Skrybot transkrypcje nagrań

Promowane transkrypcje

TRANSKRYPCJA VIDEO

itea-morning-maciej-wyrodek-koniec-atoma-junior-oszukale-seniora-itea-morning-649

ITea Morning - Maciej Wyrodek

Koniec Atoma ⚛️Junior oszukałe seniora 🍵 📰 ITea Morning 649

Opis wygenerowany przez Skrybot

Dla tego filmu nie została wybrana usługa automatycznego generowania opisu. Wciąż można to zrobić wybierając odpowiednie opcje sekcji Premium.

Transkrypcja wygenerowana przez Skrybot

Sierżyn ma dostać własną strefę czasową. Wszyscy deweloperzy na ziemię, flashbacki do Wietnamu i walki z timezonami. W sumie to mają rację. A w dzisiejszym odcinku, bye bye Atom i Junior oszuką seniora. Czas zacząć. Cześć, nazywam się Maciej Wrodeck a to jest IT Morning na 15 marca 2023. IT Morning to jest zbiór ciekawych artykułów ze świata IT. Z paru takich rzeczy zaczynam dzisiaj delegację. To znaczy nagrywam dzisiejszy, jutrzejszy i co jest po pojutrze? Piątkowy odcinek na raz. To znaczy, że mogą być odcinki trochę krótsze, bo już mnie zmęczenie dobiera i mogą być jakieś różne problemy, których nie złapię, nie odniosę się na bieżąco.

Jest parę rzeczy, co się obecnie dzieje w tygodniach, więc będę trochę komentował rzeczy z ostatniego weekendu, jako takie przed podsumowaniem odcinka. Jeśli chodzi o herbatę, przez najbliższe trzy odcinki będę pójł to samo. Pura. Jest to herbata czerwona. Moja dziewczyna mówi Pure Earth, bo dla niej ta herbata ma bardzo ziemnisty smak i mi się ten tekst spodobał, więc może go będę używał. Ale żeby nie przeciągać, przechodzimy do naszego pierwszego artykułu. Naszym pierwszym artykułem jest coś, co już miało wydarzenie trochę czasu temu, ale ja dopiero się o tym dowiedziałem właśnie w okolicach test-festa. Przeglądarka. Taki supernotatnik, który się nazywał Atom został ubity. On jeszcze będzie istniał, ale już nie będzie rozwijany.

Tak naprawdę to się zaczęło od tego, że w grudniu Google stwierdziło, że ktoś dostał nieoczekiwany dostęp do ich reprezentatorów, a że oni już wtedy planowali jakoś to zakończyć. Z tego co rozumiem informacje, że Atom ma być wyłączony było już wiadomo długo wcześniej i po prostu to trochę przyspieszyło tę decyzję. Z jednej strony bym powiedział, trochę szkoda, bo ja Atoma chyba po raz pierwszy spotkałem na prezentacji Testing Camp, gdzie Kublowski chyba nie jestem w sensie pewny, korzystał z niego do robienia notatek i mnie zaciekawił. Sam się wtedy pobawiłem tym notatnikiem i faktycznie to był taki notepad++ na sterynach.

Wiem, że część deweloperów używało go jako narzędzia, jako ich ideę do pracy, ale dla mnie jako takie najbardziej podstawowe ideę Visual Studio Code to przebija. Tak samo Visual Studio przebija to z perspektywy jakichś takich prostych notatek i tak dalej, więc nie czułem potrzeby Atoma i myślę, że tak wiele ludzi miało, bo bardzo dużo jak gdzieś czytam artykuły związane z tym końcem Atoma to bardzo ludzie mówili, że on po prostu przegrał z Visual Studio Code. Z jednej strony trochę szkoda, bo jest to dużo projektów, ale to był projekt utrzymywany przez Google, mimo że on był taki trochę open source, nie jestem pewien, żeby nazwał go w pełni open source.

Mimo wszystko brak rozróżnien narzędzi potrafi być problematyczny, więc szkoda, że kolejne narzędzie zniknęło, ale wiemy, że są inne lepsze na rynku, więc jeszcze go korzystać. Nasz drugi artykuł jest temat o juniorze, który oszukał seniora i o tym jak gościu został znany za o wiele bardziej udziej wyszkolnego niż potrafi, ale mi się rozjechały napisy pod tym odcinkiem. Dobra nie będę się tym kombinował, bo jeszcze zepsuję. W dużym uproszczeniu spodziewałem się czegoś innego i to jest czysto moje oczekiwania. Spodziewałem się artykuł o tym jak gościu został zrekrutowany jako senior, a prezentował sobie umiejętności juniorskie. Sam byłem świadkiem takiej historii.

W firmie, gdzie kiedyś pracowałem była właśnie taka sytuacja, że był gościu, który drugi lider rekrutował i rekrutował go na seniora, bo uważał go za seniora. Ja nie brałem udziału w tej rekrutacji, gdzieś tam był moment, że chcieli żebym to zerknął na gościa, ale nie mogliśmy zagrać terminów, to została decyzja podjęta bez mojego udziału. Ja gdzieś w tym momencie chciałem skorzystać z pomocy tego gościa, bo on pracował w Pythonie, ja nie i miałam do niego parę pytań jak pewne rzeczy zrobić w Pythonie.

On nie potrafił mi na te pytania odpowiedzieć i też jak gdzieś tam u nich na stand upach się pojawiają zastępując tamtego lida, to miałam jakieś dziwne wrażenie, że gościu strasznie mało robi jak na tego seniora. Więc to było takie dla mnie trochę dziwne i no po czasie się okazało, że on wcale nie był seniorem, że to właśnie był juniorem. Ta historia nie jest o tym. Ta historia jest o tym jak gościu przyjął sobie do serca radę swojego menedżera. Był po prostu przyszedł do firmy, więc jako junior nie chciał się wypowiadać, po prostu słuchał co się dzieje i chłonął wiedzę.

Ale jego przełożony powiedział mu, że no trochę za mało się udziela na spotkaniach. No i gościu zaczął się udzielać, zaczął dawać feedback i gdzie tam może, bo stwierdził, że skoro tak ma robić to tak będzie robić. Jak miał pytania to zadawał, jak znał odpowiedzi na jakieś inne pytania to odpowiedział. I też to prowadziło do tego, że ludzie do niego przychodzili, zdawali się w nim dyskusje i powoli stawał się subject matter expertem. Po prostu uczuł się rozumienia produktu, wiedział co robi w firmie i po prostu w pewnym sensie miał z tego frajdę.

I w pewnym momencie jego przełożony odszedł i do organizacji przeszedł nowy senior, który w pewnym sensie miał przyjąć rolę tamtego gościa. I no na początku ten obserwował. A w tym czasie się okazało, że większość obowiązków tego managera w pewnym sensie spadło na tego naszego bohatera. I on był już takim ogarniętym gościem. Jak tam gdzieś w pewnym momencie gadał z tym seniorem to senior się bardzo zdziwił jak się okazało, że ten gość jest juniorem. Przydam się szczerze, brakuje mi tu perspektywy czasu trochę. Bo nie wiemy ile minęło tamtych wydarzeń. Moim zdaniem to już był taki junior na wykończeniu.

To już był co najmniej taki mit, który jeszcze nie miał spełnionych papierów. I on w pewnym sensie oszukał się tego seniora, bo wyrobił coś co ja najczęściej widzę jako problem u większości juniorów, midów i nawet seniorów. Że oni nie mają mindsetu seniora. Mają może umiejętności techniczne, ale nie mają tego mindsetu wnoszenia rzeczy do wartości do organizacji. Bo coś co już nie spróżnialiśmy w starych artykułach to, że tak naprawdę największą zdaniem seniora jest to, że potrafi odblokować innych. Potrafi ich z pomoc technicznie rozumie produkt i potrafi udzielać się w tych dyskusjach. Niekoniecznie aż tak super istotne w wypadku seniora jest super umiejętności techniczne.

Są przydatne, są wręcz bardzo istotne, ale moim zdaniem ta umiejętności miękkie, interpersonalne zrozumienie produktu jest ważniejsze. I ten gość to sobie zbudował. Z mojej perspektywy podejrzewam dlatego, że to już wydarzenia miały miejsce długo później i firma albo miała przyciągnięty proces juniorski, albo po prostu miała to, że gościu jeszcze nie wyrobił umiejętności technicznych, bo siedział za bardzo w czymś innym. I tak naprawdę on później mówi jak zachować się jak senior i ogólnie się z tym zgadzam, że warto znaleźć swój produkt, trzeba mówić co się myśli, usprawniać dokumentacje na innych, usprawniać pracę innych i tak naprawdę nie być nigdy zablokowanym, no i być w stanie przewodzić bez potrzeby bycia prowadzonym.

Bardzo ciekawe przemyślenia, ogólnie fajny artykuł, więc przejdźmy sobie do podsumowania. Zanim jeszcze podsumujemy, pewno zdajecie sobie sprawę z obecnej sytuacji co się dzieje z bankami. W Ameryce dział się w końcu zeszłego tygodnia przez weekend tak zwany bank run na parę banków. Upadło w sumie trzy banki i jeden z banków trochę nas dotyka jako branża. Silicon Valley Bank, SWB. Jest to bank w którym bardzo dużo, jak to się nazywa, za braką mi słowa, startupów trzymało swoje pieniądze zwłaszcza z Ameryki. Bank wymyślił sobie bardzo ciekawą rzecz z powodu swojej lokalizacji, że on robił właśnie różne wieczorki zapoznawcze i tak dalej gdzie sponsorzy mogli poznać startupy, startupy mogły wymienić wiedzę między sobą.

I w pewnym sensie przez to ściągnął sobie wiele klientów, którzy trzymali bardzo dużo kasy. Ja między innymi od na jednego z naszych vendorów dostałem maila żebyśmy nie opłacali im faktury bo po prostu wtedy był ryzyko tego banku. Obecnej chwili z tego co wiadomo sytuacja jest bezpieczna bo rząd amerykański podjął się tego, że wszyscy dostaną pełny zwrot pieniędzy z tego banku. Co jest rzadkie bo jest pewien poziom lokat do których są firmy zabezpieczone. Jest to temat dość szeroki i moim zdaniem ciekawie się obecnie dzieje ale chciałem o tym tutaj wspomnieć.

Nie jestem kanałem z newsami ale wydaje mi się, że to jest na tyle ważna rzecz, że warto to było poruszyć i prędzej czy później pojawi się jakiś artykuł z tym związanym u nas. Ale jeśli chodzi o artykuły wolę zaczekać jak będą bardziej pełne opracowania. Na zakończenie dziś porozmawialiśmy sobie o tym, że kończy się era atomu i o tym jak zbudować sobie mindset seniorzki. To wszystko baj o szerokości. .


S K R Y B O T

Transkrypcje

Skrybot. 2023, Transkrypcje video z YouTube

Informujemy, że odwiedzając lub korzystając z naszego serwisu, wyrażasz zgodę aby nasz serwis lub serwisy naszych partnerów używały plików cookies do przechowywania informacji w celu dostarczenie lepszych, szybszych i bezpieczniejszych usług oraz w celach marketingowych.