TRANSKRYPCJA VIDEO
Kreatyna może być skutecznym wsparciem w leczeniu depresji, szczególnie u kobiet, poprawiając zdolności umysłowe i pamięć u osób starszych. U młodszych osób oraz osób zdrowych nie odnotowano istotnych korzyści. W przypadku deprywacji snu i zaburzeń metabolicznych, kreatyna może być pomocna. U sportowców przynosi szybszą regenerację i zmniejszenie zmęczenia. Warto stosować ostrożność i kierować się potrzebą przy suplementacji kreatyną.
Cześć, to Bartek Czeka ze strony universalmemory. pl i . com. Kreatyna jest zdecydowanie jednym z takich faworytów, jeśli chodzi o prośby, które gdzieś tam się w komentarzach pojawiają, aby omówić właśnie jakieś konkretne zagadnienie i tym właśnie zajmę się w dzisiejszym filmiku. Już teraz warto podkreślić, żeby były oczekiwania odpowiednie. Absolutnie nie będę omawiać zastosowania kreatyny w odniesieniu do sportu, jakiegokolwiek rodzaju sporty siłowe, wytrzymałościowe, wpływ na pracę mięśni. Te tematy, te zagadnienia są. . . jak saszetka sagi, która została zaporzona 40 razy. Bardzo smutno się na to patrzy i wydaje mi się, że nie wie, że już da się z tego wyciśnąć, bo jestem pewien, bez nawet żadnego researchu, że prawdopodobnie na YouTubie są tysiące, tysiące filmików właśnie na ten temat.
Co dzisiaj będę omawiać, podejrzewam, że są to zagadnienia dużo ciekawsze, bo też jeszcze raz, rzadko omawiane, to jest wpływ zastosowania kreatyny i to kreatyny suplementacyjnej, warto podkreślić, nie mówimy tutaj o kreatynie. pochodzenia, że tak powiem jedzeniowego, mówiąc krótko. Będziemy mieć wpływ kreatyny suplementacyjnej na zdrowie psychicznej, na zastosowanie w leczeniu potencjalnie chorób neurodegeneracyjnych, jak wpływa na wydajność mózgu, jak będzie wpływać na poziom energii oraz m. in. zastosowanie jeśli chodzi o układ immunologiczny oraz choroby metaboliczne. Zanim jednak przejdę dalej, krótkie odświeżenie a propos tego, jak mechanistycznie będzie działać kreatyna. Kreatyna. po spożyciu w ten czy inny sposób będzie transportowana do mięśni i tam przy udziale enzymu, który się nazywa kinaza kreatynowa, będzie zachodzić proces fosforelacji. Kreatyna będzie przekształcana w fosforokreatynę i ogólnie kreatyna właśnie w mięśniach będzie składowana w dwóch postaciach.
Szacuje się, że mniej więcej 40% kreatyny w mięśniach będzie w postaci wolnej, czyli po prostu w postaci kreatyny, natomiast 60%, czyli większość, to będzie fosforokreatyna. I ta fosforokreatyna pełni tak naprawdę. . . funkcję, nazwijmy to, buforu energetycznego. To znaczy w momencie, w którym będziemy zużywać te cząsteczki nasze, tą walutę energetyczną, jak w kółko powtarzam, ATP, czyli cząsteczki trifosforanu adenozyny, fosforokreatyna może przekazywać grupy fosforanowe innemu takim związkowi energetycznemu, który się nazywa ADP, czyli difosforan adenozyny. I w tym momencie właśnie ADP jest przekształcane w ATP. Innymi słowy, fosforokreatyna właśnie pełni tę funkcję buforu energetycznego, bo pozwala poprzez przekazywanie tych grup fosforanowych odnawiać zapasy energii. W uproszczeniu możemy sobie zakodować treże.
Kreatyna będzie przechodzić w fosforokreatynę, a fosforokreatyna będzie właśnie pełnić taką funkcję buforu energetycznego, będzie pozwalać nam dostawać więcej energii, szczególnie kiedy oczywiście ta energia będzie potrzebna i właśnie dlatego kreatyna oczywiście jest taka skuteczna, jeśli chodzi. . . relatywnie skuteczna, jeśli chodzi o zastosowanie w sporcie, przy jakimś wysiłku fizycznym. Ten sam proces również będzie zachodzić częściowo w mózgu. Innymi słowy też właśnie kreatyna może pełnić ten nasz jakby schowek, bufor energetyczny w mózgu, kiedy będzie zapotrzebowanie. I wspominam o tym właśnie już teraz, bo warto wiedzieć, dlaczego potencjalnie przy różnego rodzaju kłopotach w produkcji energii tego czy innego rodzaju kreatyna może mieć rzeczywiście zastosowanie i może być skuteczna jak wynika z badań. A teraz chwila przerwy i słowo dla sponsora tego odcinka i również Gromkie Oklaski, którym jest Mięsna Paczka, ona właśnie sponsoruje ten gigantyczny odcinek o kreatynie.
I Mięsna Paczka, jeśli ktoś jeszcze nie kojarzy, a mam nadzieję, że już kojarzą wszyscy, jest dostawcą mięsa z certyfikowanych ekologicznych płaskich gospodarstw, gdzie jak w kółko powtarzam, hodowla odbywa się jak Bozia przekazała. Nie ma używanych żadnych boosterów wzrostu. na żadnym etapie hodowli i to samo tyczy się antybiotyków. To daje nam gwarancję, że po prostu zwierzęta te są hodowane w jak najlepszych warunkach. Daje to gwarancję dostania mięsa jak najwyższej jakości, co potwierdzają zresztą certyfikaty, którymi jest odznaczona mięsna paczka. I mięsna paczka działa w bardzo prosty sposób. Po pierwsze wchodzimy na stronę mięsnej paczki i wybieramy jeden z gotowych już produktów skompletowanych paczek, a jeśli nam to nie pasuje, nie ma problemu, możemy samodzielnie skompletować ze wszystkich produktów dostępnych w sklepie naszą własną paczkę. Punkt drugi to jest, mówimy gdzie taka paczka ma zostać dostarczona.
I punkt trzeci, cieszymy się tym, że ktoś puka do drzwi i ta nasza paczucha właśnie by lądowała u nas w domu. Paczka jest świetnie zabezpieczona, tam jest warstwa izolacyjna, wszystko jest zmrożone suchym lodem, więc mamy zagwarantowaną świeżość produktu. Możemy go od razu przełożyć właśnie do zamrażarki. i wyjmować, kiedy jest właśnie chwila, albo czas, albo ochota, żeby coś ugotować. Jeśli nie zamawiałeś jeszcze z mięsną paczką, to dla takich pierwszych klientów z kodem BARTOSZ10 jest 10% zniżki właśnie na pierwsze zamówienie. Ja jak zawsze serdecznie polecam ze swojej strony. Dzięki jeszcze raz mięsnej paczce za sponsorowanie tego odcinka i lecimy dalej. Przechodzimy więc do badań i jeszcze tutaj pół słówka uwagi. Złożymy na to, że tych badań będzie naprawdę mnóstwo. Nie będę tak jak. . .
Najczęściej mam w zwyczaju wskakiwać w każde badanie mega, mega szczegółowo. Niektóre będę w miarę ogólnie omawiać, bo chodzi przede wszystkim o koncentracji na wynikach. Jak zawsze linki do tych wszystkich badań, a będzie tego mnóstwo, bo to będą dziesiątki badań, będą prawdopodobnie przypięte w pierwszym komentarzu pod filmikiem razem z muzyką, bo jest tego za dużo, żeby zmieściło się w opisie. Więc jeśli będą ciekawiły cię szczegóły jakiegoś badania, to po prostu wtedy polecam je odnaleźć właśnie w tym spisie literatury. i tam można się wczytać w szczegóły. Omówienie tego tematu zaczniemy od moim zdaniem przynajmniej najważniejszego zastosowania suplementacyjnej kreatyny, mianowicie zastosowanie w leczeniu depresji. Między innymi też innych zaburzeń psychicznych, chociaż tam skuteczność będzie jak zobaczycie mniejsza. Natomiast jeśli chodzi właśnie o zastosowanie kreatyny w leczeniu depresji, skuteczność i replikowalność tych badań jest naprawdę duża.
Jeśli zadamy sobie już teraz pytanie, bo ja nie będę o tym dał w sumie nauczemu, to znowu możemy cofnąć się do tego mojego wprowadzenia na początku w chimiku. Mianowicie kreatyna będzie poprzez przekształcanie w fosforo kreatynę pełnić funkcję tego buforu energetycznego. To znaczy, że jeśli będzie zaczynać nam brakować energii tych cząsteczek ATP, to fosforo kreatyna może nam pomóc po prostu zwiększyć ich ilość. I rzeczywiście badania tych ostatnich 20-30 lat pokazują, że część. . . Tych procesów odpowiedzialnych za powstawanie różnego rodzaju zaburzeń psychicznych będą polegały, czy będą bazowały na upośledzeniu produkcji energii. Bo energia oczywiście, czyli te cząsteczki ATP będą niezbędne m. in. do prawidłowego funkcjonowania nerwów, do prawidłowego przesyłania impulsów elektrycznych w mózgu. Ten temat jest bardzo, bardzo szeroki. Ja m. in.
wspominałem o tym w tym filmiku, gdzie pokazywałem jak różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego są w stanie skutkować tym, że praca mózgu będzie zaburzona, bo będą kumulowane różnego rodzaju toksyczne związki w mózgu. Pierwsze badanie to świeżynka, bo zostało opublikowane tak naprawdę nie tak dawno temu. Wydaje mi się, że nie więcej niż 2-3 tygodnie temu. Jest badanie właśnie z 2025 roku. I w badaniu tym wzięło udział 100 osób. Były to kobiety, które właśnie cierpiały na depresję. Oczywiście depresja może być mierzona według różnego rodzaju skal. Skalę, którą zastosowano pomiarową w tym badaniu, było PHQ-9, czyli tzw. Patient Health Questionnaire 9. Mieliśmy tutaj grupę kontrolną, czyli było 50 kobiet, które były w grupie kontrolnej. Grupa kontrolna nie brała kreatyny i przechodziła jednocześnie terapię behawioralno-kognitywną. Grupa interwencyjna brała 5 gramów.
monohydratu kreatyny dziennie przez 8 tygodni i również miała właśnie terapię kognitywno-behawioralną. Średni wiek tych kobiet wynosił 30 plus minus 7 lat i początkowy wynik właśnie w tym kwestionariuszu, czy w tej skali PHK9 wynosił 17,6 plus minus 6,3. Po tej interwencji, czy po tym badaniu, po okresie 8 tygodni wyniki poprawiły się w obu grupach, poprawił się w grupie, która jednocześnie brała kreatynę. Spadł średnio o 5,1. Innymi słowy, mieliśmy znaczącą poprawę u kobiet, które brały kreatynę. Kolejne badanie było jeszcze bardziej odjechane, kiedyś wspominałem o nim w wywiadzie, bo badało wpływ brania kreatyny na leczenie lekoopornej depresji u nastolatek. W badaniu wzięło udział 5 nastolatek, które były leczone fluoksetyną, czyli to jest ten między innymi na przykład. . . popularny Prozac, przez 8 tygodni i po tych 8 tygodniach, ponad 8 tygodniach nie wykazywały właściwie żadnej poprawy.
I tutaj depresję mierzono skalą taką dziecięcą, czyli CDRS-R. Wrzucę nazwę na ekranie, jeśli ktoś chciałby o niej poczytać. Te 5 nastolatek brało 4 g monohydratu kreatyny dziennie przez 8 tygodni. Grupa kontrolna to było 10 zdrowych nastolatek. I to jest bardzo ciekawe, bo w tym przypadku mierzono również sporo dzieci. spektroskopią rezonansu magnetycznego zawartość fosforokreatyny w mózgu. Czyli sprawdzano po prostu, jak suplementacja kreatyną będzie oczywiście wpływać na te symptomy depresji i ich ocenę według tej skali, którą podałem. Natomiast z drugiej strony jeszcze stwierdzono, że zbadają, czy rzeczywiście pula fosforokreatyny w mózgu będzie zwiększona u tych nastolatek, które brały kreatynę w porównaniu do tych 10 zdrowych nastolatek, które kreatyny nie brały. Po tych 8 tygodniach, trzeba przyznać, wyniki były niesamowicie imponujące, przynajmniej dla mnie, bo na Tyskaj CDR-SR. . .
nastąpił spadek z 69 punktów na 30 i innymi słowy nastąpiła 56% poprawa. Jeszcze raz trzeba podkreślić, to była grupa nastrojatek z depresją mlekooporną. Przynajmniej przy leczeniu fluoeksetyną nie doszło do żadnej znaczącej poprawy. Jeśli chodzi o spektroskopię, wyszło, że ten poziom fosforokreatyny w mózgu u dziewczynek, które brały kreatyny, przypominam 4 g monohydratu kreatyny dziennie przez 8 tygodni, zmienił się. czyli wzrósł znacząco w porównaniu do grupy kontrolnej, temu przede wszystkim przyporządkowuje się właśnie tą poprawę. I to jest oczywiście jeden z takich wielu dowodów a propos tego, że procesy czy zaburzenie procesów produkcji energii w mózgu to będzie jeden z takich fundamentów, jeśli chodzi o powstawanie różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Kolejne badanie z 2012 roku było szczególnie ciekawe, bo było podwójnie zasilepione i było również randomizowane.
W badaniu tym wzięły udział 52 kobiety, które cierpiały na ciężką depresję. Wszystkie te kobiety były leczone fluoksetyną. Ponownie, czyli jest to popularny prozak, jeśli chodzi o nazwy handlowe. Kobiety te zostały podzielone na dwie grupy. Jedna grupa to była grupa kontrolna, która otrzymywała placebo. I w tej grupie było 27 kobiet. Druga grupa to była grupa ta interwencyjna, która brała 5 gramów. wszędzie się podaje monohydratu, kreatyny. Badanie trwało 8 tygodni. Jeśli chodzi o skalę depresji, której używano, tutaj używano skali Hamiltona. Poprawy odnotowano już po dwóch tygodniach w grupie kobiet, które brały kreatyny i ta zmiana pozytywna utrzymywała się, również odnotowano ją w tygodniu czwartym i na zakończenie eksperymentu, więc w tygodniu ósmym. Jeśli chodzi o efekty uboczne, to odnotowano 36 incydentów u kobiet, które brały kreatynę.
I z kolei odnotowano 45 incydentów w grupie osób, które brały placebo. Ja nie będę w samym filmiku wymieniać skutków ubocznych kreatyny, jak praktycznie dowolny środek, nie ważne czy to jest suplement, czy to jest jakieś zioło, czy to jest lek, praktycznie każda substancja ma skutki uboczne. Ja je wymienię po prostu w moim takim klasycznym komentarzu, w sekcji komentarzy, bonusowa ciekawostka. Tam wypiszę wszystkie skutki uboczne, bo jeśli ktoś by się zdecydował właśnie na branie kreatyny z jakiegokolwiek powodu, Warto wiedzieć, czego można potencjalnie się spodziewać również negatywnego. W grupie kobiet, które brały kreatynę ogólnie odnotowano znaczącą poprawę, jeśli chodzi o mierzenie tych symptomów skalą Hamiltona. Tak jak już pokazałem na paru badaniach, jeśli chodzi o leczenie depresji, kreatyna wychodzi na to, że jest w stanie potencjalnie działać i w połączeniu z lekami i brana osobno.
Wiadomo, że klasyczne podejście uważam absolutnie błędne. Jeśli chodzi o leczenie depresji, to jest po prostu. . . walenie tabletek. Nawet była taka olbrzymia metaanaliza już chyba 4 lata temu, która pokazywała, że paradoksalnie terapia właśnie kognitywno-behawioralna przynosi lepsze efekty w leczeniu depresji niż same leki. Oczywiście przy kombinacji te efekty znowu będą lepsze. Natomiast to nie znaczy, że na tym wszystkim ma się skończyć. Pomijam oczywiście takie rzeczy, że w wielu badaniach porównawczych na przykład ruch ma podobne albo nawet lepsze efekty. jeśli chodzi o wycofywanie symptomów depresji, jak farmakoterapia. Natomiast tutaj, niezależnie od tego, czy ktoś, kto cierpi po prostu na takie zaburzenia, bierze leki czy nie, suplementacja kreatyną wychodzi na to, może znacząco pomóc, więc naprawdę nie zaszkodzi spróbować, jeśli chodzi o moje zdanie, bo stosunek korzyści do potencjalnych efektów ubocznych jest. . . bardzo, bardzo korzystny.
Jeszcze jako ciekawostkę wspomnę, chociaż nie będę osobno omawiał tego badania, że kreatyna była również skuteczna w połączeniu z innymi suplementami, nie tylko w połączeniu z lekami. Mówiąc o lekach, mam tutaj na myśli klasycznie, bo to jest stosowane w większości badań, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. W jednym właśnie zbadaniu na grupie 15 osób, jeśli mnie pamiętniemy, testowano 5 g monohydratu kreatyny dziennie w połączeniu z suplementem, który nazywa się 5-HTP w ilości 200 mg dziennie. I tam w przeciągu paru tygodni symptomy depresji według stosowanej skali depresji w tym badaniu spadły o 60%. Jeśli ktoś się interesuje, to ten suplement 5-HTP razem z tryptofanem omawiam w tym filmiku. Mówiąc w uproszczeniu, jest to suplement, który będzie zwiększać poziom serotoniny w organizmie. Jeszcze jako inna ciekawostka, właśnie ta serotoninowa teoria podłoża depresji też została obalona już parę ładnych lat temu.
Na obecną chwilę już wiemy, że Jeśli chodzi o podłoże depresji, jest ono wieloczynnikowe. Nie jest to tak proste jak po prostu podbijanie poziomu serotoniny. Testowano również zastosowanie suplementacyjnej kreatyny w leczeniu zespołu stresu pourazowego, czyli PTSD. W jednym z takich badań przez 4 tygodnie na grupie 10 pacjentów testowano podawanie 5 g monohydratu kreatyny dziennie. Ich objawy, jeśli chodzi o PTSD, testowano skalą CAPS, jeśli chodzi o lęki. i depresję używano Sky Hamiltona. Generalnie po tych 4 tygodniach odnotowano znaczącą poprawę. Odnotowano mocny spadek objawów właśnie na Sky Hamiltona, wszystkie te osoby mówiły, że zaczęły lepiej spać, poziom zmęczenia spadł i poziom energii mówiąc ogólnie wzrósł. Podobne wyniki odnotowano w innym badaniu. Tam z kolei testowano 3 gramy monohydratu kreatyny przez 1 tydzień, a następnie przez następne 3 tygodnie.
Zwiększono dawkę do 5 gramów i uczestnicy tego badania byli poddawani również farmakoterapii. Natomiast oczywiście tą zmienną było dodawanie monohydratu kreatyny do tego reżimu całego. I również tutaj odnotowano znaczącą poprawę jeśli chodzi o ich symptomy, przy czym podkreślono, że największa poprawa została odnotowana u tych osób z PTSD, które jednocześnie cierpiały na ciężkie zaburzenia depresyjne. Czyli znowu tutaj wychodzi na to, że jeśli chodzi o leczenie depresji, replikowalność zastosowania kreatyny jest naprawdę duża. Kreatynę testowano również w leczeniu schizofrenii i tutaj po prostu wyniki były żadne, można powiedzieć. Były dwa badania w 2013-2016, próbki badanych osób były dosyć małe, jak w większości tych zresztą innych badań. Nie przekraczały 20 osób, testowano od 3 do 5 gramów monohydratu kreatyny.
Generalnie nie było w porównaniu do placebo żadnych zmian, jeśli chodzi o jakiekolwiek funkcje, czy to neurokognitywne, czy jeśli chodzi o ogólne samopoczucie. Jeśli chodzi o schizofrenię, tutaj nie mieliśmy żadnych wyników. Jeśli chodzi o chorobę afektywną dwubiegunową, to były dwa ciekawe badania. W jednym na grupie 18-osobowej podawano 6 g monohydratu kreatyny przez 6 tygodni. I nie odnotowano specjalnego wpływu, jeśli chodzi o samopoczucie, niewielki pozytywny, ale bardzo, bardzo niewielki, można by powiedzieć, że praktycznie żaden. Natomiast odnotowano poprawę w testach zdolności werbalnych, żeby było ciekawe. Natomiast w większym badaniu na grupie 53 osób, tym osobom, którym podawano kreatynę, odnotowano 53% remisję, jeśli chodzi o symptomy w porównaniu do 11,1% w grupie placebo. Natomiast jeśli chodzi o wpływ na depresję, tutaj nie odnotowano, symptomy depresji nie odnotowano praktycznie żadnej różnicy.
To było właśnie badanie, które potencjalnie zwróciło uwagę na to, że przynajmniej w tej chorobie mogą być dodatkowe skutki uboczne. U dwóch osób z tej grupy 53 osób wystąpiły epizody manii przy suplementacji kreatyną. Więc teoretycznie z jednej strony mieliśmy u tej szerokiej grupy osób 53 znaczną remisję symptomów choroby afektywnej dwubiegunowej, ale jednocześnie. . . było jakieś ryzyko tego, że epizody manii występowały częściej. Podsumowując, jeśli chodzi o wpływ kreatyn na zaburzenia psychiczne, bo odcinek jest na tyle długi, że będę robić podsumowania po każdym z takich, nazwijmy to, rozdziałów. Jeśli chodzi o wpływ na depresję, mamy duży pozytywny wpływ ze suplementacji kreatyną na leczenie depresji, czy to w połączeniu z farmakoterapią, czy osobno, a nawet właśnie, tak jak mówiłem, nawet w połączeniu mamy takie wyniki badań w połączeniu z innymi suplementami, takimi jak 5-HTP.
Jeśli chodzi o wpływ. . . wpływ na schizofrenię. Nie ma właściwie żadnych tutaj pozytywnych, ani też negatywnych wyników. Jeśli chodzi o leczenie zaburzeń lękowych, mamy niewiele badań i generalnie można powiedzieć, że Jest niewielki pozytywny wpływ, ale nic niesamowitego. Jeśli chodzi o leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej, obiecujące przynajmniej wstępnie wyniki, ale jest podkreślenie tego ryzyka, że mogą występować epizody manii u osób, które biorą właśnie ten monohydrat kreatyny suplementacyjnie. Dodatkowo jeśli chodzi o leczenie zespołu stresu pourazowego, mamy tutaj dosyć fajne, wstępne oczywiście cały czas. wyniki, że suplementacja kreatyną może pomóc takim osobom. Jeśli chodzi o zaburzenia neurodegeneracyjne, zaczniemy od choroby Parkinsona. W pierwszym badaniu brało udział 60 osób, badanie trwało 2 lata.
Tam dawki były zmienne, na początku stosowano ładowanie kreatyny, czyli 20 g dziennie przez 6 dni, następnie 2 g dziennie przez 6 miesięcy i następnie 4 g dziennie przez następne 18 miesięcy. Ogólnie jeśli chodzi o podstawowe symptomy Parkinsona, Nie odnotowano żadnych zmian, odnotowano zwiększenie czy polepszenie samopoczucia ogólnie u takich osób. Było inne badanie, które było już zdecydowanie większe i zawierało m. in. grupę kontrolną biorącą placebo. To była grupa badanych 1741 osób i brano tam 10 g dziennie monohydratu kreatyny i po 5 latach nie odnotowano absolutnie żadnych zmian tam z kolei ani jeśli chodzi o samopoczucie, ani jeśli chodzi o podstawowe. symptomy występujące w chorobie Parkinsona. Jeśli chodzi o chorobę Huntingtona, mieliśmy dwa badania w 2001 na grupie 40 paru osób i w 2017 na grupie już ponad 500 osób.
W tej pierwszej grupie przez rok brano 5 gramów monohydratu kreatyny, w tej drugiej brano, uwaga, do 40 gramów monohydratu kreatyny przez okres 4 lat. Podsumowanie jest takie, żadnych efektów, nie było absolutnie żadnych efektów, jeśli chodzi o jakiekolwiek objawy, samopoczucie itd. , więc stwierdzono, jeśli chodzi o chorobę Huntingtona, suplementacja keratyną nie jest skazana, nie ma żadnych efektów. Jeśli chodzi o choroby Arzheimera, dosyć dziwne, ale do tej pory nawet nie ma jednego badania chemicznego, które było przeprowadzone na ludziach. Jedyne co, jeśli chodzi o literaturę, to mamy wzmianki, że jeśli chodzi o modele zwierzęce, modele gryzoni, rzeczywiście wyniki są obiecujące. Były dwa badania przeprowadzone na myszach, jeśli chodzi o też model. choroby Alzheimera u gryzoni.
Nastąpiła znacząca poprawa, natomiast do tej pory nie ma tak naprawdę żadnych wskazań, czy warto potencjalnie, oczywiście oficjalnie, klinicznie, czy warto podawać kreatynę osobom z chorobą Alzheimera, czy nie. Podsumowując, jeśli chodzi o choroby neurodegeneracyjne, kreatyna się tutaj nie sprawdziła, brak danych dla choroby Alzheimera, wyniki obiecujące dla modelów gryzoni, ciężko ekstrapolować te dane oczywiście z modelów gryzoni na ludzi. Jeśli chodzi o chorobę Huntingtona, absolutnie nie ma żadnego wpływu. Jeśli chodzi o chorobę Parkinsona, tylko w jednym badaniu wyszedł jakiś tam pozytywny wpływ. Jeśli chodzi o samopoczucie, które nie zostało zreplikowane w dużo, dużo większym badaniu, więc można zakładać, że wpływ raczej nie powinien być żaden, albo przynajmniej jeśli jest to nieduży kreatyny na tą chorobę. Nasz rozdział trzeci to jest wpływ kreatyny, suplementacji kreatyny na zdolności kognitywne, zdolności umysłowe. Mieliśmy taką fajną metaanalizę w 2023 roku, która badała właśnie to.
I metaanaliza, nieustannie przypominam, jest to badanie, które będzie podsumować wnioski płynące z określonej liczby innych badań, po prostu żeby zwiększyć siłę wnioskowania statystycznego, jeśli chodzi o konkretną interwencję. Metaanaliza, jak to metaanaliza, miała dosyć duży rozrzut, jeśli chodzi o już specyfikę danej interwencji, bo testowano od 2 do 20 gramów monohydratu kreatyny. długość trwania tych badań wchodzących w tą metaanalizę, bo ich jeszcze raz 23 badania randomizowane, wynosiła od 5 dni do 24 tygodni. Więc rozrzut był duży, ale wniosek płynący z tej metaanalizy był taki, że suplementacja kreatyną może znacząco pozytywnie wpłynąć na pamięć. Patrząc na właśnie analizę już podgrup, które brały udział w tym badaniu, wyszło, że ta znacząca poprawa pamięci pojawiła się praktycznie tylko i wyłącznie dlatego, że w grupie osób w wieku. . .
66 do 76 lat odnotowano właśnie taką poprawę, bo u osób młodszych nie było praktycznie żadnego wpływu suplementacji kreatyną na pamięć. I tutaj będziemy dążyć, jeśli chodzi o wnioski, zaraz będę oczywiście to pokazywać dalej, że suplementacja kreatyną będzie dawać korzyści, jeśli chodzi o te zdolności kognitywne, ale nawet tak jak wcześniej pokazaliśmy, jeśli chodzi o depresję, w momencie, w którym będziemy mieć jakieś zaburzenia, między innymi produkcji. energii. Jeśli potrzebujemy, wiadomo, że potrzebujemy energii, żeby nasze organy dobrze działały i takim organem oczywiście będzie m. in. mózg i wszystkie składowe, które właśnie w mózg wchodzą. I w tym przypadku u młodych osób, czyli osób, u których generalnie ciężko o jakieś specjalne choroby, ciężko o jakiekolwiek zaburzenia, nie było wpływu na pamięć. Natomiast u osób, które są starsze, które najczęściej mają te zaburzone procesy produkcji energii i często użynkują rodzaju schorzenia.
odnotowano znaczącą poprawę. I to oczywiście jak zawsze pokazuje po prostu sedno suplementacji, nie tyle kreatyny, tylko absolutnie czegokolwiek. Jeśli jest wskazanie, że suplementacja, dodanie czegoś dodatkowo jest w stanie pomóc, to możemy jak najbardziej rozważyć to, czy nawet warto wdrożyć taką interwencję. Natomiast jeśli wszystko jest ok, to często tak naprawdę wydajemy niepotrzebnie pieniądze i nie będzie żadnych z tego korzyści. Jeszcze oczywiście możemy bawić się w replikację, czyli przyprzedaczanie badań replikujących to, co przed chwilą mówiłem. Mieliśmy takie badanie w 2007 roku, gdzie testowano na grupie studentów w wieku 20 do 25 lat, tych studentów było 45. suplementacji 5 g monohydratu kreatyny dziennie przez 6 tygodni i stosowano testy pamięci roboczej i testy poznawcze, przede wszystkim test Wexlera i test Struppa. Nie było absolutnie żadnej poprawy, jeśli chodzi o pamięć roboczą.
Jeśli chodzi o te testy badające zdolności poznawcze, to zanotowano bardzo nieznaczną poprawę przy wykonywaniu testu Struppa. Podsumowanie było takie, że nie wychodzi na to, żeby suplementacja u tych młodych osób dawała cokolwiek, jeśli chodzi o kreatynę. To badanie powinno się absolutnie spodobać wszystkim osobom, które tak jak ja niestety czasami nie dosypiają, bo jest tyle rzeczy do zrobienia w życiu. Więc badanie było z 2012 roku i tam testowano na ludziach młodych wpływ suplementacji kreatyny na zdolności umysłowe w przypadku deprywacji sennej, czyli w sytuacji, kiedy po prostu nie dosypiamy. Testowano to na grupie 20 osób, które dostawały 20 gramów monohydratu kreatyny przez jeden tydzień przed dniem. w którym była deprywacja senna całodobowa. Brano jeszcze raz 20 g monohydratu kreatyny przez 7 dni, potem tego 8 dnia te osoby nie spały dokładnie całą dobę i podano ich testom.
Testowano właśnie pamięć, jak i testowano szybkość refleksu. Fascynujące jest to, że w porównaniu do grupy placebo w tym badaniu, osoby biorące kreatyny nie odnotowały żadnego spadku, jeśli chodzi o funkcjonowanie pamięci krótkotrwałej. Było też lepsze samopoczucie, czyli. . . ten spadek poziomu energii, który towarzyszy deprywacji sennej, nie był u nich tak odczuwalny jak w grupie placebo. Natomiast jeśli chodzi o szybkość refleksów, nie było tutaj żadnej zmiany. Znaczy jeśli ktoś na przykład prowadzi auto i liczył na to, że właśnie kreatyna może tutaj by pomogła, nie. Natomiast jeśli chodzi o studentów, którzy właśnie potencjalnie nie dosypiają, wychodzi na to, że kawka kawką, żeby się jakoś utrzymać w życiu, ale kreatyna może potencjalnie pomóc. Wróćmy na chwilę do seniorów.
Testowano kreatynę w ilości 10 g monohydratu kreatyny dziennie przez okres, to było 12 tygodni na grupie 75 seniorów, osób w wieku 66 do 76 lat. Sprawdzano, jak to wpłynie na ich zdolności kognitywne wyszło, że była nieznaczna poprawa pamięci epizodycznej, jeśli chodzi o wyniki testu MMS-E, czyli Minimental State Examination. Nie odnotowano poprawy. Natomiast badanie podsumowano w ten sposób, że największy zauważalny wpływ pozytywny suplementacji kreatyną u takich osób był u osób, które już miały na starcie dużo gorsze zdolności kognitywne. Podsumowując właśnie ten trzeci rozdział, czyli wpływ kreatyny na zdolności kognitywne, możemy sobie powiedzieć, wpływ będzie pozytywny właśnie u osób, które mają z jakiegoś powodu zaburzone procesy produkcji energii. W przypadku młodych osób nie odnotowywaliśmy praktycznie żadnej zmiany, ale uwaga, zmiana. . .
była już zauważalna u młodych osób w momencie, w którym pozbawiliśmy ich snu, na przykład jedną dobę, co znacząco będzie obniżać nam na przykład rzeczywiście ten proces produkcji energii. U osób starszych odnotowano rzeczywiście pozytywny wpływ, ale ten wpływ był szczególnie zauważalny w momencie, w którym dana osoba już miała gorszą linię bazową, jeśli chodzi o te zdolności kognitywne, czyli generalnie głowa już na początku funkcjonowała gorzej. U osób. . . nawet starszych w wieku 66 do 76 lat, ta suplementacja kreatyną nie była w mocny sposób zauważalna, jeśli te osoby były zdrowe kognitywnie już na starcie. Zaczynamy rozdział czwarty, a mianowicie wpływ suplementacji kreatyną na zaburzenia pracy mitochondriów w przypadku chorób metabolicznych, przede wszystkim zaburzenia metaboliczne, insulinooporność, struktura typu drugiego mają to do siebie, że będą działać bardzo destrukcyjnie, jeśli chodzi o pracę. właśnie mitochondrium.
I mieliśmy badanie z roku 2011, w którym wzięło udział 25 osób z cukrzycą typu 2. Samo badanie trwało 12 tygodni i osoby te spożywały 5 g monohydratu kreatyny dziennie w tym okresie. Grupa placebo nie brała kreatyny i miała ćwiczenia aerobowe 3 razy w tygodniu. Ta grupa interwencyjna brała właśnie 5 g monohydratu kreatyny dziennie i również miała 3 razy w tygodniu ćwiczenia. robowe. I co się okazało na koniec tego okresu? Jeśli chodzi o poziom HbA1c, czyli tej hemoglobiny glikowanej, czyli naszego markera potencjalnie, tak jak się mówi, chociaż nie jest to do końca prawda, tego poziomu cukru, poziomu glukozy z ostatnich trzech miesięcy, spadł w grupie interwencyjnej biorącej kreatynę z 7,4% na 6,4%. W grupie placebo został na poziomie 7,6%, czyli tam nie nastąpiła żadna zmiana.
Jeśli chodzi właśnie o usprawnienie pracy mitochondriów, mieliśmy lepszą kontrolę glukozy, to znaczy nawet w przypadku, kiedy te osoby spożywały węglowodany, piki glukozy były mniejsze niż w grupie placebo. Dodatkowo, co ciekawe, zwiększyła się ilość transporterów glukozy GLUT4 w mięśniach tych osób. Podsumowując, w grupie osób, które miały już zaburzenia metaboliczne, kreatyna miała bardzo pozytywny wpływ całościowo i zarówno na kontrolę glikemii, jak i funkcjonowanie również pracy mięśni. Czyli właśnie mamy znowu usprawnienie tych procesów energetycznych. W tym przypadku te procesy energetyczne również rzutowały pozytywnie na usprawnienie pracy mitochondriów, co zawsze, to zawsze musi się oczywiście kończyć tym, że kontrola glukozy będzie pozytywna. Jak nie możemy sobie zrobić podsumowanie tutaj? Jak najbardziej, jeśli chodzi o dysfunkcję mitochondriów w przypadku chorób metabolicznych, kreatyna będzie dobrym pomysłem. Będziemy zwiększać poziom produkcji energii, będziemy potencjalnie zwiększać ilość transportatorów glukozy.
które będą dostarczane do mięśni nymysłowej, będziemy w stanie lepiej kontrolować poziom glukozy. No i dodatkowo oczywiście będziemy w stanie zmniejszyć poziom stanów zapalnych, no bo redukcja stresu oksydacyjnego zawsze będzie się właśnie tym kończyć. I ostatnim, piątym rozdziałem tego i tak już długiego filmiku będzie wpływ kreatyny, suplementacji kreatyną na układ odpornościowy i markery stanów zapalnych. Oczywiście potem jeszcze dam parę takich honorowych zmian, jeśli chodzi o inne choroby, a generalnie to jest ostatni oficjalny przynajmniej rozdział. Testowano na próbce 48 sportowców właśnie suplementację kreatyną w ilości 20 g monohydratu kreatyny dziennie przez jeden tydzień, a następnie 5 g monohydratu kreatyny dziennie przez 4 tygodnie. Badano jaki jest wpływ kreatyny na aktywność limfocytów T i makrofagu. Testowano jaki będzie wpływ tej suplementacji na. . . stres oksydacyjny oraz testowano wpływ kreatyny na markery stanów zapalnych.
Mówimy o takich klasykach jak interleukina-6, interleukina-1-beta, czynnik martwicy nowotworów alfa oraz białko reaktywne C, czyli CRP. Wyniki były jak najbardziej pozytywne. Jeśli chodzi o poziom czynnika martwicy nowotworów TNF-alfa, interleukiny-6, wartości to spadły mniej więcej o 20-30%. Zanotowano zwiększoną aktywność limfocytów T, to można wspomnieć, to są limfocyty m. in. , które właśnie. . . biorą udział w zwalczaniu komórek nowotworowych oraz dodatkowo zmniejszała się ilość wolnych rodników, czyli tych reaktywnych form tenu. Dodatkowo sportowcy, jeśli chodzi o takie subiektywne odczucia, odnotowali, że ich regeneracja i stopień zmęczenia po treningu zdecydowanie się poprawiły, czyli odczuwali większy poziom energii i szybciej dochodzili do siebie po intensywnym treningu. Trzeba podkreślić, że oczywiście to byli sportowcy, to były osoby zdrowe i u nich odnotowano. . . właśnie takie pozytywne efekty.
Tutaj możemy, jeśli chodzi o różnego rodzaju dywagacje, stwierdzić, że w tym przypadku prawdopodobnie po prostu kreatyna znowu miała pozytywny wpływ, ponieważ mieliśmy warunki zwiększonego zapotrzebowania na energię. Jeśli będziemy uprawiać wysiłek fizyczny, to oczywiście będziemy zużywać znaczne ilości tych cząsteczek trifosforanu, adenozyny, ATP. Więc w tym przypadku rzeczywiście kreatyna i jej przekształcanie się w fosforokreatynę, tak jak sobie opisywaliśmy, jest w stanie. . . uzupełniać tą pulę cząsteczek ATP i tym samym. . . No właśnie, uzupełnianie tej PUI jest w stanie dawać te pozytywne efekty, które zauważyliśmy w tym badaniu. Jeśli chodzi o honorowe wzmianki, coś, co wydaje mi się, że praktycznie gdziekolwiek ciężko będzie usłyszeć, to kreatynę testowano np. u dzieci, które przeszły uraz rdzenia kręgowego albo uraz czaszki. Było badanie na grupie 39 osób w wieku 3 do 18 lat.
Podawano tam 0,4 g monohydratu kreatyny na 1 kg masy ciała. Było w sumie 20 pacjentów jako grupa kontrolna i mierzone parametry to była czas trwania amnezji porozowej, czas pobytu na intensywnej terapii i wyniki w skali niepełnosprawności oraz zdolności poznawczej i funkcje motoryczne. I wyniki były, bym powiedział, szokująco pozytywne jak na tak prosty suplement. Znacząca poprawa funkcji poznawczych i ruchowych. Dzieci suplementujące kreatyny wykazywały szybszą poprawę pamięci, koncentracji i sprawności ruchowej. Skrócenie hospitalizacji. Pacjenci z grupy kreatynowej mieli średnio o 3 dni krótszy pobyt na intensywnej terapii w porównaniu do grupy kontrolnej. Mniej objawów ubocznych. Grupa kreatynowa rzadziej zgłaszała bóle głowy, zawroty głowy i zmęczenie. Drugą taką honorową zmianką, którą tutaj odczytam, było testowanie wpływu suplementacji kreatyną na tzw. mitochondrialne miopatie, a więc mitochondrialne dysfunkcje mięśni.
I w sumie były trzy takie badania, które obejmowały. . . 38 pacjentów z różnego rodzaju właśnie miopatiami mitochondrialnymi i podawano odpowiednio od 10 do 20 gramów monoheteratu keratyny dziennie od 4 do 8 tygodni. Bierzone parametry to była siła mięśniowa, wydolność tlenowa i biomarkery funkcji mitochondrialnych. Tylko jedno badanie pokazało poprawę siły mięśniowej, dwa inne nie potwierdziły korzyści. Brak poprawy zdolności wysiłkowych i codziennych funkcji. Nie odnotowano znaczących zmian, jeśli chodzi o funkcjonowanie mitochondriów. tak jak sobie mówiliśmy wcześniej, że w przypadku dysfunkcji mitochondrialnych spowodowanych dysfunkcją metaboliczną, zespołem metabolicznym, czyli insulinoopornością, cukrzycą typu drugiego, jak najbardziej są korzyści. Tak w przypadku choćby tych zaburzeń mitochondrialnych, takich jak te miopatie, nie było praktycznie żadnych większych korzyści. I to by było na tyle.
To był na pewno gigantyczny przegląd tych wszystkich korzyści, ale mam nadzieję, że to, z czym zostaniesz właśnie po tym przeglądzie, to to, że właśnie kreatyna jak najbardziej może być skuteczna suplementacyjnie, natomiast właśnie musi istnieć jakaś potrzeba. I tak jak sobie pokazywaliśmy na wielu przykładach, ta potrzeba generalnie powinna wynikać z tego, że jest zwiększone zapotrzebowanie na energię. Dlatego oczywiście u osób, które są bardzo aktywnie fizyczne, wychodzi na to, że kreatyna będzie w stanie pomóc. U osób starszych jest w stanie pomóc kognitywnie, jeśli ich funkcja kognitywna jest już na starcie dobra. Im jesteśmy zdrowsi, albo i w ogóle jeśli jesteśmy zdrowi, to możemy spodziewać się, że suplementacja kreatyną będzie miała właściwie tylko jeden skutek i ten negatywny będzie drenować kieszeń, bo nie odnotujemy praktycznie żadnych pozytywnych skutków.
Natomiast oczywiście, jeśli chodzi o wszystkie te badania, o których mówiłem, dotyka ich ograniczenie, które dotyka praktycznie dowolnego leku, dowolnego suplementu, to znaczy nigdy nie wiemy tak naprawdę, czy te efekty będą utrzymywać się po 5, po 8, po 10, 15, 20 latach. Patrząc ogólnie na badania, można powiedzieć, że tak, najprawdopodobniej tak. Kreatyna jest jednak. . . podział absolutnie naturalnym składnikiem dla naszego ciała. Nie widać absolutnie żadnych wskazówek, że może dojść do tolerancji, która może się wykształcić w przypadku regularnej suplementacji kreatyną. Natomiast jeszcze raz, jakby najważniejsze jest to, że musi istnieć potrzeba, przynajmniej oczywiście moim skromnym zdaniem, żeby rozważyć suplementację kreatyną. Jeśli rozważasz suplementację kreatyną, to ja pozwolę sobie dodać do opisu polecane przeze mnie produkty z podziałem. na dwie grupy produktów. Produkty, które nie zawierają absolutnie żadnych dodatków.
To jest coś, co jest oczywiście moim zdaniem preferowane. Znaczy nie ma żadnych dodatków smakowych, nie ma żadnych słodzików, barwników, żadnych takich sypków. Oraz produkty, gdzie takie sypki są, bo na przykład nie każdy jest w stanie po prostu smakowo przełknąć kreatynę, która nie będzie w jakiś sposób modyfikowana. Więc obie takie moje grupy produktów, które ja polecam. które miałem okazję testować m. in. u swoich pacjentów, jeszcze w opisie. To będą linki afiliacyjne, przynajmniej niektóre z nich, bo nie wszystkie chyba te produkty nawet będą miały linki afiliacyjne. Czyli innymi słowy, jeśli ktoś by kupił produkt, to ja tam dostanę pewnie parędziesiąt groszy od takiego produktu. Jeśli komuś to przeszkadza, rozumiem, można wtedy skopiować samą nazwę takiego produktu, przekrejc sobie do wyszukiwarki i znaleźć ten produkt w ten sposób.
Tutaj potrzebne jest jeszcze na koniec ostrożenie dla każdej osoby, która bierze kreatynę. albo zamierza brać kreatynę, żeby nie panikować. I co mam tutaj na myśli? Kreatyna ma to do siebie, że będzie przekształcana w kreatyninę, która będzie wykrywana w krwiobiegu, bo właśnie w krwiobiegu ona będzie dalej tam przekazywana do nerek i usuwana z organizmu. Natomiast, jak pewnie przynajmniej duża część z was wie, kreatynina jest używana jako marker funkcji nerek. Niestety, w przypadku suplementacji kreatyną. . . kreatynina będzie podwyższona w krwiobiegu, co może stworzyć złudne wrażenie, że pogarsza się funkcja nerek u takiej osoby. A zważywszy na to, że. . .
Jeżeli kreatynina jest używana z kolei do obliczania EGFR, czyli tego współczynnika przesączania międzykłębuszkowego, to nagle się może okazać, że kreatynina idzie mocno w górę, EGFR spada i lekarz jak na to spojrzy, albo ty na to spojrzysz, to będzie, o mój Boże, moje nerki padają, mam dysfunkcję nerek przez ten głupi suplement. Te podwyższenie poziomu kreatyniny i spadek EGFR nie ma absolutnie nic wspólnego z żadną dysfunkcją nerek, to jest po prostu czynnik zakłócający te badania. Czyli niemysłowy, jeśli chciałbyś rzeczywiście zbadać funkcję nerek, istnieją dwa sposoby. Będziesz odkładać kreatynę suplementacyjnie i mierzyć te markery funkcjonowania nerek po jakimś czasie. Swoją drogą, opisałem to wszystko w tym długim odcinku. Albo możesz zrobić alternatywnie badanie, które się nazywa cystacyna C. Bo to badanie będzie odporne na różnego rodzaju czynniki zakłócające, które są w stanie wypaczyć właśnie te markery kreatyniny IEGFR, o których mówiłem.
Oczywiście kreatynina i EGFR są czułe na wiele różnego rodzaju innych czynników zakłócających, od poziomu np. nawodnienia, ilości ćwiczeń fizycznych wykonywanych dziennie czy w tygodniu, ilości masy mięśniowej, poziomu metabolitów, witaminy D. Innymi słowy, jeśli rzeczywiście masz wątpliwości co do tego, czy twoje nerki funkcjonują prawidłowo, to robimy badanie cystacyny C. To jest badanie, które oczywiście jest droższe, ono tam gdzieś w okolicy 100 zł kosztuje, ale przynajmniej będziesz mieć pewność, że. . . z nerkami wszystko jest ok, albo nie oczywiście. Zdarza się, że po prostu z jakiegoś powodu te nerki mogą nie funkcjonować poprawnie. Dzięki serdeczne jak zawsze za wysłuchanie tego odcinka. Odcinka, nie odcinku. Dziękuję wszystkim za korekty, bo cały czas tego babola sadzę. Jak zawsze zapraszam do sekcji komentarzy, żeby podzielić się po prostu swoimi doświadczeniami.
Czy jeśli suplementujesz kreatynę i zauważyłeś pozytywne efekty, opisz jakie są to efekty, opisz jakie dawki kreatyny bierzesz, jaką formę kreatyny bierzesz. i właśnie dlaczego potencjalnie założyłeś u siebie te efekty. Czy właśnie może jest tak, że twoje zapotrzebowanie na energię albo różnego rodzaju dysfunkcje sprawiły, że ta kreatyna jest potrzebna i daje pozytywne efekty. A jeśli nie odnotowałeś żadnych korzyści z suplementacji kreatyną, też to opisz, wszystkie te takie szczegóły, które mogą nam dać jakiś szerszy obraz a propos tego, dlaczego to nie zadziałało. Te historie, te anegdoty medyczne. Wasze osobiste są absolutnie bezcenne, ja też je uwielbiam czytać. Jak zawsze polecam swoje kursy, takie flagowe, sztandarowe, czyli Vocabulary Labs, laboratoria językowe, gdzie pokazuję, jak nauczyć się dowolnego języka.
Nie ma znaczenia, jaka to jest rodzina języków, system, który prezentuję tam jest absolutnie uniwersalny i oczywiście wszystko po to, żeby przestać wydawać pieniądze non-stop na korepetycje, szkoły językowe, bezsensowne aplikacje, podręczniki i tym podobne kwiaty. Kurs o jeden włos za daleko, gdzie pokazuję jak zatrzymać i odwracać łysienie androgenowe, jak diagnozować przyczyny terogenowego wypadania włosów, jak walczyć między nimi z uporczywymi chorobami skóry głowy, takimi jak choćby upierliwy łupież. Mój ostatni taki flagowy kurs, który chyba najbardziej lubię ze wszystkich, czyli Kuźnia Ekspertów Expert Incubator, bo jest to kurs, który pokazuje jak samodzielnie opanować dowolną dziedzinę od A do Z, czyli jak wkryć się w zupełnie osobą dziedzinę i zapamiętywać skutecznie, tworzyć rozumienie.
wdrażać suche informacje w praktykę, tworzyć pęte informacji zwrotnych i kurs jest absolutnie uniwersalny i przydatny dla kogo na przykład? Studentów, maturzystów, osób, które po prostu mają dużo egzaminów, muszą się do nich dobrze przygotować i oczywiście idealnie przyswoić tą wiedzę też na całe życie. Dla osób, które mają świetną pracę, ale mają też znowu różnego rodzaju jakieś certyfikacje, egzaminy, które muszą zdać, żeby dostać podwyżkę albo dostać się na jakieś wyższe stanowisko, dostać awans. Dla osób, które nienawidzą swojej pracy i chciałyby ją zmienić, ale nie wiedzą jak, bo nie mają odpowiednich umiejętności, kurs ten pomoże właśnie takie umiejętności uzyskać, żeby po prostu więcej pamiętać z tego, co się czyta, więcej pamiętać z tego, co się słucha.
Czyli nie sobie, żeby więcej zostawało w głowie, bo jeśli mało zostaje w głowie z tego, co czytamy i słuchamy, znaczy, że tak naprawdę przynajmniej w części tracimy naprawdę czas. Trzy piosenki rockowe przypięte w pierwszym komentarzu pod filmikiem, jak zawsze, żeby nie spędzić czasu również po wysłuchaniu tego odcinka. Coś wolnego, coś szybszego. Coś mam nadzieję dla prawie każdego. Oczywiście nie każdy lubi rocka, ale cóż. W tym samym komentarzu znajdziecie również literaturę naukową, na którą się tu powoływało całe mnóstwo badań, które po prostu by się nie zmieściły w opisie, więc znajdziecie je tam. W opisie z kolei znajdziesz oczywiście linki do wszystkich tych moich kursów, o których mówiłem i również link do mojego newslettera.
Tam można wpisać swój adres mailowy w okienku, który wyskakuje i wysyłam artykuły na temat właśnie poprawy pamięci, nauki języków obcych. poprawy produktywności i sporadycznie między innymi analizy badań naukowych. Również w opisie będą minki właśnie do tych polecanych przeze mnie rodzajów kreatyny suplementacyjnej. Zarówno naturalne, bez żadnych słodzików, różnego rodzaju barwników i tym podobnych, jak i takie, no te słodziki będą miały, ale przynajmniej skład jest od biedy akceptowalny. Chociaż jeszcze raz, te czystsze produkty oczywiście są zawsze preferowane. Jeśli kogoś interesują wszystkie te informacje, a w tym filmiku było ich naprawdę mnóstwo, i chciałby się ich jak najszybciej nauczyć z powodu swoich zainteresowania, bo może z powodu tego, że pracuje po prostu w tej branży medycznej, czy około medycznej, to ta opcja jest dostępna dla patronów tego kanału. Patronat kosztuje 40 zł miesięcznie.
Można nawet zapisać się na jeden miesiąc, jeśli ktoś ma ochotę. I właśnie można ściągnąć fiszki do tego odcinka, jak i ponad 120 poprzednich odcinków, bo już tyle po prostu tych fiszek. jest. Również dla patronów kanału dostępna jest sekcja Badanie Tygodnia, gdzie raz w tygodniu omawiam właśnie najciekawsze badanie danego tygodnia wraz z moim omówieniem i odniesieniem do innych badań naukowych bardzo często. Również dla patronów jest dostępne forum, gdzie można mi zadawać pytania albo mamy różnego rodzaju też ciekawe rozmowy na tematy medyczne i okołomedyczne. Dzięki serdeczne za wysłuchanie tego odcinka, to chyba najdłuższy, który nagrałem do tej pory i widzimy się w następnym. I w tym badaniu . . . tak jak mówiłem, wzięło. . . .
Informujemy, że odwiedzając lub korzystając z naszego serwisu, wyrażasz zgodę aby nasz serwis lub serwisy naszych partnerów używały plików cookies do przechowywania informacji w celu dostarczenie lepszych, szybszych i bezpieczniejszych usług oraz w celach marketingowych.