TRANSKRYPCJA VIDEO
Ten film prezentuje właściwości adaptogenów, skupiając się na roślinie o nazwie kawakawa. Kawakawa jest znana ze swoich adaptogennych właściwości, wykorzystywana jest w rytuałach i do celów leczniczych. Niektóre z aktywnych związków w kawakawa to kofeina i laktony, które mają wpływ na nasz organizm na wiele sposobów. Film porusza również temat potencjalnych toksycznych skutków dla wątroby oraz roli glutationu jako przeciwutleniacza. Ponadto, wyjaśnia, jak kofeina wpływa na neuroprzekaźnik GABA, prowadząc do efektów uspokajających i relaksacyjnych. W filmie omówione są również przeciwwskazania do spożycia kawy, zwłaszcza dla dzieci poniżej 12 roku życia oraz w czasie ciąży i karmienia piersią.
Film zawiera również informacje o innych ziołach, takich jak melisa, chmiel i lawenda, które są używane w leczeniu depresji i lęków. Wszystkie te zioła mają swoje unikalne właściwości, które mogą pomóc w różnych problemach zdrowotnych.
Wreszcie, film porusza temat interakcji między dziurawcem a innymi lekami, zwłaszcza lekami przeciwzakrzepowymi, ze względu na ryzyko krwawienia. Dziurawiec może również zwiększać poziom serotoniny i nie powinien być stosowany razem z innymi lekami przeciwdepresyjnymi, aby uniknąć zespołu serotoninowego.
Podsumowując, film jest bogatym źródłem informacji na temat adaptogenów, ich właściwości i potencjalnych skutków ubocznych. Jest to cenne źródło wiedzy dla każdego, kto jest zainteresowany naturalnymi metodami poprawy zdrowia i samopoczucia.
Dobrze, szanowni Państwo, wracamy po przerwie. Rozpoczynam nagrywanie naszej drugiej części spotkania. Już się nagrywa, prezentacja jest dostępna. To kontynuujemy nasze spotkanie z adaptogenami i przed przerwą mówiliśmy o bakopie. Teraz kolejne, o, coś, o jest, kolejna roślina, która Jest bardzo silnym adaptogenem, czyli pieprz metystynowy kawakawa. Jest to roślina, która jest znana w plemiach żyjących na południowym Pacyfiku. Jest stosowana w czasie pewnych obrzędów, spotkań. Natomiast w wielu krajach jest już wykorzystywana także do leczenia m. in. stanów lękowych czy do łagodzenia objawów menopauzy. Surowcem jest kłącze i. . . korzeń i tak zanim przejdziemy tutaj do tych właściwości, kawa kawa. wykazuje takie lekkie działanie euforyczne, ale także hamuje skłonności do agresji. Czyli tutaj wykazuje trochę działanie podobne do działania alkoholu, natomiast nie wykazuje działania. otumaniającego, co jest w przypadku alkoholu obserwowane.
I procesy myślowe przy stosowaniu kawy też nie są zmienione. Dlatego. . . Cieszy się tak dużym zainteresowaniem jako zioło, które może poprawić nastrój, który przez to, że nie otumania, nie zmienia procesów myślowych tak, niektórzy uważają, że wpływa na. . . takie cechy osobowości, czy na zachowanie, które pozwala nam dobrze w towarzystwie się odnajdować. Poza tym również przez to, że przy przyjmowaniu kawy pojawia się uczucie mrowienia. Jest to dla niektórych dosyć trudne. ciekawe odczucie. Ponadto uważa się, że to jest bardzo silne zioło wykazujące działanie przeciwdepresyjne, o czym będziemy później także mówić. Tak? w 2018 roku, chyba że znowu znalazła się na liście z substancji zakazanych, ale w 2018 roku usunięto ją z listy. Przepraszam. No, w różny sposób. . . Niektórzy przedsiębiorcy sobie radzą.
Natomiast to co Pan mówi, że ona rzeczywiście była zakazana, to prawda. Natomiast z informacji, które ja posiadam, to w 2018 roku nie jest już na liście substancji. odurzających, więc może być, może się znajdować w obrocie. Chyba, ale to muszę. . . Tak, bo przez długi czas Polska była jednym chyba z niewielu krajów europejskich, w których kawa była zabroniona. Więc, ale to do uzupełnienia tutaj. Dobrze, jeśli chodzi o substancje aktywne, które są obecne w kawie, to są przede wszystkim kawa, kawa laktony. To jest taka duża grupa. związków, które wykazują właśnie działanie psychoaktywne. I znajdują się tutaj takie związki, które działają i rozluźniające na mięśnie i uspokajające, które powodują właśnie między innymi to uczucie drętwienia. Poza tym działają również przeciwdrkawkowo i lekko znieczulająco.
Trzeba jednak pamiętać, że Też w niektórych przypadkach może dojść do toksycznego oddziaływania na wątrobę i przez pewien czas uważano, że to właśnie. . . kawelaktony odpowiadają za to działanie toksyczne. Natomiast obecnie uważa się, że to jest głównie działanie pipermetystyny. I te objawy zatrucia czy objawy dysfunkcji są związane właśnie z tym związkiem. W kawie obecny jest także glutation, który jest bardzo silnym związkiem o właściwościach antyoksydacyjnych. On może znajdować się właśnie w suplementach, w pokarmach, które przyjmujemy, ale również w kawie. Glutatjon może być syntetyzowany w naszych komórkach w celu zwalczania stanów stresów oksydacyjnych. Więc tutaj jeżeli dostarczamy ten glutatjon, to wzmagamy działanie antyoksydacyjne. w działaniu. Tak jak już tutaj powiedziałam, ono wykazuje bardzo silne działanie psychoaktywne. Nie bez powodu.
To co tutaj pan powiedział było na liście substancji zakazanych. Ten mechanizm działania jest dosyć złożony, ale dotyczy on przede wszystkim neuroprzekaźnika GABA, czyli kwasu gammaminomasłowego. i kawa. poprzez ten kwas wykazuje działanie sedacyjne, czyli takie hamujące na nasz organizm. Powoduje to relaksację. I ten stan takiej euforii, poprawy nastroju jest związany między innymi z obniżeniem tego napięcia. Bo zobaczcie Państwo, że w sytuacjach stresowych. . . Jednym z takich objawów jest mocne napięcie mięśni i w treningach, które mają zmniejszyć poziom stresu, stosuje się techniki obniżające napięcie. Więc tutaj kawa działając poprzez właśnie kwas. gaba aminomasłowy obniża to napięcie. Poza tym te główne substancje aktywne, czyli kawa, laktony wpływają również na my oddziaływanie innych substancji w naszym centralnym układzie nerwowym.
To, bo to działanie sedacyjne tutaj, o którym mówimy, ono może trochę przypominać działanie benzodiazepin, natomiast w efekcie działanie benzodiazepin, natomiast mechanizm tego działania jest inny. Dodatkowo, bo to też dzisiaj powiedzieliśmy, kawa wykazuje działanie a przeciwdepresyjne i może to być związane m. in. z hamowaniem takiego enzymu, który się nazywa mał. I poprzez ten enzym może wpływać na poziom noradrenaliny. A noradrenalina jest tym hormonem, który działa mobilizująco na chorobę. organizm i umożliwia koncentrację. Oczywiście w nadmiarze, w przedłużającym się stanie stresu noradrenalina będzie powodowała na przykład niepokój, lęk i całą gamę tych reakcji niepożądanych. Ale zobaczcie Państwo, tutaj mamy oprócz tego działania na noradrenalinę, mamy również relaksację, także mamy pewną kompensację na innym poziomie. Kiedy ze względu na to, że kawa działa tak silnie, istnieją także bardzo wyraźne przeciwwskazania.
Przede wszystkim nie wolno podawać tego, że kawa jest bardzo silna. Właśnie w tym momencie, kiedy kawa jest silna, nie wolno podawać się do tego, że kawa jest silna. Właśnie w tym momencie, kiedy kawa jest silna, u dzieci poniżej 12 roku życia. Bezwzględnie podczas stosowania ciąży i podczas ciąży i podczas okresu karmienia piersią. Ponadto, bo już wiecie państwo, że niektóre składniki działają hepatotoksycznie. Przed ich skazaniem są choroby wątroby. Wprawdzie częstość występowania uszkodzeń wątroby jest bardzo niska, aczkolwiek niektórzy uważają, że jest trochę zaniżona ze względu na brak zgubień. niedokładne czy brak dokładnych rejestrów dotyczących akurat tutaj tych efektów niekorzystnych przy stosowaniu. Dodatkowo, jak też już dzisiaj powiedzieliśmy, mechanizm działania jest trochę podobny do działania alkoholu, ale bez tego efektu otępiennego. Dlatego nie powinno się stosować kawy u osób, które. .
. są uzależnione od alkoholu, które wyszły z alkoholizmu. Więc tutaj należy tę ostrożność zachować. W Polsce, bo tutaj Pan powiedział, że są dostępne jako kolekcjonerskie, to jest to, co w Polsce jest dostępne. produkty, ale są też dostępne w mieszankach. I to w ubiegłym roku. . . Akurat znalazłam gdzieś w jakiejś polskiej aptece taki produkt, gdzie była kawa, a do tego jeszcze rzęszeń syberyjski. Ale tak jak mówię, też sprawdzę, czy czasami z powrotem nie znalazło się na tej liście substancji zakazanych. Dobrze, Szanowni Państwo, jeśli chodzi o te adaptogeny, to wszystko powiedzieliśmy sobie także w międzyczasie o niektórych surowcach roślinnych i substancjach aktywnych, które będą również wpływały na zmniejszenie objawów depresji czy lęku. Natomiast tutaj te adaptogeny mają inne przeznaczenie. Działanie antydepresyjne i antylękowe jest tylko takim działaniem dodatkowym.
Natomiast tutaj ukierunkowane na leczenie depresji i niepokoju mamy inne zioła, do których należy m. in. m. in. korzeń kozuka, liść melisy, szyszki chmielu, kwiat lawendy czy ziele dziurawce. I scharakteryzujemy sobie te rośliny. Kozłek lekarski, czyli waleriana, jest to roślina, która rośnie dziko. Również w Polsce na stanowiskach takich wilgotnych roślina wysoka do 2 metrów. Przy czym tak jak przy innych baldaszkowatych. Trzeba zachować ostrożność. Jeżeli ktoś nie jest pewny, co to za roślina, należy unikać, bo tutaj do tej grupy roślin należą także rośliny, które wykazują działanie bardzo toksyczne. Do nich należy także np. barszcz sosnowskiego, więc zalecam ostrożność. Surowcem są kłącza i korzenie i kozłek ma dosyć charakterystyczny zapach, który jest wyczuwalny po wysuszeniu.
Natomiast w świeżej roślinie nie jest wyczuwalne, więc to też nie może być taki marker służący do rozpoznawania przy zbieraniu tej rośliny. Co ważne? Ważne jest, żeby suszyć. kłącza i korzenie do 35 stopni Celsjusza. Jeżeli suszymy je w wyższych temperaturach, to niestety, ale olejki eteryczne, które stanowią główne źródło substancji aktywnych, one tracą swoje właściwości. Ważne też jest to, że właściwości zdrowotne zależą od tego, czy mamy do czynienia z wyciągami wodnymi, czy wyciągami alkoholowymi, ale o tym za chwilkę. Kozłek wykazuje tutaj głównie działanie uspokajające. pomaga w stanach napięcia nerwowego, ale również pomaga, czy ułatwia zasypianie. Niektóre osoby są bardzo wrażliwe na te substancje aktywne, więc stosowanie na przykład kozłka w ciągu dnia będzie nadmiernie je usypiać. Natomiast. . .
Dla większości osób stosowanie COS-ka w ciągu dnia daje takie lekkie uczucie wyciszenia, nie powodując nadmiernej senności. COS-Bank wykazuje również działanie. rozkurczające, dlatego może być stosowane przy dolegliwościach gastrycznych i przy bolesnych miesiączkach, np. zamiast chemicznej nospy można tutaj polecić. Substancje aktywne, tak jak powiedziałam, zawarte są głównie w olejku eterycznym i to działanie uspokajające, wyciszające zależy od wale patriotów, które są obecne w Polsce. w wyciągach alkoholowych. Dlatego też preparaty czy kozłek, jeżeli stosujemy gotowe, no to będą to wyciągi alkoholowe. Zaleca się stosowanie, oczywiście można stosować doraźnie, jak. natomiast jeżeli dana osoba zmaga się np. ze scenami napięcia, pobudzenia. Zaleca się stosowanie nie dłużej niż przez 30 dni.
Później poleca, zaleca się co najmniej dwutygodniową przerwę i później można znowu wrócić do stosowania, ale tak jak powiedziałam, przy stosowaniu doraźnym tutaj nie ma aż takiego, aż takich restrykcyjnych ame. . . zaleceń. Przy dłuższym stosowaniu, bez tej przerwy, mogą pojawić się działania niepożądane. I tutaj oprócz działań przeciwnych do zamierzonych, czyli np. nadpobudliwości czy bezsenności, mogą pojawić się reakcje alergiczne. pogorszenie funkcji trawiennych, mdłości czy bóle głowy, zaburzenia widzenia. Przeciwwskazaniami, ze względu na to, że Kolsbek jednak wykazuje dosyć silne działanie, to tutaj mamy pewne takie wyraźne przeciwwskazania. I tu między innymi. . . Nie zaleca się stosowanie lekami przeciwhistaminowymi. Zwiotczającymi mięśnie, uspokajającymi. Dlaczego? Dlatego, że one będą wtedy nasilały to działanie, bo przeciwhistaminowe leki, one także działają wyciszająco, uspokajająco i ten efekt może być zbyt silny. Dodatkowo może. . .
Kozłek wchodzi w interakcje z lekami, które stosowane są przy zabiegach chirurgicznych, przy znieczuleniach ogólnych, dlatego warto albo mniej więcej dwa tygodnie przed przestać stosować kozłek, aby ewentualnie poinformować. anestezjologa o przyjmowaniu preparatów z kozłkiem lekarskim. To, co jest niewiadome, jeśli chodzi o kozłek, to to, które substancje aktywne wykazują to działanie terapeutyczne. Um. . . Do tej pory żadne z konkretnych związków chemicznych nie wykazuje określonego działania. Być może tutaj konieczna jest mieszanina tych związków. w badaniach in vitro czy badaniach na poszczególnych substancjach aktywnych. Tutaj kwas walerenowy wykazywał działanie na kwas gama aminomaskowy, o którym mówiliśmy przed chwilką i to sedatywne działanie, które obserwuje się w kosmiku lekarskim również może być uzależnione od wpływu właśnie na na ten przekaźnik i na. . . receptory, na które on działa.
Na poziomie komórkowym, tutaj okazuje się, że GABA powoduje zmianę polaryzacji błony komórczak nerwowych i to powoduje zmniejszenie wrażliwości. na. . . yyy. . . znaczy powoduje wyhamowanie jak gdyby yyy. . . pobudzę wyhamowanie przewodnictwa nerwowego. Drugą rośliną, która jest stosowana w leczeniu depresji, to jest dziurawiec zwyczajny, zwany także zielem świętojańskim czy zielem świętego Jana. Jest to roślina, która znana jest od wielu wieków, już tak naprawdę od starożytności. Jest to roślina, która znana jest nie tylko w Europie, aczkolwiek. . . w polskiej medycynie ludowej jest znana i wykorzystywana. Jest to roślina, która rośnie na suchych, nasłonecznionych stanowiskach. osiąga wysokość około pół metra. To są takie wzniesione pędy, sztywna łodyga. Czasami występuje na nieużytkach, czasami na obrzeżach. lasów i zbiera się dziurawiec na początku kwitnienia, czyli połowa czerwca, lipiec.
Stąd zresztą też nazwa jest to ziele świętego Janka. Także trzeba pamiętać, żeby suszyć dziurawiec w temperaturze do 35 stopni. Dziurawiec, tak jak powiedziałam, jest znany nie tylko w Europie, nie tylko w Polsce, nie tylko w Europie, także w innych krajach i wykorzystywany jest zarówno jako roślina, która poprawia trawienie pokarmów. Tutaj chodzi głównie o działanie żółciotwórcze, żółciopętne, ale również to jej działanie przeciwdepresyjne było wykorzystywane przed wiekami. I cóż takiego dziurawiec zawiera? Zawiera przede wszystkim hiperycynę. To jest taki barwnik, który jest obecny i w pętach, i w kwiatach. Zawiera także znane już Państwu rutyna, kwercetyna, które uszczelniają naczynia krwionośne, które będą działać przeciw zapalnie. Poza tym w nasionach obecna jest hipeforyna, wykazująca działanie przeciw przeciwbakteryjna. Dodatkowo zawiera także olejki eteryczne, pektyny, witaminy, w tym witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych, witaminy A i witaminy C.
Podobnie jak to było przy COSW-u lekarskim, tutaj wyciągi wodne mają inne właściwości niż wyciągi alkoholowe. Wyciągi wodne zawierają głównie garbniki, glikozydy, kwasy fenolowe, które pomagają w dolegliwościach układu pokarmowego, garbniki działają ściągająco. Natomiast te wyciągi alkoholowe bardziej wykazują działanie bardziej przeciwdepresyjne. Ja tutaj na slajdach nie zamieściłam jeszcze informacji o tym, że Można przygotowywać też olej dziurawcowy czy też macerat olejowy z dziurawca. I taki olej będzie mógł być stosowany zewnętrznie, na przykład jako poprawiający kondycję skóry, działając przeciwbakteryjnie, czy regenerująco będzie poprawiał zdolności regeneracyjne odleżynach, zranieniach, będzie poprawiał krążenie. Jest to rzeczywiście ciekawe zioło.
Jeśli chodzi o to działanie przeciwdepresyjne, to znaczy tak, jeszcze, bo nie powiedziałam wcześniej, oczywiście te zioła, o których my tutaj mówimy, one mają działania przeciwdepresyjne, natomiast musimy pamiętać, że działanie przeciwdepresyjne preparatów ziołowych jest słabsze niż farmaceutyków tych estetycznych, więc ten efekt po pierwsze będzie łagodniejszy, a po drugie on pojawi się dopiero po dłuższym stosowaniu. Czasami to będzie 3-4 tygodnie, także ten efekt nie będzie natychmiastowy. Natomiast przy lekkich w stanach depresyjnych ten efekt będzie. . . będzie widoczne, więc przy silniejszych czasami jednak konieczne będzie wspomożenie silniejszymi farmaceutykami. Tak jak wspomniałam, podziałanie przeciwdepresyjne dziurawca związane jest przede wszystkim z obecnością hiperycyny, hiperforyny, które oddziaływują na enzym MAO, który rozkłada serotoninę i dopaminę, czyli przekaźniki.
I te związki obecne w curawcu, one hamują tą monaminoksydazę, przez co zwiększa się stężenie tych przekaźników, czyli będzie to dokładnie taki sam mechanizm jak mechanizm tych chemicznych środków przeciwdepresyjnych, bo stężenie tych związków będzie większe, też będzie wychwyt zwrotny hamowany. Dzięki. Jednak trzeba pamiętać, że dziurawiec, a w zasadzie hiperycyna działa fototoksycznie. Także jeżeli stosuje się hiperycynę czy preparaty z dziurawca, należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dodatkowo dziurawiec jest ziołem, który pobudza detoksyfikację, czy pobudza aktywność enzymów z grupy cytochromu P450. W tym cytochromie W stosowaniu cyklofsporyny, która jest immunosupresantem. Przepraszam. Dodatkowo. . . Mówiłam tutaj, że stosowanie dziurawca jest niewskazane przy przyjmowaniu innych leków, dlatego że dziurawiec nasila poprzez ten cytochrom P450 rozkład tych leków i jest to obserwowane szczególnie w przypadku niektórych leków, tak jak na przykład cyklosporyny, która jest immunosupresantem.
Ale oczywiście jeżeli dany pacjent nie przyjmuje żadnych innych leków na stałe, to aktywacja tego układu citochromu P450 jest wskazana dlatego, że ona będzie wspomagała usuwanie toksyn. z organizmu, bo te enzymy z grupy cytochromu P450, one biorą udział w pierwszym etapie dwuetapowej reakcji. detoksyfikacji i wówczas będzie to miało działanie pożądane. Natomiast tutaj musimy jednak patrzeć na organizm kompleksowo, więc przy przyjmowaniu innych leków dobrze jest wstrzymać się z przyjmowaniem preparatów opartych na dziurawcu i powrócić dopiero wtedy, kiedy to inne leczenie zostanie zakończone. Dodatkowo dziurawiec może nasilać działanie przeciwzakrzepowe. To znowu osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe, głównie tutaj warfaryna, może doprowadzić do zwiększonego ryzyka krwawienia. A ponadto, już wiemy, że dziurawiec wykazuje działanie zwiększające stężenie m. in.
serotoniny, dlatego nie powinno się stosować dziurawca przy przyjmowaniu innych leków przeciwdepresyjnych, dlatego że może dojść do powstania zespołu serotoninowego, czyli zespołu, kiedy mamy zbyt duży poziom serotoniny. Także tutaj też w niektórych opracowaniach znajduje się informacja, że jeżeli powinno się zachować odstęp półtygodniowy pomiędzy zakończeniem przyjmowania dżurawca a rozpoczęciem przyjmowania oczka, syntetycznych leków przeciwdepresyjnych, żeby właśnie nie doprowadzić do tego zespołu serotoninowego. I niemi. enzymami, które są aktywowane przez dziurawiec, enzymami z grupy cytochromu, jest np. cyp 1A211, który metabolizuje leki, niektóre leki nasenne i uspokajające. Dodatkowo jeszcze to działanie detoksyfikujące dziurawca Ono nie jest do końca poznane, natomiast uważa się, że może ono odbywać się poprzez takie białko transportowe w błonach komórkowych, zwane glikoproteiną P, która jest aktywowana przez hiperforynę i to białko powoduje usuwanie toksyn z komórek.
Więc jeżeli my chcemy osiągnąć terapeutyczne stężenie w komórkach jakiegoś leku, to niestety dziurawiec, oprócz tego, że będzie aktywował tutaj enzymy, które będą rozkładały te leki, to jeszcze dodatkowo hiperforyna. będzie usuwała dany związek aktywny z komórek, zmniejszając znowu skuteczność leczenia, bo nie osiągniemy dawki terapeutycznej bezpośrednio w komórkach docelowych. Tutaj możemy przyjmować, tak jak już mówiłam, czy napary, czy preparaty wodne, alkoholowe czy w postaci oleju. I szanowni państwo, melisa. Melisa, która jest dosyć powszechnym, dosyć powszechnym ziołem, występującym w naszych ogrodach także. Melisaktura ma bardzo intensywny zapach, dlatego że substancje aktywne występujące w liściach czy w szczytowych pędach to są olejki eteryczne. Tutaj z tych takich bardziej rozpoznawalnych to jest graniol, linolol czy cytronelol, ale także mamy kwasy fenolowe, między innymi kwas rozmarynowy, ursolowy, oleanolowy, a więc mamy tutaj bardzo. . . szerokie spektrum.
Te kwasy fenolowe, szanowni Państwo, są uważane za związki o działaniu przeciwwirusowym. I tutaj wykazują one działanie przeciwwirusowe przeciwko m. in. wirusom. opryszczki i wirusom osp. One mogą wchodzić w interakcje z białkami wirusów i powodować ich degradację. Takie zauważono m. in. w badaniach in vitro, ale także w takich badaniach klinicznych, gdzie stosowanie. właśnie kwasów penolowych zmniejszało ognisk tych stanów zapalnych pęcherzyków przy opryszczce wargowej czy opryszczce narządów płciowych. W MELiSie, w tych olejkach obecnych jest jeszcze taki związek, który się nazywa BETA. jest to związek, który jest ważny właśnie w aspekcie tego, o czym dzisiaj mówimy, czyli oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy. Dlaczego? Dlatego, że to jest związek, który występuje również w konopi. Z tego względu Melissa i ten beta, Cario Phelan, jest dosyć intensywnie bany przez osoby, które zajmują się także konopiami.
On jest terpenem, seskiterpenem, ale również oddziałuje z niektórymi receptorami, tak jak kanabinoidy, dlatego uważany jest również za kanabinoid. Jednocześnie Jest on uznany przez FDA za substancję całkowicie bezpieczną. substancji całkowicie bezpieczną, więc gdyby tutaj nie ma ryzyka jakichś poważnych skutków ubocznych. Zresztą melisa może być stosowana także u dzieci, więc widzimy, że tutaj to bezpieczeństwo stosowania jest jak najbardziej. wykazane. Beta kariofilen, on się łączy z określonymi receptorami kanabinoidowymi w tłusku i stymuluje produkcję dopaminy. A przypominam, dopamina jest jednym z przekaźników istotnych, między innymi w chorobie Parkinsona. Dodatkowo blokowane są sygnały bólowe. Zmniejsza również stan zapalny zmniejsza objawy. To w badaniach na myszach wykazano, czy na gryzoniach, ale wykazano, że zmniejsza objawy. lęku i depresji. No i właśnie tutaj ten mechanizm działania sugerował, że będzie to odbywało się przez receptory kanabinoidowe.
I teraz jak już państwo wiecie, jakie ma związki aktywne, no to do zaleceń, do możliwości terapeutycznych tutaj zaliczamy działanie uspokajające. lekko nasenne, ale to jest naprawdę bardzo delikatne działanie. Mamy działanie przeciwwirusowe, lekko przeciwbakteryjne, bo mamy przeciwzapalne. grzybobójcze i poprzez wpływ na centralny układ nerwowy i na to przekaźnictwo poprawia funkcje poznawcze u osób z chorobą Alzheimera, innymi formami. Demencja także może poprawić przekaźnictwo i koordynację ruchową w chorobie Parkinsona. Ponieważ melisa może być stosowana jako napar, nie w postaci np. samych olejków, to w postaci takich herbatek może być pita kilka razy dziennie. Aczkolwiek, jeżeli ktoś będzie nadwrażliwy na działanie melisy, to niezalecane będzie. Wtedy np. picie w godzinach przedpołudniowych czy porannych, żeby to działanie uspokajające czy lekko nasenne nie zakłócało normalnego funkcjonowania.
Kolejną rośliną, Przepraszam bardzo, jaki okres zalecany jest picie np. herbaty? melisowych albo stosowanie ekstraktu? Czy trzeba jakieś przerwy robić jak w niektórych innych ziołach? To znaczy tak, jeżeli stosujemy herbatkę, te napary melisowe w postaci np. jednej szklanki czy jednej filiżanki w ciągu dnia, to tutaj nie ma takich wyraźnych wskazań. Natomiast w przypadku ekstraktów, ja już teraz nie pamiętam, ale no wtedy mamy większą koncentrację. Musiałabym to dokładnie sprawdzić, jakie wtedy są dokładnie zalecenia. Ale to, jak mi się uda, to w przerwie, a jak nie, to na następne spotkanie. Dobrze? Dobrze, dziękuję bardzo. Zapiszę. Kolejna roślina już nasza tutaj rodzima, bo na początku mówiliśmy o tych, które są bardziej egzotyczne. Kolejna roślina to jest chmiel zwyczajny i tutaj przede wszystkim surowcem są szyszki chmielu, czyli kwiatostany żeńskie i tzw. lupulina, czyli włoskie gruczołowe otarte z tych szyżek.
Podobnie jak to było w przypadku melisy, mamy surowce tutaj, substancje aktywne są obecne przede wszystkim w olejkach eterycznych i mamy. . . Tutaj obecny Mircen już chyba też gdzieś tam pamiętam, że o nim mówiliśmy. Mamy seskwiterpeny, mamy flawonoidy, kwasy fenolowe, między innymi chlorogenowe czy kawowe, mamy garbniki, mamy rutynę, kwercetynę, keferol. Także mamy, zobaczcie Państwo, też substancje aktywne, które znacie, które wiemy, że np. powoduje uszczelnienie naczyń krwionocznych, działają przecież. przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie. Więc też już wiecie, że to działanie chmielu na pewno będzie szersze. za działanie wyciszające w stanach nadmiernej pobudliwości obecne odpowiadają tutaj kwasy organiczne i one wykazują działanie na ośrodkowy układ nerwowy działają lekko sedatywnie. podobnie jak poprzednio omówione związki, ale to działanie sedatywne może również wpływać na obniżenie pobudliwości seksualnej.
Jednocześnie to działanie sedatywne będzie wpływać także na takie okresy pobudzenia, rozdrażnienia, które jest obserwowane w okresie choroby. menopauzy. Dodatkowo chmiel, szyszki chmielu czy lupulina będą poprawiać funkcje trawienne, bo będą pobudzać wydzielanie soku żołądkowego czy śliny. Będą działać także rozkurtowo. wykazują również działanie przeciwbakteryjne, przeciw. . . grzybiczny, tutaj głównie humulon lub ulon, które są charakterystyczne dla tej rośliny. Poza tym także flawonoidy, inne takie jak xanthohumol wykazują działanie przeciwpierwotniakowe. wykazuje działanie przeciwwirusowe, m. in. przeciwko wirusowi RSV, o którym ostatnio mówi się coraz więcej. Przynajmniej ja mam takie wrażenie. Ostatnio gdzieś tam nawet w takich doniesieniach prasowych była informacja o tym, że. . . Mamy bardzo dużą liczbę nowych zakażeń właśnie wirusem RSV, głównie u dzieci.
Dodatkowo, bo tutaj wspomniałam o tym działaniu sedacyjnym, które może wspomóc w okresie menopauzy u kobiet, to trzeba powiedzieć również o działaniu estrogennym. Chmiel zawiera Jeden z najbardziej znanych fitoestrogenów, który może być stosowany jako ten, który łagodzi te objawy menopauzy. W menopauzie mamy obniżenie poziomu estrogenu. I te skoki, one przyczyniają się do pogorszenia samopoczucia, do tych objawów, które się obserwuje, czyli uderzenia gorąca, zaburzenia rytmu serca, więc stopniowe. zmniejszanie poziomu estrogenu poprzez stosowanie właśnie między innymi preparatów zawierających szyszki chmielu pomaga walczyć z objawami. menopauzy. Przy czym należy tutaj ostrożnie stosować ten chmiel, bo to działanie fitoestrogenowe, ono może nasilać działanie, może nasilać krpawienie miesiączkowe. Dodatkowo, ja tutaj już też nie pisałam o tym, ale to działanie antyoksydacyjne. może również przyczyniać się do zmniejszenia.
ryzyka niektórych nowotworów, przede wszystkim w gruczołu, raka gruczołu piersiowego oraz raka prostaty. To jest związane między innymi właśnie z hamowaniem aktywności takiego enzymu aromatazy. Natomiast tutaj ja powiem szczerze, że to działanie przeciwnowotworowe w kierunku raka piersi, tu bym się zastanowiła, dlatego że, tak jak mówię, to są doniesienia literaturowe i owszem to działanie np. ksantochumolu czy izoksantochumolu, ono może wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Natomiast jeżeli stosujemy szyszki chmielu, więc działamy tymi wszystkimi związkami, czyli działamy również tymi fitoestrogenami, a gruczoł piersiowy jest hormonowrażliwy, a estrogeny pobudzają gruczoł piersiowy i zwiększać mogą ryzyko rozwoju nowotworu piersi, więc izolowane substancje, tak, natomiast nie, przepraszam, natomiast nie, nie sam, same szyszki chmielu, jako ta prewencja tych nowotworów. Kolejna zjawisko, jakie może mieć wpływ w takim razie to estrogenne działanie w chmielu na mężczyzn. Chodzi mi o młodych mężczyzn, którzy mają, że tak powiem, w planach jakieś rozwojowe działanie.
Chodzi mi o powiększenie rodziny. I tutaj obserwuje się w literaturze może jakiś ujemny wpływ na, czy to jakiś rodzaj chemicznej kastracji dla mężczyzn, czy to nie ma znaczenia. To znaczy tak, przy krótkotrwałym stosowaniu nie będzie się obserwować żadnych zmian. Natomiast przy długotrwałym niestety, ale te estrogeny jednak mogą nieznacznie wpływać na funkcje rozrodcze. Tutaj nie jestem w stanie, ale poszukam gdzieś tych, bo gdzieś miałam jakieś opracowanie na ten temat. Jak znajdę, to prześlę. Prześlę panu, bo mówię, tutaj mówimy o. . . jeżeli to jest krótkotrwałe takie na przykład. . . A na przykład picie piwa, w takim razie picie piwa, czy one przenikają jakoś z tego napoju, czy. . . jak pani to. . . Oj, teraz to mnie pan zaskoczył tym pytaniem.
Nie no, bo tutaj chmiel i piwo, no to 4% jest średnio zawarte tego ekstraktu chmielowego, także tutaj jest bardzo silne powiązanie. Stąd moje też pytanie. To znaczy, ja mówię, że mnie pan zaskoczył, powiem szczerze, że to, ale to nie w złym nie w złym znaczeniu, absolutnie. Nie, nie, nie, nie chodzi mi o to, mnie to po prostu ciekawi. Ja tutaj sobie zapisuję. Bardzo proszę. A propos spożywania właśnie kilku puszek piwa dziennie, że wpływało to właśnie na zniesienie owłosienia u mężczyzn, właśnie przyrost gruczołu piersiowego, także to jak najbardziej taki wpływ ma. No oto. To tutaj bardzo dobry trop.
I spadek libido jeszcze był i tak dalej, bo to właśnie było a propos spożywania alkoholu, no to właśnie mężczyzna staje się taki właśnie bardziej zatłuszczony, zwiększa się poziom tkanki tłuszczowej, właśnie jest przerost tych gruczołów piersiowych, taki nawet spadek pomagania staje się na klatce piersiowej. No tak, dokładnie. Mhm. A wiemy, że właśnie w tkance tłuszczowej gromadzą się estrogeny. No tak, czyli będziemy mieć tutaj taką pętlę dodatniego sprzężenia zwrotnego. Ale ja muszę tutaj doczytać, bo mówię akurat o piwie. No jest to logiczne, tak? Natomiast jakoś tak nie. . . Tym się nigdy nie interesowałam, może dlatego, że piwa nie pijam. Ale. . . Ale też nie, ale chyba wygląda na to, że piła dla kobiet raczej. No chyba tak, chyba tak.
Aczkolwiek, no tutaj musimy uważać jednak z tymi estrogenami, bo nadmiar estrogenów u kobiet też nie jest dobry. Więc no mimo wszystko, może na wino trzeba by było się wtedy przyrzucić. Mogę powiedzieć z takiego doświadczenia też praktycznego, bo właśnie w gamiecie dietetycznym, jak się pojawiają pacjenci, gdzieś ten nadmiar piwa się pokazuje, bardzo często spożywane codziennie, to faktycznie ten typ sylwetki u mężczyzny jest właśnie taki, jaki tutaj te badania mogłyby opisywać. Właśnie, że to jest taka sylwetka zatłuszczona, taka rozlana, można powiedzieć, właśnie z przyrostem tej klatki piersiowej. No, czyli muszą być tam estrogeny, ale to mówię, to Państwo mnie tutaj bardzo zaintrygowaliście tymi pytaniami i swoimi obserwacjami, więc na pewno zgłębię ten temat i postaram się dotrzeć do jakichś opracowań takich naukowych i podzielę się z Państwem też tym, co ja wyczytałam.
Ale tutaj dziękuję za te pytania, bo. . . No mówię, to jakoś tak nie zawsze, pewne rzeczy są tak oczywiste, a gdzieś tam nie pojawiają się pytania, czy nie zastanawiamy się dłużej nad tym. Dobrze, szanowni Państwo, to idziemy, żebyśmy jeszcze zdążyli opowiedzieć o lawendzie przed przerwą i o męczennicy i później przejdziemy do układu sercowo-naczyniowego. Szanowni Państwo, lawenda, bylina, którą. . . Spotykamy oczywiście najczęściej w cieplejszych rejonach, ale w Polsce także fantastycznie sobie radzi. Zbieramy. . . znaczy wymaga wapiennych gleb. Surowcem są. kwiaty i jeżeli Państwo kiedykolwiek przechodziliście obok lawendy, to wiecie, że ona pachnie bardzo intensywnie. Dlatego też substancją aktywną jest olejek eteryczny. I tutaj znowu są też te związki aktywne, o których już mówiliśmy, czyli np. linolol, limonen, czyli to jest też zjawisko, które jest bardzo często używane w praktyce.
Cyneol, jest też camphora, alfapinę czy geraniol. Są też kwasy fenolowo, o których mówiliśmy na przykład dzisiaj już przy okazji melisy, czyli rozmarynowy, ferulowy czy kawowy. Mamy triterpeny, tak jak kwas ursolowy czy oleanowy. I mamy również kumaryny flawonoidy czy fitosterol. Lawenda znowu, tak jak te inne zioła, o których mówiliśmy, działa na receptory GABA. Czyli będzie wykazywać działanie uspokajające, hamujące. Będzie działać. wyciszająco, to może również wykazywać działanie przeciwlękowe czy przeciwdepresyjne. Działa też usypiająco. Więc jeżeli ktoś na przykład stosuje olejek lawendowy, to najlepiej wieczorem. czy na pijamę, czy na poduszkę, wtedy tak ładnie wycisza. Dzieci również na ten olejek dosyć ładnie reagują. Dodatkowo. . . lawenda poprawia właściwości funkcjonowania układu pokarmowego, bo rozluźnia mięśnie, jelit, drogi żółciowe, wtedy pasaż pokarmu i wydzielanie. enzymów trawiennych jest ułatwione. Działa również moczopędnie, delikatnie.
wykazuje również działanie przeciwbakteryjne, antyseptyczne, może, jeśli tutaj mówimy o takim jeszcze zewnętrznym działaniu, może odstraszać, w mieszankach np. z olejkiem, z trawy cytrynowej może odstraszać. komary, kleszcze. Poza tym stosowanie zewnętrzne może poprawiać gojenie ran, poprawiać regenerację naskórka, czy działać przeciwświątowo. Ale pamiętajmy znowu, że jeżeli będziemy stosować w postaci olejków, to jednak te olejki eteryczne bardzo silnie oddziaływują na te receptory GABA i węgla. powodują ten efekt usypiający. Jeszcze jak mogę dodać, to działanie przeciwalergiczne w kosmetologii stosowane właśnie olejki eteryczne, lawendowe, wykazują bardzo skuteczne działanie. Mhm, to dziękuję, dziękuję bardzo. To tutaj też pamiętajcie Państwo o tym, bo akurat o tym nie wiedziałam, że przeciwalergiczne. Więc tak jak mówiłam już kiedyś, uczymy się nawzajem. Przez oddziaływanie z receptorami GABA, Lawenda niestety może powodować nasilenie innych leków uspokajających, więc tutaj, żeby nie powodować tego efektu addytywnego.
Poza tym może również aktywnie działać z innymi lekami przeciwdepresyjnymi. Ten. efekt sedatywny jest przeciwwskazaniem do stosowania lawendy, kiedy prowadzimy, nie wiem, samochód czy obsługujemy jakieś maszyny. Ja przyznam szczerze, mieliśmy kiedyś takie doświadczenie sami, bo córka dorwała się w samochodzie do olejku lawendowego. i rozlała nam pół buteleczki. To przyznam szczerze bardzo. Wszyscy staliśmy się senni, a mieliśmy kilkadziesiąt kilometrów do przejechania, więc robiliśmy szybkie wietrzenie, przebieranie, bo taki się ten zapach spodobał. Mówię, no, chwila nieuwagi. Ona rozlała na siebie i na siedzenie, więc. . . doświadczyliśmy intensywnego działania sami na sobie w takich większych dawkach. Jak stosujemy? No to tak jak już powiedzieliśmy. W postaci olejków, inhalacji można robić napary lawendowe czy nalewki lawendowe. Można je łączyć z innymi ziołami. Uh. . . Ahem. . .
I ostatnie zioło, które wykazuje działanie na ośrodkowy układ nerwowy, to męczennica cielista. Tutaj surowcem jest ziele. W którejś grupie ktoś wskazywał na potencjalne toksyczne działanie ziela, Przyznam szczerze, szukałam takich informacji i nie znalazłam informacji o jakiejś wyraźnej toksyczności. Znalazłam tylko informację, w której opisano jeden przypadek. zaburzeń tutaj m. in. układu krążenia u jednej pacjentki. Więc jeżeli coś Państwo macie, jakieś opracowania, które potwierdzają tą toksyczność, to bardzo proszę o podrzucenie nawet tutaj na TINSA. Ale męczennica, jeżeli przyjmiemy, że tutaj ta toksyczność. . . nie jest większa jak każdego innego leku, o którym dzisiaj mówię, czy każdego innego zioła, no to stosuje się ją w stanach lękowych, niepokoju, w objawach nerwicowych. poprzez oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy. Tutaj mamy działanie, które obniża, znaczy, które poprawia radzenie sobie ze stresem, zmniejsza napięcie. Poza tym. . .
Znalazłam też taką informację, że stosowanie preparatów z męczennicą wspomaga wychodzenie z nałogów, między innymi tutaj z uzależnień od narkotyków czy od alkoholu. Także do mechanizmów jeszcze nie dotarłam. Jaki może być dokładny ten mechanizm na poziomie np. komórkowym. Natomiast było wyraźnie zaznaczone, że może to może wspomagać, tak, czy to być może poprzez oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy, na to wyciszenie. Dodatkowo także męczennica może zmniejszać objawy nadpobudliwości psychoruchowej, objawy menopauzy. Co zawiera męczennica? Tu przede wszystkim flawonoidy, alkaloidy, zawiera potas, który jest niezbędny do prawidłowego przekaźnictwa nerwowego, jest niezbędny do prawidłowej pracy serca, dlatego tutaj wrócę jeszcze do tego, Tu mamy jedno wskazanie nerwica wegetatywna z kołataniem serca, dlatego być może tutaj jest ten efekt wyciszający. Można stosować męczennicę zarówno w postaci naparów, jak i w postaci nalewek. które można przygotować.
I tutaj znalazłam informację gdzieś tam, że z metanolu czy z acetonu. Ja przyznam szczerze, ja to zamieściłam tutaj, natomiast ja jednak polecałabym tutaj te nalewki etanolowe. I szanowni Państwo, w tej części to wszystko zatrzymuję nagrywanie. Mamy jeszcze pytanie Pani Profesor. W tej grupie adaptogenów psychostabilizacyjnych nazwijmy to, jakie jest miejsce dla ażwagandy? Czy Pani widzi tę roślinę jakoś korzystnie? Czy to jest tylko jakieś marketingowe działanie, modne? Jak Pani to widzi? To znaczy tak, ja słyszałam o tym, natomiast nie zagłębiałam się w specyfikę tej rośliny, więc tutaj trudno mi cokolwiek więcej powiedzieć, bo tak jak powiedziałam, mnie najczęściej interesują bardziej nasze zioła. Natomiast z medycyny hinduskiej nie za bardzo, ale mogę poszukać, tak? Także. . .
Tutaj aszfaganda z tego, co ja czytałem, to będzie miała takie podobne działanie do tych wcześniejszych prezentowanych przez Panią Profesor rzęszeni różnego typu, prawda? Bo też jako taki rzęszeń indyjski, jeżeli chodzi o takie właśnie wydolności fizyczne, uspokajające, to właściwie z tego, co tutaj już słuchałem przed chwilą, to. . . No to jakby bardzo to się wszystko pokrywało, tak? Te wszystkie właściwości tego rzęszenia właściwego, tego rzęszenia syberyjskiego, tak samo jako właśnie asfaganda, jako rzęszeń indyjski, to właściwie to wszystko bardzo tu fajnie się pokrywało. Jeśli można, zadam jeszcze pytanie odnośnie żeń-szeni. Jeżeli włączyłabym się troszkę później, być może to było poruszane. Jeśli tak, to proszę to pominąć. Aczkolwiek chodzi mi o ciśnienie krwi i działanie tych żeń-szeni, właśnie syberyjski, koreański, bo one teoretycznie. . .
odwyższają ciśnienie, aczkolwiek z racji tego, że są to adaptogeny, bardzo często też się mówi, że po prostu normalizują ciśnienie krwi. Kiedy trzeba, to podniosą, kiedy trzeba, to trochę obniżą. I tu zawsze gdzieś jestem pomiędzy tym i się zastanawiam, chciałabym zapytać Panią, co Pani myśli o tym właśnie normalizowaniu ciśnienia krwi, a konkretnie o tych dwóch rzeczeniach syberyjski, koreański, no bo aż Waganda to obniża, to tam jest Dawidania, Ospała i tak dalej, ale te dwa. To znaczy to, co pani powiedziała, że one rzeczywiście normalizują, bo to, co mówiliśmy na początku o adaptogenach, one w momencie, kiedy są. . . funkcje organizmu, jakieś zaburzone, to, czyli na przykład będzie. . . znaczy, chociaż nie, on nie podwyższa. One traktowane są jako te, które przywracają homeostazę. Natomiast rzeczywiście rzęszeń, wykazując to działanie takie mobilizujące, ono może trochę to ciśnienie krwi niestety podwyższać.
Dlatego stosowanie rzęszeni u osób, które mają nadciśnienie jest przeciwwskazaniem. Tak więc tutaj to też jest kwestia indywidualna, tak jak też mówiliśmy. Czasami jest tak, że objawy negatywne, które wskazywałyby nawet na przedawkowanie, one mogą pojawić się bardzo szybko po rozpoczęciu stosowania, więc tutaj wzrost ciśnienia może być bardzo duży i tutaj nie będziemy obserwować tej normalizacji ciśnienia. tylko właśnie wzrost. Także to już. . . Bardzo dziękuję. Super, dziękuję. To systematyzuje mi w jakiś sposób wiedzę, że np. przy dużych dawkach, bo zdarza się np. że mam pacjenta, tak jak wczoraj klientka przyszła i bierze leki na nadciśnienie, ale z drugiej strony ma mózg niedotleniony i pamięć zaburzoną. Jest taki produkt, gdzie jest połączenie miłożębu i właśnie żeńszenia koreańskiego.
Zawsze jestem ostrożna, zastanawiam się właśnie nad tym, czy w przypadku nadciśnienia, a mimo wszystko niedotlenienia i słabego krążenia myślenia itd. go stosować. Ale właśnie przy długotrwałym stosowaniu i przy dużych dawkach miesięcznej kuracji to nie powinno mieć jakiegoś większego chyba znaczenia. Dziękuję bardzo. Ja tak jak wspomniałam, czasami ta nadwrażliwość też u pacjentów istnieje. I znam przypadki, gdzie przy krótkotrwałym stosowaniu nawet w małych dawkach pojawiały się negatywne skutki i to takie, które wskazywałyby na znaczne przekroczenie dawek. Więc to jest kwestia też tej indywidualnej wrażliwości. I to co pan powiedział. Trzeba obserwować. To jest to jest coś, o czym my powinniśmy pamiętać, bo jesteśmy inni, różnie reagują nasze organizmy. A tutaj pani powiedziała o pacjentce, która ma no zestaw chorób, więc też reakcja może być bardzo, bardzo złożona.
Dobrze, szanowni Państwo, to jeżeli. . . Teraz już nie ma pytań. To kończymy. Pani profesor, jeśli można. Rozmawialiśmy o kodzuku lekarskim. Czy tutaj oprócz takich naparów równie skutecznie działa olejek eteryczny? Jeśli tak, to jak go stosować? Bo właśnie się spotkałam ostatnio z olejkiem. Zastanawiam się nad zakupem. Ja przyznam szczerze, z olejkiem się nie spotkałam. Dziękuję. Nie wiem, może Państwo macie jakieś doświadczenie w tym względzie, bo zazwyczaj to były albo jakieś krople, albo tabletki, albo kapsułki, więc tutaj nie mam doświadczenia. Ale też mogę poszukać, zobaczymy. I to był, jak on się dokładnie nazywał, czy to był Olejek z Kozłka? Tak, dokładnie tak, Valeriana, Kozłek lekarski. Mhm. Dziękuję bardzo. Dziękuję również. I spotykamy się za 10 minut. .