TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
Dzień dobry, witajcie w kolejnym nagraniu. Chciałabym dzisiaj porozmawiać o tym, o czym mówi sam w jednym ze swoich nagrań 20 znaków tego, czy dotknął Ciebie narcyzm, czy stałeś się zawirusowany, zakażony, czy masz symptomy z poziomu psychiki, psychologiczne, czyli dzisiaj nie o ciele, a o właśnie symptomach psychologicznych. I o tym dzisiaj chciałabym porozmawiać. Video sama podlinkuję na dole, tak jak zawsze, kiedy wspominam o jego pracy. Także po czym możesz poznać? Dlaczego w ogóle stajesz się bardziej narcystyczny niż byłeś do tej pory? Narcyzm każe Ciebie, jeżeli nie spełnisz jego zadań, jeżeli nie dostosujesz się do środowiska, które de facto stworzył on dla Ciebie. Jeżeli nie spełnisz jego próśb, jego żądań, oczekiwań, no to zostaniesz ukarany.
Jeżeli w pełni nie przestrzegasz zasad osoby narcystycznej, pamiętajcie, to dotyczy zarówno i kobiet, i mężczyzn, tutaj nie ma znaczenia. Jeżeli nie akceptujesz reguł i zasad środowiska, które on stworzył, no to nie akceptujesz jego, jej wielkościowego ja i będziesz za to właśnie ukarany. Bo tam nie ma odstępstw, tam po prostu trzeba się na to zgodzić. Jak będziesz karany? Myślę, że duża część z Was wie, jak się jest karanym w relacji z osobą narcystyczną. Cisza, przemoc słowna, w ekstremalnych przypadkach przemoc fizyczna. Natomiast tutaj właśnie sam opisuję mechanizm tak zwanej wymuszonej projekcji, wymuszonej introjekcji. I to jest coercive projection. I chciałabym to omówić, o co w ogóle w tym chodzi, co tutaj właśnie się dzieje.
I słuchajcie, w tym nagraniu, kiedy ja będę właśnie wymieniać symptomy, traumy, stresu pourazowego, sprawdź, czy będę zadawać Tobie pytania, sprawdź, które dotyczą Ciebie, bo to tak naprawdę pokazuje, czym Ty musisz popracować, co Ty musisz puścić, co Ty w sobie musisz ukoić, uzdrowić po takiej relacji. Zapisz to sobie, bo tak naprawdę to to nagranie bardzo Tobie w tym pomoże w swojej drodze powrotu do siebie. W takiej właśnie wymuszonej introjekcji narcyz robi Ci pranie mózgu, kontroluje Twój umysł i o tym też będę mówić. Uzyskujesz poprzez to zewnętrzną regulację na zewnątrz i zewnętrzną kontrolę. U mnie to się też objawiało tym, że wzmocnił się we mnie lęk przed konfliktem, przed czyjąś złością, bo nie miałam dostępnej regulacji. Stąd to się podziało.
Narcyz chce, żebyś zgodził się z nim, że nie istniejesz, że istnieje tylko prędczny obiekt, tak zwany introjekt. Narcyz to robi wszystko, co do tej pory powiedziałam, dla Twoich oczekiwań. Tam absolutnie nie jest robione nic dla Ciebie. Narcyz zmusza Cię do adaptacji, że jeżeli chcesz być w relacji z tą osobą, to masz po prostu stać się jednym ze swoich wyidealizowanych obrazów, w jego umyśle. To jest zasada, której musisz przestrzegać, jeżeli chcesz być w relacji z tą osobą. W innym przypadku nie będziesz. Masz się zlać z tym obrazem, z tym introjektem. Masz się stać jednym. Osoba narcyzstyczna zmusza Ciebie do definiowania siebie poprzez jego oczy, jako wyidealizowany, uwewnętrzniony obiekt, w którym de facto zakochujesz się.
Co już możesz wiedzieć z poprzednich nagrań. Zakochujesz się w swoim własnym obrazie. To on ustala Twoje granice, bądź ona. To jego spojrzenie podtrzymuje Twoje poczucie wartości i pewności siebie. Kto był, ten wie. To on Ci mówi, kim jesteś, co masz robić. To on zastępuje Tobie testowanie rzeczywistości. Jak to się przejawia? No, zaczynasz wątpić, czy to, co widzisz, to jest prawdą, czy może Ci się tylko wydaje, może to jest tylko wyobrażenie. Czyli generalnie masz zniknąć i zaakceptować rzeczywistość wewnętrznego obiektu, która została dla Ciebie stworzona jako substytut Ciebie, jako zastępstwo Ciebie, ale dla Ciebie. Narcyz mówi Tobie, nie chcę, żebyś istniała jako realny obiekt, inny od tego, który stworzyłem dla Ciebie.
Masz po prostu się nim stać, żeby było jasne. Masz odegrać tę rolę najlepiej, jak potrafisz. Masz oddać swoją autonomię i masz stać się pełnym obrazem osoby narcystycznej, tak jak ona Ciebie widzi. Czyli to są zasady właśnie dzielonej fantazji, w której bierzesz udział, jeżeli jesteś osobą narcystyczną w relacji. Masz stać się właśnie introjektem w tej dzielonej fantazji pod dosłownie groźbą kary. Tak, tych kar, które wymieniłam. To tak jakby w przenośni, ale i dosłownie narcyz przychodzi do Ciebie i mówi, mam Twój obraz w mojej głowie. Jest idealny i jest jedyną rzeczywistością, jedyną prawdą. Ty nie jesteś rzeczywisty. Ty nie jesteś prawdziwa, więc stań się tym obiektem. Stań się elementem mojej wyobraźni.
Przestań istnieć. I w tym właśnie, w tym wymuszonym snapshotingu, w tej wymuszonej introjekcji, narcyz zaraża Ciebie sobą. To jest właśnie ten wirus. Te wewnętrzne obiekty osoby narcystycznej pokazują również zniekształcenia poznawcze tej osoby. Kiedy narcyz zmusza Ciebie do nieodróżniania się od wewnętrznego obiektu, zmusza Ciebie tak naprawdę do bycia wielkościowym, idealnym. Krótko mówiąc zmusza Cię do bycia NPD. I teraz chciałabym przejść do omówienia symptomów, które pojawią się i które możesz sprawdzić, czy je masz, świadczących o tym, czy zostałeś zarażony NPD, jesteś NPD czy nie. A jeżeli tak, to w jakim stopniu, w jakim procencie. Bo to też oczywiście jest ważne. Nie musisz mieć wszystkich symptomów, możesz mieć kilkanaście.
Więc przejdźmy do psychologicznych symptomów wskazujących na traumę i na przemoc narcystyczną. Czy zostałeś zawirusowany przez osobę narcystyczną, nie tylko w związkach romantycznych. Rodzice, opiekunowie, z kimś, z kim naprawdę też możemy przebywać odpowiednią ilość czasu. Odpowiedz sobie na pytania. Jednym z takich głównych pytań, takich głównych testów, czy to się stało, jest to, czy opuściłeś swoją poprzednią tożsamość.
Czy widzisz to, że nie rozpoznajesz siebie, tym kim byłeś do tej pory? Czy nie rozpoznajesz osób, które kochałeś, przyjaciół i rodziny? Kolejnym pytaniem, które chciałabym, żebyś sobie zadał, i które ja tobie też zadaję, czujesz się obco w relacji ze sobą? Czujesz się niepewnie? Czujesz zagrożenie w byciu sobą? Czy jest w tobie zwątpienie, poczucie niepewności co do tego, kim jesteś, co robisz? Jeżeli odpowiadasz twierdząco na te pytania, to zostałeś zarażony. Narcyzmem. Jakie są kolejne symptomy psychologiczne dzisiaj świadczące właśnie o tym zawirusowaniu? Po pierwsze spadek empatii. Jest to jeden z głównych znaków postraumatycznego efektu po przemocy narcystycznej.
Zapytaj siebie, czy jesteś mniej miły, współczujący dla innych? Czy trudno jest się tobie postawić w butach innej osoby, a może w ogóle już nie masz na to ochoty? Ja po tej relacji, nawet nie po tej relacji, a w trakcie relacji zauważyłam bardzo duży spadek empatii. Tak, to był pierwszy znak, kiedy ja zaczęłam nie rozpoznawać siebie po tym właśnie, po tym symptomie. Kolejnym symptomem jest irytacja, czyli nieumiejętność tolerowania ludzi. Postrzegasz ludzi jako tylko obiekty, które coś chcą, żądają, wzbudzają irytację. Postrzegasz też ludzi jako głupich i reagujesz na nich coraz bardziej i coraz bardziej irytacją. Jest tak? Kolejnym czynnikiem jest impulsywność, jej wzrost. Przed analizowałeś rzeczy, przyglądałeś się, zanim na przykład podjąłeś decyzję.
Teraz w ogóle nie kontrolujesz swoich impulsów, podejmujesz decyzję impulsywnie, często lekkomyślnie. Kolejnym symptomem jest zmienność nastroju. Od dysforii po euforię, od euforii po dysforię. Nastrój jest totalnie zmienny i nie związany z zewnętrznym wydarzeniem. Jest to twój wewnętrzny proces utraty kontroli, impulsów i ich regulacji. Czyli to, co powiedziałam na początku, tracisz możliwość regulowania siebie i kontrolowania impulsów. Osoba narcystyczna przejmuje to za Ciebie. Kolejnym symptomem jest emocjonalna dysregulacja. Obojętnie czego tak naprawdę doświadczasz, pozytywnych emocji, emocji negatywnych, tak zwanych trudnych, bo nie ma negatywnych. Jesteś przytłoczony, czujesz się przytłoczony, jesteś poza kontrolą. Ekscytacja również Ciebie rozregulowuje, jest bardzo trudna do wyregulowania.
Reagujesz albo ekstremalną depresją, albo ekstremalną ekscytacją, podnieceniem i to i to staje się dla Ciebie trudne, a widzisz różnicę, bo wcześniej po prostu tak nie było. Nie masz obron, dekompensujesz. Jest tak? Sprawdzaj, co Ci mówi ciało, co ono wie. Czujesz się, że rozpadasz się na drobne kawałki, dezintegrujesz w momencie doświadczenia emocji, tak jak mówię, obojętnie pozytywnych czy trudniejszych. Jeżeli masz myśli samobójcze, jeżeli myślisz o próbie samobójczej, zostałeś zarażony. Jest to jeden z przejawów zarażenia narcyzmem. Autosabotaż, samoutrudnianie sobie, autodestrukcyjne zachowania również są tego przejawem. Nagle rozwijasz w sobie cechy zachowania, stany umysłu, emocje, których nigdy wcześniej nie doświadczałeś.
Ja również pamiętałam jeszcze na szczęście siebie, gdzie ja miałam dostęp do pozytywnych emocji, do tych efektów. Ja pamiętałam siebie jako taką młodą dziewczynę i w trakcie bycia tej relacji to po prostu zanikało. I na szczęście też osoby, które były blisko mnie, też to dostrzegały i zadawały pytania, co się dzieje. Powiedziały, że po prostu to nie ja. Także bardzo dobrze wiem, jak jest to trudny etap i że potrzebujemy pomocy. Im szybciej sobie zdamy z tego sprawę, tym lepiej dla nas. Stajesz się jeszcze bardziej zależny, jeżeli byłeś, byłeś wiecznie potrzebujący swojego partnera, impulsywny, lekko myślny, prowokujący, zawzięty, bo tym jesteś właśnie zarażany. Wiele z tych zachowań jest autodestrukcyjnych. Niszczą one twój cel.
Możesz w ogóle zrezygnować ze swoich wcześniejszych celów, marzeń, które miałeś. I tak jest. Tak po prostu robisz. Rozwijasz na przykład też perfekcjonizm, prokrastynację, której wcześniej nie miałeś albo nie w takim stopniu. Są to zachowania autodestrukcyjne, bo narażają Ciebie na porażkę w Twoim celu. Stajesz się swoim największym wrogiem. A pamiętaj, osoba narcystyczna jest swoim największym wrogiem. Narcyzm przekazuje Tobie ciężar bycia nim, bycia narcyzem. Osoba narcystyczna jest w fazie przedłużonej żałoby. To już myślę też wiesz. Chcesz, żebyś Ty się smuciła, opłakiwała to, co ta osoba. On nie mógł się odseparować od matki. Ty też nie masz takiego prawa odseparować się od niego.
Więc osoba narcystyczna, regresujecie do niemowlaka 24-36 miesięcy, więc do niemowlaka i trochę starszego dziecka. Gdzie byłeś symbiotycznie połączony z matką? Z czym to się wiąże? Narcyzm chce zrobić z Ciebie bratnią narcystyczną duszę. I to robi. Nieszczęście lubi towarzystwo podobno. Narcyzm jeszcze bardziej. Masz odzwierciedlać wszystko czym jest Twoja partnerka, Twój partner. Cierpienie. Czego nie może zrobić ta osoba, czego nie mogła zrobić, co chce zrobić. Masz to odzwierciedlać. Twoje poznanie również zostaje zniekształcone. Twoje procesy poznawcze zostają zniekształcone. Zaczynasz wątpić w swoje osądy, w postrzeganie swojej rzeczywistości. Zaczynasz z siebie pytać. Dobrze widzę? To tak jest? Czy mi się wydaje dobrze usłyszałam? Mylisz rzeczywistość z wyobrażeniem, z wyobraźnią.
To jest efekt również zakażenia narcyzmem. Widzisz, że coraz bardziej jesteś zależna od osoby z NPD, jego osądów, jego interpretacji, jego postrzegania rzeczywistości. Naprawdę nie wiesz, co jest już prawdziwe, a co nie. Kolejnym symptomem jest to, że stajesz się agresywny albo pasywno-agresywny, zazdrosny, ściekły, myśliwy. I wiesz, że nigdy takim nie byłeś wcześniej. Nie tak, jak teraz jesteś. Negatywny efekt jest połączony z agresją albo pasywno-agresywnością. Dlaczego z tym albo z tym? W zależności od tego, z jakim typem osoby narcystycznej miałeś do czynienia. Z jawnym narcyzmem czy z ukrytym narcyzem. I ten ukryty będzie stosował pasywno-agresywność i ty też, więc po tym możesz zobaczyć, z kim też masz, miałeś do czynienia.
Stajesz się lekko myślny. Nie umiesz przewidzieć konsekwencji swoich zachowań i działań. Nie obchodzi też ciebie to. Twoje społeczne stosunki, relacje zmieniają się na gorsze. Twoja umiejętność relacji z innymi drastycznie się pogarsza. Nie potrafisz w relacje. Nie rozpoznajesz siebie, możesz mówić do siebie, to nie ja, nie robiłem tego wcześniej, nie wiem kim jestem. Jest to oczywiście zaburzenie tożsamości, symptom zarażenia narcyzmem. Stałeś się już nim w dużym stopniu. Jest to oczywiście zaburzenie tożsamości cecha BPD i NPD, Borderline i osoby narcystycznej, zwłaszcza ukrytej osoby narcystycznej, która nie wie kim jest. Osoba narcystyczna eksportuje swoje dysfunkcje na ciebie. Jedną z nich jest właśnie zaburzenie tożsamości, twojej wartości, wierzenia, decyzje, wybory, preferencje, życzenia, priorytety.
Wszystko się zmienia. Wszystko. Tak jakbyś miał wiele osobowości na raz. Osobowość wieloraka, które są ze sobą wzajemnie sprzeczne. Nie mają ze sobą nic wspólnego. Jedna na przykład jest wierząca, druga jest ateistą. Jedna jest romantyczna, druga pcha cię non stop do zdrady. Jest zmienność tożsamości. Nie rozpoznajesz siebie. Szukasz nowości, kolejne symptomy, ryzyka, drzeszczyku emocji. Są to również charakterystyki wymiaru antyspołecznego, osobowości narcystycznej. Dla jawnego i ukrytego oczywiście narcyza i również dla psychopatów. Czyli na przykład tworzy się w tobie przekonanie, że możesz mieć dobry seks tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zdradzasz.
Wygląda to tak, jakby jakaś jednostka zarządzała tobą od środka, miała nad tobą kontrolę i używała tylko i wyłącznie do tego twojego ciała. Kiedyś nazwaliby to opętaniem. Dzisiaj jest to nazywane zainfekowaniem, narcyzmem. Narcyz regresuje ciebie tak jak już powiedziałam do dziecka 24-36 miesięcy, czyli okres separacji i indywiduacji. Dlatego oboje używacie prymitywnych mechanizmów obronnych uprzywilejowanych dla tego okresu. Więc nagle używasz projekcji, rozszczepienia, dychotomicznego myślenia. Tworzysz z narcyzem wspólną psychozę. Ty i narcyz przeciwko światu. Rozszczepienie. Pamiętaj, nawet jeżeli ta osoba wyjdzie z twojego życia, nadal te cechy zostaną z tobą. Nadal będziesz to robić, jeżeli sobie tego nie uświadomisz też i nie przyznasz.
Jako bonus nie tylko przyjmujesz narcystyczny stan umysłu, wewnętrzną strukturę, mechanizmy obronne, przyjmujesz również zachowania osoby narcystycznej. Stajesz się wyzyskujący, bezlitosny, bezwzględny, bezduszny. Rozwijasz w sobie przymus powtarzania, masz blisko, daleko, ciepło, zimno, dobre, złe. Stosujesz również to. Stajesz się zanurzony w negatywnych myślach coraz bardziej i bardziej o sobie, o innych, o świecie, o wydarzeniach, o wszystkim. Twój cały świat wewnętrzny, to jak postrzegałeś ludzi, siebie, relacje, jest zainfekowany, zniekształcony, uszkodzony. Doświadczasz też dysocjacji, tak jak osoba narcystyczna. Zapominasz rzeczy, które są dla ciebie niewygodne o tobie, o twoich relacjach, o świecie. Zapominasz też rzeczy, które odsunęłyby ciebie od twojego partnera, który jest osobą narcystyczną.
Właśnie po to, żeby nie zobaczyć go w prawdziwym świetle oszukujesz sam siebie. Inaczej kompletnie interpretujesz wydarzenia. I na koniec takie krótkie informacje. Ekspozycja przebywania z osobą narcystyczną, dłużej niż 2-3 godziny, od razu kreuje w tobie odrobinę elementarnej infekcji narcystycznej. Od razu, nie mówiąc już o latach, miesiącach. Stajemy się osobami narcystycznymi, stajemy się ich replikami, klonami. Potrzebujesz naprawdę detoksu. Potrzebujesz separacji. Potrzebujesz indywiduacji. Odkrywania siebie na nowo. Potrzebujesz wychowania siebie na nowo. Potrzebujesz stania się dla siebie matką, osobą, która pomoże tobie dorosnąć, dojrzeć, wyjść z tego regresu, w którym jesteś. Bo jesteś dzieckiem.
Nie zwoć siebie i innych ludzi, że nie miało to na ciebie takiego wpływu, że się to nie wydarzyło. To się wydarzyło. Wydarzyło się. Potrzebujesz pomocy. Przyznaj to w tym pierwszym kroku i zabierz się do pracy. I mówię to jako psycholog, terapeuta, ale jako osoba, która tam była. Żeby móc zmienić swoją rzeczywistość, musisz przejść detoks, musisz wykonać te rzeczy. Żeby móc przekształcać swoje przekonania poznawcze i emocjonalne. I zmieniać swoją rzeczywistość na poziomie relacji, pieniędzy, pracy, przyjaźni. Bo to będzie ci niesamowicie utrudniać. To będzie praktycznie ta zmiana rzeczywistości bardzo mało prawdopodobnie możliwa. Zachęcam Ciebie do tego. W terapii. Tak? Z kimś, przynajmniej na początku.
Ja na swojej stronie mam taki kurs do pracy własnej na temat Ego i Superego. Na jego bazie prowadziłam warsztaty. I z feedbacku, który otrzymałam, bardzo wiele on uświadamia, gdzie również możemy być zainfekowani i jak się od tego wszystkiego odmieszać. Natomiast przede wszystkim na początek to praca z kimś. Bardzo dziękuję Tobie za uwagę. Pięknego dnia. Do usłyszenia. .