TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
Wnioski, terminy, pieniądze, za chwilę rolniczy kalendarz zmian. Agnieszka Wórcz-Kwiatkowska, dzień dobry, zapraszam na grobistez. Cięcie cen z kupu mleka trwa, a perspektywy też słabe. Wnioski, terminy, pieniądze, za chwilę rolniczy kalendarz zmian. Agnieszka Wórcz-Kwiatkowska, dzień dobry, zapraszam na grobistez. Cięcie cen z kupu mleka trwa, a perspektywy też słabe. Taki strzygacz to skarb owca, owce nierówna, ale strzyc trzeba równo. Nieprzeciętny, choć z nazwy pospolity. Stawiamy na rumianek. Termin goni termin. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się dopłaty do nawozów oraz wsparcie dla producentów zbóż. Warto też pamiętać, że w czerwcu mija podstawowy termin ubiegania się o dopłaty bezpośrednie. Kończy się także przyjmowanie wniosków o dofinansowanie budowy silosów.
Zboże i rzepaki są jeszcze zielone, leny niebieski, a żółta, piękną parę tworzą też gorczyca IK. Koniec czerwca, szczególnie na polach o dużej bioróżnorodności, jest bardzo kolorowy. Samo prowadzenie gospodarstwa ma jednak także ciemniejsze barwy. Dlatego tak ważne jest korzystanie z różnego rodzaju dofinansowań. To co możemy wykorzystać ze środków dotacji, z programów korzystamy. Dlaczego? Dlatego, że to nam dużo pomaga. Przy tych dużych kosztach produkcji pomaga nam jakoś przetrwać ten najgorszy okres. Warto pamiętać, że w najbliższy piątek mija termin ubiegania się o pomoc dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki przydawanych od 1 grudnia do 14 kwietnia. Z tego tytułu do ARIMR wpłynęło 60 tysięcy wniosków. Ponad 10 tysięcy rolników otrzymało już 100 milionów złotych.
Jest bardzo duże zainteresowanie, rolnicy przychodzą, cały czas składają wnioski, jest bardzo dużo telefonów odnośnie tego nowego naboru elektronicznego. Bo producenci kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszen, żyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku mogą wnioskować o pomoc tylko w formie elektronicznej i tylko do połowy lipca. Unia Europejska przeznaczyła na tą całą interwencję do 14 lipca 30 milionów euro plus z budżetu krajowego jest drugie 30. Więc można powiedzieć najprościej około ćwierć miliarda złotych jest na tą interwencję. O taką pomoc ubiega się 66 tysięcy rolników. Ponad 70 tysięcy wniosków natomiast wpłynęło pomoc od producentów pszenicy i gryki, które sprzedano po 15 kwietnia. Wnioski są przyjmowane do końca lipca. Do agencji można dostarczać także dokumenty o rekompensaty nawozowe.
Już wpłynęło ponad 160 tysięcy wniosków a termin mija 14 lipca. Rolnicy, którzy ubiegają się o to świadczenie, po pierwsze oczywiście musieli być beneficjentami płatności bezpośrednich, składać wnioski w agencji i nawozy zakupione były w okresie od 16 maja ubiegłego roku do 31 marca bieżącego roku. 30 czerwca mija podstawowy termin wnioskowania o dopłaty do gruntów rolnych, a 5 lipca o dofinansowanie dobudowy silosów. Więcej czasu natomiast, bo do 19 lipca jest na skompletowanie dokumentów o wsparcie na modernizację gospodarstw rolnych. Wciąż trwa także przyjmowanie dokumentów o dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego. .