TRANSKRYPCJA VIDEO
Wydanie 233 Kwadransu Kangi omawia różne tematy związane z rynkiem kryptowalut, w tym spadek cen Bitcoina, działania MicroStrategy oraz potencjalne centralizowanie się Bitcoina. Omówiono także reakcje rynku na obniżkę stóp procentowych przez Fed oraz zakup Bitcoina przez Michaela Saylora. Wspomniano o korelacji cen Bitcoina z płynnością rynku oraz o MicroStrategy dołączającej do Nasdaq 100. Mika informuje o polskiej ustawie o kryptowalutach, która jest rygorystyczna, nieprzyjęta, obowiązująca od 30 grudnia, a przedsiębiorcy krypto mają 18 miesięcy na dostosowanie się. Salwador zdecydował się na akceptowanie płatności w Bitcoinie, zakupił 11 Bitcoinów i rozwija się prężnie. Michael Saylor przewiduje, że Salwador może inwestować nawet 30 milionów dolarów w Bitcoina do 2030 roku. W Niemczech doszło do zamachu terrorystycznego na jarmarku bożonarodzeniowym, a media podkreślają poparcie sprawcy dla partii antysystemowych. W Polsce również obserwuje się podobne tendencje polityczne. Na Teneryfie zniknął problem z imigrantami po zlikwidowaniu zasiłków dla nich. Podczas rozmowy poruszono tematy związane z polityką, imigrantami, konkursami oraz życzeniami świątecznymi, podkreślając znaczenie spędzenia świąt w rodzinnej atmosferze.
Witam bardzo serdecznie, dziś jest 24. 12. 2024 roku, imieniny obchodzą Tarsylia i Druzjan, za oknem 4 stopni Celsjusza, częściowe zachmurzenie, blok BTC 876136, cena KNG 1,94 USDT. I to jest Kwadrans Kangą, wydanie 233. Moi drodzy, proszę dajcie znać jak nas widać, jak nas słychać, skąd nas oglądacie. I pamiętajcie, że jeśli jeszcze nie kliknęliście subskrybuj, to jest nam strasznie, strasznie przykro. Cześć Łukasz. Cześć Sławku. Łukasz, co mówi policjant na basenie? Nie wiem. Do wody proszę. Bum, bum, bum, bum. A skoro mowa o bum, to dlaczego taki bum mieliśmy na rynku bitcoina? Kirium, w ogóle wszędzie indziej. Wszędzie się coś dzieje, nie? Ja może najpierw, zanim porozmawiamy sobie i podyskutujemy, co tam z tym Fedem i z tymi. . . wynikami, dlatego jest tak, a nie inaczej.
To oczywiście standardowo przygotowane przez naszego nadwornego speca od mazaków i tych wszystkich rzeczy. Mamy tutaj taki prosty komentarz, już tutaj się przygotowuję, bo dużo wskazuje na to, że Bitcoin osiągnął jakieś takie swoje lokalne dno, jeśli chodzi o tą korektę. Zwracam uwagę na to, że takie korekty mają miejsce zawsze, przy każdym buleranie. mieliśmy takie i nawet dużo większe. Dzisiaj rozrysowuje on już siódmą świecę spadkową, wskaźnik TD Sequential i dokonuje tego tuż nad strefą popytową, znajdującą się w zakresie 87-91 tysięcy dolarów. Wiele wskaźników uległo temu lokalnemu negatywnemu przeszacowaniu. Przykładem jest na przykład MACD, którego histogram spadkowy osiąga rekordowe poziomy, a stochastyczne RSI, ten u dołu ekranu, który widzicie na tym wykresie, również zalicza dno. Odbicie zatem, uwaga, odbicie zatem prawdopodobnie jest blisko, ale to oczywiście nie jest żadna finansowa porada, to tylko tutaj nasze pomysły. Jutro.
Jutro mamy pierwszy dzień świąt i jutro mamy chyba kolejny odcinek kwadratenc. Zgadza się. Także mamy odcinek specjalny, 25 grudnia. Zapraszamy, w którym opowiemy, na jakim etapie hosty jesteśmy i gdzie jest w tej chwili Bitcoin. Będzie sporo danych on-chain, bo to na nich w tej chwili się skupiamy. Zapraszamy wszystkich jutro o Kanga Trends. Nie zapomnijcie kliknąć subskrybuj, dzwoneczek, żeby wiedzieć na pewno, że ten odcinek już jest i można go oglądać tuż po tym, jak pewnie wstaniecie. od stołu obiadowego, bo to przecież święta. Tak jest. Jeszcze a propos jutrzejszych nagrań i premier będziemy mówić. No to Łukasz, jaką masz intuicję, co takiego się wydarzyło? Przecież to miał być rajd. Świętego Mikołaja, a tam chyba zatarły się trochę płozy. Mało śniegu, nie ma poślizgu.
Tak, tutaj dużo zdziwienia było, bo jednak Fed obniżył w zeszłą środę stopy procentowe. Było tak, jak być powinno. Wszyscy się tego spodziewaliśmy, ale nie mieliśmy wzrostów. Obniżka stóp procentowych, już sam mówiłeś, kurczę, co to jest. Obniżka stóp procentowych, a nie poślizgśmy do góry. Bardziej istotny był komunikat, który był wypowiedziany zaraz po tym, jak ogłoszono obniżkę. Otóż powiedział pan Jeremy Powell, że będą jeszcze tylko dwie obniżki w przyszłym roku. I to delikatne, czyli prawdopodobnie o ćwierć punktu procentowego. A to nie jest to, czego spodziewał się rynek. Rynek spodziewał się, że te obniżki będą szybsze i głębsze. I stąd takie. . . niezadowolenie na rynku, ale czy tak jest to oczywiście nikt nie wie, bo to są tylko spekulacje, ale to wyjaśnienie dosyć do mnie przemawia.
No jednak rynek oczekiwał głębszych spadków przy tych danych, które mamy, przy tym ogłoszeniu, że udało się uniknąć recesji, bo to też było powiedziane, takie delikatne obniżki. No tak, ale pamiętam jak w ubiegłym tygodniu na FedWatch. sprawdzaliśmy, jakie są, czego oczekuje rynek. Rynek spodziewał się właśnie 25 punktów bazowych. I to się wydarzyło. Szczerze mówiąc, ja znam to wyjaśnienie, że zapowiedź tego, że w przyszłym roku będziemy mieli dwie obniżki i to spowodowało, że nagle ludzie się wystraszyli i zaczęli wychodzić, nie tylko jak gdyby z krypto, ale generalnie Wall Street i wszystko zaczęło się tam sypać. Strasznie to dziwne, no bo to są ostatecznie pozytywne wiadomości. Będzie więcej kasy wpłynie na rynek, mniejsze stopy procentowe. I my mówimy o przyszłym roku. Negatywne dyskonto.
Powiedziałeś, że trochę to jest tak, jak kupiłeś Bitcoina za 1000, chciałeś go sprzedać za 10, sprzedałeś za 8. No to jesteś niezadowolony, nie? No tak, rozumiem. Podobnie tutaj. Jednak ludzie oczekiwali czegoś więcej. Jest to jakiś komunikat. Pytanie oczywiście, czy tak będzie, bo jednak sporo się może zmienić. Pan Jeremy Powell zapytany wprost o to, czy ustąpi, powiedział, że nie ustąpi. Też powiedział, że w ogóle nie ma takiej opcji, żeby rezerwy federalne były zabezpieczane. Tak, oczywiście powiedział, że to jest niemożliwe do zrealizowania, bo nie ma takiej możliwości prawnej. Ja zwracam uwagę, że prawo można zmienić. I to nie jest coś, co się nie wydarza. Może to nastąpić. Są już odpowiednie wnioski przygotowane, więc wydaje mi się, że to wcale nie jest takie odległe.
A pan Jerome Powell oczywiście mówi. to, co jest w tej chwili obowiązujące, no bo tak, jest urzędnikiem. Znowuż, przecież ja od początku rozumiałem, że te rezerwy bitcoinowe, to ma być zupełnie inny rodzaj rezerwy, że to nie ma być taka rezerwa federalna, ta klasyczna, która zabezpiecza walutę itd. To ma być po prostu, no właśnie, inna rezerwa. I zrozumiałem, że do tego nie trzeba tworzyć jakiegoś specjalnego prawa, tak naprawdę. Nie zaznaczam tutaj zawiłości tych wszystkich instytucji. Zwracam uwagę, że Fed nie jest, czy rezerwa federalna nie jest państwowa. To nie jest coś, co należy do rządu. To jest prywatna instytucja i rządzi się swoimi prawami. Nie wiem jak. . . Może inaczej powiem.
Pamiętajmy, że rozmawialiśmy chyba z pół roku temu, może nawet trochę więcej, jak pojawiły się ETF-y, że dochodzi, albo może nawet to było przed tym, że dochodzi do pewnego rodzaju takiej bijatyki pod dywanem. Oto dwa światy finansowe biją się ze sobą. Z jednej strony mamy banki, które żyją z tego, że pożyczają pieniądze. i kreują tym pieniądz, a z drugiej strony mamy fundusze inwestycyjne, które żyją z tego, że zarabiają. Jakoś tam koegzystowali z pewną dominacją banków, taką nawet wyraźną, a w tej chwili to, co się wydarzyło na krypto spowodowało, to, że zaistniało krypto, spowodowało, że ta siła banków trochę upada, zmniejszyła się znacząco i Zatwierdzenie ETF-u w pewnym sensie było potwierdzeniem tego, że teraz te fundusze inwestycyjne zyskują trochę na znaczeniu. Rezerwa federalna właścicielami rezerwy są nie fundusze inwestycyjne, a banki.
I banki mogą nie być zbyt szczęśliwe z tego powodu, że znowu będą musiały trochę stracić na władzy. Rozumiem, przyjmuję. Cały czas tylko chcę zaznaczyć, że od początku rozumiałem budowanie tego zabezpieczenia bitcoinowego w Stanach Zjednoczonych jako zupełnie oddzielną instytucję, taką, którą pan Powell by nie zarządzał, że to miało właśnie wychodzić spoza jego rezydekcji. Jest to jedna z opcji, która może być zrealizowana. Wszystkie karty są na stole, wszystkie ruchy są możliwe jeszcze. Ja czytałem kilka takich analiz, w których jest mowa, że. . . Nawet wprost jest mówione, że nie będzie tej rezerwy, że nie uda się tego zrobić, a na pewno nie w ciągu 2-3 miesięcy od objęcia urzędu przez Trumpa. Także są głosy również w tą stronę, że to jest tylko taki news, SLD news. No, zobaczymy.
Niektórzy spodziewają się bardzo dużych korekt w okolicach inauguracji Trumpa. Zobaczymy. Zobaczymy. Tutaj mam przygotowany taki wykresik, który znalazłem na X. One są przesunięte, to znaczy ten biały wykresik tak naprawdę. . . pomiędzy białym a tym pomarańczowym jest 10 tygodni różnicy. One są tak przesunięte, żeby było widać pewną korelację. Ten biały wykres pokazuje podaż pieniądza. Nie M1, ale M2. Wiemy, że to jest nadal ciągle płynny pieniądz, tylko w postaci jakichś instrumentów, ale które są bardzo szybko zbywalne. No i teraz uwaga, okazuje się, że. . . Bitcoin podążał z 10 tygodniowym opóźnieniem, kształtem swojej krzywej, kształtem swojej ceny do właśnie płynności na rynku. I słyszałem takie wyjaśnienie, że od 10 tygodni właśnie mamy gwałtowny spadek tej płynności, tak jako się to odbywa.
I to według mnie jest ciekawe wyjaśnienie a propos tego, że cena Bitcoina spada. Występuje bardzo silna korelacja. No właśnie, jakbyś tutaj to skrytykował. Ma to sens? Wiesz co, takie dywagacje są zawsze bardzo ciekawe. Najlepsze analizy robi się post factum, bo wtedy już wiadomo. Ja cały czas patrzę na najbardziej, czy najsilniejszą. . . Najsilniejszą siłę, jaka rządzi rynkiem Bitcoina. To jest po prostu podaż i popyt. Podaż mamy mocno ograniczoną, popyt cały czas mamy. Tutaj ciekawe rzeczy na ETF-ach się działy. Mieliśmy parę dni spadków, ale. . . Przecież Michael Saylor, guru bitcoina, guru hodlingu, on kupił olbrzymie ilości bitcoina. Tutaj właśnie próbuję sobie otworzyć, mam. On kupił 5262 bitcoiny za 561 milionów przy średniej cenie zakupu 106 662 dolary.
Przez średniej cenie zakupu z tego miesiąca, z tego co mi wiadomo. No tak, bo to jest to co on teraz kupił, czyli kupił na górce. Kupił na topie ceny. On posiada w tej chwili prawie pół miliona bitcoinów, 444 tysiące. I średnia cena zakupu, uśredniona, to jest 62 tysiące. Chłopiec do przodu. Chłopiec nieźle do przodu, ale kupił na górce i nie bał się. No ale to widzisz, to ja z kolei czytałem jakieś tam głosy, że mówi się, że ten eksperyment tak długo. . . nie będzie mógł trwać, no bo wartość właśnie tych akcji, MicroStrategy, skąd ona się bierze? Ona już tak naprawdę jest uzależniona od tego, że tam w skarbcu są bitcoiny.
I fajnie to wygląda, inwestorzy rzucają się na to, bo kupują obligacje albo akcje, które gdzieś tam w tej inżynierii finansowej mogą się konwertować później, ale tak naprawdę ci inwestorzy dostępu do tego bitcoina nigdy nie będą mieli. Tak. I tak jak mówiliśmy o tym, że wartość ceny. . . wartość akcji MicroStrategy rosła szybciej niż cena Bitcoina, tak teraz, kiedy ceny Bitcoina spadły o 12%, tak MicroStrategy, ich wycena spadła o 15%. Ale pamiętaj, że tam zawsze jest premia, czyli cały czas mamy ten zysk, czyli wycena MicroStrategy, wartość skarbca. Wartość bieżąca skarbca jest wyższa niż to, co on kupił. Tutaj jest ta premia. Ludzie cały czas kupują akcje MicroStrategy. Tam nawet w tej chwili, chyba wczoraj, MicroStrategy ogłosiło takie trzy rzeczy. Ja teraz mówię to z pamięci. Między innymi chcą zwiększyć ilość.
. . czy swoje zasoby finansowe prawie tam chyba 30-krotnie, więc możliwości działania całkiem nieźle. Jeżeli ktoś w tej chwili pamięta, jaka to była dokładna ilość, mówię teraz do tych, którzy nas oglądacie, dajcie znać w komentarzu, bo to było jakieś kosmiczne ilości. przygotowuje się do naprawdę głębokich ruchów. I jeszcze jedna rzecz się zdarzyła z MicroStrategy. Bardzo istotna. Otóż MicroStrategy jest teraz częścią Nasdaq-u 100. Tak. I to jest wielka rzecz. Dlaczego to jest takie wielkie? Z bardzo prostego powodu. Wiele osób kupuje. . . według klucza. Albo kupuje sam indeks Nasdaq 100, albo kupuje akcje, które należą do tego indeksu. W tym momencie, jak MicroStrategy z klucza stało się częścią tego indeksu, bo jest 100 największych firm, to automatycznie pojawiło się na świeczniku i stało się celem zakupowym dla bardzo wielu osób.
Ekspozycja na Bitcoina staje się już coraz bardziej koszechna. Ale nie masz jeszcze obawy, że Bitcoinem się centralizuje? Oczywiście. To jest ten temat, o którym rozmawialiśmy na Nowcomment. No właśnie. Ta słynna reklamówka BlackRocka, gdzie BlackRock w taki dziwny sposób, gdy mówi o Bitcoinie i mówi o tym, że będzie go 21 milionów, dodał taką małą gwiazdeczkę na dole. jak do tej pory, ale może to się zmienić. Więc to wzbudziło czujność bardzo wielu. Jak widziałem, analitycy jednak skłaniają się ku temu, że to było tylko takie, no właśnie taka typowa prawnicza gwiazdeczka, takie zabezpieczenie się na wypadek. Ale Łukasz, to nieważne, co mówią analitycy i prawnicy. Dobrze wiemy, nawet kiedyś rozmawialiśmy o tym, że BlackRock. . . W momencie, kiedy zgromadzi tych bitcoinów bardzo, bardzo dużo, no to może zrobić po prostu forka.
powstaną nowe bitcoiny. Tak, powstaną nowe bitcoiny. Pytanie, czy BlackRock da radę pokonać całą resztę społeczności, no bo to, że powstaną nowe, będziemy mieli dwa powiedzmy bitcoiny, dwa rodzaje bitcoinów, no i teraz pytanie, który wygra, który stanie się tym wiodącym. To nawet nie cena będzie grała rolę, tylko popularność. Ostatecznie ja wierzę, że wygra zawsze ten prawdziwy. Ten jeden jedyny, bo nawet gdyby to było tak, że BlackRock robi tego fork'a i utrzymuje dla swoich klientów i dla siebie tego nowego Bitcoina, a tego starego zrzuca, bo może coś takiego zrobić, no to tak naprawdę jakby go zrzucił, to on by wrócił w ręce ludu i postrzegłbym to jako coś bardzo pozytywnego. Natomiast takie zagrożenie jest i uważam, że należy traktować to zagrożenie jako realne.
No i ja w sumie też się cieszę, jak tam widzę Michael Saylor przychodzi i mówi, kupił kolejnych ileś tam bitcoinów, ale tak sobie myślę, po pierwsze szczerze mówię, że nie rozumiem skąd się bierze fenomen jego firmy. Nie wiem dlaczego inwestorzy kupują akcje Michael Strategy, skoro jak rozumiem, te bitcoiny są. . . zabezpieczeniem, są rezerwą na wypadek nie wiem, utraty płynności czy czegoś. Z bardzo prostego powodu. Efektywność inwestycji w MicroStrategy jest lepsza niż w Bitcoina. No tak, ale skąd się bierze ta efektywność? No bo pamiętaj, że na początku nie wszystko było kupowane 1 do 1. Kupował się dźwignią, wymieniał też. . . Jeżeli jesteś posiadaczem akcji MicroStrategy, to co to daje? Z czego masz wypłaconą dywidendę? Nie wiem, czy jest wypłacana dywidenda w ogóle. Podejrzewam, że z tych działalności tej zwykłej, informatyczno-analitycznej. Nieistotna.
W ogóle nie wiem, o co chodzi. No właśnie. Więc ja podejrzewam, że tam być może jest jakiś błysk geniuszu, którego ja nie rozumiem, tylko chcę publicznie powiedzieć nie rozumiem. Jest to swego rodzaju marketing. Mówi się dużo o mikrostraty, więc ludzie kupują. Jak kupują, to cena rośnie, a jak cena rośnie, to się mówi jeszcze więcej. Trochę. Tak, to rozumiem, że chodzi o marketing, ale to kiedyś po prostu zostanie zweryfikowane przez rynek. Metaplanet, japońska firma, która idzie w śledne MicroStrategy, też zrobiła drobne zakupy świąteczne. 60 milionów dolarów wydali właśnie teraz na Bitcoina. Także no wspominamy ze względów historycznych, kronikarskich o takich rzeczach trzeba mówić.
Bardzo dużo pytań, bardzo dużo komentarzy, na które spróbujemy odpowiedzieć a propos Miki, a propos lokalsów, a propos KYC i wszystkich innych rzeczy, ale pomyślałem sobie, że mamy dzisiaj jednego gościa, mamy Munikę, moglibyśmy ją zaprosić, żeby nam powiedziała, co takiego dzieje się w fundacji, a my później wrócimy do dyskusji o tym, co właśnie dzieje się w świecie legislacyjnym, bo wszystkich nas to bardzo interesuje. Halo Munika! Cześć, dzień dobry. Dzień dobry, cześć. Jak tam, moi drodzy, prezenty kupione? Jeszcze mamy parę godzin, także spokojnie, wyrobimy się. Sklep będzie dzisiaj krócej czynny, pamiętajcie. I nasi słuchacze również. Mam nadzieję, że zostało wam jeszcze trochę kasy w portfelu, bo jest jedno dziecko, które ma ogromne marzenie. Czeka na prezent, który będzie mogła dostać. tylko przy naszym wsparciu. A mowa o Alicji.
Słuchajcie, Alicja, pokażę dokładnie, o kogo chodzi, share screen. I jest. Oto Alicja. Alicja jest wyjątkową dziewczynką. No wiem, może pomyślicie sobie jasne, jak każde dziecko, ale naprawdę, uwierzcie mi, ma taką wadę genetyczną, jakiej nikt na świecie nie ma. Ma 7 lat, a przeszła już 10 operacji. Niestety mimo tego nie mówi, nie chodzi samodzielnie. Natomiast Alusia, jak każde dziecko, uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu. Nie może sprawnie się przemieszczać. z rodzicami, tym bardziej, że mieszkają oni w takim miejscu, że zwykły wózek inwalidzki sobie nie poradzi. Także potrzebuje ona specjalistycznego wózka. O, takiego, zobaczcie. Takiego wózka. który będzie dopasowany do jej sytuacji, czyli nie tylko do nierównego terenu, ale też do jej schorzeń, bo maskuliozę, mamy splazję bioder i wiele innych przypadłości.
No i pojawiłam się, żeby powiedzieć Wam o tej zbiórce, powiedzieć Wam, że wózek kosztuje prawie 20 tys. zł. Spokojnie, 3 tys. zł załatwione mamy już wstępnie z NFZ-u. ale potrzebujemy całą resztę. No i chciałam zaprosić Was do tego, aby zrobić świąteczny prezent Alicji i dorzucić się do zbiórki po to, abyśmy przybliżyli ją do jej marzenia, jakim jest właśnie to, aby mogła sobie swobodnie z rodzicami spędzać czas, wychodzić na spacery, biegać, bo jej rodzice są aktywni fizycznie i poprosić, abyście otworzyli Wasze serduszka właśnie na. . . na tę historię, na tę zbiórkę. Jest szansa, żeby zrobić ostatni prezent i to naprawdę osobie, która potrzebuje, także super. Mówię teraz do tych wszystkich, którzy nas oglądacie. Kwota nieduża, warto trochę podzielić się tym, co sami mamy. Zachęcamy do tego, żebyście pomogli.
Ja przypomnę, że nasza fundacja nie jest fundacją ekstremalnie medialną. Nie skupiamy się na tych osobach, które. . . potrzebują milionów, które mają bardzo medialne historie. My wyszukujemy tych, którzy naprawdę potrzebują tej pomocy, bo bez nas sobie nie dadzą rady. I pomogliśmy, Moniko, ilu osobom w tym roku pomogliśmy? Mieliśmy taki cel, żeby pomóc 12 dzieciom w 12 miesięcy i właśnie uruchomiliśmy 12 zbiórkę, to jest Alicja. Mam dużą nadzieję, że do końca roku uda się chociaż w 90% tę zbiórkę zrealizować. Natomiast jest to ambitne marzenie, bo tutaj akurat ten wózek jest kosztowny. Natomiast jest to ogromna potrzeba, rodzina ma bardzo dużo wydatków, cały czas zbiera na rehabilitację, na leczenie Alicji. nie są w stanie w tym trudnym dla osób z niepełnosprawnością świecie funkcjonować komfortowo.
A my jesteśmy właśnie po to, żeby poprawić po prostu ten komfort życia nie tylko dzieci, ale i rodzin, które robią wszystko, stają na głowie, żeby żyło im się dobrze. Tak, także słuchajcie, ostatnie minuty, ostatnie godziny tego roku są dobrym momentem, żeby trochę karmę swoją poprawić. Ja tam nie lubię tych takich. . . tekstów, ale na pewno warto pomóc temu, kto potrzebuje. Dać mu dobry początek nowego roku i nie tylko Monika będzie się cieszyła i nasza fundacja, ale na pewno przede wszystkim podopieczni. Prawda? Tak jest, tak jest. Monika, bardzo dziękujemy Tobie. Cel jest taki, jak powiedzieliśmy. Chcemy zamknąć tę zbiórkę do końca tego roku. Zróbmy wszystko, żeby się to udało. A jednocześnie myślę sobie, że mam jeszcze drugi cel, mniej ważny. ale ciągle ważne, 30 tysięcy subskrypcji.
Mamy 28 tysięcy 200. Jest to możliwe, słuchajcie, tym bardziej, że właśnie jutro, z poglądem w tej chwili jeszcze na Kamila, mówię o wywiadzie. Jutro w godzinach popołudniowych poszukajcie nowego wywiadu z cyklu Kanga Talks. Gość nietrywialny. Może potrzymamy was jeszcze w niepewności, kto to jest, ale rozmawiamy naprawdę ze specjalistą pierwszej klasy. o największych aferach finansowych lat 90. i nie tylko. Trochę rzeczy ujawniamy. Myślę, że pojawiło się też trochę faktów, które wcześniej publicznie nie były powiedziane. Także zapraszamy do oglądania. Ja tylko słyszałem od edytorów, czyli osób, które składają, że wywiad faktycznie bardzo ciekawy, nie mogę się doczekać. Jutro będzie dobry moment na to, żeby po szaleństwie jedzeniowym chwilkę odsapnąć i. . . obejrzeć sobie ciekawy wywiad. O której godzinie? 15. Prawdopodobnie około 15, ale i tak warto subskrybuj, dzwoneczek.
To na pewno pomoże nam nie tylko zwiększyć nasze zasięgi, nie tylko osiągnąć 30 tysięcy, ale pomoże przede wszystkim Wam w tym, żeby zobaczyć ciekawe rzeczy, które pojawiają się u nas na kanale. Tak jest. Tutaj widzę ciekawy komentarz. Zdzwonek w dłoń, słowko i ogłaszamy listing. Listing zaraz ogłosimy, ale wróćmy do rozmowy. o Micę. Tak, Mika, jest ważna. No właśnie. Mika chce być ważna, o tak powinniśmy powiedzieć, ale chyba też jest ważna. Najpierw wyjaśnijmy, co się takiego wydarzyło, jakie są konsekwencje tego, że nie przygłosowano w polskim parlamencie polskiej ustawy o kryptowalutach w trzech państwach europejskich, bo jeszcze towarzyszy nam Portugalia i Belgia. Cała reszta się wyrobiła. No tam te ustawy mają różną objętość, ale nasz ustawodawca miał wielki apetyt.
jak ta ustawa, czy te wytyczne z Unii Europejskiej przechodziły przez kolejne urzędy, każdy urzędnik chciał być ważny i dodał coś od siebie, ta ustawa urosła, ja nie wiem, czy jest. . . Tam wydarzyła się jeszcze jedna rzecz, mianowicie trochę bokiem chciano wprowadzić leks cinkciarzu, tak byśmy powiedzieli, właśnie w ustawie o kryptowalutach. Bardzo dziwne, no nie? Ale chodzi o to, że kantory, normalne kantory walutowe, internetowe. . . są nieregulowane, nie podlegają pod żaden nadzór. No i teraz po aferze i walce cinkciarz KNF, bardzo ciekawiej zresztą, no właśnie próbowano jakby wprowadzić przepisy, które mogłyby w końcu jakby zamknąć ten temat i sprawić, że KNF nadzorowałby kantory internetowe. KNF! A nie NBP, bo przecież kantory dewizowe takie zwykłe są nadzorowane przez NBP. A tutaj KNF i tam generalnie chodzi o inne rzeczy, temat jest zdecydowanie szerszy.
No ale faktycznie przecież jak to jest, w KNF ciągle mówią mamy za mało ludzi, za mało ludzi, za mało ludzi, ale cały czas chcą powiększać swoje kompetencje. To jest po prostu jakaś choroba. Nie wiem czy oni właśnie chcą, czy to nie robi im prezentu minister finansów, że to on im wrzuca. do gniazda. Pewnie kto jest bardziej asertywny, ten sobie lepiej radzi. NBEP oczywiście nie podejmuje się tego tematu. Zresztą wiemy o tym, że jak nasze kantory dewizowe, te, które z nami współpracują, mają kontrolę właśnie NBEP-u, to NBEP zawsze mówi, że nie interesują nas sprawy kryptowalutowe i nie interesuje nas to, czy prowadzicie internetowy. . . kantor walutowy. To też wiemy, oni tutaj od tego umywają ręce.
No tak czy inaczej, ustawa nie została przegłosowana, nie będzie przyjęta na pewno do końca tego roku, to już wiemy. Czy to oznacza, że Mika w Polsce nie będzie obowiązywać? No niestety i tak i nie, bo mamy wytyczne i te wytyczne. . . Właśnie Mika będzie obowiązywać w bezpośredniej formie. Dokładnie. Tak, czyli jest rozporządzenie europejskie. . . które dopóki nie będzie tej polskiej ustawy, no to zaczyna obowiązywać w tej treści, która jest tam zapisana. Zwracamy uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, polska ustawa o kryptowalutach jest o wiele bardziej rygorystyczna niż Mika oczekiwała. Póki co to nie wchodzi. I sama Mika mówiła, że maksymalny okres przejściowy to jest półtorej roku. 18 miesięcy. Polska ustawa miała skrócić to do 18 miesięcy, ale nie wchodzi.
I teraz dojdzie do czegoś takiego, że Mika zaczyna obowiązywać od 30 dnia grudnia, a to oznacza, że polscy przedsiębiorcy krypto dostaną już te 18 miesięcy i nie wolno im tego zabrać. Taka jest opinia zdecydowanej większości prawników. Oczywiście spodziewamy się, że jednak ustawa zostanie przepchnięta gdzieś tam w lutym albo w marcu. Jest jeden kandydat na prezydenta, który jest mocno pro-kryptowalutowy i spodziewam się, że on na przykład może blokować dość mocno. Oczywiście pytanie, jakie ma możliwości, ale może próbować przekonać zmównicy sejmowej, żeby tę ustawę jeszcze przemyślano. Ale tak czy inaczej, nawet jeżeli w marcu albo w czerwcu ta ustawa przejdzie, spodziewamy się tego, że ustawodawca będzie próbował skrócić okres przejściowy. Właśnie, robię to nielegalne. O tym, co jest legalne, a co jest nielegalne, to możemy dyskutować, natomiast na pewno w sposób bezpośredni nie powinien móc tego okresu skrócić.
Można odbierać praw na dane. Dokładnie. Co do prezydentów i kandydatów, myślę, że jeszcze zrobimy sobie jakiś materiał na temat tego, jak krypto pro albo antykrypto są poszczególni kandydaci. Kurczę, idealnie by było, jakbyśmy udało się zrobić z każdym wywiad, nie? No. Słuchajcie, jeżeli macie jakieś dojścia do sztabów prewyborczych, bo prekampania przecież trwa, to dajcie nam znać, chętnie przeprowadzimy te wywiady, skupiając się tylko i wyłącznie na tematach krypto, nie wchodząc w głębsze inne tematy, bo o tym jest przecież nasz kanał, krypto nas interesuje przede wszystkim. Jestem ciekaw, jak ci kandydaci będą się wypowiadali. No dobra, tutaj więcej pytań o Mice było. Sławku, powiedzmy coś więcej. Wracam. Czy to oznacza, że skoro nie ma ustawy, polskiej ustawy o krypto, że Mika nie obowiązuje? Nie obowiązuje, tylko obowiązuje właśnie w swojej podstawowej formie.
I to również oznacza, że od 30 dnia grudnia wchodzi inne rozporządzenie, które się nazywa TFR i one. . . nakłada i parę jeszcze innych przepisów nakłada na nas obowiązki. Obowiązki związane z KYC. Tutaj widzę, jest dużo negatywnych komentarzy. Ktoś nawet napisał, że mieliśmy być tacy wolnościowi, a nie jesteśmy. No i ja bym powiedział tak. Zachęcam do tego, żeby czytać na forach. Nawet wydaje mi się, że pewna dyskusja odbyła się tutaj już w ramach tych komentarzy, które pojawiają się pod tym nagraniem. Czy chciałbyś jeszcze do końca? Ja może powiem tak. Zwracam uwagę na to, że te regulacje mikowskie dotyczą tylko użytkowników tych, którzy są z Unii Europejskiej i działają z Unii Europejskiej.
Więc jeżeli ktoś nie posiada rezydencji polskiej albo używa Kangi i jest na przykład z Bangladeszu, to jego mika nie obowiązuje, bo. . . Nie jest obywatelem Unii Europejskiej, więc my musimy tutaj zgodnie z literą prawa rozpoznawać, czy ktoś loguje się z Unii Europejskiej, czy nie. typuje nam tego kogoś do dokonania KYC, ale jeżeli okaże się, że ta osoba nie jest prezydentem Unii Europejskiej, to pozostaje w tej części nieskycowanej, nieobjętej regulacjami Mika. My wszyscy, którzy mieszkamy w Unii Europejskiej podlegamy pod prawo europejskie. Tak głosowaliśmy, takich ludzi wybraliśmy i tak ci ludzie dla nas rządzą, takie tworzą prawo. Pamiętajmy o tym przy następnych. . . przy następnych głosowaniach. Nie mamy tutaj wyboru jako ta część polska, która chce działać, czy europejska, chce działać w Unii Europejskiej, musimy zaakceptować to, co narzuca na nas regulator.
Niemniej ja tu zwracam tylko uwagę, że KYC nie jest jakąś straszną procedurą. Nie mówimy o tym, że od razu jesteśmy podłączeni rurą do urzędu skarbowego albo do jakichś tego typu instytucji. Nic takiego się nie dzieje, to jest tylko i wyłącznie spełnienie tych AML-owych wymogów dotyczących tego, żeby identyfikować osoby. Swoją drogą powiem, że te procedury, które mamy wprowadzone, pomogły. . . Na pewno dziesiątką, jeśli nie setką naszych użytkowników w tych sytuacjach krytycznych, gdzie były jakieś problemy już takie natury bardzo poważne, gdy dochodziło do jakiegoś rodzaju wyłudzeń, przejęć kont, czy takich działań już stricte nielegalnych. Więc nie uważam, żeby to było aż tak. bardzo złe, ale podtrzymujemy, gdybyśmy mieli wybór, bardzo chętnie byśmy nie robili tego KYC, bo uważamy, że to tak do końca nie działa tak, jakby chciał tego ustawodawca.
No tak, ale wydaje mi się, że powiedziałeś bardzo dużo, to ktoś nawet napisał, że czuje się w jednym. . . W jednej dziesiątej procentach. W jednej dziesiątej procentach z Bangladeszu. I to może być jakaś intuicja. Dobra, i teraz. . . A propos wymiany gotówkowej, jeżeli traficie do naszych kantorów, to faktycznie możecie tam zrobić transakcję od początku, od 30 grudnia, tylko wtedy, kiedy macie zweryfikowany portfel kangowy. Natomiast lokalsi działają tak, jak działali dotychczas. Tutaj się nic nie zmienia. No i właśnie, jeszcze jest ten wątek związany z USDT. Tutaj również sytuacja jest niejasna i ona jest naprawdę wybitnie niejasna do tego stopnia, że na przykład Kraken, nasz dużo starszy brat, nie dylistuje USDT. Tak samo jak my.
My stwierdziliśmy przecież, że tak długo, jak długo nie ma wprost powiedziane, że powinniśmy, że USDT nie powinno być listowane tak długo, my tego nie zrobimy. Do tej pory nie dostaliśmy nigdzie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystkie urzędy, których się pytaliśmy, unikały odpowiedzi, powiedziały, nie mamy jeszcze wiedzy. nie możemy udzielić odpowiedzi, w związku z czym stwierdziliśmy, hej, no to skoro urzędnicy nie wiedzą, no to dlaczego mamy wychodzić przed szereg i robić coś, czego nie musimy, tak? I z tego powodu uważamy, że USDT jeszcze tak długo, jak długo będzie mogło być, tak będzie. Jeżeli coś się zmieni, na pewno będziemy informowali z dużym wyprzedzeniem, tak żeby można było działać. Natomiast, może to jest dobry moment, tylko powiem, że Właśnie, to jest dobry moment na to, żeby powiedzieć, że rozwijamy alternatywne rynki. USDC stara się o. . .
USDC wiemy, że będzie mogło działać. Tak, bycie compliant zgodnie ze standardem Mika i dlatego otwieramy kolejny ciekawy rynek, to znaczy Solana do USDC. Już ten rynek będzie uruchomiony dzisiaj o 10. 00 czasu UTC i zachęcamy do tego, jeżeli czujecie jakiś niepokój, proszę bardzo, handlujcie przy pomocy USDC. Powiem, w moim odczuciu stable coiny USDT, USDC, Omega, USD to są równorzędne. Równorzędne coiny nie ma. Dużej różnicy między nimi, więc jeżeli ktoś obawia się czegoś, proszę bardzo, macie rynek USDC. Tak jest. No i dobra. Jeżeli chodzi o Mika, wydaje mi się, że wszystko omówiliśmy. Będą nagrania. Zamierzamy z Łukaszem jeszcze pewnie w tym roku przygotować jakieś nagranie, które będzie to wszystko podsumowywało, ale uwaga, nie poddajemy się. O, tutaj Grzegorz pyta, Omega Stablecoin pozostaje. Omega USDT, Omega złotówka, Omega euro, to te wszystkie pozostają.
No i dobra, mamy jeszcze parę newsów a propos Kangi, ale możemy pogadać o tym, co się dzieje jeszcze na rynku. Coś się dzieje takiego ciekawego Łukasza. Ja tylko to powiem, bo tu Roland McLovin bardzo słusznie opisał, że nasza umiłowana siostra zdelistowała. Ja powiem, to tak jest, jak biznes prowadzi prawnik, czasami staje się świętszy od papieża. No i cenujemy to. Szanujemy to, uważam, że Carver robi, co uważa. Dobra, patrzyłem ostatnio na to, jak wyglądały wypływy i wpływy do ETF-ów. Ty lubisz o tej statystyce mówić. Zaskoczyło mnie to, że przez trzy ostatnie dni mieliśmy gigantyczne, największe wypływy, jeżeli chodzi o ETF bitcoinowy. Trzy dni temu dokładnie był taki duży wypływ, ale jeżeli chodzi o Ethereum, to wczoraj mieliśmy wpływ. Tak, ja tutaj właśnie chcę Wam pokazać tą tabelkę.
Ten wypływ faktycznie był. . . największy w historii, 670 prawie 2 miliony dolarów wyszło z ETF-ów. Ja tylko pokażę jedną rzecz, bo to jest istotne, musimy pamiętać o skali. Skala jest szalenie istotna. Tu mam taki dobry przykład na to, o jakiej skali my mówimy. Tutaj taki tweet pojawił się. Ten tweet Noah Kaufman pokazał jak wyglądała adopcja ETF-ów. Zobaczcie złoto. To jest ta ciemna linia, jak rosły środki zarządzane przez ETF złotowy, a ta pomarańczowa to jest to, co się stało z Bitcoinem. Na pewno możemy mówić o sukcesie, a teraz same wyniki, które mamy, one również w mojej ocenie nie są złe. Zresztą ocenę nie mam. Oceńcie to sami. Faktycznie mieliśmy 3 dni pod rząd wypływy, z tym 19 grudnia, takie dosyć rekordowe.
I nawet, uwaga, tutaj pojawił nam się wypływ z Black Rocka. Bardzo rzadko on się pojawia. Zobaczcie, cały czas czarno tutaj, nic się nie dzieje. 5 listopada i 6 listopada mieliśmy delikatne wypływy i cały czas tutaj prawie tylko na czarno, czyli rośnie. 37 miliardów dolarów jest na ETF-ie BlackRocka. Wczoraj mimo globalnego wypływu to mieliśmy już wpływy. Pomyślcie sami, czy to jest coś strasznego? A drugi ETF nas interesujący, czyli. . . eterowy. To jest to, o czym Sławek właśnie powiedziałeś. Mieliśmy bardzo długo spore wpływy po kilkaset milionów dolarów. To były niespotykane wpływy jak na fundusz ETH. Przedwczoraj, czyli 20 i 19 grudnia mieliśmy delikatne wypływy 60 i 75 milionów, ale można powiedzieć, że one zostały przykryte przez wczorajszy wpływ 130 milionów. Cena ETH wygląda bardzo zachęcająco. W okolicach 3300 dolarów.
Niektórzy mówią, że to jest po prostu jak za darmo. A za darmo, jak mówi Klaff, to dziwa cena. Pojawiły się też nowe kategorie ETF-ów i jakoś tego tak nie świętujemy. W ubiegłym tygodniu dwa fundusze wypuściły ETF-y mieszane. Bitcoin i Ethereum. Także gdybyśmy o tym powiedzieli rok temu, to byśmy tutaj odpalali wielką butelkę szampana, a teraz zobacz, Łukasz, nie minął rok od odpalenia. . . ETF-u bitcoinowego, a my po drodze mamy eterowy, mamy ETF-y oparte o opcje, tak? One się pojawiły jakoś, za dużo o tym nie mówimy, bo to… To już jest inżynieria finansowa. No właśnie, inżynieria finansowa, tak czujemy niepokój, jak o tym myślimy, no ale ten ETF mieszany, no to jest coś ciekawego, to trzeba przyznać, mocno się rozwija ta przestrzeń.
No, na pewno… To jakiego przyspieszenia dostaliśmy w dziedzinie krypto, to jeszcze 5 lat temu byśmy w ogóle nie wierzyli w coś takiego. Choćby to, że mamy kraje, które kupują i mają już strategiczne rezerwy. Mówię tutaj na przykład o Salwadorze. Salwador, który zrobił taki szachermacher, że po prostu nie potrafi. . . Z tej, wiec co, klasyczna. Tak, tylko tam doszło do. . . Nie wiem czy wiesz, oni dostali. . . Oni zgłosili się po pożyczkę do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jednym z warunków było to, żeby oni dostali tą pożyczkę, tam kilka miliardów dolarów, po polsku powiemy, kilka miliardów dolarów dostaną pożyczki, ale jednym z mogów było to, że mają znieść obowiązek akceptacji płatności Bitcoina, bo oni taki obowiązek mieli. I oni znieśli, że jest dobrowolny. I tylko tyle.
Dalej akceptujemy, tylko że dobrowolnie, jeżeli ktoś chce, to może obsługiwać płatności Bitcoina, jeżeli nie chce, to nie musi. I kupili nie jednego Bitcoina, jak zwykle codziennie, tylko 11. To mi się podoba, to mi się podoba tutaj. Cwaniaki. Tak, cwaniaki naprawdę działają całkiem prężnie. No i jeżeli jeszcze popatrzymy na to, że oni. . . odkryli tam chyba największe złoża złota na świecie, albo jedne z największych, to już w ogóle można powiedzieć, że udało im się całkiem dobrze. No i te bitcoiny, które teraz kupują, tak jak Michael Saylor tutaj prorokuje, do 2030 chyba roku albo 3035 30 milionów dolarów. Za Bitcoina. To też jest uczciwa cena. Wszystko się zgadza. Dobra. Łukasz, zanim ogłosimy, gdzie token KNG będzie listowany 7 stycznia, to mamy jeszcze jeden komunikat, bo oto piekło zamarzło.
Bo pojawiliśmy się w pewnym agregatorze, w którym nie mogliśmy się pojawić właściwie od czasów Bolesława Chrobrego. Tak. Czyń honory w takim razie i powiedz, na co również liczymy. Tak, no można powiedzieć, że faktycznie piekło zamarzło, no bo oto Kanga jako giełda pojawiła się. I słuchajcie, nie uwierzyłbym, że to aż takie trudne było, ale było bardzo trudne. Pojawiliśmy się na Coin Market Cup. Boom, boom. Uwaga, tutaj wielki apel do Was wszystkich, ponieważ jesteśmy w ratingu w tej chwili chyba na 200 pozycji. Rating jest układany według nieznanych kryteriów. My dowiedzieliśmy się, że jednym z tych elementów, który wpływa na to, na którym miejscu jesteśmy, to jest to, jak często strona ze szczegółami danej giełdy jest odwiedzana. W związku z czym macie w tej chwili świąteczne zadanie.
Wchodźcie na stronę CoinMarketCap i wyszukujcie Kanga Exchange i wchodźcie na opis naszej giełdy. Wejdźcie tam w szczegóły, pozostańcie chwilkę, nie zamykajcie od razu zakładki. Chyba trzeba 15 sekund zostać, żeby to się liczyło. Więc róbcie dobrą robotę, to Was nic nie kosztuje, a dla Kangi może znaczyć bardzo dużo. My świętujemy, dziękujemy. tym wszystkim, którzy przyłożyli się do tego. No i zobaczymy. Mam nadzieję, że już wkrótce pierwsza pięćdziesiątka uda nam się osiągnąć, bo zgodnie z naszymi informacjami powinniśmy na pewno znajdować się w pierwszej pięćdziesiątce i to bez większego problemu. Czekamy w takim razie na waszą pomoc. Zobaczymy, jak szybko polecimy do góry. To the moon. I don't think so napisał, że było strzały. Tak, dobrze. Strzały to znaczy fajerwerków. Mam nadzieję.
Właśnie nie wiem, czy nawiązuję do jakiegoś innego wydarzenia, ale tak, było słuchać te strzały. Też jesteśmy bardzo mocno tym tematem podekscytowani, no bo przecież było to wypominane nam niejednokrotnie. Jesteśmy na CoinGecko, na CoinMarketCap i uwaga, chcemy być w pierwszej pięćdziesiątce. Także widzę, że AJ już napisał, że robi się. Tutaj wszyscy zaczynają działać. No i dobra, Łukasz, co takiego jeszcze byś przed tymi świętami ciekawego chciał powiedzieć do milionów telewizorów? Ja powiem tak. Znowu oglądałem kolejną reklamówkę BlackRocka. BlackRock mówi 1-2% portfolio każdego inwestora szanującego się powinno być w Bitcoinie. To jest to. Oni mówią w krypto. powinno 100 lat! Powinno być w Bitcoinie 2%. Uważam, że to nie jest jakaś wielka kwota. Ja myślę, że wśród naszych słuchaczy to nie 2%, a pewnie bliżej 10-20%.
A może nawet tak jak u niektórych u nas w firmie blisko 100%. Ja wiem, że jest taka idea, która mówi, że nie powinno się wszystkich jajek do jednego koszyka wkładać. Ale z drugiej strony można powiedzieć, że jeżeli wiemy, jak to wszystko działa, to może i wiemy, który koszyk wygra, to może warto. Także BlackRock reklamuje Bitcoin 2% portfolio. Dajcie znać, jakie wy macie procenty. Ile procent macie w Bitcoinie albo ile macie w krypto? Jestem bardzo ciekaw takiej statystyki wśród naszych. . . oglądaczy. No bo to jedno to jest to, gdy jesteś takim zwykłym inwestorem, który nawet do końca nie rozumie czym krypto jest, a innym ktoś kto dokładnie wie o co chodzi. Wydaje mi się, że tutaj ten odsetek powinien być znacznie. . .
Ja się wstrzymam, raczej ci, którzy nas tutaj w tej chwili oglądają, no to raczej torby zabudowane mają bardziej w krypto. Niekoniecznie w Bitcoina oczywiście, w Alty, w Memcoiny itd. No i pewnie część tych toreb załadowanych jest złotem, ale raczej nie spodziewam się, żeby dominująca frakcja inwestowała np. w spółki, nie wiem, Skarbu Państwa. Tak, dlatego się nie spodziewam. No tak, to jest to bardzo dobre założenie. No dobrze. Zanim będziemy składać życzenia, no to faktycznie chcemy jeszcze ogłosić jedno wydarzenie, o którym też trąbiliśmy przez właściwie cały rok, no bo przecież jak się spotkaliśmy na początku tego roku i mówiliśmy o planie KNG 2. 0, nie wszystko się udało zrobić, uczciwie o tym mówimy.
Musimy trochę rzeczy przerzucić na kolejny rok, ale jedną z obietnic było to, że się pojawimy na na innej zcentralizowanej giełdzie i to się wydarzy 7 dzień stycznia. A giełda będzie nazywała się BITMART. Już tutaj widać pojawiła się w tej chwili właśnie plan deka. Ogłoszenie. Tak plansza. Jesteśmy od 7 stycznia na Bitmarcie. Mamy. nadzieję, że uda nam się zrobić trochę jeszcze tutaj bałaganu i fermentów w pozytywnym tego słowo znaczeniu. Także zapraszamy, zapraszamy, nie wiem do czego, ale zapraszamy. Tak, pokazujemy, że staramy się z całych sił i robimy to, co uważamy za istotne. Obiecywaliśmy pojawienie się na tej giełdzie i jesteśmy. Wiem, że jest kilka rzeczy jeszcze, które pozostały nam do zrobienia, ale. . . To może zostawmy sobie na początek przyszłego roku, powiemy bardziej dokładne daty, kiedy co się pojawi.
Ja mogę powiedzieć, że to dla nas jest donośne wydarzenie. Token KNG będzie notowany na giełdzie, która jest dosyć mocno obecna w Azji. Nam na tym zależało, spodziewamy się jakiegoś zamieszania. Nasze komórki. . . z Azji działają prężnie. Będziemy mieli ciekawe wydarzenie. Może nawet nagramy jakiegoś live'a. Zobaczymy. Tak czy inaczej zachęcamy do tego, żeby oczywiście odsłuchiwać przed 7 dniem stycznia inne kwadranse z Kangą, bo tam pewnie pojawią się jeszcze jakieś dodatkowe informacje. Tak, w Sylwestra też będzie. No, oczywiście. Nadajemy bez przerwy. 223 tygodnie. Nie było ani jednego tygodnia, żeby kwadrans z Kangą się nie odbył.
Były takie momenty, że spotykaliśmy się nawet, nie wiem, pamiętam święto konstytucji na przykład, nagrywaliśmy i każdy później… No by tak byliśmy w takich polowych warunkach, nie? Zdarzało się, że byliśmy gdzieś na jakichś konferencjach, to i tak mieliśmy, ale zespół prowadzący kwadrans powiększa się, także cieszymy się, że działamy dobrze. Jeszcze raz… Pozdrawiamy wszystkich naśladowców. Formuła się sprawdziła. Koń Biuro, brawo. Natomiast ja sobie chciałem taką śliwą jedną uwagę powiedzieć, bo ostatnio śledziłem trochę to, co się dzieje w Niemczech, bo tam my tego nie widzimy, ale tam się dzieje rewolucja i to mówię zupełnie tak na poważnie. Popłoch, panika to są dobre sformułowania. Wiemy, co się wydarzyło w Magdeburgu, tragedia wielka. Ja faktycznie zaczynam, to jest dla mnie nieoczekiwane, że zaczynam doceniać to, że w Polsce jest bezpiecznie.
Że byłem na jarmarku bożonarodzeniowym w Gdańsku i ja tam żadnych barykat takich wielkich nie widziałem. Jest teren odgrodzony, ale. . . To jest raczej odgrodzenie, a nie tutaj ustawianie murów. Można spokojnie iść, nikt nawet nie myśli o tym, że coś takiego może się zdarzyć. Żadnych pochodów ludzi innego wyznania nie ma. Nie ma żadnych nawoływań muezinów do tego, żeby rozpocząć modlitwy. Nie mam nic przeciwko temu. Uważam, że każdy ma prawo wyznawać taką religię, jaką chce. To czemu się sprzeciwiam, to narzucanie się innym i naruszanie miru. To jest bożonarodzeniowy jarmark, a nie jakieś święto muzułmańskie. Nie wiem czy słyszałeś to, bo to w Polsce mało się przybija.
Wjechał ten o dziwo imigrant, jak się okazało, celowo, podkreślam celowo, to nie jest wypadek samochodowy, jak sugerują niektórzy posłowie męskiej i żeńskiej płci, pisząc, że to jest tak samo jak w Polsce wsiadł ktoś do samochodu i po pijaku pojechał i miał wypadek. Nie, to nie jest to samo. bo tam to było celowe, zamierzone, zaplanowane działanie. Mamy imigranta z Arabii Saudyjskiej i aktywnego bardzo działacza. I wiesz co jest podkreślane w mediach niemieckich? Na początku potem trochę przycichło, bo on bardzo aktywny jest w mediach społecznościowych. Bardzo. Popiera oczywiście wszystkie proimigranckie. . . takie może nie proimigranckie, ale takie niedobre dla Niemiec działania, ale poparł raz, raz. Poparł AFD, czyli to jest ta partia taka skrajna, niektórzy mówią skrajna, niektórzy mówią, że po prostu bardziej taka narodowa alternatywa dla Niemiec, AFD.
Poparł ją w tym, jak oni mówili, że powinni być wstrzymani imigranci. Poparł ją, że powinna być większa kontrola na granicy. Dlaczego on ją motywował? To tym, że nie chce mieć konkurencji. Mówię zupełnie poważnie. mimo że był bardzo pro-otwarty, działał bardzo mocno w tych wszystkich lewicowych kręgach, działał bardzo mocno promuzumańsko, to podkreśla się tylko i wyłącznie ten jeden element. Wybory w lutym w Niemczech możemy być bardzo zdziwieni. Ja słyszałem od kilku osób z Niemiec opinię, że idzie coś nowego. spodziewali się, oni mówili o tym, że spodziewają się, że faktycznie te partie antysystemowe, tak nazwijmy je, zdobędą bardzo dużą ilość głosów, nastroje w społeczeństwie są bardzo. . .
bardzo skrajne, mimo takiego kordonu izolacyjnego, gdzie nie dopuszcza się AFD w ogóle do głosu w mediach, nie dopuszcza się do debaty, izoluje się tą partię, to ona zyskuje bardzo mocno. To jest trochę niebezpieczne, ale zyskuje. Ale ci moi znajomi mówią, będzie koalicja, wszyscy przeciwko AFD. Wszyscy, czyli zieloni, CDU, SPD, niby chrześcijanie z ultralewakami, zielonymi itd. Oni wszyscy się zjednoczą, byle tylko zachować stołki. Trochę mi to przypomina to, co się dzieje poniekąd w Polsce. Mamy Polska trendseterem narodów. To ktoś tam promował kiedyś takie stwierdzenie. Łukasz, ostrożnie, że unikamy polityki, ale oczywiście komentarz. . . Dobra, bo też miałem swój komentarz, żeby gdzieś było bezpiecznie, wystarczy nie dawać socjalu za niepracowanie. I według mnie to rozwiązuje wszelkie problemy związane z bezpieczeństwem.
Tak, słyszałem, nie do końca weryfikowałem, ale słyszałem to od ludzi z Teneryfy, z wysp, to są wyspy kanaryjskie. Tam mieli przez chwilę problem z imigrantami i w którymś momencie znieśli jakieś zasiłki. I zniknął problem. Niestety zostali zmuszeni do tego, żeby przywrócić te zasiłki, ale zlikwidacja tych zasiłków spowodowała, że zniknął problem z. . . nielegalnymi imigrantami całkiem nieźle. Okej, kończymy już. Kończymy wątek polityczny. Pozostaje nam ogłoszenie wyników konkursu. Przypomnijmy, na czym konkurs polega. Tak, mamy nieustający konkurs dla tych wszystkich, którzy potrafią dobrze analizować kurs Bitcoina. Umieją czytać te wszystkie punkty wsparcia, oporu, rysować fale Eliota i rozpoznawać jakieś tam fraktale. Zachęcamy Was do tego, stańcie w szranki, w największy w Polsce, a może nawet na świecie nieustający konkurs dla analityków kursów Bitcoina.
To nie muszą być ci, co robią analizę techniczną, to może być dowolny sposób. To może być nawet analiza muzyczna, ci, co wiedzą, o czym mówię. Jeżeli potraficie przewidzieć kurs Bitcoina, który będzie za tydzień, we wtorek o godzinie 9 rano na rynku Bitcoin do USDT na Kandze, to zachęcamy, umieścić w tej chwili komentarz, hashtag kwadranskangon234 i podajcie cenę w dolarach, jaką uważacie, że Bitcoin będzie miał. Ta osoba, która będzie najbliżej, będzie najdokładniejsza, najlepsza, okaże się najlepszym analizatorem. prognostykiem, predyktorem, terminatorem i innymi torami, to wygrywa tyle Kang, ile jest łapek w górę pod tym odcinkiem. Zachęcamy, klikajcie łapki w górę. Podzielone przez 10, czyli 10% łapek w górę wypłacamy w Kangach. Ale uwaga, nie można pomylić się o więcej niż 25 dolarów. Tylko takie odpowiedzi bierzemy w górę, chyba że. . .
No właśnie, chyba że umieścicie dwa komentarze pod tym odcinkiem. Jeden właśnie komentarz z. . . prognozowaną ceną, a drugi komentarz, który będzie miał więcej niż osiem słów, siedem, osiem słów, nie musi dotyczyć tematu naszej dyskusji. Może dotyczyć, nie wiem, prognozy pogody czy czegokolwiek innego, chociaż fajnie jakby dotyczył tematyki, ale nie musi. I w tym momencie, jeżeli umieszczacie dwa komentarze, to ta tolerancja z 25 dolarów rośnie do 100. To znaczy, jeżeli będziecie najbliżej, ale będziecie mieli błąd większy niż 25 dolarów, no to. . . No to co? No to właśnie się mieścicie w tej stówce, tylko potrzebujemy tych dwóch komentarzy. I jeszcze można dostać 20 kang. A tak, jeżeli wygrasz i pokażesz nam, że udostępniłeś ten materiał gdzieś na swoich social mediach, no to dorzucamy jeszcze 20 kang.
Proszę, zróbcie to bez względu na to, czy wygrywacie, czy nie. Wszak walczymy wszyscy razem tutaj o lepszy świat. Prosimy o udostępnienia. 105, no dobrze, dobrze. Dominik, liczę, że jednak pomyliłeś się i to za mało po prostu dałeś, ale zobaczymy. No i nagroda wynosiła B, 77 kang, czyli bardzo dużo, ale nie mamy zwycięzcy. Cena bitcoina z rana z kangi to 94 207,59 dolarów. 59 centów, tak? Także nie trafił się, nie mogę powiedzieć szczęśliwca, bo to by mogło sugerować, że tutaj nie wykorzystujemy prezentacji. No nikt nie okazał się na tyle przewidujący, żeby uwzględnić to, co się wydarzyło. Te spadki były faktycznie dosyć dla jednych zaskakujących. Dla mnie również zaskakujące, ale jak tylko się wydarzyły, to sam stwierdziłem, nie, no przecież oczywiście to było oczywiste, wiadome, czekaliśmy na to.
No tak, ale tutaj widzę, o już są optymiści, bardzo się cieszę. Jasmin 110, tutaj Mariusz 109,5. No słuchajcie, bardzo szybko potraficie przeprowadzać te analizy. Pamiętajcie, postów nie edytujemy. A nagroda, która była, 77 Kang, przechodzi na następną i to może być dobry początek roku dla kogoś. Tak jest. Albo dobre podsumowanie, no bo to będzie w dniu sylwestrowym. Będzie kolejny kwadrant z Kangą. Łukasz, chyba dobry moment na życzenia. Tak. Ja ostatnio słyszałem wspaniałe życzenia i muszę Ci powiedzieć, że chcę się nimi podzielić. Bardzo proszę. Bo bardzo mi się spodobały. Otóż życzę każdemu z Was, żeby więcej mógł, niż chciał i więcej chciał, niż musiał. Pomyślcie o tym, to według mnie są dobre życzenia, chciałbym, żeby każdemu z Was one się spełniły.
A ja tradycyjnie muszę powiedzieć, że takie życzenia, które wyrażają w pełni mój światopogląd, i duchowe, i materialne, i każde inne, to są życzenia, które powiedział Gerard z Rivi. Życzę Łukasz Tobie i wszystkim naszym oglądaczom, żebyśmy się nie zesrali, kiedy śmierć zajrze nam w oczy. I właśnie tego wam życzę. No i co? Widzimy się chyba w kolejnym odcinku. Czy coś jeszcze, Łukasz, chciałbyś dodać? Czy chciałbyś coś sprostować? Nie wiem. Podeślijmy dosyć żartobliwie. Ja jednak dorzucę tak bardziej tradycyjnie. Święta to jest czas taki, w którym w Polsce spotykamy się wszyscy rodzinnie i życzę, żeby każdy z nas mógł tak spędzić spokojnie święta, nie zapominając przy okazji, jakie to święta są. No tak, właściwie ja chciałem, dokładnie o to myślałem. Nie zapominamy, czego te święta dotyczą, dlatego nie obawiamy się śmierci. Koniec.
Bez okrzyków wojennych może w tym odcinku. Także dzięki Łukasz, wszystkiego dobrego. Dziękuję Sławku i życzymy wam spokojnych świąt. Hej. Cześć. My jesteśmy Kanga. Wyjście do krypto. .