TRANSKRYPCJA VIDEO
Dziś poruszam temat, który jest mi bardzo bliski, a mianowicie robienie dram i chaosu w relacjach. Wyjaśniam, jak osoby z zaburzeniami osobowości, takimi jak narcystyczne, borderline, psychopatyczne i histrioniczne, tworzą dramę i szaleństwo, aby odzyskać kontrolę i władzę.
Mówię o tym, jak osoby z osobowością narcystyczną tworzą dramę, aby podtrzymać swoje poczucie wielkości i wszechmocy. Jak osoby z osobowością borderline tworzą dramę, aby sygnalizować agresję i uniknąć bólu. Jak osoby z osobowością psychopatyczną tworzą dramę, aby manipulować innymi i zaspokoić swoje potrzeby. I wreszcie, jak osoby z osobowością histrioniczną tworzą dramę, aby uzyskać uwagę i być widzianymi.
Przypominam, że te zachowania są często nieprzewidywalne i mogą być niebezpieczne dla osób, które są w relacjach z nimi. Dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tych zachowań i podejmować działania, aby chronić swoje zdrowie psychiczne i emocjonalne.
Dzień dobry, witam w kolejnym nagraniu. Chciałabym dzisiaj porozmawiać o tym, co mi ostatnio też pokazało życia, raczej przypomniało mi o pewnej kwestii, o robieniu dram, o robieniu z kogoś osobę pozbawioną zmysłów, o tworzeniu szaleństw z angielskiego, właśnie taki crazy making w różnych relacjach, nie tylko w relacji romantycznej, bo chciałabym o mówić to właśnie na osobowości narcystycznej, borderline, psychopatycznej i histrionicznej na bazie jednego z nagrań profesora Sama Wagnina. Podlinkuję też to nagranie. Dlaczego ludzie w relacjach tworzą dramę, chaos, pokazują dramatyczne zachowania, są w deregulacji, pokazują acting outy, bunt, lekko myślność i oczywiście te zachowania dotyczą chorób psychicznych, zaburzeń psychicznych, zaburzeń nastroju, psychotycznych zaburzeń. Wtedy jest to podstawa do obserwacji tego, co się dzieje z tą osobą, że ma takie, a nie inne zachowania.
Czemu służy ta eskalacja? Przed czym ona ma tak naprawdę też uchronić tę osobę? Nieprzewidywalność w tej osobie, strach przed nieokreślonym. Często za eskalacją stoją też te stany. Oczywiście, że są inne sposoby radzenia sobie ze stresem, między innymi dlatego te osoby się tym posługują, radząc sobie z lękiem. Natomiast tak są zdrowsze metody radzenia sobie z lękiem, z katastrofizacją, paniką, depresją, konfliktem. Ale te osoby wybierają te metody w relacji z tobą, bądź ty używasz tych metod w relacji z kimś. Wiele osób, które są niekonsekwentne, mają teatralne zachowania, są nieprzewidywalne, bezwzględne, kapryśne, niebezpieczne, psychopatyczne. Są też w tym samym czasie często w dysocjacji. Doświadczają amnezji po tym, jak się zachowają, tak jak podałam powyżej albo częściowej amnezji.
Doświadczają derealizacji, czyli takiego poczucia, jak często opisują bycia za szybą. To jest składnik dysocjacji, natomiast może występować osobno, bez depersonalizacji. Dlatego też doświadczając tych stanów te osoby nawet nie pamiętają tego, co przed chwilą mogły tobie zrobić. W czasie tworzenia dramy, dramatycznych sytuacji, chaosu, szaleństwa, teatralności zachodzi też bardzo wiele innych zjawisk, o których mówi Sam w swoich nagraniach, między innymi w tym jakie to są procesy. Między innymi unikanie rzeczywistości, otoczenia innych ludzi. Osoby tworzące chaos, tworzące dramy, napięcie w relacji, które później często kończy się właśnie acting outem, desperacko próbują odepchnąć intruzów, według nich, kimkolwiek też oni są, wrogów. Chcą zadośćuczynić dysproporcje, którą widzą w kontroli i władzy, chcą zniwelować tę asymetrię, nie pasuje im to.
Dlatego zachowują się w ten sposób pozbawiony hamulców i podam też przykłady tych osobowości. Są często przy tym okrutni, bywają i źli, kiedy zamierzają odzyskać władzę, chcą mieć przewagę, będą tak robić to do momentu, kiedy poczują, że ta asymetria władzy i kontroli jest wyrównana. Czyli kiedy poczują się w ich mniemaniu bezpieczniej i oczywiście, że jest to reakcja lękowa. Stąd te zachowania, na które oczywiście nie ma zgody, no chyba że masz, no to jest twój wybór. Nieprzewidywalne zachowania doprowadzają kogoś do szaleństwa, ciebie bądź też inne osoby. I dlaczego właśnie? Skupmy się teraz na konkretnych osobowościach, natomiast ja obserwując ostatnio osobę, która próbowała właśnie odzyskać władzę poprzez robienie chaosu, poprzez próbę robienia dram.
No te osoby naprawdę nie biorą jeńców i jedynym celem, który mają to jest właśnie odzyskanie poczucia, kontroli. Środki są mało ważne w jaki sposób to zrobią. Robienie dram mimo wszystko to jest wybór, twój wybór. Często takie osoby mówią, jak zapytasz je dlaczego tak robią, co jest powodem takiego zachowania, powiedzą, że tacy są, że tak już mają, tacy się urodzili i nie mogą z tym nic zrobić. I rzeczywiście jest to nieprawda, bo tak jak powiedziałam przed chwilą i zgodzę się tutaj z Sanem, jest to wybór. Są to wyuczone wybory, strategie we wczesnym już dzieciństwie, mechanizmy obronne, natomiast nadal tak są one wybierane.
I dlaczego? Ponieważ często, kiedy zmienia się środowisko i osoba narkystyczna czy borderline wie, ile zaryzykuje pokazując te zachowania i pokazuje ich. Tym bardziej to potwierdza, że jest to ich wybór, który czemuś służy. Tak, będzie to trudne do wyhamowania, jak każdy nawyk u każdego człowieka. Natomiast jest to akurat tu w tym przypadku do zrobienia. Dlaczego osoba narkystyczna dąży do dramy, do wprowadzenia kogoś w szaleństwo? Bo jest skłonna do fantazjowania. To po pierwsze, a fantazja jest formą obrony. Osoba narkystyczna ma poznawcze zniekształcenia i jednym z tych poznawczych zniekształceń jest właśnie wielkościowość.
Ale jak możesz wierzyć temu, że jesteś super wyjątkowy, wszechmocny, wszechwładny, niesamowity, genialny, cudowny, najlepszy, jeżeli nie ma wokół ciebie dramy, takiej intensywności, takiego zainteresowania, takiej uwagi. Jeżeli inni ludzie ci tego nie potwierdzają swoim zachowaniem, obojętnie czy złym czy dobrym, to to się nie zgadza w takim razie. W tym przypadku wielkościowość i paranoja są silnikiem napędowym do dramy, do zrobienia z kogoś osoby szalonej, do nieprzewidywalnych zachowań dramatycznych u osobowości narkystycznej, ale też paranoidalnego zaburzenia osobowości. Ponieważ drama i szaleństwo wspiera, chroni i podtrzymuje postrzeganie siebie przez osobę właśnie narkystyczną, jak właśnie cudowna jest. Dlatego to jest pierwszy wskaźnik, który pokaże nam co się dzieje w życiu tej osoby.
I czy mamy faktycznie do czynienia z jakimś zaburzeniem czy chorobą psychiczną? Jak to wygląda u Borderline? Borderline jest inaczej. Powód jest inny do dramy, chaosu, robienia z kogoś osoby szalonej. Borderline angażuje się w dramy, ponieważ czuje się non stop zagrożona i jest w takim poczuciu, że za chwilę doświadczy bólu. Osoba z Borderline jest rozregulowana, jest słabo wyposażona w jakiekolwiek mechanizmy do regulowania swojego wewnętrznego środowiska. Jej emocje ją przytłaczają, powodują chaos, jej dlatego nastroje są chwiejne. Jest podatna, tak czuje w środku, i to nie chodzi o to, że jest tego świadoma, nie musi być, podatna na stałe doświadczanie bólu, przytłoczenia, tonięcia, dlatego właśnie jest na to przeciwna.
Dlatego jest między innymi agresywna do wewnątrz lub na zewnątrz, czyli jest albo autoagresja, albo agresja do Ciebie. Może być też nie tylko agresywna, ale i przemocowa, kiedy przełączy się na drugi stopień psychopatii, tak zwane secondary psychopatii, psychopatię wtórną, to tam w tej części nie ma empatii. Ta drama, szaleństwo u Borderline są formą sygnalizowania agresji, po to jest Borderline ten chaos, acting outy. Ten sygnał agresji jest taką informacją dla Ciebie, nie zaczynaj ze mną, jestem nieprzewidywalna, nie pogardzaj mną, jestem niebezpieczna, nie porzucaj mnie. To jest sygnał dla Ciebie, albo Ty wysyłasz taki sygnał, jeżeli widzisz u siebie, czy masz zdiagnozowane to zaburzenie osobowości.
Jak to natomiast wygląda u psychopatów a propos dramy i chaosu? Psychopacie czują się zupełnie inaczej niż Borderline czy osoby narcystyczne. Oni mają poczucie nietykalności, niezwyciężenia, imperatorzy, niewrażliwi, niedozranienia. I właśnie ta niewrażliwość w tym przypadku jest silnikiem do dramy, czyli zupełnie inaczej jak na przykład u Borderline. Psychopata czuje, że jest ponad prawem, że to on stanowi prawo. On stwarza zasady, reguły, normy prawne, nie stosuje się też do żadnych norm, zasad i prawa. Sam powiedział takie fajne zdanie, nigdy nie przejdziesz dwa razy obok tego samego psychopaty. W sensie ta sama osoba, ale nigdy nie przejdziesz obok niej dwa razy tej samej. Psychopata czuje, że może zrobić wszystko, a to prowadzi do m. in.
właśnie przymuszania i reaktancji. Psychopata jest zdefiniowany jako krnobna osoba. Drama w przypadku psychopaty jest formą manipulowania innymi osobami, tobą. Psychopata robi ludziom dlatego pranie mózgu do zaspokojenia jego potrzeb. On nie potrzebuje supplya, więc nie będzie za tobą ganiać. Po prostu weźmie to, co chce, zrobi to, co chce i pójdzie sobie dalej. Ostatnia osobowość, na której ja się chcę skupić, to jest osobowość histrioniczna. Dlaczego tej osobie jest potrzebna drama, chaos, wprowadzenie szaleństwa, intensywności bardzo wysokiej? Bo też ogólnie pamiętajcie, wiązka B jest nazywana teatralną, dramatyczną, nie bez powodu. Więc histrioniczna osobowość też jest osobowością dramatyczną i też stwarza poczucie w drugiej osobie szaleństwa.
Myślę, że jeżeli byliście obok jednej z tych czterech osobowości chociaż raz w życiu, to mogliście doświadczyć takiego poczucia, co się dzieje w środku z wami i jak duży wpływ ma samo przebywanie z tymi osobami. Co w środku się dzieje i co chcemy zrobić, co czasami może być silniejsze od nas, ale jest też oczywiście do wyhamowania. Natomiast potrzebne jest do tego jakiekolwiek znanie siebie i więź ze sobą. Pragnum uwagi, osobowości histrioniczne, pragnum uwagi, tak jak i pozostałe np. osobowości, ale w zupełnie innym stopniu. Zrobiłam wiele, aby uzyskać tę uwagę. Mogą włączyć hiperseksualność ubierając się w bardzo charakterystyczny, prowokujący sposób.
Potrafią uprzedmiotawiać siebie dla zdobycia tej uwagi, bo uwaga tutaj też jest osadzona w fantazji, dlatego osobowość histrioniczna źle w ogóle ocenia rzeczywistość, ma z tym bardzo duży problem. Histrioniczna osoba eskaluje większość swoich cech, swoich emocji, łącznie właśnie swoją z seksualnością, bo histrioniczna osoba chce po prostu uwagi, chce być widziana, to jest dla niej najważniejsze. Tak jak powiedziałam, zrobi wszystko, bo kiedy nie jest zauważana, to po prostu nie istnieje. Wiemy, że to jest bardzo trudny stan poczucia nieistnienia, dlatego to jest bardzo ważne, kim jesteś otoczony.
I może tak jak ty zachowujesz się w relacji z innymi osobami, bo jeżeli jesteś w relacji różnej z rodzeństwem, przyjacielem, z szefostwem, w relacji romantycznej z rodzicem, jesteś w relacji, która zawiera właśnie takie spektrum zachowań, takie konkretne zachowania, które zwłaszcza wymieniłam na początku, to jesteś w rollercoasterze swojego życia. I może to być niebezpieczne ze względu na to i na ryzyko, które wiąże się z tym, że te osoby mają problem z rzeczywistością. Nie potrafią odróżnić rzeczywistości od fantazji. Tam jest nieumiejętność zrobienia tego. Tu teatr, tu życie, tu życie, tu teatr. One tego nie potrafią. Stajesz się ofiarą ich własnych potrzeb.
Jak powiedziała jedna z moich klientek tutaj akurat w relacji ze swoim szefem, który jest narcyzem psychopatycznym, powiedziała takie zdanie, nigdy nie wiesz, czy przejdziesz do kolejnego sezonu. Jak długo będziesz. W pracy, w relacji, w spokoju, nawet pozornym na chwilę, nigdy nie wiesz tego. Dlatego uważam, że jest to ważne zdawać sobie sprawę, co tobie robi przy kimś dane przebywanie. Zostałeś ostrzeżony, co z tym zrobisz. Zależy od ciebie. Miłego dnia. Do usłyszenia. .