Skrybot transkrypcje nagrań

Promowane transkrypcje

TRANSKRYPCJA VIDEO

dzienna-dawka-dyskomfortu-przeglad-wiadomosci-ze-skale-luty2023

Dzienna Dawka Dyskomfortu

📫 Przegląd wiadomości ze SKALE (luty/2023)

Opis wygenerowany przez Skrybot

Dla tego filmu nie została wybrana usługa automatycznego generowania opisu. Wciąż można to zrobić wybierając odpowiednie opcje sekcji Premium.

Transkrypcja wygenerowana przez Skrybot

Witam bardzo serdecznie. Wracamy sobie do Scale Network. Dzisiaj zrobimy taki przegląd może lutego, co się działo. Będę się posługiwał w dużej mierze blogiem Scala. To jest miejsce, gdzie zwykle się udaje po informacje, co dając słychać w systemie. Trochę się dzieje. Różnego rodzaju gry zarówno się uruchamiają, następują integracji, RAVI Exchange, XP Network. Mamy całkiem fajne statystyki jeżeli chodzi o adopcję. No i kilka innych fajnych tematów, które myślę, że warto wspomnieć. Taka pigułka informacyjna dla graczy, dla tych, co lubią NFT, dla tych, co generalnie interesują, co tam w Scale słychać, co tam piszczy w trawie. Zapraszam. Jeszcze krótkie przypomnienie, że to, co tutaj omawiam, to nie są porady inwestycyjne. Ja nie jestem doradcą inwestycyjnym.

Bazuję tutaj na swoim zrozumieniu technologii. Staram się to rozkminiać od bebeszków, staram się analizować, co tam moim zdaniem może być ciekawego, jeżeli chodzi o adopcję. No i patrzę na blockchain, patrzę na bebechy, na technologie. Nie udzielam do nas tutaj porad inwestycyjnych, nie mam pojęcia, czy ten token wzrośnie, czy spadnie. Nie znam się na tyle, żeby tutaj takiej informacji udzielać, a w tych informacjach zwykle i tak sami najlepiej sobie poradzicie. To znaczy intuicja i doświadczenie. Natomiast mogę jedynie ostrzec, żeby nie inwestować więcej, że się straci, że jeżeli inwestujecie takiej środki, jest to bardzo zmienny obszar, jak widzicie, ostatnio.

Nawet tradycyjne banki w Stanach się zamykają, Silicon Valley Bank i jeszcze kilka innych, więc będą wstrząsy być może, tylko w którą stronę? DPEG i USDC następują, potem się wracają, to wszystko. No więc zawirowania niesamowite. No więc nie wiem, czy jest ktoś, kto jest w stanie tutaj to wszystko przewidywać. Ja na to patrzę długoterminowo, fundamentalnie staram się wybierać projekty, które coś fajnego budują, a co będzie z tokenami, nie mam pojęcia. Jeżeli inwestujecie w takie środki, pamiętajcie jedynie, żeby nie inwestować więcej niż jesteście w stanie stracić, bo naprawdę można łatwo stracić. Natomiast warto inwestować w siebie, w edukację, w zdobywanie wiedzy, w doświadczanie, w eksperymentowanie, do czego was zachęcam.

Najczęściej środki można gdzieś tam zdobyć w różnych e-dropach i innych kampaniach z projektów również na scale, coś takiego było. Swoją drogą, te osoby, które brały udział w Ask Me Anything, powinny dostać nagrodę. Ta nagroda jest mniejsza niż to, co się spodziewałem, że będzie. Ciągle to wyjaśniam ze scale'em, więc jak tylko dowiemy się, o co chodzi, to na telegramie puszcz update z tym, o co chodzi i co dalej robimy. Jedziemy z odcinkiem. No więc jestem na blogu scale'a, to jest scale. space i tu jest taka zakładka blog, gdzie zwykle sobie wchodzę. I patrzę, co tam u nich słychać. Też potem sobie zobaczymy na statystyki w Network Stats. Trochę tu może mówimy, jak tutaj wygląda.

No może się dopiero zaczął, ale na luty możemy rzucić okiem. No i generalnie wydaje mi się, że to jest całkiem fajne miejsce, żeby się ze scale'em na bieżąco zapoznawać. I tu dziw było między innymi, z tego co kojarzę, podsumowanie lutego, ale też przejdziemy przez te ostatnie update'y, no więc jedziemy z poszczególnymi wątkami. No więc to jest całkiem fajne podsumowanie lutego, zrobione przez Sydney Jacobs z scale'a. No i de facto tutaj, jak przegapiliście luty, który był krótkim miesiącem, ale jednak trochę się zadziało, no to można sobie do tego zerknąć. I z takich ciekawych rzeczy, no to było badanie. Darmo Blockchain Group przestudiowało różne blockchainy i porównywali je pod kątem szybkości i TPS-ów. No i wyszło im, że scale jest tutaj całkiem niezłe.

Porównywali między innymi Polygon, Ethereum, Solana i wyszło, że scale is the best. Oczywiście patrzymy na to wszystko z jednej strony jako jakieś dane, z drugiej strony z przymrużeniem oka, bo wiadomo, że można było tu pewnie podrzucać jakieś inne blockchainy i wówczas te porównania by też inaczej wypadły. Każdy zwykle próbuje się przedstawić jak najlepszym świecym. No to co nie zmienia faktu, że scale jest szybką siecią, jest szybkiej finalności. Możemy wejść te badania tego darmo w Blockchain Group. Ja to też gdzieś chyba opisywałem. No i tu generalnie przyjrzeli się Ethereum, Polygon, Solana, Phantom, Avalanche, Nearflow i scale. No i bazowali na dwóch kluczowych metrykach. Transactions per second i time to finality, czyli ile transakcji na sekundę, ile przeciska obecnie sieć, czyli mówimy takich aktualnych.

No i time to finality, czyli jak szybko transakcja jest finalna, czyli jest zapisana bezpowrotnie na blockchainie i już konsensusy ją odzwierciedliły. No tu trochę jest o metodologii, jak tamtego się zabrali. No i porównując, mamy tutaj, że scale 397 TPS-ów, Solana 375 TPS-ów, Phantom 85 i tak dalej. Zresztą to było jak rozumiem badanie rzeczywistych prędkości bazujące na rzeczywistych danych, które gdzieś tam hulają po blockchainie. No i przepraszam, i biegam dzisiaj z rana. Dosyć ostry był bieg znalazł sam z prędkością i trochę mam gardło, że tak powiem, przewentylowane. Ale bieg był spoko. Dobra, nie na ten temat. Natomiast jest 390. . . To było badanie na bazie prawdziwych aplikacji, tak? Czyli tam patrzili, jak aplikacje generują jaki ruch.

No i to jest uśredniona prędkość ze wszystkich aplikacji, ze wszystkich chainów. No więc jakby w zależności w danym momencie, jak jest sieć przeciążona, jaki ma ruch, to to może tutaj oczywiście w różny sposób wyjść. Natomiast tak jak wspomniałem, nie ukrywa to. . . Znaczy nie zmienia to faktu, że scale jest szybką siecią. Finalność, time to finality 1,5 sekundy. Też jest to nie najgorsza wartość, wydaje mi się, na porównanie. Algorithm ma 3,5 sekundy. Tu się nie znalazł w tym porównaniu, a algorand. . . Phantom 1. 7, Avalanche. No więc możecie sobie na to popatrzeć jako takie, powiedzmy. . . Tak jak tu mówię, w różnych porównaniach, w zależności kto porównuje i co weźmie pod uwagę, to do takich wniosków dojdzie.

Natomiast scale jest gdzieś tam w czołówcu, tak mi się wydaje. No i teraz scale będzie taką siecią, która skaluje się wielowymiarowo. Czyli nie tylko sam protokół, ale im więcej dochodzi na blockchainów, na tą chwilę mamy 20, czyli tych scale chainów, które w ramach sieci obsługują różne transakcje, tak to się nazwijmy, tym szybsza będzie scale jako całościowa sieć. Tym więcej scale network jako sieć przepycha TPS-u, oczywiście zakładając, że będzie w stanie włączać poszczególne scale chainy do ekosystemu. Na razie to się udaje. No ale ten przyrost tych scale chainów też jest taki testowo, powiedziałbym, rozsądny, żeby nagle sieć nie przyklęknęła. Tak wydaje mi się, że na tą chwilę sieć wchłania kolejne chainy. No zobaczymy jak to będzie dalej.

No podobnie jakbyśmy wwiel, nie wiem, internet computer tutaj dożycili, myślę, że internet computer by wszystkich jednak zdeklasował, bo tam mamy, no już nie wiem, ale nie będę tu porównywał w tej chwili, ale tak na gorąco, ale tam też mamy subnety skalujące się w wielu kierunkach i im więcej subnetów, im więcej aplikacji, to one generują więcej TPS-ów, oni się tam inaczej nazywają, ale generalnie to samo chodzi o messages. No i pytanie jest, czy po pierwsze, czy dany blockchain jest w stanie mieć aktualne, rzeczywiste transakcje, po drugie, czy nie przyklęknie, jak mu dochodzą te TPS-y. Więc jakby to warto obserwować, ale to nie jest wyznacznik prawy, tak bym na to powiedział. Natomiast ja sobie też w lutym zrobiłem takie porównanie. To jest comparing polkadot, scale i kosmos.

Na Medium znajdziecie taki artykuł i tak starałem się tutaj na różne rzeczy popatrzeć, to tak w ramach podsumowania lutego, ale też odnoszę się tutaj do tych prędkości, które są dla scala. No można to zostawiać, nie wiem, z polkadot, z kosmosem, które też, im więcej chainów na Polsce czy na kosmosie w takich sieciach typu multi-chain network, tym teoretycznie one są szybsze, o ile są w stanie przylimować więcej chainów, podobnie jak scale.

Więc tu wiem, że ten artykuł się spodobał tym osobom, które go jakby czytały, więc ja tu patrzę na takie rzeczy w zasadzie mało związane z szybkością, bardziej na to, jak można elastycznie na blockchainie dewolopować, w jaki sposób bezpieczeństwo jest zapewniane przez ten, powiedzmy, cały ekosystem, czy to scale'a, czy kosmosu, czy polkadotu, jak jest interoperacyjność, czy ta taka wewnątrz chainów, ale też wewnątrz sieci, ale też na zewnątrz sieci, szybkość transakcji tej też się do tego odnoszę. No i poziom adopcji, czyli jak naprawdę ile jest tych rzeczywistych aplikacji, użytkowników i tym podobnych. Więc ten artykuł starałem się, powiem tak jakoś na te trzy podobne moim zdaniem sieci tutaj dorzucić i mógłbym pewnie coś takiego jeszcze w kontekście znowu tej grupy sieci dorzucić tu internet z komputer i może, jakbyście byli zainteresowani, to kiedyś coś takiego powstanie.

No dobra, no ale to wracamy teraz sobie tutaj do tego naszego februar look back, bo to nie tylko darmo włączeń, nie tylko to zestawienie, też w sam ekosystemie się troszeczkę zadziała. No i z ciekawych wiadomości w ekosystemie, no to jest właśnie, między innymi, XP Network, czyli multichainowe rozwiązanie do bridżowania NFT, jakkolwiek by to nie zabrzmiało, abstrakcyjnie chodzi o przenoszenie NFT z jednego blockchaina na inny blockchain. Teraz wspiera również Scale, czyli XP Network zintegrowało się z Scalem, dzięki temu do ich w tej chwili dwudziestu kilku, dwudziestu czterech blockchainów dołączył sam Scale Network. XP Network jest dosyć dobrze rozwiązył się ekosystemem, kilka tysięcy zdecentralizowanych aplikacji w ramach tego systemu już jest przyłączonych czterdzieści kilka partnerów, no i setki milionów w NFT, które gdzieś tam przebiegają przez ich produkt.

No chodzi o to, nawet z Tomkiem, z Faczyną ostatnio rozmawialiśmy, było fajne wydarzenie, zresztą Tomka będziemy jeszcze zapraszać, było fajne wydarzenie w piątek w Warszawie dla między innymi artystów, którzy chcieliby się stokenizować. Zresztą ciągle taka opcja jest, tutaj MetaZi od Tomka, że tak powiem prężnie działa, ale to osobny temat, linki gdzieś tam do wywiadów z Tomkiem znajdziecie, a pewnie Tomek jeszcze tutaj zawita, ale rozmawialiśmy generalnie o tym, jak to zrobić, czy jakby, gdzie jak my daleko jesteśmy, to interoperacyjności, że mam jakiś NFT na jednym blockchainie, w jednym meta wersie, a chciałbym go przenieść gdzieś tam na innym meta wersie, na innym blockchainie, no to właśnie tego rodzaju rozwiązania XP Network, tą interoperacyjność powinny zacząć zapewniać.

Potem wyszło też kolejne ogłoszenia, jakby z tym też związane, że oni tutaj w ramach tego swojego umożliwiania, przenoszenie NFT, jakieś zapewnili pierwsze rozwiązania, to jest już samo to ogłoszenie o XP Network, czyli tu jest więcej i więcej detali, jakby z samego XP Network, gdzieś zaraz znajdziemy, co za chainy oni wspierają, bo generalnie tu dużej, jakby dużej nie ma w tym filozofii, koncepcyjnie chodzi o to, by z jednego NFT, z jednego blockchaina mogło przejść przez ich blockchain na inny, znaczy przez ich rozwiązanie na inny blockchain.

Na przykład ta sztuka z algorandu, zobaczcie ja, w ramach blockchainów na XP Network, jest między innymi algorand, więc jestem teraz na stronce XP Network, zakładka blockchain, są poligony, tezosy, avalanche, vchain, tron, fuse, ethereum, gnosis, vellas, aurora, binos, margin, phantom, ajotex, harmony, jestem z Kaili Nervous, Secret Network, gatechain, Diffinity, patrzcie, Diffinity też nie wiedziałem, to muszę pooglądać bliżej, Hedera, Ton, Mir, Solana, Abbey, Scale, jest Scale the only true native from the blockchain, zero gas fees, no i jeszcze inny, Moonbin też jest, no więc dzięki rozwiązaniu XP Network możemy sobie bridge'ować NFT przez blockchainy. No więc to jest fajne, to pozwala tak naprawdę łączyć ekosystemy, to pozwala, że one ze sobą gadają, w tym przypadku, że tak powiem, NFT i między sobą gadają.

Z innych rzeczy związanych z samym ekosystemem od strony infrastruktury, no to jest ciekawy partner, który uruchomił się tutaj swoją integrację, jest, ze Scale'em jest SubSquid, to jest blockchainowe rozwiązanie do indeksowania danych, które jest open source'owe, no i specjalizuje się w taki data lakes dla blockchain'a. Więc co to na ludzki język oznacza? Przejdźmy jakby w detal tego ogłoszenia, no tak naprawdę tak jak w typowych bazach danych, żeby je móc skutecznie odpytywać, żeby one nie przyklęknęły, że tak powiem, na skutek odpytywania byśmy nie zabili bazy danych, potrzebne jest jakieś rozwiązanie indeksujące, które generalnie pomaga poindeksować, w jakiś sposób ponumerować, przygotować dane do skutecznego odpytywania. No i blockchain'y, zwłaszcza te, które gdzieś tam zacząłem tych danych mieć coraz więcej, też potrzebują mieć tego rodzaju rozwiązanie indeksujące. No i właśnie wspomniany tutaj SubSquid jest rozwiązaniem indeksującym dla blockchain'a.

Oczywiście dla blockchain'a jest to trochę trudniej zrobić niż dla baz danych, znaczy w ogóle dla baz danych zagadnienie indeksowanie jest skomplikowanym zagadnieniem i tu są różne podejścia, no ale przy rozwiązaniach zdecentralizowanych no to też jest pytanie jak to zrobić, by tak naprawdę prawda została utrzymana. No ale jest to jednocześnie też tym ważne zagadnienie, że decentralizacja wpływa nam na wydajność, więc my chcemy mieć tą wydajność na wysokim poziomie, zwłaszcza jeżeli ktoś nasze dane z blockchain'a chce odpytywać do pytania jak to ma zrobić, tak żeby nie położyć nam blockchain'a, a jednocześnie żeby to co odpytuje było zaciągnięte nie tylko z jednego węzła, no bo jeżeli tylko z jednego węzła, to skąd wiemy, że to jest prawda, jest potrzebna jakiś rodzaj też decentralizacji w samym procesie indeksowania.

No i tutaj piszą o tym, że Boxing Indexing pozwala już zerem filtrować nieskończonej ilości danych, zlokalizować dane, no i to są rzytelne dane i bla, bla, oczywiście dalej jedziemy z tym, no czym jest indeksowanie, tak, czyli skuteczne odpytywanie blockchain'a dzięki subsquid i uważam, że to jest bardzo, bardzo potrzebne dla blockchain'ów, no więc jeżeli teraz na takie coś uruchamia się na scale'u, oznacza to, że dane ze scale'a będą łatwiej dostępne dla zewnętrznych aplikacji celem no odpytywania na przykład przez jakieś systemy raportujące przez aplikacje Web2 mogą nas tutaj odpytywać, no wszelkiego rodzaju integracje łatwiej się tutaj będą tworzyły między rozwiązaniami scale'a a rozwiązaniami zewnętrznymi. Zarówno tymi zcentralizowanymi, jak i zdecentralizowanymi to w tych dwóch celach można sobie wykorzystać.

No a to chyba gdzieś wcześniej już wspominałem, do czego między innymi to będzie mogło zostać użyte, a highly customizable data source for dashboards, no czyli activity monitoring, czyli teraz no między innymi scale'a nie widzicie w defile'ach i w innych zewnętrznych rozwiązaniach. To, że mamy tego typu indeksowanie powinno sprawić, że na różnych dashboardach takich związanych z aktywnością sieci scale się powinien pojawić, bo my teraz w scale'u mamy w tej chwili 20 chain'ów, trzeba pozbierać te dane z tych różnych chain'ów, czyli właśnie poprzez odpytywanie, to indeksowanie pomoże pozbierać te dane, poagregować i raportować je na przykład do zewnętrznych rozwiązań takich jak defile'a, albo jeszcze innych, które pokazują co się na sieci dzieją, a więc dzięki sub-squidowi to będzie możliwe i wiele innych rzeczy będzie możliwe, więc uważam, że jest to bardzo fajna wiadomość.

No, że taka techniczna, taka bebechowa, natomiast no takim nie interesują, no bo one pokazują czy sieć dla mnie myśli o tym swoim gdzieś tam takim długofalowym rozwijaniu swojej platformy, a nie tylko o hajpowaniu.

No więc to jest fajne i teraz jeszcze mamy co tutaj dalej, a drugie to już jest w kontekście samego giercowania, to o tym było właśnie tutaj Of Gods and Men NFT Collection, otworzyła się taka kolekcja gry Of Gods and Men, to jest rozwiązanie też, które miało swoje, tutaj on Ask Me Anything na naszym telegramie, no i tam były nagrody, zaraz tego jeszcze się odniosę, no i to się uruchomiła pierwsza, znaczy nie pierwsza, taka gra oparta o NFT, gdzieś tam w lutym to nastąpiło, jest to fajna gierka, jak ktoś lubi grać w takie gry karciane, gdzieś tam mamy karty bogów, karty pół bogów, karty ludzi, czy jakichś super bohaterów, karty mają jakieś cechy, parametry, no i my możemy sobie przy pomocy tych kart prowadzić jakieś rozgrywki, łączyć się w zespoły i generalnie zdobywać skile, wykorzystywać swoje skile i tak dalej.

Więc mamy kolejny chain, kolejną grę też na Scale Network, uważam, to jest fajna gierka graficznie, mi się ona podoba, no te karty są ciekawe, natomiast ja graczem nie jestem, cóż, wielokrotnie tutaj mówię, więc sam w to nie grałem, natomiast organizowaliśmy tutaj Ask Me Anything z zespołem na telegramie i było powiedziane, że dostaniecie nagrody, bo te ci będą aktywnie zadawać pytania, ale dostaną nagrody po 20 dolarów, niestety przyszły nagrody po 10 dolarów, no i mam nadzieję, że w tym tygodniu wyjaśnię, czemu tak jest. Ja się domyślam, bo zobaczyłem, ja poprosiłem, żeby wszyscy, którzy wzięli udział w tym konkursie, dostali nagrody, a było was tutaj w Polsce 7 osób takich, które chcieliśmy nagrodzić.

Te o sam Ask Me Anything jednocześnie odbywały się we Francji i tam chyba też poszły tą samą drogą i też chcieli nagrodzić, rozumiem wszystkich i widzę, że nagrody popłynęły do 10 osób, a nie do 5, więc w sumie zostało nagrodzonych więcej osób, a pewnie budżet się nie poszerzył. Takie mam domniemania, ale może podanych on-chainowych sobie sprawdziłem, że poszło na dużą ilość adresów te nagrody i to nie tylko tutaj i w Polsce, poszło gdzieś jeszcze dla francuskiego Ask Me Anything i podejrzałem, że budżet był ten sam, a ilość chętnych, ilość nagrodzonych wzrosła i niestety skończyło się na niższej nagrodzie. Staram się ze scalem wyjaśnić, o co chodzi i żeby to być może mam nadzieję uda się jeszcze jednak zafiksować, no bo nie o to chodziło.

No dobra, no ale to jest taki temat poboczny. Jedziemy dalej jeszcze tutaj z update'ami. Było o grze, było o indeksowaniu, upgrade'y techniczne na sieci. No i to jest ciekawy upgrade, to jest tak naprawdę Sealed Naming Services, czyli możliwość stworzenia powiedzmy swoich domen w oparciu o Web3. No i tu jest akurat ciekawy upgrade względem tego, co było wcześniej, bo wcześniej wydaje mi się, że to było jednak troszeczkę rozwiązanie centralizowane. Jak się tym bawiłem, to tam była jakaś konieczność instalowania wtyczki, to swoją drogą, ale konieczność podawania maila i te sprawy, a oni tu się chyba troszeczkę zupgrade'owali. No i jak generalnie o co chodzi, piszą o tym, że ekosystem blockchainów rośnie i chcielibyśmy się posługiwać jednym adresem czy jakimś tam jedną nazwą po to, żeby na przykład dokonywać płatności.

Oczywiście tego typu rozwiązania mamy na wielu różnych sieciach. Mamy te domeny na Ethereum, mamy domeny na Staxach, mamy domeny na chociażby Algo, więc tego typu rozwiązania oczywiście istnieją. Natomiast C-LED to jest takie miejsce, które pozwala nam mieć taką jedną domenę do wielu sieci w jednym miejscu. No i tak naprawdę w tej kolejnej wersji, tu mam właśnie the following latest dowodowną w wersji drugiej, czyli nie będzie wymagana autentyfikacja przez mail, czyli się normalnie łączymy przez wallet. All users' actions will be recorded on scale chain, czyli będą wszystkie mapowania adresów wykonane na scale chainie. Czyli my sobie jakiś adres, no wpłat chociażby adres nasz na takiej chainnej sieci mapujemy do domeny, niech to będzie domena jakaś tam Polska albo domena Andrzej. No i to wszystko jest zapisane na scale chainie.

Smart contracts will be made public, czyli będą publiczne smart kontrakty do developerów, żeby mogli też on chainowo to dalej rozwijać. Virtual keyboard, virtualna klawiatura, żeby użytkownicy mogli korzystać z mobile application, czyli z C-led w wersji mobilnej, with unstopable domains i wielu innych rozwiązań. Binance application withdrawal page will load the mapped BTC adresu obok, czyli też integracja z binancem pod kątem zmapowanych adresów BTC. Będzie możliwość linkowania innych identyfikatorów jak chociażby ze stron, z mediów społecznościowych. No i będzie możliwość sprzedawania tych nas, które zakupiliśmy po swoich cenach i to wszystko się będzie odbywało na bazie on chain. No będzie możliwość transferowania innych do innych użytkowników tychże to nasw. No więc tym nowym C-letem się jeszcze nie bawiłem, natomiast już sobie tą wtyczkę zainstalowałem, możemy na to rzucić okien.

No i po zainstalowaniu tego rozszerzenia tak naprawdę można się spróbować tym pobawić. Ja na razie żadnych domen tutaj nie kupowałem, ale tak naprawdę zobaczmy sobie partner, gdzieś tu było extension, czyli jakby można sobie to do Chrome'a, do Firefox'a, do Edge'a, do Brave'a zainstalować takież to rozszerzenie no i poszukać tutaj różnych domen, tu jakiś brad. crypto, bob. btc itd. No i możemy sobie zobaczyć tak na przykład, czy takie rozszerzenie jak polska. polska. polska jest dostępna na rok za 9 dolarów. No i chyba generalnie każda domena jest tutaj na rok dostępna za 9 dolarów, jeżeli jest jeszcze nie zarejestrowana.

Tak, jeżeli zanulimy Bitcoin, Bitcoin jest zarejestrowany z tego co sprawdzałem no i Bitcoin'a sobie jest wylistowane przez obecnego ownera, czyli tutaj jest z kolei Marketplace, jakiś widzimy, że możemy te wylistowane domeny sobie kupić, jeżeli ktoś by chciał sobie kupić. No i takiego Bitcoin'a można kupić za 999 dolarów, po tole chcę go sprzedać. Obecny właściciel tak go tutaj wystawił. Oczywiście MEN-y, czy jeżeli mielibyśmy jakieś tutaj nasze domeny siletowe, można sobie nimi tutaj zarządzać. No iż takie to jest rozwiązanie, tak. Wybrałoby się tutaj troszeczkę więcej pobawić i ja tak naprawdę może kiedyś do tego bardziej siądę.

No to jest fajnie, że takie rozwiązanie wybrało Scale, gdzie te wszystkie mapowania będą rezydować, czyli między nazwą domeny, a gdzieś tam adresami, te wszystkie powiązania, między innymi to będzie zapisywane na ScaleChainie. No co tutaj może jeszcze warto byłoby dodać, że te domeny Web3, czy nazwów uzyskowników Web3, to jest wszystko, co tutaj da się jakby wyciągnąć z Unstoppable Domains i z ENSA, z Ethereum Name Services, tak. Czyli to współpracuje, pozwala połączyć Unstoppable Domains i ENSA do jednego miejsca, który gdzieś tam jest pluginem udostępniany w innych aplikacjach, czyli będą te wszystkie rozszerzenia, oczywiście, które mamy z ETH dostępne, no i wszystkie z Unstoppable Domains, czyli możemy sobie przejść na Unstoppable Domains, oni tutaj mają oczywiście szereg blockchain. com, btc.

com, krypto, bitcoin i tak dalej, więc po prostu taki zmapowany dostęp w postaci pluginowej, że tak powiem, do tego byśmy mogli mieć w jednym miejscu mapowanie naszej nazwy uzyskownika w wielu różnych sieciach. No i fajnie, że tutaj o Scale, CalypseNFT Hubs, Zero Gas Fees, no to na Scale jest to jakby łatwe, dzięki temu, że nie ma tutaj tego gazu, to gdzieś każde wykorzystanie nie musi być jednocześnie oparte transakcją gazową. Natomiast sam zakup oczywiście zapłacimy i gaz na Ethereum i zapłacimy oczywiście za samą domenę. No dobra, no to może jak się tym kiedyś bardziej pobawię, to może wymyślę taką fajną domenę, którą sobie kupię i może dam swoje doświadczenia, a tak naprawdę na dziś to byłoby tyle. W samą, samą tą, sam artykuł z podsumowaniem wam też oczywiście przylinkuję.

Tu są różne też artykuły, które się w międzyczasie pojawiały ze strony Scala o Zero Knowledge proofach, o tym jaka jest ważna rola walidatorów w sieci, tutaj chyba też jest jakiś wzrost spodziewany. Były oczywiście Twitter and Spaces, były wywiady w ramach Infinity Chains i wiele, wiele innych rzeczy. Nadchodzi Game Developers Conference już w marcu i inne wydarzenia, będziemy tego wracać. No i chyba tyle. Zwróćmy okiem jeszcze na statystyki. Na koniec, a na koniec statystyki tam mówią co? Że mamy 20 Scale Chainów, 369 tysięcy aktywnych użytkowników, znaczy aktywnych wszystkich użytkowników. Blockchain wyprodukował 39 milionów bloków całościowo i sprocesował 58 milionów transakcji. A aktywnych użytkowników można popatrzeć, że jest więcej 10% tych total. Users jest 300 tysięcy, ponad 30 tysięcy z kawałkiem są aktywni na przestrzeni ostatnich 30 dni.

No i transakcji też jest 6 milionów na przestrzeni ostatnich 30 dni i zaoszczędzony gaz w przeliczeniu. Jakby te transakcje musiały płacić za gaz, to ile by to było? No i to jest dana za luty, czyli Active Users w lutym, który był krótszy, jest mniej niż w styczniu, ale więcej niż w grudniu. Tutaj mamy Transactions, ilość transakcji w lutym, też mniej niż w styczniu, ale podobna ilość co w grudniu. No i w lutym Gas Fee zaoszczędzony też zdecydowanie więcej niż w grudniu, ale mniej niż w styczniu. To znaczy, na razie ta historia jest jeszcze nie aż tak długa, więc sobie na to dalej będziemy patrzeć w przyszłości co do większych jakichś tam trendów. No dobra, to tyle.

Linki pod filmem, pytania też zostawcie pod filmem. Do usłyszenia, pozdrawiam, cześć!.


S K R Y B O T

Transkrypcje

Skrybot. 2023, Transkrypcje video z YouTube

Informujemy, że odwiedzając lub korzystając z naszego serwisu, wyrażasz zgodę aby nasz serwis lub serwisy naszych partnerów używały plików cookies do przechowywania informacji w celu dostarczenie lepszych, szybszych i bezpieczniejszych usług oraz w celach marketingowych.