, że moje dzieciaki są bardzo małe, mam córki lat 9 i starsze im młodsza 6, więc też jakby nagle mnie zabrakło, to one sobie nie poradzą z tymi portfelami i waletami.
Inwestuję też w nieruchomości, w działki, więc to na pewno jakoś będzie im przynosiło, gdyby nie daj Boże, coś się ze mną stało. Ale inwestuję bardzo mocno w krypto. Jestem i burznikiem w kopie Kasp, która jest razem z nami dzisiaj. Jest bardzo dobrze, jeżeli chodzi o inwestycje w tym momencie. A powiedz mi, nie wiem czy Ty znasz takie podejście, jest taka na przykład impreza, która szykuje się w czerwcu, BTC Prague. To jest ciekawe, to jest pewne odkrycie, które ja dokonałem w ciągu tam ostatniego roku, że jest frakcja kryptowalutowców, którzy wierzą tylko i wyłącznie w Bitcoin. I mówią, że wszystko inne to szatan. Na przykład Dorsey, ten od Twittera, powiedział ostatnio, że dla niego jest jasne, że Ethereum to papiery wartościowe i w ogóle tutaj nie ma żadnej dyskusji.
I tak naprawdę trzeba się skupić tylko i wyłącznie na Bitcoinie. Powiem Ci, że my próbujemy się tam do praki dostać, ale ponieważ Kanga ma swój token, to oni mówią, no to Wy już jesteście skażeni i nie możemy Was tam przyjąć, chociaż próbujemy się tam dostać. Ja wiem o tym, że Ty nie masz takiego podejścia, co widać po zebranych tutaj ludziach, ale jeszcze tylko dopytam o krypto. Bez względu na to, czy masz w tej chwili duże portfolio w krypto, czy nie, czy Ty jesteś wyznawcą Bitcoina takim, że. . . Ostatnie, czy wychodzisz do Bitcoina, czy. . . że najbardziej wierzę w Bitcoina. Fakt, że 500+, a teraz 800+, przeznaczam na Bitcoina moim córkom. Bez względu na to, przychodzi, to kupuje. Czyli CA, tak zwana strategia DCA. Nieważne w jakiej cenie, kupuję im i mają sporo tego.
To jest odpowiedzialny ojciec, moi drodzy. Wszyscy ojcowie, proszę bierzcie z niego przykład. Myślę, że do 18 będą miały. . . z fajnym portfelem. Jeżeli będziesz wierny, to do 18-ku będą miały po prostu emeryturę. Dla siebie i dla swoich dzieci. Myślę, że na pewno tak będzie. I najbardziej wierzę w Bitcoina. Mój portfel to jest też ponad 50% Bitcoin. Są projekty, które dają więcej zarobić, ale są narażone na większe ryzyko, ale premia za ryzyko też jest większa, więc jestem tego świadomy. A powiedz mi, na Forexie jeszcze grywasz cały czas? Nie wgrywam, bo tam są nudy. To krypto daje więcej adrenaliny i więcej możliwości. No jest taki rynek. Jest naprawdę przed nami bardzo wspaniały czas, więc nie. . . Nie chcę poświęcać czasu na coś, co nie da mi tyle, ile krypto.
Piękne podsumowanie. Ostatnie pytanie. Co najbardziej zapamiętałeś z tej imprezy? Ona się jeszcze nie skończyła. Mamy w tej chwili godzinę 17, ale właściwie dwa pełne dni za nami. Ja wiem, że z Twojej perspektywy jako organizatora, to Ty w gruncie rzeczy musisz biegać pomiędzy jednym pożarem a drugim, że tak powiem. Ale czy masz jakieś takie wspomnienie, które zapadło Ci albo wrażenie z tego wydarzenia? Ja jestem szczęśliwy, ponieważ też stworzyliśmy taką inicjatywę, która się nazywa Polish Blockchain Week. Było tam ponad 20 różnych side eventów, więc to świadczy o tym, że potrafiliśmy zintegrować całą społeczność krypto. Bo ze względu na to, czy to jest spółka taka, projekt taki i tak dalej, wszyscy potrafiliśmy się zjednoczyć i razem stworzyliśmy coś pięknego.
w związku z tym, że tak dużo osób z zagranicy przyjeżdża do Polski głównie na MBX, potrafiliśmy im pokazać, że to nie jest tylko nasza konferencja, że są i builderzy, że są i idegeni, są i inwestorzy, traderzy itd. , więc całe spektrum pokazaliśmy z zagranicy i Polacy nie gęsi, też swój język mają i myślę, że to będzie tylko się rozwijało i za rok myślę, że jeszcze więcej projektów dołączy do naszej inicjatywy, bo myślę, że wspólnie powinniśmy. . . się razem trzymać jako społeczność i budować to w Polsce, bo mamy naprawdę odbrzmi potencjał i marzę o tym, żeby nikt nie rozważał, czy pojechać do Portugalii, czy do Czech, czy jeszcze gdzieś indziej, żeby numerem jeden event był w Warszawie i żeby każdy zapamiętał, kiedy to jest. Polish Blockchain Week. Polish Blockchain Week. Trzymam za to kciuki.
Trzymam, żeby Polish Blockchain Week faktycznie stał się tygodniowym. ogólnoeuropejskim wydarzeniem, ale właśnie skupionym tutaj w Polsce. Dawid, bardzo Ci dziękuję, to była miła rozmowa. Wszystkiego dobrego, gratuluję. Dziękuję. Moi drodzy, piekło zamarzło. Po raz pierwszy w życiu prowadzę wywiad z Rafałem Kiełbusem, czołem Rafał. Cześć Matku. Rafał, w jakim czasie układasz kostkę? Średnio około 40 sekund. Stosujesz metodę LBL, czyli warstwa po warstwie. Czy Tridricha już ściągnąłeś? Mam zmodyfikowanego CFOP-a, bo się nie nauczyłem wszystkich algorytmów. Tak. Ale tak, krzyż, dwie warstwy naraz staram się układać, a później górna warstwa takim uproszczonym, z małą ilością algorytmów, ale działa. Tamtych algorytmów, żeby się ich nauczyć, tych wszystkich permutacji, to jest chyba ponad 100. Ponad 200, żeby wiedzieć wszystkie, to się trzeba tak, dobrze przełożyć. A ja nauczyłem się na kilkunastu, z którymi też to się da ogarnąć.
Oczywiście się robi naokoło, bo powtarzasz kilka algorytmów, a nie robić jednym. Ale. . . Mi to wystarcza. A czy inne gry logiczne też cię wciągnęły, czy kostka 3x3 to jest ten najważniejszy element? Kostka 3x3 była takim początkiem tych kostkowych, że tak powiem. 2x2 też się da układać, tam dochodzi jeden algorytm, którego nie ma. 4x4 jest dosyć wredne, dochodzą dwa algorytmy, których nie ma, 5x5. . . Trzy, nawet z trzema pojedziemy, ale dobra. Małe i duże pari. . . No dwie parzystości na końcu i tamte łączenie tych. No to okej, to cztery. Tylko parzystość jest wredna. W sumie. No, inne tam, wiesz, takie piramidzy, takie śmieszne, to tak, no wiesz, for fun. Ale taka podstawowa, że tak powiem, która mi towarzyszy, że tak powiem, na co dzień, to jest. . . Czy to jest kosz magnetyczna? Oczywiście.
Moi drodzy, jeżeli przedstawiciel świata krypto, który jest właśnie mistrzem w kostce, to właśnie Rafał Kiewus. Rafał, kiedy Ty wszedłeś na rynek krypto? Przełom 2011-2012 roku. To Ty jesteś chyba osobą, która ma największe zaplecze, którą znam z polskiego rynku krypto. Czy znasz kogoś, kto działa dzisiaj w krypto, udziela się przed Tobą? Były takie osoby oczywiście. Ja jak się dołączyłem. . . że tak powiem to forum bitcoin. pl tam w tym 12 roku w kwietniu miałem rejestrację, bo aż kiedyś sprawdziłem kiedy to wszystko zaczęło tak bardziej publicznie. No to już tam było paręset dobrych osób, które też już w tamtym czasie coś robiły. Tak, wszyscy baliśmy, to się ułatwiło. Ujawniło, że tak powiem, bo bardzo dużo jednak ludzi grało inkognito i się nigdy nie festawiły z imienia, nazwiska.
Nawet jak jakieś eventy były, to też się właśnie nie festawiali, że to ja jestem z forum. No ja się bardzo szybko, że tak powiem, publiczyłem, no bo zostałem moderatorem. Później zacząłem gdzieś po tych konferencjach tam czasami jeździć, opowiadać jak to działa, no bo okazuje się, że się szybko dosyć nauczyłem, z czym to się je, dlaczego, po co i jak to wytłumaczyć ludziom. No i tak się od tamtej pory kęci. Ja się nie zajmuję rynkiem, bo tu mówisz na rynku. Ja się zajmuję technologią, a nie handlem. No ale jednak działasz, faktycznie jesteś bardziej technologiczny, ale jak rozumiem, również interesujesz się. . . kryptowalutami ideologicznie, czy nie? No oczywiście, tak.
Powiedz mi, jesteś maksymalistą Bitcoina, czy wierzysz w inne kryptowaluty również? Nie lubię brać na wiarę kryptowalut, bo jeżeli jest potrzebna do tego wiara, to zawsze coś jest z nimi nie tak. Bitcoin jest oparty o matematykę, algorytmy i moc obliczeniową. A jeżeli jakaś krypta mówi, że musisz w nie wierzyć, no to ja nie wierzę. Tutaj z poprzednimi rozmowcami rozmawialiśmy o tym podejściu, które stosowane. . . jest przez niektórych wyznawców kryptowalutowych, jest taka grupa ludzi, która mówi tylko Bitcoin. Nawet Ethereum już nie wchodzi. Ethereum dla mnie straciło wszelkie walory w momencie przejścia na Proof of Stake. Dla mnie też. To był moim zdaniem strzał w kolano i to nie był dobry ruch. No ale to no niestety, zielona ideologia widocznie dotarła do Vitalika i tak zadecydował. And. .
. Powoduje to moim zdaniem to, że da się po prostu przejąć sieć w tym momencie za pomocą i tylko pieniędzy. W przypadku Bitcoina jest potrzebna mocy obliczeniowa, jest potrzebny sprzęt, prąd. W przypadku posłów jest potrzebna tylko kasa, kupić odpowiednią ilość coinów, kupić odpowiednią ilość serwerów w chmurze, żeby po prostu przejąć sieć i z nią było robić właściwie co się chce. W przypadku Bitcoina się nie da generalnie walut kopanych, natomiast większość walut kopanych niestety jest obarczona w tym momencie ryzykiem takim, że po prostu mają za małą moc zabezpieczającą i można kupić moc na rynku, żeby się przejąć. A taki na przykład na Ethereum Classic wykonywany wielokrotnie to pokazują, że jak. . .
No właśnie, a czy wierzysz w inne waluty kopalniane, właśnie w protokole proof of work? Dajmy na to taki Litecoin. Czy w ogóle jest jeszcze miejsce dla Litecoina na rynku? Niektórzy mówią, że to jest kryptowaluta, która już jest pozbawiona potencjału. No bo co ona takiego nowego wnosi? Znaczy ona od samego początku wnosiła w sumie niewiele, no bo Litecoin jak powstał, powstał jako mniejszy obraz Bitcoina. Miał być szybszy, no bo 2,5 m3 blok. No i algorytm haszowania był zmieniony na skrypt, który miał być odporny na GPU. Tak na początku. Jak się okazało, że na GPU się da kopać, no to było umówione, że chociaż ASIC-a się nie da zrobić, ale oczywiście ASIC powstał, który też skrypt robi, więc te wszystkie lepsze rzeczy, które miały być lepsze niż Bitcoin, się skończyły.
Jedyną zaletą Litecoina wydaje mi się jest to, że na bieżąco są wprowadzane wszystkie zmiany, które są na Bitcoinie i przez to, że jest czas bloku krótszy, przez to te zmiany wchodzą szybciej. na Litecoinie niż na Bitcoinie. Tak było na przykład z Segwitem, który wszepta Litecoinie szybciej niż na Bitcoinie. A powiedz mi wierzysz w Dogecoina? Czy nadal postrzegasz go w kategorii memcoinów? No to było od początku meme. Doge jest niesamodzielny, bo jest kopany w Merch Miningu z Litecoinem. Więc kopanie samodzielnego Doge'a jest w ogóle bez sensu. A kopią z Litecoinem jest w ogóle bez sensu. kopiąc litecoina w odpowiedniej kopalni, wspomagamy doge'a samoistnie, że tak powiem, no bo kopiemy też jednocześnie bloki na drone'a.
Natomiast to jest memcoin, no ja nie wiem jak można pokładać jakiekolwiek nadzieje na, nie wiem, lepsze życie, powiedzmy w ten sposób, w memie. No okej, element kolekcjonerski i tak dalej, wiemy, że tam lalki Barbie nieotwierane po latach kosztują ileś tam, no ale spoko. Pytanie czy to w ogóle dotrwa. do jakiegoś takiego momentu, żeby powiedzieć, że ok, mam doga z któregoś tam bloku wykopanego, idźmy już od razu w ordynację na dogu, dlaczego nie, no to jestem bossem, tak? Jak patrzymy na cykle i wykresy związane z Doge'em, to widzimy, że on w jakiś sposób się jednak uniezależnił. Chociaż pytanie, czy to była tylko i wyłącznie działalność Muska. Ale powiedzcie, do czego zmierzam. Moje pytanie do Ciebie jest takie.
Czy na rynku, w przestrzeni kryptowalutowej, faktycznie jest miejsce dla kilku kryptowalut opartych o protokół proof of work? No bo to, co powiedziałeś, każda druga. . . Kryptowaluta poza Bitcoinem, ona nigdy nie będzie miała takiej mocy obliczeniowej, żeby móc się obronić. Znaczy to znowu to zależy, no bo jeżeli chcielibyśmy uruchomić walutę z tym samym Proof of Work co Bitcoin, czyli jej podwójne S256, no to faktycznie jest zły pomysł. No bo jakakolwiek moc obliczeniowa z Bitcoina skierowana w stronę tego nowego Coina po prostu go zaora, tak? Przekopie, zablokuje czy cokolwiek bądź. To samo co się dzieje na Bitcoin SV, czyli na Bitcoin Cashu, że ktoś sobie po prostu co jakiś czas kopie setki pustych bloków z rzędu i nie akceptuje żadnych transakcji. Bo może. Bo tak to wygląda.
Więc proof of work owszem, natomiast musiałby być to inny proof of work niż to jest progwój na SH256. żeby nie dało się w ten sposób prosto zaatakować. No tak, ale to znowuż oznacza, kiedyś pamiętam na Crypto Event UK, rozmawialiśmy o tym, ja powiedziałam wtedy takie zdanie, że kryptowaluty kopalniane konturują górników i Ty się z tym nie zgodziłeś, a mi chodziło o to, że przecież jeżeli kopiesz. . . Jeżeli górnik ma wybrać, to jest tam algorytm na dwie rzeczy do wyboru, kopie ta, która mu się bardziej opłaca. Oczywiście są nawet pule specjalne pod GPU robione, takie, które Ci kierują Twoją mocą obliczeniową. na coin, na który aktualnie ma niską trudność, żeby go nakopać więcej i dostaje z powrotem coś innego. To działa, te mechanizmy, te koparki na GPU szczególnie są na to podatne.
Masz górnika, który współpracuje z kopalnią, która po prostu na bieżąco daje sygnał dobra, przestajemy kopać Ether, zaczynamy kopać coś innego, nie? Bo coś się bardziej opłaca w danym momencie. I to dokładnie tak jak mówisz jest. I w tym momencie sprzęt przełącza się pomiędzy algorytmami na różne coiny. Powiedz mi, jakich zmian w protokole Bitcoina w tej chwili najbardziej oczekujesz? Czy są takie zmiany? Ja czekam na jedną zmianę, żeby się wykrystalizowała w końcu sytuacja z SightChainami. czyli to co oferuje Rootstock, czyli EVM zasilany Bitcoinem, czyli de facto Ethereum może iść do kosza, bo Rootstock ma 60% mocy Bitcoina, mniej więcej przez Merge Mining właśnie. Ale zasilany jest 1 do 1 bitcoinem. Więc tylko, że w dalszym ciągu jest to federacja, w dalszym ciągu są to klucze pod czyjąś kontrolą.
W przypadku Lightinga jako drugiej warstwy mamy całkowitą kontrolę nad środkami. Możemy w każdej chwili otworzyć kanał, zamknąć kanał. Możemy wejść do Lightinga, możemy wyjść z Lightinga. W przypadku Rootstocka mamy niestety pośrednika. I w momencie, gdy na Bitcoinie pojawią się opkody czy odpowiednio zbudowane skrypty, które przez górników na przykład będą zatwierdzane. . . .