TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
PYTANIE W sytuacji, w której mężczyzna zaczyna mieć problemy z oddawaniem moczu. Problemy z oddawaniem moczu, czyli kiedy mężczyzna czuje, że sposób oddawania moczu, siła oddawania moczu jest mniejsza. Są to tzw. trudności mikcyjne. Kiedy pacjent próbuje oddać mocz i czyni to z wysiłkiem, wtedy jest to pierwszy objaw tzw. przeszkody podpęcherzowej, która najczęściej związana jest z powiększoną prostatą. Drugim objawem, który jest bardzo istotny jest częstość oddawania moczu. Kiedy pacjent czuje, że oddaje mocz częściej, a najczęściej jest to związane z tym, że oddaje mocz w nocy. Jest to tzw. nekturia. Jeśli 3-4 razy pacjent wstaje w nocy, jest to informacja, że powinien zgłosić się do urologa. Czyli dwie sytuacje.
Pierwsza, osłabieni siły strumienia moczu oraz podrażnienie pęcherza pod postacią nekturii i częstego oddawania moczu. Oczywiście pacjent, który przychodzi do urologa musi być zbadany. W tym badaniu urologicznym istotne jest badanie per rectum. Tak, to jest badanie, które pozwala nam ocenę wielkości prostaty, tego jak ta prostata jest ułożona, czy ona jest twarda, czy ona jest miękka. Oprócz badania per rectum, które jest najistotniejszym badaniem urologii, w trakcie diagnostyki wykonujemy badanie USG. Oceniamy wtedy nerki, oceniamy wtedy pęcherz, oczywiście mierzymy tę prostatę. Jeśli w tych badaniach okaże się, że powiększona jest prostata, jeśli mamy ocenę zalegania, jeśli zalega mocz, to wtedy możemy ewentualnie zaproponować pacjentowi leczenie.
Leczenie, które ma polegać na tym, aby te dolegliwości, o których mówimy, czyli osłabione strumy moczu i częste oddawanie moczu, zmniejszyły się bądź kompletnie zniknęły. W trakcie diagnostyki gruczolaka-stercza, czyli potocznej prostaty, o której cały czas mówimy, wykonujemy również badanie PSA. To jest taki wskaźnik nowotworowy, który mówi o tym, czy ewentualnie te dolegliwości, które tutaj mówiliśmy, mogą być związane z gruczolakiem, czyli łagodnym rozrostem stercza, czy może są one związane z chorobą nowotworową. Badanie urologiczne, o którym mówimy, musi składać się na badanie P-rectum, badanie USG oraz badanie PSA, czyli wskaźnik nowotworowy. Do kompletu badania urologicznego wykonywane jest jeszcze badanie UFL, tak zwana urofloometria. Jest to takie badanie, które pokazuje siłę i jakość oddawania moczu.
Więc jeśli mężczyzna ma takie dolegliwości, o których mówię, powinien zgłosić się do urologa i urolog powinien zbadać go w takim zakresie, o którym już rzeczką powiedziałem. Jeśli pacjent zgłosi się do urologa, jeśli urolog po badaniu P-rectum, po wykonaniu badania PSA ma podejrzenie choroby nowotworowej stercza, wtedy wykonuje się badanie rezonansu magnetycznego z ocelą skary PIRATS2. Jeśli jest jakiekolwiek podejrzenie nowotworu, wykonujemy biopsję prostaty. I wtedy dopiero po rozpoznaniu komórek nowotworowych w biopsji możemy leczyć rozpoznanego raka prostaty. Raka prostaty można wyleczyć. Oczywiście pacjent musi zgłosić się odpowiednio wcześniej, kiedy ten nowotwór jest zlokalizowany w sterczu, jest zlokalizowany tylko do narządu. I wtedy możemy zaproponować pacjentowi leczenie radykalne.
Jest to leczenie albo operacyjne, albo jest to leczenie polegające na radioterapii, radykalnej radioterapii. Oczywiście leczenie operacyjne wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ usuwamy wtedy stercz z pęcherzekami nasiennymi, z węzłami chłonnymi i jesteśmy w stanie pacjenta wyleczyć z choroby nowotworowej. Często zdarza się, że pacjenci nie godzą się na leczenie operacyjne z różnych względów. Najczęściej ze względu na lęk przed operacją, kiedy proponujemy chorym połączeniu z onkologami leczenie promieniami, czyli radioterapią. Tak, raka prostaty można skutecznie leczyć, radykalnie, ale wszystko zależy od tego, na ile pacjent świadomy jest, aby zgłosić się do urologa celem badania. I to badanie to musi być badanie per rectum oraz wykonane badanie PEZA. Krwiomor jest to bardzo ważny objaw w urologii.
Często niestety przez pacjentów bagatelizowany i dlatego też staramy się zwrócić uwagę, aby każdy krwiomor, nawet jednorazowy skłaniał pacjenta do zgłoszenia się do lekarza. Myślę tutaj konkretnie o lekarzu urologu. Dlaczego to jest istotne? Mówimy tutaj o tzw. krwio-moczu bezbólowym. Jeśli pacjent wysika się na czerwono krwią i nie ma z tego powodu żadnych dolegliwości, może to być niestety objaw choroby nowotworowej. Najczęściej myślimy tutaj o chorobie nowotworowej pęcherza, o guzach pęcherzy. Dlaczego do urologa, a nie do lekarza rodzinnego? Wydaje się, że urolog jest w stanie pacjenta zdiagnozować bardzo precyzyjnie, wykonać mu badanie przezbrzuszne USG z oceną pęcherza i górnych dróg moczowych, czyli nerek. Nerek jest w stanie wykonać tzw.
badanie cystoskopowe, jeśli podejrzewa w badaniu USG zmianę guzowatą pęcherza. Co to jest cystoskopia? To jest takie badanie, które polega na wziernikowaniu pęcherza. Jesteśmy w stanie w sposób prosty i szybki zdiagnozować pęcherz i wykluczyć bądź potwierdzić guza pęcherza moczowego. Taka zmiana w pęcherzu, jeśli będzie potwierdzona, jeśli jest wcześniej rozpoznana, może być również przyczynkiem do tego, aby tę zmianę usunąć i pacjenta z tego powodu wyleczyć. Część zmian nowotworowych pęcherza dotyczy tylko nabłonka, czyli jest powierzchowna. Jeśli my wcześniej po przybytym krwiomoczu zdiagnozujemy pacjenta i będziemy go leczyć, wykonamy badanie endoskopowe i wykonamy elektorysekcję, możemy tego chorego wyleczyć kompletnie z choroby nowotworowej pęcherza.
Oczywiście, potem wykonujemy kontrolnych badań, kontrolnych cytoskopii, ewentualnej uzupełniającej chemioterapii do pęcherzowej, ale jest duża szansa, że przy jednorazowym, pierwszorazowym krwiomoczu, jeśli pacjent zgłosi się do lekarza, do urologa, jest w stanie być wyleczony do końca z choroby nowotworowej pęcherza. .