TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
Witaj w lekcji, w której porozmawiamy o mailach. Mail to jest bardzo ważny element transakcji i przede wszystkim również budowania zaufania twojego klienta do twojego produktu, do procesu transakcyjnego, który chcemy, aby był jak najbardziej bezpieczny, jak najbardziej transparentny i żeby ludzie rzeczywiście wiedzieli, co kupili, kiedy zapłacą kolejny raz i to wszystko jest w mailach transakcyjnych, którymi nie musisz się przejmować, bo my robimy wszystko za ciebie. Co to znaczy? To znaczy, że będziemy do twoich klientów z EasyCard, z naszej skrzynki mailowej wysyłać maile transakcyjne. Mejle transakcyjne w przeciwieństwie do marketingowych to takie maile, które zawierają takie trochę suchary transakcyjne, czyli podsumowanie transakcji, faktury, informacje o tym, że odnowimy plan, informacje o tym, że nie udało nam się pobrać środków itd.
Ja o tych mailach jeszcze będę mówił, natomiast są to maile, które rzeczywiście wysyła EasyCard.
I teraz co zrobić, jeżeli nie chcesz, żeby EasyCard wysyłał twoim klientom takie maile, wystarczy nam to powiedzieć, czyli wystarczy powiedzieć nam, że słuchajcie, wyłączcie maile, nie wysyłajcie nic do moich klientów i tak zrobimy, ale jednocześnie poprosimy cię o to, abyś pokazał nam, jakie maile będą wysyłane, bo oczywiście możesz przejąć to na siebie i z pomocą webhooków, automatyzacji, o których będę mówił w innych lekcjach, możesz wysyłać swoje maile, ale my wolimy, żeby raczej to były maile, które wysłasz dodatkowo, bo te nasze są naprawdę bardzo dobrze zaprojektowane i chcemy, żeby klienci mieli zaufanie również do nas i do ciebie i żeby w tych mailach była właściwa treść, która upewni ich w tym, że dokonali dobrego wyboru, ufają sprzedawcy i że ta transakcja jest bezpieczna.
Czy możesz zmodyfikować nasze maile? Tak i nie, tak, ponieważ możesz zmodyfikować jeden mail bezpośrednio po zakupie i jest to sekcja email po zakupie. Nie, ponieważ nie możesz zmodyfikować tych wszystkich innych maili, które wysyłamy, o których zaraz powiem. Jeżeli chodzi o email bezpośrednio po zakupie, jeśli przejdziesz do tego widoku w wiadomości po zakupie, zobaczysz, jak on wygląda. Jest to podsumowanie zakupu, mamy tutaj możliwość pobrania faktury, oczywiście linki są nieaktywne, ale one działają w mailach, mamy też przykładowe dane na EC Card, czyli login i hasło, które zostało wygenerowane do naszego serwisu. Jeżeli umożliwiasz zakupy anonimowe, może tutaj tego nie być.
Mamy również, jeśli masz w swoim produkcie jakieś pliki do pobrania, sekcję, która pozwala pobrać te pliki bezpośrednio z tego maila, informacje o logowaniu do panelu, jeśli to konto jest założone i oczywiście informacje o produkcie, ile kosztował, ile zapłacił klient i możliwość zmiany danych na fakturze oraz zwrotu produktu bezpośrednio z tego maila. I ten mail możesz dostosować, możesz zrobić swój własny nagłówek, jak widzisz się zmienia i możesz też zmienić całą treść, która znajduje się tutaj pod nagłówkiem, czyli ten najważniejszy fragment treści w maili z podziękowaniem za zakup możesz dostosować. Ale tak jak wspomniałem, to nie są wszystkie maile, które wysyłamy. Tych maili jest bardzo dużo i możesz sprawdzić wszystkie szablony maili, klikając na ten link.
Ja już nie będę tutaj szczegółowo ich omawiał, ale są to maile, które przede wszystkim mają po pierwsze zapewnić zaufanie klientów do twoich produktów, a po drugie pomagać w zarabianiu tobie więcej. Dlatego, że maile, które wysyłamy, są to np. maile z przypomnieniem o płatności subskrypcyjnej. Na kilka dni przed pobraniem kolejnej opłaty subskrypcyjnej informujemy o tym klienta, bo jest to eleganckie, zwiększa jego zaufanie i wie, że pobranie nastąpi tego i tego dnia. Jeżeli pobranie się nie uda, też wysyłamy jakiś mail, który mówi, dlaczego się nie udało. Dajemy dokładny powód, że np. na karcie nie było środków. Prosimy o to, żebyś uzupełnił środki na karcie, przedłużamy dostęp jeszcze np.
o jeden dzień, mimo że nie powinno go być, ale z tego względu właśnie możemy to zrobić. Ja w jednej z tych sytuacji pokazywałem, jak na strajt ustawić harmonogram tych przypomnień i wtedy dajemy szansę i informację, że pobierzemy jutro o godzinie 14. 30 i spróbujemy jeszcze raz pobrać te środki. I tak kolejny raz, kolejny raz aż do ostatecznego maila, który wysyłamy z informacją, że np. nie udało się i subskrypcja wygasła. Albo jeśli komuś kończy się ważność karty, też wysyłamy jakieś e-maile. Jeśli odnowiliśmy, dokonał kolejnej płatności za produkt, też przesyłamy kolejny e-mail, w którym znajduje się faktura i podsumowanie tej płatności. Więc te wszystkie informacje transakcyjne są wysyłane przez nas. Czy możesz wysyłać jakieś inne maile od siebie? Tak, oczywiście.
I pokażemy to w jednej z kolejnych lekcji o automatyzacjach. Wystarczy, że wejdziesz w integrację i webhook i obsłużysz sobie takie maile. Możesz to np. zrobić bardzo prosto webhookiem do Zapiera. Z Zapiera, jeśli nie wiesz co to jest nieprzejmuj się, zobacz lekcje automatyzacji, wysyłać właśnie takie dodatkowe maile. Albo możesz nie wysyłać maila, tylko możesz zaraz po zakupie z pomocą takiego właśnie webhooka np. zapisać tą osobę, która kupiła, na twoją listę w mailerlajcie i przypisać ją do odpowiedniej grupy. Albo na listę w GetListPonsie czy MailChimpie i dodać jej odpowiedni tag. No i ustawić sobie np.
na takiej liście czy na takiej grupie mailowej, którą masz na swoim narzędziu marketingowy, ustawić sobie autoresponder na dzień zero, czyli w tym momencie jak ktoś się zapisuje i automatycznie wtedy będą wysyłać jakieś maile, możesz zrobić autoresponder z sekwencją maili onboardingowych, wtedy ta osoba zapisana na listę w momencie zakupu będzie otrzymywała co ileś dni, tak jak sobie zaplanujesz, te maile onboardingowe i oczywiście polecamy ci to zrobić, zwłaszcza jeżeli masz produkty, które wymagają onboardingu, są jakimiś kursami, dostępami do społeczności itd.
, no to nasze transakcyjne suchary oczywiście nie załatwią sprawy i warto jest obok takiego maila transakcyjnego wysłać od razu takiego maila, który będzie informował o tym, jakie korzyści ktoś dostaje z produktu, jak się do niego dostać, jak odebrać ten produkt, jeśli trzeba go odebrać w jakiś inny sposób, niż te, które oferuje Easycard itd. W związku z tym możesz jak najbardziej zrobić to czy to listami marketingowymi, czy bezpośrednio wysyłanie maili z automatyzacji, natomiast nasze maile, tak jak wspomniałem, mają pomagać, mają też ratować koszyki właśnie w wielu miejscach, które mamy dodatkowo w Easycard, te maile w zależności od aktywnych funkcji się włączają czy wyłączają, a ich pełną listę zawsze znajdziesz w panelu przy tym emailu po zakupie i w dokumentacji naszej, gdzie możesz sprawdzić sobie jak dokładnie te maile wyglądają.
Dzięki za uwagę, do usłyszenia. .