TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
To już dany onchain pochodzą z systemu księgi publicznej, tak zwanego public ledgera. No i dzięki temu mamy wgląd do wszystkich transakcji, które są tam zapisane. Jeżeli chcesz wysłać na przykład komuś bitcoina, no to ponosisz wiadomo upatę transakcyjną i transakcja ta jest zrejestrowana na blockchainie. Więc nie ma możliwości przesłać bitcoina bez zarejestrowania tego ruchu. No i ta transparentność pozwala sprawdzić to jakie ruchy wykonywał. Oczywiście suche dane takie jak transakcje czy adresy portfeli niewiele nam mówią. Ale jeżeli nauczymy się je analizować to możemy poznać sentymet inwestorów. No i tworzyć własne strategie handlowe, które pomogą nam w podejmowaniu lepszych decyzji inwestycyjnych.
Tutaj z pomocą przychodzą nam takie serwisy na przykład jak kryptoqant czy glassnode, które gromadzą te dane z blockchaina i poddają je wstępnej analizie. Dzięki czemu my mamy już jakby ułatwione zadanie, no bo dostajemy gotowe wykresy i gotowe indykatory. Zadajmy sobie pytanie czy dane onchain są płatne, czy dane onchain są darmowe. Odpowiedź jest niejednoznaczna, bo są i darmowe serwisy i płatne. Są serwisy, które są tylko płatne, także ja chciałbym wprowadzić do serwisu, który oferuje najwięcej za darmo. I według mnie najlepszym serwisem do tego jest kryptoqant. To nie zapytasz od czego tutaj zacząć. Otóż już pokazuję pod moim filmem w opisie znajdziesz tutaj wprowadzenie do danych onchain.
Wystarczy kliknąć w ten link i zostaniesz przekierowany na stronę onboardingową, gdzie poznasz różne kluczowe metryki, jak poruszać się po wykresach. Zachęcam cię serdecznie do przejrzenia tego. Tutaj naprawdę jest sporo cennych informacji. Na ten moment strona jest w języku angielskim. Może pojawi się kiedyś wersja polska. Jeżeli dostanę od kryptoqant taką informację, że planują wprowadzić wersję polską, to oczywiście poinformuję was na moim twitterze lub też na kanale na youtubie. Także subskrybujcie, zostawcie łapkę w górę, dziśnijcie dzwoneczek, żeby być zawsze na bieżąco.
Nie zadajecie sobie pytania, no dobra ITTech, ale z jakich wykresów mam korzystać? Które mam analizować, które mi pomogą podejmować lepsze decyzje inwestycyjne? Gotowałem tutaj dla was specjalny bonus, tak żebyście nie musieli szukać tych wszystkich wykresów, ponieważ zrobiłem to za was. Zebrałem wszystkie najprzydatniejsze wykresy w jednym miejscu, w moim dashboardzie, w którym wyselekcjonowałem wykresy i umieściłem je wszystkie w jednym miejscu. Także nie musicie już szukać i zastanawiać się, klikać generalnie po całej stronie kryptoqant. Znaczy, że wejdziecie w opis pod filmem i kliknijcie sobie w ten link tutaj. W zależności od tego, czy jesteście zalogowani, wyświetli wam się strona logowania lub od razu pokaże wam się ten dashboard, który specjalnie dla was przygotowałem.
Jeżeli nie macie konto, oczywiście to klikacie sobie sign up, rejestrujecie sobie takie konto i po rejestracji możecie ten dashboard skopiować do siebie. Jak to zrobić? Bardzo prosto. Tutaj klikacie sobie na trzy kropeczki i dajecie sobie copy to my dashboard. Możecie tutaj również wymyślić sobie swoją nazwę, dodać swój obrazek, tak żeby łatwiej wam było z tego korzystać. Także ja sobie po prostu kliknę tutaj a i macie już dashboard skopiowany do siebie. I co znajduje się w tym dashboardzie? Tutaj pozwólcie, że pokrótce omówię wszystkie sekcje, ponieważ większość moich analiz będę prowadził w oparciu o ten dashboard. Także zaczynamy omówienie, tak żebyście w przyszłości wiedzieli jak się po nim poruszać.
Jest tutaj odnośnik do subskrybowania newsletera jak widzisz. Następnie numer dwa moje konto na Twitterze. Następnie mamy kryptohitmapę. Po kliknięciu mamy taki fajny kafelkowy przegląd rynku, jak to wygląda w danym dniu. Tutaj możecie sobie zmieniać oczywiście rozdzielczość tego. Domyślnie jest ustawiony na jeden dzień, tak że jest tutaj pokazany jakby performance rynku z całego dnia. A akurat w momencie nagrania mamy tutaj pięknie zielono, tak że dzisiaj to Green Day, czyli dzień wzrostu. Przerocząc dalej mamy również hitmapę rynku S&P 500 i indeksu 500 największych spółek notowanych na giełdzie amerykańskiej. No i tutaj jak widzicie w rozdzielczości tygodniowej domyślnie, jakby to powiedzieć rynek wychodzi teraz troszeczkę na prosto.
Możemy sobie zmienić również podgląd na jeden dzień i zobaczyć jak wygląda sytuacja w dniu dzisiejszym. I voila, jak widzicie jest dzisiaj dzień na zielono cały, no i krypto również, tak że mamy małe wyjaśnienie zagadki, dlaczego bitcoin i inne kryptowaluty mają wzrosty. Przechodząc dalej na tym wykresie znajduje się całkowita liczba wysłanych bitcoinów na wszystkie giełdy. Ten wykres oczywiście możecie sobie zoomować, możecie sobie tutaj stawiać daty, także ja proponuję na przykład sobie z ostatniego roku włączyć podgląd. Wtedy mamy dokładniejszy obraz jak to wygląda, jeżeli chcecie oczywiście bardziej krótkoterminowo analizować to nawet bym polecał tutaj z ostatniego miesiąca włączenie.
No i tutaj co możemy ciekawego zauważyć to na pewno trendy, czyli jak widzicie rezerwy od początku roku można powiedzieć były w trendzie bocznym. Nagle potem następował wzrost, najpierw był powolny, powolny i na koniec gwałtowny i spadek. I potem znowu troszeczkę uspokojenie, nawet można powiedzieć spadek wpływów na giełdy, nagle wystrzał do góry i znowu spadek ceny. I teraz mamy trend w zasadzie też delikatnie taki boczny, no jak widzicie nie ma jakichś tutaj gwałtownych znaczących wzrostów. Ok, przejdźmy sobie dalej, sprawdźmy sobie jak wyglądają zatem wypływy z giełdy. Tutaj też sobie ustawimy ostatni rok. No i po załadowaniu co widzimy, dosyć podobny trend, czyli w tych momentach tutaj spadków widać, że ktoś próbował odkupić tego bitcoina.
Ale dobra, powiecie jak to policzyć, przecież nie będę tego liczył na kalkulatorze czy tam słupek po słubku żeby określić czy było więcej wpływów czy wypływów. Oczywiście, że nie trzeba tego robić, bo mamy taki wykres, który nam przychodzi z pomocą, nazywa się NetFlow. Wpływy na giełdy minus wypływy. Wtedy tutaj możecie sobie podejrzeć rzeczywiście jaki był ten trend. Jak możecie zauważyć na wykresie, na tych spadkach mieliśmy NetFlow ujemny, co oznacza, że więcej bitcoinów z giełdy wypłynęło. Oczywiście nie jest to równoznaczne z tym, że były dokonane zakupy, bo samo wysłanie na giełdy nie jest jednoznaczne ze sprzedażą i samo wysłanie z giełd również nie jest jednoznaczne z zakupem.
Ale pamiętajcie, że jeżeli ktoś trzyma swoje bitcoiny na portfelu zewnętrznym, to chyba nie po to, żeby trzymać je tam na giełdzie, tylko właśnie po to, żeby sprzedać. Na kolejnym wykresie chciałem wam przedstawić rezerwy bitcoina. No i jak widzimy tutaj jest trend spadkowy. No więc teoretycznie powinno być to znakiem bullish, czyli by czym. Ale dobrze jest sprawdzać z jakiego typu giełd są te wypływy. Nas interesują najbardziej giełdy spot, dlaczego giełdy spot? No bo są używane przez inwestorów detalicznych. Binance, giełdy spot to są jednak takie giełdy, gdzie najwięcej tych detalistów kupuje. Do sprawdzenia dokładnie tych rezerw stworzyłem wykres profesjonalny, z którego oczywiście też możecie skorzystać.
Niemniej jednak on działa prawdopodobnie tylko na kontach profesjonalnych, lub po założeniu konta tam przez kilka dni możecie oglądać te wykresy za darmo. Wchodźmy do niego. Ok, wykres się załadował. Jak widzicie jest tutaj rwał w zasadzie jednogodzinowy, co bardziej analiza krótkoterminowa. Ale właśnie do podejmowania decyzji tradingowych lub inwestycyjnych krótkoterminowych. No dobrze jest oczywiście śledzić to na interwale jednogodzinnym. Także tutaj zademonstruję wam jedną rzecz. Mianowicie, zobaczcie rezerwy na giełdach spot, te stale na linie. One cały czas są powiedzmy w trendzie bocznym mniej więcej, a teraz wzrastają. I kilka dni temu mieliśmy olbrzymi odpływ bitcoinów z giełdy. Teraz zobaczmy sobie gdzie to nastąpiło. Zerwona kreska.
Czyli jest to odpływ terywatyw, czyli giełdy z dźwignią. Nie ma to wpływu jakby przełożenia na ceny bitcoina, ponieważ cena bitcoina jest jakby zależna od tego co dzieje się na rynku spot. Tutaj nastąpiły prawdopodobnie jakieś pretasowania z giełd z portfeli na portfele w celu zapewnienia być może płynności na tych giełdach. Także same jakby spadające rezerwy i same napływy i wypływy ogólnie na wszystkie giełdy nie są zbyt dobrym odnośnikiem, żeby stwierdzić czy dana wiadomość zbycza, czy może jednak bardziej niedźwiedzia. W tym celu właśnie przydaje się taki wykres gdzie macie wszystkie rodzaje giełdy. Ja tutaj biorę pod uwagę takie giełdy jak giełdy spot, to jest ta zielona linia.
Ogólne rezerwy na wszystkich giełdach to jest właśnie niebieska linia, czyli ogólny trend i giełdy terywatyw oraz giełdy Binance. Binance jak wspomniałem jest używany również przez inwestorów detalicznych, najbardziej do kupowania i sprzedawania. Także warto śledzić tutaj jak widzicie również trend wzrostowy. Mamy do jakiegoś czasu delikatnie te rezerwy opadają, ale równoważą się to jakby z rezerwami spot. Wracamy do naszej strony z nasz bordem. Ten wykres, który omawiamy teraz są to wypływy z portfeli górników na giełdy kryptowalut. Czyli tutaj odwrotnie niż w przypadku wypływów z giełd, jeżeli wypływają bitcoiny z portfela górników na giełdy, to wiemy, że jest to wiadomość oczywiście niedźwiedzia bardziej, bo wysyłają bitcoiny prawdopodobnie po to, żeby je sprzedać.
Jak widzicie w momentach gdzie mamy większe wypływy od górników zazwyczaj jest to związane ze spadkiem ceny. Idąc dalej tutaj również pod spodem umieściłem rezerwy górników. Czyli wszystkie jakby bitcoiny posiadane przez górników. Zobaczmy jak ten trend wygląda również w tym roku. Co tutaj widzimy? W zasadzie można powiedzieć, że od stycznia mamy praktycznie cały czas wzrostowy, wzrostowy. Czyli teoretycznie górnicy akumulowali. Następnie był spadek tych rezerw, czyli prawdopodobnie górnicy sprzedawali. I tutaj znowu wzrost i cena minimalnie wzrastała. Ale teraz powiedzmy od sierpnia jak widzicie mamy znowu trend spadkowy. Teraz troszkę się wypłaszcza i również cena bitcoina podąża za tym. Warto śledzić między innymi poczynania górników.
Wiemy czy oni też kapitulują, czy jednak na przykład trzymają swoje bitcoiny i nie zamierzają ich sprzedać. Innym wykresem, który tutaj przedstawiłem to jest Minor Position Index. Nie będę się zagłębiał już w działanie jego, ale generalnie w skrócie momenty jakby wyprzedaży górników znajdują się nad czerwoną przerwanym linią, a momenty akumulacji nazwijmy to pod zieloną linią. Także zmienimy sobie interwał na rok 2022. I co tutaj widzimy? To też bardzo ciekawy wskaźnik to jest. Gdy PUREL MULTIPUL wzrasta, zobaczcie, w tym momencie na szczycie tej ceny wskaźnik wzrostu oznaczał wyprzedaż górników i cena nagle robiła zjazd. Tutaj chwilę była konsolidacja w tym miejscu i znowu PUREL MULTIPUL wzrósł i mieliśmy spadki.
I teraz znowu mamy konsolidację. Tutaj również to samo. Wzrost, spadek. Teraz cena troszkę się wybiła i znowu mieliśmy tutaj w tym momencie mamy trend boczny i w zasadzie mamy też taką konsolidację tutaj jeżeli chodzi o zachowania górników. Kolejny bardzo ważny wykres jest to wykres, który pokazuje zmienność na rynku kryptowalut. To jest też profesjonalny wykres mojego autorstwa. Przejdźmy sobie do niego. Wykres już się załadował i tutaj chciałem wam umówić koncepcję tego wykresu. Tutaj w pierwszej sekcji u góry znajduje się cena Bitcoin. Zresztą tutaj macie opisy jak widzicie przy każdym przy każdym indikatorze. Tutaj w tym miejscu znajduje się funding rate.
Funding rate jest to opłata, którą ponoszą longujący względem szartujących i odwrotnie szartujący względem longujących. Jeżeli jest ujemne to znaczy, że teoretycznie jest sentyment bardziej niedźwiedzi i szartujący w płacom longującym. Odwrotnie, gdy funding rate jest dodatni kolejny indikator jest to estimated leverage ratio. Co to oznacza? W skrócie jest to ilość otwartych pozycji czyli żółty wykres podzielona przez ilość rezerw Bitcoin. Jeżeli rezerwy Bitcoin będą spadać, liczba np. otwartych pozycji na derywatywach będzie stała to i tak leverage ratio będzie rosło. No i odwrotnie jeżeli będzie rosła liczba otwartych pozycji rezerwy będą stałe to również leverage ratio będzie rosło.
A jeszcze w kolejnej sekcji tak jak powiedziałem jest tutaj open interest także liczba otwartych pozycji na rynkach derywatyw i shortów. No i pod spodem tutaj widzicie likwidację na czerwono likwidację shortów i likwidację longów podana w dolarze amerykańskim. I teraz tak jak możemy wykorzystać ten wykres. On jest również na interwale godzinowym także powiedzmy służy bardziej do analizy krótkoterminowej. I co możemy tutaj ciekawego zauważyć. W momencie kiedy rośnie open interest i rośnie również estimate leverage ratio to należy się spodziewać zwiększonej zmienności. Dlaczego? Ponieważ jeżeli jest bardzo duża obstawiona na przykład liczba shortów. Czyli wszyscy się spodziewają że będzie spadek cenowy.
Dajmy na to cena na rynku spod będzie rosła w górę a tych shortów będzie przybywało wtedy wytworzy się tak zwany short squeeze funding rate będzie oczywiście ujemne tutaj. Liczba tych otwartych pozycji będzie rosła ale cena będzie rosła więc traderzy będą dokonać do swoich pozycji po to żeby nie zostali zlikwidowani. I wtedy mamy piękny klasyczny short squeeze i cena idzie do góry. Także spróbujmy znaleźć może takie momenty na wykresie gdzie takie coś miało miejsce. Zobaczmy sobie tutaj takie momenty o których wspominałem. Tak zwany short squeeze. Może sobie oznaczymy to żeby było prościej linią linią liniową. Zobaczycie jak to wyglądało. Jesteśmy w tym miejscu. Zobaczcie. Znaleźć zachowanie ceny.
Cena cały czas spada spada spada spada i w tym momencie funding rate był jakby dodatni czyli można powiedzieć że był long squeeze ale cena spadała spadała było coraz więcej shortów. Zobaczcie na ten moment shortów przybywa i nagle co jest wysprzęglenie ceny do góry. Czyli mamy funding rate zaczyna rosnąć bo ludzie zaczynają uciekać i cena również również zaczyna rosnąć. Taki przykładów jest oczywiście jest oczywiście tutaj więcej. To samo mamy np. w tym miejscu cena spada funding rate ujemny. Zobaczcie dochodzi do tego poziomu i nagle boom cena do góry i również rosła jakby ilość otwartych pozycji przed tym następnie teoretycznie spadła i znowu potem wystrzał i to samo lewerage ratio.
Te wykresy są troszkę spłaszczone jak są tak skondensowane nazwijmy to więc jeżeli chcecie sobie podejrzeć oczywiście wyższej rozdzielczości to wystarczy sobie kliknąć tak jak zwykłym trading view tutaj na ten kwadracik wtedy widzicie w większej skali to więc też fajniej widać kiedy to otwarte zainteresowanie bądź ten estimate lewerage ratio rośnie oraz inne wskaźniki. Zdecydowanie jest to bardziej widoczne na tej skali także warto sobie znaleźć jakieś takie punkty i potem sobie oczywiście podejrzeć to samo z rekwitacjami łatwiej jest obczytać jeżeli sobie powiększyć ten wykres oczywiście. Ostatni wykres mojego autorstwa, który się znajduje w tym dashboardzie jest to SOPR przez BTC price.
Zobaczymy sobie ten wykres to oznacza ten SOPR mamy tutaj linie poziomi 1 teraz tak jeżeli SOPR wynosi tutaj jeden lub więcej to oznacza że inwestorzy w tym momencie sprzedają swoje bitcoiny z zyskiem i analogicznie jeżeli sprzedają pod tą linią oznacza że sprzedają swoje bitcoiny ze stratą SOPR nie bierze pod uwagę tutaj bitcoinów które mają mniej niż jeden dzień także to jest fajne bo tutaj w zwykłym SOPR są brane pod uwagę wszystkie bitcoiny a tutaj brane są pod uwagę tylko i wyłącznie te które jakby żyją dłużej niż jeden dzień i co ciekawego może tym trendzie zauważyć zobaczcie sobie w bull marketie takim typowym raidzie wszyscy sprzedają można powiedzieć z zyskiem generalnie tak co widać tutaj pod SOPR jest cały czas dodatni cena również rośnie no i tutaj powiedzmy ten poziom 1 gdzie inwestorzy sprzedają bez zysku i bez straty działa jako jako support dopóki cena rośnie ale potem gdy ceny gwałtownie spada na przykład w tym momencie było po tym ATH poprzednim jak widzicie SOPR staje się oporem czyli inwestorzy zaczynają sprzedawać ze stratą i dlaczego działa to jako opor otóż mianowicie jeżeli przykładowo nie wiem kupiliśmy bitcoina za 30 tysięcy złotych i nagle cena spadła powiedzmy do 20 tysięcy złotych no to jesteśmy tam na sporej stracie no jeżeli chcemy żeby chcemy odzyskać pewnie te pieniądze tak większość ludzi nie chce tracić nie każdy jest oczywiście hodlerem długoterminowym czekają do momentu aż cena wróci do ich momentu zakupu często wtedy żeby zrzucić kamień z serca i odzyskać też swoje pieniądze to sprzedają te bitcoiny więc dlatego poziom 1 jest tak innym oporem w momentach powiedzmy e-börn marketu no i tutaj odwrotnie mieliśmy potem rait rozpoczęty w górę jak widzicie i SOPR działał jako jako wsparcie i potem na spadkach ponownie staje się niestety oporem i w tym wypadku mamy to samo cena spada cały czas widzicie że takie pojedyncze momenty tutaj tutaj próbowaliśmy wyjść powyżej wartości 1 ale od razu była to informacja że aktorzy realizowali niewielkie zyski tutaj a część z inwestorów sprzedawał na stracie wkrótce tak to wygląda OK więc mamy już umówiony cały dashboard mam nadzieję że będzie dla ciebie pomocny na koniec tego filmu chciałem was prosić tutaj o zostawienie łapki w górę kliknijcie przycisku subskrybuj no i ustawienie dzwoneczka tak żebyście nie przegapili żadnego materiału to również pomoże mi w rozwoju mojego kanału także zachęcam was gorąco do wspierania mnie i słyszymy się w następnym odcinku do usłyszenia cześć.
Informujemy, że odwiedzając lub korzystając z naszego serwisu, wyrażasz zgodę aby nasz serwis lub serwisy naszych partnerów używały plików cookies do przechowywania informacji w celu dostarczenie lepszych, szybszych i bezpieczniejszych usług oraz w celach marketingowych.